Uživatelské menu

Statistiky

  • Příspěvků dnes3
  • Příspěvků včera2
  • Celkem příspěvků97685
  • Celkem témat1100
  • Celkem členů5517
  • Nový uživatelPruwan
  • Toplist
    Kdo je online

Předpověď počasí na červen 2019

Předpověď počasí v České republice na kratší i delší období, které sestavují samotní uživatelé - amatérští meteorologové.

Re: Předpověď počasí na červen 2019

Příspěvekod kapr » 26. 06. 2019 14:52

na FB píšou, že Doksany měly 38,5 °C.. což by znamenalo nové červnové maximum pro ČR,, ale nevím nevím..
https://www.weatherlink.com/embeddablePage/show/57bd9b1fcb98436b81959e278be157c1/summary
kapr
Mírně pokročilý

 
 
Příspěvky: 6951
Registrace: 30. 04. 2008 16:04
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 41

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na červen 2019

Příspěvekod Tomáš.Malek » 26. 06. 2019 14:53

Tomáš.Malek
Nováček
 
Příspěvky: 631
Registrace: 12. 02. 2010 01:06
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: -7

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na červen 2019

Příspěvekod kapr » 26. 06. 2019 15:05

ježiši, ty jsi hysterka
https://www.weatherlink.com/embeddablePage/show/57bd9b1fcb98436b81959e278be157c1/summary
kapr
Mírně pokročilý

 
 
Příspěvky: 6951
Registrace: 30. 04. 2008 16:04
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 41

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na červen 2019

Příspěvekod Rumburak » 26. 06. 2019 15:06

Naprosto tě chápu Tomáši,ale co s tím ty jmenovitě chceš udělat? Taky mně to štve ale nic víc s tím neudělám. Jinak u nás zatím 32.1 stupňů Celsia, takže do absolutního rekordu máme ještě přes 4 stupně Celsia. Nicméně něco mi říká že v neděli nebo v pondělí při druhé vlně veder bude u nás o chlup víc. Počítám že nespadne ani kapka vody, bohužel.
Rumburak
Nový člen
 
Příspěvky: 96
Registrace: 04. 12. 2014 21:32
Bydliště:

Hodnocení: 3

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na červen 2019

Příspěvekod Petr84 » 26. 06. 2019 15:09

Tomáš Málek:
Nedivil bych se, kdybys to napsal do téměř každé jiné internetové diskuze, kde jsou lidi schopní třeba tvrdit, že je normální mít dnešní teploty 3 měsíce v roce, nebo že sucho je mediální bublina, když přece pršelo v květnu, atd. Ale zrovna tady na fóru většina lidí ví, že tu teď máme extrém a mají přehled i o tom, jaké následky přinesly nedávné roky. Jenom o tom pořád dokola nepíšou. Nebo píšou, ale ne tak hororovým stylem. I když máš třeba pravdu, komu pomůžou katastrofické scénáře na rok 2050? Navíc to nemusí být pravda. Teď tu máme velký skok proti nedávnému období. Člověka přirozeně svádí si myslet, že když vidí nějaký trend, tak ten bude stejným způsobem pokračovat dál. Máme v sobě sklony, všechno si linearizovat. Ale v přírodě je ve skutečnosti hodně málo lineárních trendů - linearita je jenom model, který jsme si vytvořili my, protože se s ním dobře pracuje. A povedlo se nám, totálně do sebe ten model naprogramovat a aplikovat ho v rámci selského rozumu úplně na všechno. Ve skutečnosti dál může přijít - kromě toho, co píšeš - taky zpomalení nárůstu teplot, ale i stagnace, nebo dokonce nějaké lokální minimum, cokoli. Nemá smysl něco předpovídat na 30 let dopředu, tuplem jenom extrapolací současného trendu. Právě současné období nám ukázalo, že to nejde, i když z hlediska teplot v opačném gardu. Proto se dnes někdo diví, že tu je tak, jak "mělo být později". Žádné "mělo být" ale nemá smysl - to je jen výsledek té linearizace, která je lidem přirozená, přičemž příroda nic takového nezná. Jinak taky tyhle teploty nesnáším a zvlášť v Praze je nikomu nepřeju, takže to znechucení chápu.

Příští týden mi trochu připomíná situaci před rokem na začátku července. Chladnější vzduchová hmota, ale ne moc rychlé proudění po přední straně tlakové výše, takže podle mě budou mít průměrné denní teploty problém, dostat se pod normál. Respektive se to může stát, ale spíš vlivem chladnějších nocí, pokud při nich nastane bezvětří. Na srážky je ta situace špatná, chtělo by to k tomu aspoň tlakovou níži se středem nad jižní Skandinávií a dostat se do jejího týlu nebo aby se vytvořila nějaká výšková TN (to se někdy při těchto situacích stává, třeba zrovna minulý rok kolem 9. 7.), ale nic takového se zatím nerýsuje. Nějaká šance na srážky by pak mohla být o svátečním víkendu, ale to je ještě daleko.

Jinak si z loňského roku vzpomínám na mrazíky v Šindelové a na Kvildě ke dni 1. 7., Synopticky to bylo podobné. Taky přední strana TV, sucho, slunečno, přes den normální teploty, noci chladné, v nížinách pod 10 °C. Teploty v 850 hPa byly ale kolem 5 °C, zato teď budou vyšší.
Osobní údaje z profilu mi bohužel zmizely. Bydliště Litvínov, nadmořská výška 340 m.n.m
Petr84
Nový člen
 
Příspěvky: 51
Registrace: 30. 12. 2017 15:59
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 2

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na červen 2019

Příspěvekod godlike » 26. 06. 2019 15:18

Neofiko 39.4st. Ofiko ty Doksany 38.5st. Rekord z Brna pokorenej...
https://www.in-pocasi.cz/aktualni-pocasi/velky_borek/
https://www.wunderground.com/dashboard/pws/IZDIBY16
https://app.weathercloud.net/d2394664632#current
godlike
Nováček
 
Příspěvky: 1186
Registrace: 14. 12. 2015 10:07
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 18

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na červen 2019

Příspěvekod Ovar » 26. 06. 2019 17:20

No, a mezi tím Dáša zase perlí, cituji:
"V Plzni-Doksanech naměřili meteorologové ve středu 38,9 stupně Celsia. Jedná se o historicky nejvyšší naměřenou červnovou hodnotu od začátku měření v 18. století, řekla Novinkám Dagmar Honsová z Meteopressu."

Na Tomáše řeknu už jen to co zmínil Varel, dal jsem si před pár týdny tu práci a našel jeho příspěvek z loňska, kdy se mu tu pak údajně někdo vysmíval, když řekl, že bude nejteplejší rok v historii. Nebyl jsem úspěšný, protože jeho historické záchvaty tu většinou nikdo nekomentuje. Žádný výsměchy, nic. Naopak mam pocit, že on už se vysmívá nám. A nevšiml jsem si, že by se tu někdo smál nad 40°C vedry, jestli tu někdo řekl, že mu zase tolik nevadí, smích v tom nevidím. Spíše byses ty měl všímat co tu lidi píšou a nešlapat si po vlastním egu a přestat se litovat, že se do tebe "všichni" navážejí. Navážíš se akorát tak ty do nás..
Ovar
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 1832
Registrace: 24. 12. 2012 14:28
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 48

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na červen 2019

Příspěvekod zapadni cechy » 26. 06. 2019 17:48

V určitém ohledu mi přijde dnešní den i mezi těmi všemi horkými dny v minulosti docela výjimečný. Možná si to pamatuji špatně, ale obvykle při těch vrcholech horkých vln to bylo tak, že většina stanic měla třeba tak 32-35 a pak pár těch nejteplejších lokalit vylítlo třeba k těm 37-38 stupňům. Zatímco dneska je v Čechách, hlavně v západní polovině obrovské množství stanic s poměrně vyrovnanými teplotami mezi 35-37 stupni, skoro bez ohledu na nadmořskou výšku. Na některých stanicích posunou asi rekordy o celé stupně.

Některé hodnoty z vyšších poloh stojí také za zaznamenání. Šindelová 35, Milešovka podle grafu skoro 34, Dyleň v 940 metrech skoro 32 a dokonce i Klínovec v 1244 metrech jen desetinky pod tropickým dnem...
http://www.meteofrlazne.websnadno.cz/ - amatérská meteorologická stanice Františkovy Lázně
zapadni cechy
Nováček
 
Příspěvky: 761
Registrace: 28. 12. 2011 14:50
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 16

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na červen 2019

Příspěvekod dididi » 26. 06. 2019 18:46

Mě přijde dnešní den dnešní den v každém ohledu vyjímečný. Za stejných situacích jsme prostě o několik stupnů výše než před 10-ti a více lety. V létě stejně jako v zimě. Dnes zde vice než +37 černový rekord z 21.6.2000 překonán o více než 1 stupen. Ještě k tomu je nutné brát v úvahu metodiku měření. Tehdy to bylo v meteorologické budce kde dnes se max.teploměr zastavil na +38,8 to by ovšem znamenalo překonání absolutního maxima které je zde +38,7 naměřených též v budce. Automat pochopitelně dává méně radiační štít a žaluzie se nedají srovnat.
V tomto ohledu jsou některé zdroje absolutně nepoužitelné. Ovšem na tom in-počasí mají Kralupy +37,4 což bude realitě hodně podobné ale ověřím si zítra přes ČHMÚ.
Jinak výhledy srážkově stále o ničem pondělní slušné srážky má gfs pryč ted ještě zbývá zvýšit teploty nad 200 hod. a to jistě nebude problém.
Ještě k měření bych dodal že jednak teplotu navyšuje nedokonalá měřící technika a pak také nevhodné umístění přístrojů. Např. jakákoli překážka má být od přístrojů tedy jak teplotního čidla tak srážkoměru vzdálena v sedminásobku její výšky tzn. že strom o výšce 5m ve vzdálenosti 35m.
Tyto parametry nesplnuje celá řada stanic ani v síti ČHMU ovšem přeci jen je tam velká snaha minimalizovat tyto věci zatím co na těch které zřizují různé organizace podniky či města o soukromých stanicích ani nemluvě je toto většinou zcela ignorováno.
Takovým klasickým příkladem je právě nedaleká Řež a když jsem viděl stanici např. v Kojeticích 2-3 metry od vzrostlých tůjí tak bohužel.Stanice pěkná umístění naprosto nevhodné a údaje zkreslené zásadním způsobem.
Naposledy upravil dididi dne 26. 06. 2019 19:01, celkově upraveno 1
dididi
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 2917
Registrace: 24. 12. 2013 11:08
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 41

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na červen 2019

Příspěvekod JABO » 26. 06. 2019 18:56

Tak dnes opravdu teploučko, ale nic s tím neuděláme...vydržíme...Bazén tedy už žádné osvěžení nenabízí, protože v 35°C teplé vodě to prostě nejde... :plavani:
Můj tip mi bohužel o 0,3°C nevyšel =-O - Doksany, známé nejteplejší místo Čech, se sice snažili (+38,9), ale chtělo to ještě o píď...
Já v Děčíně naměřil v budce rovných 38°C...
Tak uvidíme, jaké další rekordy letošní léto ještě nabídne... :jojo:

...Hlavně, že není bahno.... :D
JABO
Nováček
 
Příspěvky: 1326
Registrace: 25. 11. 2014 17:39
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 15

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na červen 2019

Příspěvekod jaz » 26. 06. 2019 19:21

jaz
Nováček
 
Příspěvky: 364
Registrace: 09. 01. 2010 12:57
Bydliště:

Hodnocení: 7

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na červen 2019

Příspěvekod brhel » 26. 06. 2019 20:22

Je neuvěřitelné, na jak velké ploše Evropy dneska bylo extrémní horko. Kromě Britských ostrovů, Skandinávie a severu Ruska bylo na celém kontinentě přes 30 ... viz https://en.ilmatieteenlaitos.fi/weather-in-europe
Přitom není extrémně vysoký tlak, jen kolem 1020 hPa.

Tomáš.malek: změny české krajiny na úplnou poušť jako je teď v Egyptě nebo Súdánu bych se neobával, spíše to bude max. změna na lesostep - něco jako současné vnitrozemí Španělska (v horším případě) nebo Maďarska a Srbska (v lepším případě)
brhel
Nováček
 
Příspěvky: 653
Registrace: 18. 12. 2013 13:59
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 5

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na červen 2019

Příspěvekod dididi » 26. 06. 2019 20:26

Tak jasně že kdo si chce zřídit vlastní stanici tak sad za obět nepadne a ve vetších městech v podstatě na to podmínky ani nejsou ale to je také důvod proč se stanice ČHMÚ zřizují mimo tyto lokality a zchovávají se tam jen ty z dlouhou pozorovací řadou i když podmínky jsou již zcela jiné a porovnávání historických a současných dat je tak naprosto zavádějící. Samozřejmně ani to nemění nic na tom že počasí se nám,,trochu" mění a měnit bude i dál. Tím nemyslím že se bude stále jen oteplovat.
dididi
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 2917
Registrace: 24. 12. 2013 11:08
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 41

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na červen 2019

Příspěvekod Troll » 26. 06. 2019 20:55

Troll
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 1543
Registrace: 10. 10. 2010 20:51
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 38

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na červen 2019

Příspěvekod Ovar » 26. 06. 2019 21:48

U nás dnes maximum +36,7°C a jsem rád, že se potvrdilo, že nemáme úplně až tak debilně to čidlo umístěné, protože nedaleký H. Týn měl v profesionální stanici +36,5°C.

Obávám se, že zrealizovat všude stejné podmínky je takřka nereálné, protože aby splňovaly všechny stanice tyto kritéria, musely by být doslova na ploše jako je fotbalové hřiště a to mi promiňte, možná to bude teplotu ukazovat "reálnější" ale kdo bydlí na fotbalovým hřišti :D ? Pro mou potřebu jsou plně dostačující data z nijak nepřehnaných stanic, prostě kus trávníku a na něm kvalitní čidlo, to je pro mě nejreálnější teplota. Pak tu jsou ale extrémy, jako je třeba stanice Domažlice, která je doslova uprostřed arboreta, nejsem slepý, abych neviděl, že to je zrovna špatně, kolem dokola stanice jsou 20 m stromy. I tak ale teplota ukazuje shodné teploty jako třeba Staňkov, který má vzorovější umístění. Ne při každé situaci je to tak k prdu. To je muj skromný názor na věc. Stačí když je čidlo nad travnatým povrchem a vyloženě 2 m vedle čidla není kostel z 12 století :D .
U nás čekám tropy zítra, někde kolem 33°C možná i 35°C, tropy u nás čekám i v pátek, i když jen těsně. A od soboty do pondělí již tropy jisté, v neděly určitě a možná i v pondělí další atak na 35°C. V tu neděli by mohlo být podle mě dost obdobně jak dnes, teplo ve výšce na to bude, dokonce ještě věší jestli se nepletu. Od úterka pomalu odpočinek od úmorných veder, co je horší, tak žádná předpověď na 14 dní do předu nepředpovídá srážky. Což je docela síla, po dnešku bych řekl, že jsme v S5. Trávník už začal hezky křupat pod nohama, vesnický potok již úplně vyschl.
Ovar
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 1832
Registrace: 24. 12. 2012 14:28
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 48

Co je to hodnocení?

Zpět na Předpověď počasí

  • Kdo je online

Registrovaní uživatelé: Žádní registrovaní uživatelé