Uživatelské menu

Statistiky

  • Příspěvků dnes3
  • Příspěvků včera2
  • Celkem příspěvků97685
  • Celkem témat1100
  • Celkem členů5517
  • Nový uživatelPruwan
  • Toplist
    Kdo je online

Předpověď počasí na duben

Předpověď počasí v České republice na kratší i delší období, které sestavují samotní uživatelé - amatérští meteorologové.

Re: Předpověď počasí na duben

Příspěvekod mnej » 05. 04. 2018 23:11

mnej
Nováček
 
Příspěvky: 793
Registrace: 09. 10. 2016 22:09
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 16

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na duben

Příspěvekod dididi » 06. 04. 2018 02:04

No musím napsat že poslední výstupy GFS nejsou špatné a blíží se tomu co jsem zde uváděl 4.4. tedy středomořská TN jen s pomalým postupem s teplým JV prouděním a postupně její vyplnování nad SE. To by byla živná půda pro přeháňkovou a bouřkovou činnost s možností rozšíření srážek i do plošnějších rozměrů.
Krom toho by bylo zajištěno na poměrně dlouho dobu počasí bez hrozby studeného vpádu. Samozřejmě i když se tento vývoj snad bude potvrzovat stále bude ještě nejméně dalších 14-dní trvat než bude možné říct že to letos projde bez mrazu do květu. Ale zatím je to scénář rozhodně pozitivní.
dididi
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 2917
Registrace: 24. 12. 2013 11:08
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 41

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na duben

Příspěvekod palinator » 06. 04. 2018 11:18

Já jsem v otázce nebezpečných mrazů poměrně pozitivní. Rozhodně bych netvrdil, že je jejich pravděpodobnost 100%. Současné jižní proudění vytváří poměrně masivní nárazník teplého vzduchu směrem na sever a pokud zde nevznikne nějaká masivní TV, není příliš důvod k obavám z průniku studeného vzduchu od SV. Variantou je totiž vylití studeného vzduchu "západním" směrem do Atlantiku, kde je dostatek energie na jeho likvidaci nebo alespoň zneškodnění, navíc vzniknuvší TN západně podpoří jižní proudění u nás.
Řekl bych ale, že to bude trochu boj severu proti jihu, kde se (podle dnešních výhledů) relativně daleko severně od nás bude udržovat výrazné teplotní rozhraní.
palinator
Nový člen
 
Příspěvky: 181
Registrace: 01. 12. 2014 16:36
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 8

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na duben

Příspěvekod Adi » 06. 04. 2018 11:47

Ahoj,

Nevím. Spíše mně to začíná připadat tak, že se může otevřít cesta chladnému SV. Náznaky na modelech tu jsou. Výše nad Skandinávií tu bude, a ochlazení někde na 180 - 200 hodinách začíná být reálnou záležitostí. Ona níže, o které mluvil Dididi může právě přivést sem chladný až studený luft od SV až S.
Z mého pohledu, čím dříve, tím lépe. Představa teplého a suchého módu snad do konce měsíce, je jaxi ... ehm ne moc vhodná, nemluvě o tom, že mrazíky se mohou ozvat v květnu. Nezapomenu na rok 2007, kdy v půli května mrzlo a to byl předtím echt extra suchý a teplý mód.
Pokud na vznikajícím yrozhraní v labilním vzduchu budou významnější srážky a bouřky, nebudu se vůbec zlobit :) Navíc tím se sníží možnost mrazíků. Kéžby. Nový GFS maluje pak pohádku s další níží a rozhrarním, někde nad Slovenskem či rovnou ČR.
Mohlo by to vyjít :)



zatím
Přání bývá nebezpečně často otcem myšlenky
Adi
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 3459
Registrace: 16. 09. 2008 19:51
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 43

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na duben

Příspěvekod JohnBattler » 07. 04. 2018 09:10

Nevim to straseni mrazy mi prijde jako utopie kdyz na pristich 10 dni ja vidim jen same teplo a teplo. Navic se cely kontinent uz zacina solidne prohrivat a studeny vzduch to az k nam bude mit celkem tezke v druhe puli dubna.. Spise se chci zeptat mistnich znalcu zeptat jake mrazy jsou vlastne tak hrozive ze to opravdu poskodi urodu? Kdyz bude minimum treba okolo -2, tak to prece vegetace zvladne nebo i to je problem? Navic pri minimu -2 bude pod nulou maximalne par hodin. Ne jen me toto zajima jak moc studeny vpad musi prijit aby to byl problem. Diky.
JohnBattler
Nováček
 
Příspěvky: 733
Registrace: 24. 01. 2018 16:51
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 14

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na duben

Příspěvekod dusik » 07. 04. 2018 09:26

Podle mě je spíš utopie si myslet, že ranní mrazy už nepřijdou. To, že v následujících deseti dnech bude teplo, nic neznamená. Stačí vyjasnění v chladnějším vzduchu a pod nulou jsme hned... Mluvím tedy o naší lokalitě. Ale u nás meruňky ani broskve nikdo nepěstuje...
dusik
Nový člen
 
Příspěvky: 61
Registrace: 29. 10. 2008 13:26
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 0

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na duben

Příspěvekod Rade » 07. 04. 2018 09:48

Souhlasím s Palinator a JohnBattler, že zatím se situace vyvíjí velmi pozitivně v neprospěch mrazíků. Rovněž mám vysledováno, že právě a jedině celkově teplý duben bez prudkých změn teplot, dává nejvyšší šanci zcela bezmrazému průběhu měsíce (2009, 2013 a další), po nichž nepřišel mráz ani v květnu. Raději ať je ještě 3 týdny nadprůměrné teplo a sucho a úroda bude, než aby bylo chladno a vlhko. Málokdo si uvědomuje, jak je důležitý právě tento měsíc a počátek května, jakožto základ celé úrody a také jako pastva pro veškerý hmyz na květech. A jak hmyz, tak pyl květů, nesnáší vlhké chladné počasí "klasického" dubna.
Navíc, loni byl u nás duben prakticky jediný výrazněji vlhký měsíc a už od půlky května bylo sucho. To raději, ať je teď teplo a sucho a ať to konec května nebo červen vynahradí. Pláč nad suchem teď není zcela na místě, byť možná začne být problémem. Já si ale nebudu stěžovat nad suchem, když může hrozit mnohem větší problém v podobě mrazíků. Až pomine nebezpečí mrazíků, tak si můžu stěžovat na sucho, ale přece si nebudu stěžovat na dvě věci naráz :D.

JohnBattler:
To je dobrá otázka. Každá plodina a rostlina má svoji hranici. Meruňkám těsně po odkvětu ubližuje již -0,7°C, v plném květu asi -1,3°C, ale existují odrůdy odolné do -2,5°C v květu, což zvyšuje šanci na alespoň nějakou sklizeň po mrazovém průběhu jara. Broskve jsou odolnější, do -3°C většinou bez problémů, slivoně asijské do -3°C, evropské -3 až -4,5°C v květu, hrušně -2,5 až -4°C, třešně -2 až -3°C, višně snesou o půl stupně větší mráz a jabloně snesou mrazíky kolem-3 až-4 často bez újmy. Hrozně ale záleží na stádiu květu, popř. plodu dané odrůdy. Loni přišly mrazíky tehdy, když už jsme měli meruňky velké 2 cm, nepřežila ani jedna na několika stromech a různých stanovištích.
Co se týče poškození lesní vegetace, opět především záleží na tom, jak je vegetace daleko. Byl to rok 2011 nebo 2012 a okolo 18. května, kdy už byla vegetace opravdu daleko, jsem tehdy u Brna naměřil -4°C a známý ve Vyškově v nejnižším bodě -8°C. Různě po jižní Moravě tehdy byly mrazy -2 až -6°C prakticky všude. Zmrzla většina vinic, drtivá většina sadů a na jižním Slovensku bylo mrazové poškození po až -5°C takové, že mráz roztrhal dřevo stromů a zejména lián (révy, kiwi) a rostliny zcela odešly. Rovněž tehdy zmrzly tohoroční výhonky mnoha lesních stromů, dokonce i smrky, jedle atd. Na mnoha dřevinách se o rok až dva později objevily mrazové desky, což stromům v budoucnu může vyvolat rakovinu a mohou na to odejít. Takže tohle dokážou mrazíky v nevhodnou dobu... Bohužel se mi zdá, že je proti nim příroda velice málo "pojištěná".


Jinak dnes ráno -2,3°C =-O . Vzhledem k tomu, že meruňky dnes nebo zítra vykvetou... to bylo těsně :D .
Rade
Nováček

 
 
Příspěvky: 780
Registrace: 04. 02. 2012 21:17
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 30

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na duben

Příspěvekod JohnBattler » 07. 04. 2018 10:34

Rade:
Diky za obsahlou odpoved. Je to trochu jak jsem myslel ty teploty k -2 by asi mely byt v pohode. Je pravda ze nejvetsi narky jsou vzdy slyset od "merunkaru". Mozna by se stalo nad tim zamyslet co pestovat a jakou odrudu. Pokud pravidelne kazdy druhy rok nekomu umrzne uroda tak by mu to snad melo po par letech dojit. Merunky tedy dle meho soudi patri o par stupnu zemepisne sirky jizneji nez je nase uzemi. Ty ostatni stromy tedy pokud maji preci jen vyssi odolnost to neschytaji tak casto. Ja si myslim ze nejakych -6 v nizinach uz je velice malo pravdepodobne. Balt se zacina ohrivat a bude pusobit jako blokator studeneho vzduchu a evropska cast Ruska uz take. Proste studeny vzduch to ma k nam daleko a s kazdym dalsim dnem jiz dubnove pomerne silne slunce dodava vic a vic energie.
JohnBattler
Nováček
 
Příspěvky: 733
Registrace: 24. 01. 2018 16:51
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 14

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na duben

Příspěvekod Tomáš.Malek » 07. 04. 2018 11:23

Tak jsem si myslel že tento velmi teplý začátek dubna bude nějaká výchylka která bude trvat několik dní až týden a bohužel to vypadá že se mýlím. Tento měsíc bude asi skoro celý extrémně teplý a suchý, což je velmi špatně nebot právě začíná vegetační sezona! Když tál sníh a pršelo v prosinci nebo v únoru tak už je nám teď na nic zato nyní kdy je srážek třeba tak nejsou.
Teploty jsou téměř o deset stupňů výše než je běžné a odpovídají už květnu! Setrvale se drží velmi blízko teplotních rekordů pro dané dny a příští týden hrozí že snad budou doronávány nebo překonávány rekordy po každý den! to je šílené! K tomu pochopitelně suma srážek se rovná nule. Sněhu bylo velmi málo tedy je zaděláno na suchý až opravdu průserově suchý rok! :temp: :jasno: Jaro jsme letos zase téměř vynechali a jdeme z čepic a zimníků rovnou do plavek v podstatě během týdne :-@ Jsem zvědav co bude dál. Pokud začnou v druhé půli měsíce už letní teploty pak pojedem už v květnu tropy a dále už bude absolutní inferno. Zběsilost s jakou se opět rozjíždí tento jihozpadní saharský expres mě děsí. Počasí již jede podle letního modelu - zcela jasno každý den, žádné srážky velmi vysoké teploty, ve čtvrtek dokonce bouřky! Čeho je moc toho je příliš.
Tomáš.Malek
Nováček
 
Příspěvky: 631
Registrace: 12. 02. 2010 01:06
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: -7

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na duben

Příspěvekod Meteo Weather » 07. 04. 2018 12:10

Tomáš.Malek : Dávej bacha aby ti nerupla cévka. Ty všechno moc hrotíš a stejně s tím ty ani nikdo jiný nic nenadělá. Příroda si to stejně udělá po svém...

Já jsem naopak rád, že nás zřejmě čeká teplý duben a souhlasím s Rade, že pokud teplo bude pokračovat i po polovině dubna, hrozba nějakých mrazíků bude rapidně klesat, studený vzduch už je téměř vyhnán z Evropy a předpověď na další týden až 10 dní je jasná, teploty kolem 20°C, beru já za ideální nástup jara a neohlížím se na nějaké tabulky, jestli budeme trhat rekordy nebo že budeme pořád 10 °C nad normálem... Stejně jak jsem psal nikdo s tím nic neudělá, tak žádný stres a užívejte konečně jara! :ahoj: 8-)
Blog o pozorování počasí na Hořicku:
http://extremy-fotografie.blog.cz/
Web o pozorování bouřek na Hořicku
http://stormchasing.websnadno.cz/
Meteo Weather
Nováček

 
 
Příspěvky: 854
Registrace: 12. 09. 2009 09:37
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 15

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na duben

Příspěvekod Tomáš.Malek » 07. 04. 2018 13:04

To že už se nevyskytne mrazík lze zaručit až teprve někdy v květnu dřív ne a troufám si odhadnout že k tomu přece jen dojde. Každopádně není naprosto normální abychom přepisovali rekordy třeba celý měsíc to už je známka toho že se tady cosi děje s klimatem a ne jen s počasím. Ačkoli 20°C je snesitelných při tomto trendu začnou ještě koncem dubna ne li pak v květnu letní či dokonce tropické teploty. a Mít tropy od května 4 měsíce je naprostá hrůza. nechci znovu rok 15 kdy v srpnu stromy umíraly suchem a opadávaly a ve vesnici o 1000 obyvatelích bylo šest úmrtí následkem vedra.. toť asi vše.
Tomáš.Malek
Nováček
 
Příspěvky: 631
Registrace: 12. 02. 2010 01:06
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: -7

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na duben

Příspěvekod Rade » 07. 04. 2018 13:16

Panebože, Tomáši, jak můžeš sám se sebou žít? :D To je fakt síla už. Jakých proboha 10 stupňů nadnormál? Teploty posledních dnů byly místy dokonce pod normálem, až dnes bude slabý, ale opravdu jen slabý nadnormál (průměr kolem 9 stupňů) a další dny konečně první stabilní teplejší počasí. Žádný extrém. Na duben 2009 zatím zdaleka nemáme a po chladných březnech prostě teplejší dubny chodí, to už bys mohl mít vysledované a předpokládat to. Nedělej katastrofu z příznivé situace. Naopak se domnívám, že suchý duben zajistí vlhčí průběh léta, než byl loni...

JohnBattler
Je to tak, meruňky jsou nejnáchylnější. Je to ale paradox, líbí se jim vice spíše na severu, kde kvetou později ale přitom riziko mrazíků odchází v podobnou dobu, jako u nas. Popř. Jihovýchodneji od nás (Rumunsko, Maďarsko, Bulharsko), kde sice kvetou už v březnu, ale riziko mrazíků odchází o měsíc dříve, než u nás.
Rade
Nováček

 
 
Příspěvky: 780
Registrace: 04. 02. 2012 21:17
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 30

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na duben

Příspěvekod zapadni cechy » 07. 04. 2018 14:23

Zdravím po delší době,

Rade:

s tímto úplně nedokážu souhlasit. Teď už asi nezbývá než doufat, že teplý ráz počasí vydrží i v druhé polovině dubna, nicméně za ideální tento scénář určitě nepovažuji. Příznivější by určitě bylo, kdyby vydrželo v první půlce dubna ještě relativně průměrné počasí hlavně s větší oblačností a menšími rozdíly teploty mezi dnem a nocí. Ve druhé polovině dubna už pak klidně stálejší počasí s tlakovou výší. Přízemní teploty rekordní úplně nejsou, za to můžou některé okolnosti, které brání tomu, aby se naplno projevily velmi vysoké teploty v hladině 850 hPa. Ty jsou opravdu na hranici toho, co je v tuto dobu možné a hlavně trvání, po jak dlouho mají trvat, nejsou pro duben úplně běžné. I když...to platilo ještě tak před 20 lety. Dá se říct to, že měsíc duben je právě ten, který ze všech měsíců tak nějak nejvíce změnil "charakter". Tím charakterem teď nemyslím teploty, ale povětrnostní situace, které se oproti třeba druhé polovině 20. století hodně proměnily. Každý rok si tady píšeme, že typického dubnového aprílového počasí s přeháňkami letos moc nebylo. Ale v tomto stolení už tohle vůbec není typické a vyskytuje se spíš výjimečně a jen na několik dnů jako krátká vložka mezi dlouhá teplá období. O to větší škody to pak působí. Letos, když se podívám na nepřestávající sled blokačních situací, který pokračuje už od začátku února, tak to na mě nepůsobí moc dobře. Kdyby to současné teplo bylo způsobeno třeba trvalým jihozápadním prouděním s živým provozem nad Atlantikem, byl bych co se mrazů týče trochu klidnější. Takhle spíš očekávám nějakou ránu na konci dubna. Ještěže jsme ještě pořád vegetačně aspoň zde spíše trochu pozadu, takže to časové okno pro škodlivé mrazy nebude až tak velké jako loni, ale stejně...
http://www.meteofrlazne.websnadno.cz/ - amatérská meteorologická stanice Františkovy Lázně
zapadni cechy
Nováček
 
Příspěvky: 761
Registrace: 28. 12. 2011 14:50
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 16

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na duben

Příspěvekod Petr84 » 07. 04. 2018 15:53

Zdravím všechny, poprvé :ahoj: . Tu a tam jsem tady zachytil náznaky diskuze o tom, co znamená teplý a suchý duben pro vývoj počasí v dalších měsících. Tak jsem si udělal malý výlet do nedávné minulosti. Když se podívám na dubny 2007, 2009 a 2011, což byly na našem území ty nejteplejší a zároveň jedny z nejsušších, tak po nich další měsíce neměly až takovou tendenci pokračovat v suchém módu. Ve všech případech následoval srážkově nadprůměrný červenec, v letech 2007 a 2009 se dokonce obrat do srážkově příznivějšího módu dostavil už od května. Po teplém dubnu 2014, který byl zároveň taky relativně (byť už ne tolik) suchý, měl květen taky slušný srážkový úhrn a dost pršelo pak i v létě. Naopak po suchých a zároveň teplotně průměrných dubnech tohle neplatilo, viz nechvalně známé roky 2003 a 2015. Že je to malá množina dat, ještě navíc to beru plošně z celorepublikových průměrů a nemusí to platit obecně, toho jsem si vědom :) . Ale z toho hrubého ohlédnutí bych vyvodil, že nejteplejší a nejsušší dubny ve střední Evropě v nedávném období spíš podporovaly pozdější tendence k cyklonálnímu charakteru počasí.

Jinak, když už jsem se dokopal napsat aspoň tohle, tak chci všem poděkoval za příspěvky, protože je sem opravdu rád chodím číst. Říkal jsem si, že minimálně to musím aspoň jednou udělat ;)
Osobní údaje z profilu mi bohužel zmizely. Bydliště Litvínov, nadmořská výška 340 m.n.m
Petr84
Nový člen
 
Příspěvky: 51
Registrace: 30. 12. 2017 15:59
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 2

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na duben

Příspěvekod Rade » 07. 04. 2018 23:16

Zapadni cechy: souhlasím,že Tvůj scénář první poloviny dubna je opravdu ideál. Podle mých pozorování ale právě přesně po takové první polovině dubna přichází mrazivé vpády na konci dubna a poč. května. Pokud je aprílové počasí, často se střídá v hladině 850 hPa vzduch od -5 po + 10, takto to ale pokračuje obvykle až do května a může být sebechladnější průběh počasí v dubnu, ale v druhé půlce dubna stejně většina stromů už v teplejších oblastech vykvete. Nejpozději počátkem května a riziko mrazíků dle mých pozorování je po takto střídavém dubnu stále velké a stačí koncem dubna -2 v 850 hPa, krátké noční vyjasnění a je vymalováno. Prostě recept na perfektní úrodu, za dobu co pěstuji, ukázaly pouze suché a teplé dubny. Bohužel.

A přesně tak, jak to psal Petr84, jsem to myslel. Přesně tak to mám vypozorováno, jak jsem psal již výše, ze po suchých dubnech je tendence k vlhčímu létu.

Jinými slovy, pokud přijde mráz pod -2 po 20 až 25. dubnu, je prakticky úplně jedno, jestli bylo před tím teplo nebo zima, úrodu to zničí tak jako tak, jen tvrdím, že větší šance na pozdní vpád je v celkově chladnějším dubnu a naopak po teplém březnu. Pevně tedy věřím, že letošní studený březen a relativně stabilní počasí v dubnu nám zajistí, že už se zima prostě nevrátí. Ostatně už od ledna píšu to samé a zatím mi to docela vychází. Už tehdy jsem předpovídal studený březen (i když tu mnozí v březnu katastroficky vyhlíželi pomalu tropy) a teplý duben. Kéž to tak zůstane.
Rade
Nováček

 
 
Příspěvky: 780
Registrace: 04. 02. 2012 21:17
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 30

Co je to hodnocení?

Zpět na Předpověď počasí

  • Kdo je online

Registrovaní uživatelé: hanz