Uživatelské menu

Statistiky

  • Příspěvků dnes0
  • Příspěvků včera4
  • Celkem příspěvků97825
  • Celkem témat1103
  • Celkem členů5517
  • Nový uživatelPruwan
  • Toplist
    Kdo je online

Předpověď počasí na červenec 2018

Předpověď počasí v České republice na kratší i delší období, které sestavují samotní uživatelé - amatérští meteorologové.

Re: Předpověď počasí na červenec 2018

Příspěvekod Jarda Max » 24. 07. 2018 17:11

Je to hrozný, máme zahradu na jižním svahu. Přesně tak to bylo v srpnu 2015. Nafotil jsem to a malá mi na podzim omylem všechny fotky vymazala, tak jsem zalitoval, že to ‚‚strašný sucho‘‘ nemám zaznamenaný, ale je vidět, že možná takový fotky budou převládat...
Dříve jsem kolem plotu používal Roundup, ale pak mi to přišlo nechutný, tak jsem přešel na strunovku a nadával, že musím osekávat každých 10 dní. No, tak teď už nemusíme sekat vůbec, až do podzimu...
Žádná velká změna asi nebude, jestli sem zavítá bouřka, tak to bude zázrak. Loni jsme měli koše hub a letos houby a ani vodu. Zbyl nám jenom kilometr vzdálený potok...
Jarda Max
Nováček
 
Příspěvky: 678
Registrace: 07. 11. 2015 09:57
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 14

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na červenec 2018

Příspěvekod Jarda Max » 24. 07. 2018 17:19

Jarda Max
Nováček
 
Příspěvky: 678
Registrace: 07. 11. 2015 09:57
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 14

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na červenec 2018

Příspěvekod francek » 24. 07. 2018 17:30

Tak teploty po zbytek týdne aspoň u nás se nad 30 zřejmě nepřehoupnou, ještě před pár dny to vypadalo teda dramaticky…. jinak s bouřkama je to pořád zatím docela nadějné… tož uvidíme
francek
Nováček
 
Příspěvky: 603
Registrace: 26. 07. 2016 06:32
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 1

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na červenec 2018

Příspěvekod karel » 24. 07. 2018 17:51

Ahoj Metelka má pravdu kdyby jste raději tu vodu nechali stromům a keřům to jen lidská hamyžnost mít bazény nikoho neurážím ale není voda raději potřeba těm co to potřebují tot přírodě .
karel
Nováček
 
Příspěvky: 280
Registrace: 09. 12. 2014 18:41
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 0

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na červenec 2018

Příspěvekod Ovar » 24. 07. 2018 17:58

No fakt krásná savana, připomíná mi to dvorek v australské buši. Nám trávu zachraňují občasné přeháňky, je vidět, kolik vody pohltí trávník, někdy je lepší, když není, dostane se víc vody do hloubky, mluvím samozřejmě o našem případu, kdy je mi milejší, že se napijí mladé stromky.
Také by mě zajímala poloha oblasti, stačí jen velmi orientačně, jestli budeš Jardo tak hodný a do SZ (aby tě nepřijel někdo vykrást), také jí budu sledovat.

U nás se studna již nenaplňuje jako dřív, dřív jsem kubík vylil a do rána tam byl znovu i více. Nyní trvalo 3 dny, než se zvedla hladina o bídných 50 cm. Což u nás nikdy nebylo, v roce 2015 vyschly potoky a mělké vrty, ale studny se dobře plnily. Je vidět že ten letitý deficit dorazil už i do hloubky, ač ty následky ve svrchní vrstvě (lesy, louky) nejsou katastrofální, jako třeba u Jardy.
Dneska (letos rekordních) +31,4°C, v dalších dnech se mají bouřky JZ vyhýbat, minimálně do víkendu. Počítám tak, že oblastí s australskou flórou značně přibude, protože teploty stále ještě porostou. Ale všiml jsem si, že srážek v předpovědích přibylo a teploty se mírně zredukovaly, ale řádově o 1-2 st dolu, což není nijak významná změna. A jen dodám, že mě vedra nevadí, umím si je užít, víc bych si je tedy užil, pokud by bylo z čeho zalívat.

A nechte Jardovo bazén bazénem, když tu vodu pak vrátí, tak se nic neděje. Horší jsou ty šoumeni, co to pak vypouští do kanálu..
Ovar
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 1833
Registrace: 24. 12. 2012 14:28
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 48

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na červenec 2018

Příspěvekod Troll » 24. 07. 2018 18:18

Podobně jako na fotkách od Jardy Maxe to vypadá na Ústecku skoro všude. Poč. května byla tráva naposled pokosena a od té doby nevyrostlo nic. Jen je tu v porovnání s těmi fotkami ještě více černé hlíny než hnědé trávy, protože to sucho je zde nonstop již od jara.

Jinak i kdyby toto tropické období trvalo jen do 10. 8. stejně by se zde jednalo o 3 týdenní souvislou tropickou periodu, a to nepamatuji ani z let 1992, 1994, 2003, 2006 a 2015. Jinak to, že šel GFS s teplotami v 850 hPa "jen" cca k 15 st. stejně znamená v nižších polohách (alespoň zde) plošné tropy, jedině že by to některý den zchladily již dopolední bouřky a zvětšená oblačnost až do večera. Navíc nikde není psáno, že se tepoty ve výšce o nějaké 2-3 st. ještě nezvednou a neobjeví se max. nad 35 st. Podle mě tam ještě nějaká korekce směre nahoru přijde. Mimochodem nový GFS už jí tam pro konec měsíce a poč. srpna dává a vrací tak opět do hry i supertropy. I kdyby k tomu nakonec nedošlo, tak i za současné "mírnější" situace to zde vidím na max. nejčastěji 30/33 st. tj. podobné hodnoty jaké převládaly třeba v 1. pol. srpna 2003. Ale třeba i Ecák stále drží zesílení tropů v příštím týdnu a i GFS si celkem stabilně pohrává s variantou opětovného zesílení přílivu teplého vzduchu v průběhu první srpnové dekády, ale pravda, je to ještě velmi daleko.
Takže ano, je pravděpodobné, že do 10. 8. nějaké přechodné zmírnění veder a lokální, i silné bouřky dorazí, nicméně nějakou zásadní změnu synoptiky a obrat do dlouhodobějšího chladna či alespoň normálu a dostatku deště zatím neočekávám, nejméně do 2. pol. srpna.
Troll
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 1547
Registrace: 10. 10. 2010 20:51
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 38

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na červenec 2018

Příspěvekod brhel » 24. 07. 2018 18:19

Jarda Max: Teče ještě vůbec nějaká voda v Sázavě? Nebo má Sázava ještě méně vody, než měla v suchých letech 2003 a 2015?
brhel
Nováček
 
Příspěvky: 657
Registrace: 18. 12. 2013 13:59
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 5

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na červenec 2018

Příspěvekod Tomfik » 24. 07. 2018 18:23

A že by začínaly první vlaštovky změny v synoptice, ne teda k ochlazení ale k nastolení "normální synoptické situace"
Obrázek

Už se hlavní běh začíná lišit od kontrolního, taková předzvěst
Nejnižší teplota 7.1.2017 - -27,1C
Nejvyšší teplota 20.8.2012 - 34,7C
Tomfik
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 3241
Registrace: 06. 11. 2008 09:43
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 35

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na červenec 2018

Příspěvekod aviv » 24. 07. 2018 18:42

výhledy hrůza, zítra jedem na Sardínii, vědět, že tady bude léto od dubna, tak mě letos k moři za ty peníze nikdo nedostane, mám už slunce a vody nějak dost..jen doufám, že až se vrátíme tak kolem 10. srpna bude už nějaká ta změna a ideálně návrat do normálu.

Dcera byla teď 14 dní na táboře, hned jak se vrátila, tak ve středočeském kraji zakázali rozdělávání ohňů, to se jim naštěstí vyhlo, bylo by škoda přijít o skautské táboráky...

@jarda max : tak ta zahrada to je síla. Jako malá jsem jezdila na chatu 8 km od Sázavy ( nad Štiřínem ) - a léto mám spojené se zvukem sekačky a s vůní posečené trávy ( kterou jsem pak musela hrabat .), jak děda sekal skoro každý týden trávník. Přitom zahradu jsme nikdy nezalévali, jen záhony dešťovkou ze sudu - my tam vždy měli vody málo, až poslední roky tam byl zaveden obecní vodovod, jinak jsme byli odkázáni na sezonní vodu pro chataře ( ta byla jen od května do října) a vlastní studnu. No, ani nechci vědět, jak to tam vypadá nyní ... - ale je fakt, že bazény tam má v dnešní době každý - a daleko větší než Jardova rodina - mám však obavu, že málokdo bude tak uvědomnělý a vodou bude pak zalévat - mimochodem, ta chemie na zalévání nemůže vadit ?
aviv
Nováček
 
Příspěvky: 577
Registrace: 01. 03. 2010 16:03
Bydliště:

Hodnocení: 2

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na červenec 2018

Příspěvekod JABO » 24. 07. 2018 18:55

Stejně jako u Jardy Maxe to vypadá u nás - možná by si to měl prohlédnout i Kapr....
JABO
Nováček
 
Příspěvky: 1327
Registrace: 25. 11. 2014 17:39
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 15

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na červenec 2018

Příspěvekod dididi » 24. 07. 2018 19:04

Tak já teda nevím ale stále nějak marně hledám ty mírnější teploty a nějaký srážky. Posledních několik výstupů GFS dávalo teploty pro mou lokalitu v maximech v rozsahu 30-33 a srážky od 5 do 20mm v příštích 14-ti dnech. Když ale přičtu 2 stupně tak jsem v rozmezí 32-35 protože minimálně o tolik GFS teplotu podhodnocuje. Dnes např. pro nás dával 28 a realita šla přes 31.
No a současný GFS škoda mluvit tam jsme už na 30-35 tedy +2 k tomu až do nevidim a srážky pro Střední Čechy v kumulaci 14-dní do 5mm. Jako kéž by měl ,,Tomfik" pravdu ale bohužel to vypadá že se z toho spíš poser..m.
A můj odhad z před cca 10-ti dní že teprve poznáme co je sucho se začíná naplnovat.
dididi
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 2933
Registrace: 24. 12. 2013 11:08
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 41

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na červenec 2018

Příspěvekod Adi » 24. 07. 2018 19:48

Ahoj,

Ano, tak to vypadalo u nás v roce 2015. Srdečně lituji. Když jsem tehdy jel na dovolenou do Čech, přivítal mně tam celodenní déšť. (Doma bylo po celou dobu bez jediné kapky) U nás je nyní vše krásné zelené, jedou na plno švestky, už začínám obírat ostružiny na zahradě. Tráva jinak roste dost a dost. Synoptika doposud byla sice poměrně teplá, ale u nás teplo bylo vykoupeno solidními dešti, ovšem nyní začínám mít obavy i já, jak to letos s létem dopadne. Ona nastíněna synoptika je vražedná. Z mého pohledu by byla lepší ta předchozí. Já vím, v Čechách budete mně za to kamenovat, ale ta dala snesitelné teploty a dostatek srážek zde! Tak budeme mít všichni jednotný plecháč :-@ Mordor

Nyní už to začlo :( Teplota na 25 a neklesá to :( Luft visí, dusno. Ansámbly potvrzují vše výše řečené. Na rozdíl od r. 15, kdy v podstatě hlavní běh dával inferno, nynější ansámbly jsou v podstatě jednotné a líší se jen v odchylce do plusu. Dle nového GFS výše tam bude strašit do nevidím :( Ecák není o moc povzbudivější, snad jen s tím rozdílem, že by mohla být nad námi mělká brázda s bouřkami. Pokud to nebude zaCINované
Tomfikova změna, pokud by nastala, by přinesla teplo hard a srážky žádné.

Tož tak.
Přání bývá nebezpečně často otcem myšlenky
Adi
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 3480
Registrace: 16. 09. 2008 19:51
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 43

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na červenec 2018

Příspěvekod Tomfik » 24. 07. 2018 20:09

Nezdá se, že by ECMWF byl až tak teplý a potvrzoval GFS a východní proudění
Obrázek

Pro vysočinu bouřky v modelech spíše přibývají, kéž by. Budeme na té "lepší straně"
Nejnižší teplota 7.1.2017 - -27,1C
Nejvyšší teplota 20.8.2012 - 34,7C
Tomfik
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 3241
Registrace: 06. 11. 2008 09:43
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 35

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na červenec 2018

Příspěvekod Troll » 24. 07. 2018 20:26

Ano, poslední Ecák sice dává v posledním výstupu na 240 hod. trochu nižší teploty a je pravda, že nějaké ochlazení po přední straně oblasti vyššího tlaku lze vysledovat po začátku srpna i v GFS, nicméně je to spíše takový náznak, který zatím neslibuje s velkou pravděpodobností více než 1 - 3 denní snížení teplot tak do rozmezí 25/30 st. /navíc značně nejisté) s pravděpodobným opětovným návratem tropů až supertropů po 5. 8. Takže Tomfíku, nevím, ale pravděpodobnost skutečné, dlouhodobější změny poč. srpna je podle mě zatím spíše mizivá.
Troll
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 1547
Registrace: 10. 10. 2010 20:51
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 38

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na červenec 2018

Příspěvekod Jarda Max » 24. 07. 2018 20:46

Tak odpovím najednou všem - naše suchá lokalita zasahuje od Čerčan, přes Pyšely, Čtyřkoly a určitě dál. Ale dovedu si představit, že podobných míst je po republice mnoho. K těm bazénům - dnes je trochu averze na bazénománii, ale má to i svá pozitiva. Asi není nejefektivnější napouštět z vodovou obří bazény nebo vycucat studny a pak vypustit do kanalizace.

Bazénová chemie trávě nevadí - začíná nám kolem růst, jak děti cákají, ale jinak s tím nezalévám, až koncem prázdnin to nechám 2-3 týdny vyprchat a jedu čerpadlem celou zahradu a krásně pookřeje, velmi jí to prospívá. Bazén napouštím od března deštěvkou svodem ze střechy přes filtr. Tak funguje jako zásobárna vody. Zatím každý rok do léta natekl, loni už koncem dubna vrchovatý, letos v červenci jen třetina. Bazén je to menší, max 5-6 kubíků. Děti se chtěly koupat, tak jezdíme k potoku a plní barely a baví je to - aspoň nesedí u tabletu :-) Sucho už registrují, vidí fotky se zelení a trochu je to děsí…

Sudů už mám 6 a zachytí veškerou dešťovku z druhé poloviny střechy - první jde do bazénu. Ta vodní plocha ve vyschlé zahradě působí aspoň trochu optimisticky, protože jinak bych si tu připadal jako na Sahaře. Na vycákanou vodu kolem lítá kvanta včel, vos a všechen možný hmyz a to každoročně - taky už tu máme 5 vosích hnízd. Voda pro havěť v miskách je moc nebere, ale bazén jo. Chemie dávám minimálně, taky jsem musel lovit potápníky. Technologie se dají využít jak ku prospěchu, tak i destruktivně, ale tak to bylo vždy…

Jen taková zajímavost, měli jsme skomírající rododendron a chtěli jsme ho vykopat. Když jsme vedle něho začali provozovat bazén, vyléval jsem k němu špínu z filtru s chlorovanou vodou. Dnes má skoro 3 metry a na jaře víc květů než listů.

Sázavě průtok klesl oproti květnu dost, loni koncem srpna už byla docela nechutná a letos se to k tomu blíží už teď, tak jestli nezaprší, bude to hnus...

Změnu k dešti asi vyhlížím marně… Aladin pro nás nic nemá, možná jen čtvrtek… Co se dá dělat…
Jarda Max
Nováček
 
Příspěvky: 678
Registrace: 07. 11. 2015 09:57
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 14

Co je to hodnocení?

Zpět na Předpověď počasí

  • Kdo je online

Registrovaní uživatelé: Žádní registrovaní uživatelé