Uživatelské menu

Statistiky

  • Příspěvků dnes0
  • Příspěvků včera4
  • Celkem příspěvků97825
  • Celkem témat1103
  • Celkem členů5517
  • Nový uživatelPruwan
  • Toplist
    Kdo je online

Předpověď počasí na duben 2017

Předpověď počasí v České republice na kratší i delší období, které sestavují samotní uživatelé - amatérští meteorologové.

Re: Předpověď počasí na duben 2017

Příspěvekod wenzel » 20. 04. 2017 20:37

Podle aktuálních záběrů družice se zdá, že nejchladnější noc bude na východě Čech a na Vysočině. Pak samozřejmě tam, kde leží sníh. K nám dorazilo čelo nízké oblačnosti od SZ, snad tu dlouho vydrží a nerozpadne se. Kolem třetí ráno tu čekám teplou frontu, ráno bude již tepleji. Aktuálně mám 1,5 st. C. Oblačnost by ji měla zvednout.
wenzel
Nováček
 
Příspěvky: 679
Registrace: 12. 10. 2008 09:17
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 12

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na duben 2017

Příspěvekod Vasek4 » 20. 04. 2017 20:53

No bude to "vo hubu". Momentálně se u nás vyjasnilo, nízká oblačnost se těsně před námi rozpadá a uklidnil se vítr. Teplota padá dolů velmi rychle. Za půl hodiny o stupeň. Momentálně je 1 st C. Minulé tři noci jsem přestáli, u této si nejsem jistý.
Uvidíme ráno....
Doplnění v 5:40: -4 st.C. :(
Naposledy upravil Vasek4 dne 21. 04. 2017 04:42, celkově upraveno 1
Vasek4
Nový člen
 
Příspěvky: 161
Registrace: 30. 01. 2017 21:32
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 3

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na duben 2017

Příspěvekod zapadni cechy » 20. 04. 2017 21:43

Tak nám tady nepomůže ani svěcená voda...momentálně už -2, oblačnost teplé fronty tak maximálně trochu ochlazování zbrzdí, i přesto velmi střízlivým odhadem -5 dáme. Třesně už mě víceméně nezajímají, s tím už jsem pár dnů smířený, že to odnesou. Jsem zvědavý, co to udělá s jabloněmi, ty mají u nás ještě většinou zavřené květy...
http://www.meteofrlazne.websnadno.cz/ - amatérská meteorologická stanice Františkovy Lázně
zapadni cechy
Nováček
 
Příspěvky: 761
Registrace: 28. 12. 2011 14:50
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 16

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na duben 2017

Příspěvekod pepa » 21. 04. 2017 04:57

Tak i třetí noc dopadla relativně dobře, vzhledem k tomu, co se mohlo stát, tak malý zázrak. Nízká oblačnost bránila poklesu teplot ve středních a severozápadních Čechách, přituhlo až k ránu, ale ne extrémně. U nás bylo -2,5°C po půlnoci, pak přišla nízká oblačnost a otepluje se, teď po ránu je jen pár desetin pod nulou. Na jižní Moravě mráz je, ale také ne úplně likvidační. Škody budou, ale řekl bych, že na úrovni minulých let. Nejhůře dopadly západní Čechy a pak oblast kolem Jeseníků, kde je sníh. Palcové titulky v bulváru budou, šumavské slatě mají téměř -20°C, ale tam je to úplně jedno.
No - a k výhledům, byl bych rád, aby došlo alespoň ke kompromisu mezi Ecákem a GFS. Již od úterý či středy se tyto dva modely dost liší, ovšem GFS je nepříjemný, sice možná bez mrazu, nebo jen malý mráz, ale od středy až do neděle max. 11°C, někdy jen kolem 5°C, to už by bylo jednak otravné, druhak včely a možná ani čmeláci by nemohli vyletět. Ať je alespoň úterý trochu teplo, řekněme kolem 16°C, a dále alespoň kolem °10°C, s tím, že příští víkend by to mohlo jít pomalu nahoru. Ale - evidentně v tom modely nemají ještě jasno.
pepa
Nováček
 
Příspěvky: 841
Registrace: 22. 06. 2014 13:46
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 8

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na duben 2017

Příspěvekod francek » 21. 04. 2017 05:48

Celý týden bez mrazíku, ale poměrně chladno, sněhu moc nenapadlo, jen nějaké zbytky ještě vidím a včera max. + 3 a dnes ráno to spadlo na -2 při oblačné obloze...
Teploty na dnešek hlásí 8-12, ale dost o tom pochybuju, možná bude sotva 6.
Pondělí a úterý se mi tak vysoko taky nezdá a dál je rozkol, to chladnější počasí tam zatím převažuje...
francek
Nováček
 
Příspěvky: 603
Registrace: 26. 07. 2016 06:32
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 1

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na duben 2017

Příspěvekod Vasek4 » 21. 04. 2017 06:27

Podstatné z hlediska škod na budoucí úrodě je to, zda ráno při východu slunce je jasno, nebo ne. Zmrzlé květy stromů spálí právě to ranní slunce. Z tohoto pohledu jsou na tom nejlépe severozápadní Čechy s oblačností teplé fronty a také východ a jihovýchod kvůli nízké oblačnosti. Pásmo jasné oblohy se táhne od severovýchodu Čech přes střední až po jižní a jihozápadní Čechy, tedy i u nás :( V této oblasti očekávaám největší škody.
Celkově to ochlazení v předpovědích vypadalo hůře, než jaká byla skutečnost.
Vasek4
Nový člen
 
Příspěvky: 161
Registrace: 30. 01. 2017 21:32
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 3

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na duben 2017

Příspěvekod aviv » 21. 04. 2017 07:36

Výhledy pořád zimní, GFS neustále obnovuje severozápad a sever. Tím pádem oba dva prodloužené víkendy co se počasí týče v háji. Nečekala jsem, že březnové teplo vydrží do léta, ale rovněž jsem nečekala, že studený vzduch se měsíc takřka nehne. V dubnu a květnu budeme rádi za 10 st., v červnu se to možná na pár dní dostane na dvacet, pak přijde Medard, v srpnu chladná rána a je tu pomalu další zima.
aviv
Nováček
 
Příspěvky: 577
Registrace: 01. 03. 2010 16:03
Bydliště:

Hodnocení: 2

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na duben 2017

Příspěvekod Vratislav » 21. 04. 2017 08:54

Vžyť vidíme sotva do konce měsíce. Jak bude druhý prodloužený víkend, to nidko netuší a klidn může být celý květen vedro, stejně tak v létě. Při vší úctě, tyto emotivní výlevy nechápu. Že je v současné době většina měsíců teplotně nadprůměrná, nad tím už se nikdo ani pořádně nepozastaví, ale jakmile se vyskytne nějaké chladnější období, to je hned nářků a stesků. Na každém počasí se dá najít něco pěkného, akorát to chce změnu myšlení. :jasno:
Vratislav
Nováček

 
 
Příspěvky: 555
Registrace: 14. 03. 2013 19:45
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 13

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na duben 2017

Příspěvekod Meteo Weather » 21. 04. 2017 08:58

Aviv - zas tak pesimisticky bych to neviděl, takový průběh by si zde jistě přáli zdejší zimofilové, ty by si chrochtali blahem ... :D Ale ono to tak určitě nedopadne. Dobře, do konce Dubna už je jisté, že bude hodně chladno na tuto dobu, ale zkraje Května nejdéle tak do 10. Května se nám ten příliv teplého vzduchu jistě obnoví. A toto co nás tu sužovalo se bude řadit k podobnému extrémnímu ochlazení jaké bylo v Březnu 2013, tehdy to taky trvalo cca 3 týdny a kolem 10. dubna se nám krásně oteplilo a už žádné mrazy nebyly a už následovali jen teplotně nadprůměrné měsíce :) Doufám, že se takového extrémního ochlazení zas hodně dlouhou dobu nedočkáme, protože už nyní je jisté, že meruňky nebudou, třešně asi jenom někde, u nás asi těžko, tuto noc bylo -2,4°C :-@

Už je taková zima venku prostě otravná, ať si říká tady na diskuzi kde kdo, že je to normální tak já to rozhodně za normální nepovažuji ... :jojo: Nedá se pořádně nic dělat venku, jezdit na kole ... atd

A myslím si, že až se nám konečně oteplí, tak že skočíme rovnou do léta a upřímně řečeno mě to vůbec nevadí, radši už třicítky než takovou kosu co máme teď ... :ahoj:
Blog o pozorování počasí na Hořicku:
http://extremy-fotografie.blog.cz/
Web o pozorování bouřek na Hořicku
http://stormchasing.websnadno.cz/
Meteo Weather
Nováček

 
 
Příspěvky: 854
Registrace: 12. 09. 2009 09:37
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 15

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na duben 2017

Příspěvekod pepa » 21. 04. 2017 09:00

Vratislav mě předběhl - jak bude v květnu, neví ani bůh. Navíc ani od úterý-středy není nic jisté, nemáme jen už delší dobu velmi nespolehlivý GFS, ale i jiné modely.
pepa
Nováček
 
Příspěvky: 841
Registrace: 22. 06. 2014 13:46
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 8

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na duben 2017

Příspěvekod pepa » 21. 04. 2017 09:29

A ještě bych dodal - už je opravdu trapné dělat z tohoto takové drama. Myslím, že někteří na tomto fóru, kterým je alespoň 35 let, budou se mnou souhlasit, jako např. Troll, či Dididi a další. Jeden týden, možná dva týdny studeného počasí není opravdu nic výjimečného. Nikdo z nás si nedovede představit klima např. 19. století či válečných let. Ale např. v roce 1991 bylo velmi chladno od poloviny dubna do začátku června. V roce 1996 září, které si nikdo mladší 30-let nedokáže představit. Duben 1997 s opakovanými vpády studeného vzduchu po celý měsíc. Sníh od středních poloh 23.5. 2004. Ale třeba i velmi studené počasí cca od 20.5 do 5.6. 2013. Někteří - než zapojíte emoce, prosím podívejte se do statistik. Jinak příští rok, až bude v tuto dobu 15°C, tak budete nadávat, že letos bylo lépe.
pepa
Nováček
 
Příspěvky: 841
Registrace: 22. 06. 2014 13:46
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 8

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na duben 2017

Příspěvekod Vasek4 » 21. 04. 2017 09:52

Jsem pamětník, mnohem starší než je těch 35 let, takže souhlasím s Pepou. Nic tak extrémního a mimořádného v tom nevidím. Už jsem zažil podobné "extrémy" a jestě větší. Vždy to nějak dopadlo, tak prostě nebudou třešně a meruňky, jako už mnohokrát.
Nyní se bude asi opakovaně vypouštět bazén studeného vzduchu ze Skandinávie přes střední Evropu, naopak přes východní se bude napouštět teplým vzduchem. V dubnu nic mimořádného, naopak pro duben je typické střídání jižního a severního proudění a ta hranice může být velmi výrazná. Tuto situaci jsem už zažil mockrát a i kdyby toto proudění zůstalo, bude čím dále tím teplejší. V nejhorším případě by nejpozději v polovině května mohl zůstat ostrůvek chladnějšího vzduchu přímo ve střední Evropě a postupně se prohřát. Často to bývá v podobě tlakové níže postupně se vyplňující, kdy srážky trvalé přecházejí do přeháněk a bouřek.
Naposledy upravil Vasek4 dne 21. 04. 2017 10:08, celkově upraveno 1
Vasek4
Nový člen
 
Příspěvky: 161
Registrace: 30. 01. 2017 21:32
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 3

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na duben 2017

Příspěvekod godlike » 21. 04. 2017 10:05

Me se mrazy nastesti zcela vyhnuly, takze dobry. Ale v Praze nakonec mirny mraz byl. Jinak me tohle pocasi nevadi, ja jsem ze Sumavy na takove zvykly. Snih i v kvetnu. 8-)
https://www.wunderground.com/dashboard/pws/IZDIBY16
https://app.weathercloud.net/d2394664632#current
godlike
Nováček
 
Příspěvky: 1197
Registrace: 14. 12. 2015 10:07
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 18

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na duben 2017

Příspěvekod aviv » 21. 04. 2017 10:13

No, GFS se nám teplotně i rychlostí větru zatím docela strefoval, vítr mu v zimě vycházel naprosto přesně. Co moc nevycházelo byly srážky, těch zatím bylo vždy méně než ve výhledech. Bývá konzervativní v náznacích změn, dlouho si jede své módy a často otočí na poslední chvíli. Sleduji hl. výstupy z 00 a z 18 - ty by měly mít nejvíce vstupních dat. Ale je zvláštní, že právě nyní jsou výstupy naprosto sjednocené a nevidí nic než opakující se vpády studeného vzduchu a žádnou TV nad námi se stabilním slunečním počasím a minimem srážek.

Budu tedy doufat, že v květnu to bude někdy na tričko, ono je vážně otrava ke konci dubna oblékat sebe i děti do čepic a rukavic. Od nás ze školy zrovna dnes odjížděly dvě třídy na školu v přírodě a cituji pokyny na webu : jelikož budeme i přes nepřízeň počasí podnikat pěší výlety po okolí, doporučujeme přibalit velmi teplé nepromokavé oblečení, oteplovačky, nezapomenout na čepice, rukavice a šály.
Duben dojede v tomto duchu - jen se trochu vyrovnají noční a denní teploty, tedy neměly by již hrozit noční mrazy. Jen díky svému začátku neskončí jako výrazně podprůměrný.

@Pepa: no, já jsem také starší 35 let, ale je pravda, že dříve jsem počasí zas tak moc nevnímala, pamatuji si chladné jaro/léto s deštěm tuším, že 1995 nebo 1996 - výhoda byla, že jsem tím pádem měla volnou chatu .) Myslím, že to pak ale zachraňoval srpen. Na druhou stranu zmíněné září 1996 si nijak extrémně nevybavuji, možná to bude tím, že bylo zkouškové období - tady je vidět, jak je vnímání počasí značně subjektivní ...
aviv
Nováček
 
Příspěvky: 577
Registrace: 01. 03. 2010 16:03
Bydliště:

Hodnocení: 2

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na duben 2017

Příspěvekod dididi » 21. 04. 2017 11:05

Tak k tématu co je normální-nenormální jen krátce. Samozřejmě neděje se nic mimořádného snad jen to množství sněhu na SV bylo mírně řečeno neobvyklé hlavně tím že postihlo i poměrně nízské polohy.
Největší problém bych viděl v posledních letech ve velmi předčasném ukončení zimy. Statisticky je stále ještě únor měsícem nejbohatším na sníh a přitom je už několik posledních let měsícem víc jarním než zimním. Na druhou stranu období okolo 20.4. je již doba kdy v mé lokalitě kromě jabloní kvete vše každým rokem takže pokud přijdou mrazy je to vždy problém.
Dnešní minimum jsem čekal nišší ale naštěstí pás nišší oblačnosti se táhnul ze severních Čech až po Prahu a vydržel zde až přes půlnoc. K ránu se již zase nasouvala oblačnost teplé fronty a ta zabránila tomu finálnímu poklesu teploty za východu slunce.
Zahradu mám velkou ve svahu s terasami . Na té nejvýše položené mám ovocné stromy a je zde také automatická stanice a zde bylo minimum -2,3. O patro níž mám meteorologickou budku a zde bylo minimum -3,1. Myslím že příliš škody zde mráz neudělal pouze to asi odskákala merunka a trochu chycená je asi třešen. Broskev,slíva,jahody jsou myslím ok.
Pokud jde o výhled řekl bych že je dobrá šance k vývoji který jsem zde před pár dny zminoval a sice že po ještě celkem chladném cca týdnu se začne studený vzduch vylévat do oblasti VB a JZ Evropy zatímco zde budeme minimálně na nějaký čas na přední straně brázdy v teplejším vzduchu. Další vývoj již je příliš vzdálený= nepředpověditelný. V každém případě budeme již datumově zase dál a i teploty za podobné situace jako nyní by byly o něco vyšší. Tím netvrdím že máme defintivně vyhráno ale řekl bych že šance jsou po této situaci která vypadala hůře než to dopadla dost dobré.
Samozřejmě jsou místa kde dnes to štěstí na oblačnost neměly a kde teplota spadla na hodnoty okolo -5 a tam to asi bude z úrodou podstatně horší.
dididi
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 2933
Registrace: 24. 12. 2013 11:08
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 41

Co je to hodnocení?

Zpět na Předpověď počasí

  • Kdo je online

Registrovaní uživatelé: Žádní registrovaní uživatelé