Uživatelské menu

Statistiky

  • Příspěvků dnes4
  • Příspěvků včera3
  • Celkem příspěvků97825
  • Celkem témat1103
  • Celkem členů5517
  • Nový uživatelPruwan
  • Toplist
    Kdo je online

Předpověď počasí na květen 2016

Předpověď počasí v České republice na kratší i delší období, které sestavují samotní uživatelé - amatérští meteorologové.

Re: Předpověď počasí na květen 2016

Příspěvekod dididi » 01. 05. 2016 12:14

Je to sice předčasné nějak najisto s tím počítat ale současný GFS dává šanci na situaci kterou jsem zde zminoval včera a sice posun brázdy dále k JV a vlhčí a teplé JV proudění ve druhém květnovém týdnu.
Srážky přehánkového či bouřkového charakteru takže asi ne všude ale po několik dní s intenzitou vzrůstající a postupně se rozšiřující až do polšných rozměrů což u těchto situací bývá celkem typické. Faktem ovšem je že na potvrzení si bude třeba nějaký ten den počkat.
Nicméně mam z té naděje radost protože jak jsem se zminoval takovéto situace zde srážky většinou přináší což si vysvětluji jednak postupem oblačnosti od vyhřáté Prahy a myslím že svou úlohu hrají i Brdy které které při JZ směrech postupu oblačnosti zde působí naopak pro srážky negativně.
dididi
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 2933
Registrace: 24. 12. 2013 11:08
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 41

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na květen 2016

Příspěvekod aviv » 01. 05. 2016 15:36

Bouřka ani přeháňka nás moc nespasí, potřebovali bychom takový ten vydatnější jednodenní déšť. Příští týden bychom rádi na chalupu do Podkrkonoší, tak jsem zvědavá, jak je to se suchem tam.
to edwinak: já zalévala i v zimě .), hlavně ke keřům ( rododendrony ) pod stromy se nedostalo vůbec nic ..
aviv
Nováček
 
Příspěvky: 577
Registrace: 01. 03. 2010 16:03
Bydliště:

Hodnocení: 2

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na květen 2016

Příspěvekod edwinak » 01. 05. 2016 18:33

Aviv - já taky zalévala i v zimě.
Zbytek zprávy jsem napsala do tématu Sucho.
edwinak
Nováček
 
Příspěvky: 677
Registrace: 22. 03. 2013 05:48
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 6

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na květen 2016

Příspěvekod Tomfik » 02. 05. 2016 11:59

Tak úhrny srážek se zvedají, na úterý a středy (yr.no) nám dává dokonce 17mm. Což je pěkné. Další výhled se zdá nebude tak suchý jak ještě přšed pár dny zdálo. A dokonce kolem poloviny měsíce může příji srážkově hodně vydatné období. uvidíme.
V úterý a ve středu se zalejou právě se sející kukuřice
Nejnižší teplota 7.1.2017 - -27,1C
Nejvyšší teplota 20.8.2012 - 34,7C
Tomfik
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 3241
Registrace: 06. 11. 2008 09:43
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 35

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na květen 2016

Příspěvekod hawrann » 02. 05. 2016 16:53

To nam tedy yr.no kolem 1mm a gfs jeste min. Za to aladin kolem tech 17mm. Ale vetsinou kdyz nam yr.no dava velke uhrny tak nakonec nespadne skoro nic, takze verim aladinovi, jelikoz tyto uhrny uz opakuje tretim vystupem.
*"Narazit na hlupáka je katastrofa nejen pro zúčastněné,ale i pro okolí vůbec."
*"Hlupáci byli a budou,je jen na nás rozumných,jak se jim vyhneme!"
hawrann
Nováček

 
 
Příspěvky: 373
Registrace: 08. 12. 2008 00:35
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 9

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na květen 2016

Příspěvekod Vratislav » 02. 05. 2016 16:58

No tak pro nás má nejnovější Aladin skoro 35 mm. Ale nebylo by to poprvé ani naposledy, kdy bychom z podobně lákavé předpovědi odešli s usmrkanými pár milimetry. I když rád budu i za ně, doufám, že aspoň ty naprší. :dest:
Naposledy upravil Vratislav dne 02. 05. 2016 18:02, celkově upraveno 1
Vratislav
Nováček

 
 
Příspěvky: 555
Registrace: 14. 03. 2013 19:45
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 13

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na květen 2016

Příspěvekod edwinak » 02. 05. 2016 17:24

edwinak
Nováček
 
Příspěvky: 677
Registrace: 22. 03. 2013 05:48
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 6

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na květen 2016

Příspěvekod kuba18 » 02. 05. 2016 18:05

kuba18
Nový člen
 
Příspěvky: 42
Registrace: 09. 01. 2016 18:04
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 1

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na květen 2016

Příspěvekod Adi » 02. 05. 2016 20:45

Ahoj,

Květen je podstatně teplejší - a to v noci. Minima oscilují okolo 5-6 nad nulou, čili mrazíky už jsou historií, maxima naopak mezi 16-18 nad bodem mrazu. Obloha oblačná, dnes během poledne spadlo pár kapek.
Ačkoliv duben dal přes 75 mm srážek, vysychá to rychle a vůbec bych se nezlobil, kdyby zapršelo zas.
Výhledy dávají mělkou níží a srážky spíše přeháňkovitého/bouřkového charakteru. no uvidíme, všechny modely slibují pro příští dny nějaký příděl- ovšem konvektivní srážky se nám v poslední době dost vyhýbaly, tak se držím spíše při zemi.
Jsem rovněž rád, že saharský expres ve výhledech je opět zmírněn, což nemění skutečnosti to, že příští týden příjdou místy letní dny. Jsem chladnomil a teplé výhledy mně vůbec netěší. Byla zde zmíněna skoro fóbie z tropů. Asi po loňsku to mám taky - s obavami vyhlížím budoucí vývoj a jsem rád za každý teplotně aspoň normální den. I podnormál mně těší, pokud nejde do extrémů :), ovšem nadnormálu se po loňsku bojím ... K extrému to má pak blízko. A JV je setsakramensky zrádný, zejména zde v závětří Beskyd s noční inverzí, smradem a pak horkem během dne kvůli fénu ...

Jakmile ustoupí mělká níže k východu, ovlivňovat nás bude ze začátku výše na SZ Evropy a nevýrazné frontální rozhraní na východ od nás v relativně chladnější vzduchové hmotě. Postupně se dostaneme pod vliv níže středomořské, příští týden nejspíše přechodně (doufám) do teplého JV směru proudění. Podle všeho vzduch lze čekat vlhčí, takže snad se místy dočkáme srážek a zmírnění jinak letně naladěných teplot. U oněch srážek jsem skeptický, o tohodle nás často ovlivňuje výběžek výše z Polska, takže může fénovat ... a srážky zůstanou dole a v Čechách, podobně, jako vloni, během srpna ... Zde bylo tedy počasí nejhorší - sucho a furt teplo ...
Pak to padá na ochlazení ... Nicméně platí, že ten týden bude normální, takže snad příjde ještě korekce směrem dolů pro další dny ...


zatím
Přání bývá nebezpečně často otcem myšlenky
Adi
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 3480
Registrace: 16. 09. 2008 19:51
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 43

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na květen 2016

Příspěvekod Troll » 02. 05. 2016 21:07

Květen nám začal takovým teplotně normálním počasím pro tuto roční dobu, jenže to zřejmě nevydrží dlouho.
Zítřejší a středeční srážky v mé oblasti čekám max. v řádu několika mm, i když nelze vyloučit lokálně i úhrny vyšší, bude to podle mě zde na SZ spíše jen ojedinělá záležitost. Po prvních cca 5 teplotně zhruba normálních dnech to vypadá na postupné oteplování až k letním hodnotám na přelomu 1. a 2. dekády, což sice v dané roční době není nic neobvyklého, jen to nesmí trvat delší dobu či dokonce v květnu převládat. Zatím se však modely kloní k tomu, že teploty cca mezi 21/26 st. v max. budou následně pokračovat nejméně do pol. měsíce, zřejmě budou relativně teplé i noci a na nějakou srážkovou hitparádu to zatím také nevypadá, takže opět se zřejmě začne prohlubovat sucho, nicméně prozatím snad nepůjde o žádný extrém. Na druhou stranu když srovnávám např. stavy mokřadů v mé oblasti, loni touhle dobou v nich bylo vody podstatně více než letos, a také nyní stačí 1 slunečný den aby hladina vody znatelně poklesla, což není zrovna obvyklé, zvláště když teploty nepřekračují 20 st., takže pokud by se opakoval podobný scénář jako loni, následky by zde byly určitě nesrovnatelně větší.

Jinak duben dle očekávání v ČR teplotně normální s kladnou odchylkou, zde odchylka cca mezi 0,5 a 1,1 st., tady ve městě nakonec ve 2 m bez mrazového dne a zatím vše vypadá na dobrou úrodu ovoce, neboť stromy, zejména třešně, meruňky a hrušně kvetly dlouho, nyní začaly i jabloně. Vegetace se tedy po velkém náskoku na poč. dubna srovnala a je nyní zhruba v normálu.
Troll
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 1547
Registrace: 10. 10. 2010 20:51
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 38

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na květen 2016

Příspěvekod LOI » 03. 05. 2016 11:45

Zdravím. No vzhedem k tomu, že za 1.6 začíná dle meteorologů léto, tak teploty do 25°C přes den nejsou v květnu ničím vyjímečné. Ze Saharského expresu se stalo strašidlo v pravém slova smyslu.Pokud se dívám na 10 dní dopředu, což se dá brát jako maximální délka předpovědi, kdy se jakš takš dá trefit charakter počasí(teplotně, nikoli srážkově), tak tam nic takového nevidím Noci jsou stále pod průměrem a jestli se přes den objeví teploty kolem 23°C, tak to bude z mého pohledu příjemná změna, kdy se bude dát konečně posedět déle do večera venku, což zatím nešlo.Myslím, že by nám pro začátek mohlo stačit, že konečně máme jaro jak má být a nic nenasvědčuje tomu, že by se to mělo v květnu zvrhnout do tropů a neděsit se furt nějakou saharou, která možná ani letos nenastane. :ahoj:
LOI
Nováček
 
Příspěvky: 203
Registrace: 04. 01. 2011 12:37
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 8

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na květen 2016

Příspěvekod Davidek » 03. 05. 2016 11:59

s tou Saharou jsem tu strašil já, proto se ozývám... ano, uznal jsem, že jsem se netrefil, že tam smrdí na úvod května, není tam. Naopak počasí bude stále víceméně pokračovat v chladnějším a deštivějším módu, dubne byl u nás teplotně pod a srážkově nadprůměrný měsíc (ano! jsou místa kde to byla jinak - netřeba mi to připomínat).

ale k Sahaře - nyní jsem to psal tak, že loni chladný květen (byl podprůměrný teplotně na většině území) také nenasvědčoval ani trochu, jaké horké direkty nás v létě čekají...
Davidek
Nováček
 
Příspěvky: 729
Registrace: 03. 05. 2008 14:39
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 7

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na květen 2016

Příspěvekod godlike » 03. 05. 2016 16:14

Opravdu bych si pral to "destive" pocasi. :( Prset by melo jako na jare 2013, aby zmizel ten silenej deficit.
Naposledy upravil godlike dne 03. 05. 2016 19:18, celkově upraveno 1
https://www.wunderground.com/dashboard/pws/IZDIBY16
https://app.weathercloud.net/d2394664632#current
godlike
Nováček
 
Příspěvky: 1197
Registrace: 14. 12. 2015 10:07
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 18

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na květen 2016

Příspěvekod Pevca » 03. 05. 2016 16:42

Tak u nás zatím žádné srážky, ale již se sem žene první květnová a vlastně letošní bouřka, tak snad něco naprší, zatím nás to chytá okrajem, i včera nás to srážkové pásmo minulo asi o 2 km...
Pevca
Nováček
 
Příspěvky: 500
Registrace: 21. 12. 2011 08:01
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 3

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na květen 2016

Příspěvekod Troll » 03. 05. 2016 20:55

Hmm, tak je pravda, že tu letní periodu cca od konce první dekády mají modely v poslední době tendenci nejen zkracovat, ale i zmírňovat a nyní to vypadá, že letní den v první dekádě měsíce asi ani nebude a max. teploty zůstanou i po 6. 5. opravdu převážně někde v rozmezí 19/23 st., což tedy považuji za sice nadprůměrné, ale ještě celkem přijatelné hodnoty pro první pol. května, i když mě by se v této roční době více líbily teploty cca kolem 18 - 19 st. tak jako v posledních dnech. Horší je to ale s těmi srážkami, zdá se, že zde na SZ toho v noci a zítra spadne opravdu minimum a pak je šance na významnější srážky nejdříve až kolem pol. měsíce, tak snad se to ještě v tomto ohledu zlepší.
Ten aktuální GFS cca od 10. 5. je doufám jen úlet, ansámbly jsou příznivější a Ecák je ještě méně teplý. Také předchozí hlavní výstupy GFS počítaly k pol. měsíce naopak s výraznějším ochlazením.
Troll
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 1547
Registrace: 10. 10. 2010 20:51
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 38

Co je to hodnocení?

Zpět na Předpověď počasí

  • Kdo je online

Registrovaní uživatelé: Žádní registrovaní uživatelé