kalendář

Uživatelské menu

Doporučujeme

hračky

Statistiky

• Příspěvků dnes7
  • Příspěvků včera50
  • Celkem příspěvků71282
  • Celkem témat755
  • Celkem členů2458
  • Nový uživatelKristiiinaENROW
  • Toplist
    Kdo je online

Předpověď počasí na červenec 2018

Předpověď počasí v České republice na kratší i delší období, které sestavují samotní uživatelé - amatérští meteorologové.

Re: Předpověď počasí na červenec 2018

Příspěvekod kapr » 22. 07. 2018 16:33

JABO píše:situace se suchem pro SZ část Čech je už opravdu kritická a bohužel výraznější zlepšení srážkové bilance je v nedohlednu...prakticky po celé vegetační období je situace špatná, ale poslední měsíc je to fakt síla...tohle nepamatuju a to nejsem úplně nejmladší...srážky se vyskytují opakovaně na stejných místech - JZ, J, V, SV, JV....u nás za červenec cca 10 mm? Jsem zvědavý, kdy se odblokuje Atlantik.... :mysl:

i na tom slavném jihovýchodě mají oblasti kolem 15 mm v červenci.. takže opatrně ;) a nepřeháněj, že ty máš nejmíň, určitě se najdou místa v čr, kdy v červenci ještě nespadlo nic.. tu dnes nakonec nic, to aladin trefil, včera večer do 1 mm. Plody ze stromů padají, chce to vodu, oblačnost je stále nějaká, bohužel nesrážková. A v dalších dnech pouze ojedinělé bouřky. Čili žádné fronty a podobně.

Od východu přece jen nějaké srážky jdou, tak třeba opět nějaký ten milimetr spadne. Ale to asi přeháním. :)
kapr
Mírně pokročilý

Registrace: 30. 04. 2008 16:04
Bydliště: Buchlovice, okr. Uherské Hradiště, Zlínský kraj, Slovácko, Morava
Typ meteostanice: Davis Vantage Pro 2+, srážkoměr Stratus
Nadmořská výška: 270m.n.m.

Hodnocení: 33

Co je to hodnocení?

Příspěvekod JABO » 22. 07. 2018 19:31

kapr - opatrně ty - přijeď se podívat a uvidíš....za červen 20 mm...co dodat...celkem za léto 3 bouřky...
JABO
Nováček

Registrace: 25. 11. 2014 17:39
Typ meteostanice: Meteorologická budka
Nadmořská výška: 198

Hodnocení: 6

Co je to hodnocení?

Příspěvekod schneefall » 22. 07. 2018 19:49

Ve Šluknovském výběžku je na mé meteostanici v Krásné Lípě jednoznačně nejsušší průběh roku od počátku měření (2009). Běžně je zde roční úhrn na konci sedmého měsíce kolem 500 mm, letos je to pouze 240 mm. Za červenec aktuálně 18,8 mm, červen skončil s 23 mm, květen se 48 mm. Všechny tři předchozí měsíce navíc rekorně teplé.
Následující dny pravděpodobně pošlou některé chalupáře, kteří tráví letní půlrok na chalupách, domů. Studny jsou i přes úhrn srážek 1063 mm za rok 2017 na samém minimu. Hlína tvrdá jak beton, tráva se nemusela od 27. května sekat. Vajgl vhozený kamkoliv = požár. Alespoň tomu ovoci se nevídaně daří.
Počasí v Košťanech - Střelné http://www.pocasi-strelna.cz
Počasí v Krásné Lípě http://www.pocasi-strelna.cz/krasnalipa.htm
schneefall
Nový člen

Registrace: 31. 12. 2009 01:22
Typ meteostanice: Davis VP2
Nadmořská výška: 325

Hodnocení: 0

Co je to hodnocení?

Příspěvekod Kelt » 22. 07. 2018 19:50

Ahoj.
Byli jsme dneska u manželčinejch rodičů, 7 km od naší vsi. Odpoledne 50 minut pořádnej déšť, teď večer tak 30 min. pořádnej ceďák, celkem 18 mm. Ještě i cestou domů, asi 3 km od baráku, lilo.
U nás pod stromama sucho. Su vděčnej za každou kapku, ale stejně jsem doufal, že u nás taky pořádně naprší, když nás čeká náročnej tejden.
Suchu zmar, dešti zdar! :dest: :dest: :dest:
Kelt
Nováček

Registrace: 23. 06. 2008 12:49

Hodnocení: 5

Co je to hodnocení?

Příspěvekod Rosťa » 22. 07. 2018 20:10

Ahoj
Situace výhledu dalších dnů dost stabilní bohužel,dřív nebo později ty tropy musely přijít,buďme rádi,že to nepůjde přímo z jihu ze Sahary,ale většinou od východu a snad ve druhé polovině týdne nějaké bouřky.
Tyhlety bouřky z tropů mohou páchat víc škody než úžitku,po kroupech jak vejce netouží nikdo.
Tv nad severní Evropou vskutku dominantní,ale říkám si stále lepší než suchý trvalý mordor od JV.
Odblokování Atlantiku?Vůbec se nebojím,přijde listopad a je tu,teplo a větrno nejméně do ledna.
Rosťa
Nováček

Registrace: 27. 11. 2014 12:01
Nadmořská výška: 380

Hodnocení: 3

Co je to hodnocení?

Příspěvekod Mira » 22. 07. 2018 21:58

No a já nějaké to stálejší sušší počasí vítám. Ne že by jsme neměli sucho, ovšem od úterý se každý den objevily nějaké srážky a s nimy i plísně na bramborách, rajčatech a okurkách. Takže se to aspoň trochu zbrzdí. Od včerejška napršelo 14mm, zavlaženo tedy trochu je a dnes se to obešlo i bez bouřek, za což jsem rád.
Mira
Nováček

Registrace: 30. 04. 2008 14:51
Nadmořská výška: 267 m.n.m.

Hodnocení: 3

Co je to hodnocení?

Příspěvekod mnej » 22. 07. 2018 22:39

Ahoj, tak já se na tu "hot wave" plnou slunce vyloženě těším, konečně se pořádně s rodinou vycákáme v bazénu, slunce v Prostějově jsme si v červenci moc neužili, za to deště vrchovatě. Dnešek vyloženě výživný, celý den tma, dusno, pořád kapalo, večer i silnější déšť, spolu s včerejší večerní přeháňkou to dalo za dva dny dalších 10mm, za poslední dva měsíce máme slabých 105mm srážek. No humus. Úroda je neskutečná, hlavně ringle, které pod tíhou ovoce zlomily pár větví. Jsou pěkné velké a to jsem zaléval cca jednou za 14dní, protože jinak bych stromy úplně utopil. Mrazák už mám plný ovoce a bečky se taky plní o sto šest. A to jsou teď na tahu hrušky, které jsou na tom podobně jako ringle. V zimě díky slivovičce snad neumrzneme, protože být tato synoptika za půl roku....to by byla výživa. Někdo tady trefně poznamenal, že se z tohoto fóra stala jedna velká brečka o suchu a má bohužel pravdu. Snad jediný, kdo se tu nestresuje suchem je Tomfik (asi je to proto, že je tu jeden z nejzkušenějších a má většinou pravdu). Přivolávání deště nikdy nefungovalo - a to ani za komunistů, kteří chtěli poručit větru a dešti a nějak se jim to nedařilo. Nemá cenu věčně naříkat a má se brát počasí takové jaké je. Jinak nezaprší a nezaprší...znáte to. V Číně proti suchu bojují vystřelováním raket s jodidem stříbrným do atmosféry a pak jim tam několik dnů pořádně cáká nonstop. Vzhledem k tomu, jaká je tady v republice hysterická "kampaň SUCHO", tak abychom se něčeho podobného nedočkali brzy i u nás. Shrnuto a podtrženo suché výhledy vítám, alespoň tu trochu oschneme. CIAO. :jasno:
mnej
Nový člen

Registrace: 09. 10. 2016 22:09
Nadmořská výška: 218

Hodnocení: 0

Co je to hodnocení?

Příspěvekod godlike » 22. 07. 2018 22:50

2 Mnej.
Uprime bych ti pral, aby se tvoje lokalita pristi rok stala tou nejsussi v CR. Jednou snad dojde i na tebe. Ja byt ve tve situaci, tak alepon neprovokuju a nic nepisu... :)
godlike
Nováček

Registrace: 14. 12. 2015 10:07

Hodnocení: 7

Co je to hodnocení?

Příspěvekod Tomfik » 23. 07. 2018 00:10

Nevím, jestli radar kecá, ale celý večer srážky 10km jižněji od nás. Sucho je opravdu velké. SZ je na tom katastroficky, ale obecně těch srážek není málo, ale jejich lokálnost je letos neskutečná.

co se týče výhledu, bouřek tam přibývá. TV se tlačí severněji, ale bude vládnout bahno tlakové. Tak nějaká bouřka bude. S tím vedrem jsem zvědav kolik to dosáhne a zda to skončí kolem půlky dekády srpna nebo až později. A nějakém horkém dni nemůže být řeč. Hodně mraků v naší oblasti a deka znamená to, že bouřky se nám vyhýbají a oblačnost se nekupí.
Nejnižší teplota 7.1.2017 - -27,1C
Nejvyšší teplota 20.8.2012 - 34,7C
Tomfik
Mírně pokročilý

Registrace: 06. 11. 2008 09:43
Bydliště: Českomoravské pomezí, situace hodnotím vzhledem k mé poloze
Nadmořská výška: 574m.n.m

Hodnocení: 19

Co je to hodnocení?

Příspěvekod zapadni cechy » 23. 07. 2018 05:39

Ten Aladin mě pořád překvapuje... Zničehonic vykouzlí na dnešní ráno nějakou konvektivní buňku s úhrnem přes 40 mm, přičemž je evidentní, že je to naprostý nesmysl. A na ty středeční přeháňky/bouřky na většině území jsem taky zvědav.
http://www.meteofrlazne.websnadno.cz/ - amatérská meteorologická stanice Františkovy Lázně
zapadni cechy
Nováček

Registrace: 28. 12. 2011 14:50
Typ meteostanice: Davis Vantage Pro 2
Nadmořská výška: 455 m

Hodnocení: 13

Co je to hodnocení?

Příspěvekod hawrann » 23. 07. 2018 05:45

Přesně jsem to teď chtěl napsat :D kouknu na meteogram Aladina a zjistím, že by tu zrovna mělo spadnout 5mm/hod, tak jsem radši koukl z okna a pak i na radar, jestli jsem blázen já, nebo on. Asi všichni víme, jak to dopadlo... Čekání na déšť úspěšně pokračuje :)
*"Narazit na hlupáka je katastrofa nejen pro zúčastněné,ale i pro okolí vůbec."
*"Hlupáci byli a budou,je jen na nás rozumných,jak se jim vyhneme!"
hawrann
Nováček

Registrace: 08. 12. 2008 00:35
Nadmořská výška: 330

Hodnocení: 8

Co je to hodnocení?

Příspěvekod JABO » 23. 07. 2018 08:29

Nechápu, co tady někteří dokáží vyplodit....nejde o "brečení" ohledně sucha, spíš o jakési zoufalství a sdílení informací z jednotlivých lokalit...Je léto, tak tropy k tomu patří, o tom žádná, ale tak nějak i nějaké srážky - my jsme bohužel v 7. měsíci na slabé polovině běžného úhrnu - horší byl jen rok 1982... :-@
Jsem hrozně zvědavý na zimní synoptiku...
JABO
Nováček

Registrace: 25. 11. 2014 17:39
Typ meteostanice: Meteorologická budka
Nadmořská výška: 198

Hodnocení: 6

Co je to hodnocení?

Příspěvekod lordtomas » 23. 07. 2018 08:40

Začíná to vypadat přece jen o něco zajímavěji, zejména na východě republiky (Aladin tam maluje cosi již ve středu i pro střední Čechy, ale tomu moc nevěřím) by mohlo od čtvrtka bouřit a pršet každý den, ovšem pouze lokálně.

Ani s těmi tropy to nebude tak zlé, maxima do 32 stupňů (a to ještě zdaleka ne všude) jsou celkem běžná na konec července.

Pravděpodobnost výškové tlakové níže a trvalejšího plošného deště (vpodstatě kdekoliv v ČR) roste, budu teď sledovat modely každý den a jsem zvědavý, jak se to vyvrbí.

Moc mne to netěší, neboť příští týden budu s rodinou na dovolené, ale příroda doslova volá o pomoc, tak by to nebylo špatné.

Obrázek
lordtomas
Nováček

Registrace: 18. 12. 2008 14:35
Nadmořská výška: 350 m.n.m.

Hodnocení: 8

Co je to hodnocení?

Příspěvekod JohnBattler » 23. 07. 2018 10:08

Já souhlasím s tím, že by se tu opravdu mohly omezit příspěvky typu "u nás zase ani kapka". Nehledě na to, že to někteří napíší třeba 3x za jeden večer. To už je extrém. Je to snad vlákno se jménem "Předpověď počasí na měsíc červenec 2018". Kolik kde zapršelo patří primárně do "Aktuálního počasí" nebo ne? Omlouvám se za svou drzost, i když jsem zde registrovaný jen půl roku, ale přišlo mi vhodné toto říct a obhájit některé lidi výše.

Navíc opravdu ne všude je tak katastrofální sucho. Viz. mapa sucha: http://portal.chmi.cz/aktualni-situace/sucho#
Portál intersucho.cz už prakticky neaktualizuje své mapy a navíc mi vždy přišlo, že téměř nereflektoval srážky, za to mapka sucha od ČHMÚ vždy zareaguje na deště a rychle je vidět jak se situace zlepší. Přeci jen je to mapa povrchové vrstvy půdy. Také nesouhlasím s názory, že 10 mm nic nevyřeší. U nás spadlo 10 mm v sobotu a je to na vegetaci znát a to jsme jedna z nejsušších lokalit. Každý mm se počítá alespoň na udržení vegetace. Na spodní vody to má samozřejmě minimální vliv, ale rostliny a stromy hodně vlhkosti absorbují také svými nadzemními částmi a nejenom kořeny. Takže každý mm je dle mě dobrý a buďme za něj rádi. Že někde mají deště až až se nedivím. Lokálnost srážek je prostě průvodní jev posledních 4 měsíců.

Jinak dnešní GFS naznačuje od pátku výběžek tlakové níže na naše území od jihovýchodu a to by mělo přinést slušné srážky. Uvidíme jak to dopadne a zda to bude opět spíš na V republiky nebo se dočkají i oblasti kde to je momentálně potřeba nejvíce.
JohnBattler
Nový člen

Registrace: 24. 01. 2018 16:51
Nadmořská výška: 400, 230

Hodnocení: 4

Co je to hodnocení?

Příspěvekod dididi » 23. 07. 2018 10:21

Tak nevím jaký je průměrný úhrn srážek na Střední Moravě ale 105mm za dva měsíce to určitě nejsou a bude to podstatně víc. Tady za poslední dva měsíce spadlo 153mm a sucho je značné zejména proto že za posledních 40 dní už to dalo jen necelých 27mm.
Myslím že ten pocit že je vlhko až až je daný tím že v poslední době na většině území Moravy docela slušně pršelo. Nicméně stačí týden veder bez deště a sucho je zpět.
O tom že tropická vedra dorazí nemůže být sporu jen je zatím nejasné kam až to vyleze. Momentálně se zdá že vrchol teplot bude na přelomu měsíců ale byl bych opatrný s prognozou protože se klidně mohou značně protáhnout dál případně po krátkém pokles znova navrátit. Myslím že nějaký ten supertrop v některých lokalitách je velice pravděpodobný.
No a srážky to je pochopitelně loterie. Nyní jich v modelech přibývá což je dobré a vlastně jsem to trochu zminoval již včera že postupně se změnou proudění ze S-SV na V-JV je slušná šance na bouřkovou činnost. Ovšem jsou to bouřky takže sice mohou být za této situace i docela plošně rozsáhlé ale stále to nebude všude. Pro mou lokalitu to ale vypadá nadějně tady JV zpravidla plní sudy a někdy až musím odpouštět vodu z bazénu. To se ale letos zatím nestalo i když v polovině června byl bazén fakt nařachlej ovšem měsíc na to už jsem musel naopak dopouštět.
Pokud se tedy vyplní současné předpoklady můžeme se dočkat festové prádelny ale zatím to jako hotovou věc na rozdíl od tropů trvajících minimálně dekádu neberu.
dididi
Nováček

Registrace: 24. 12. 2013 11:08
Typ meteostanice: klimatologická
Nadmořská výška: 220

Hodnocení: 27

Co je to hodnocení?

Zpět na Předpověď počasí