Uživatelské menu

Statistiky

  • Příspěvků dnes8
  • Příspěvků včera4
  • Celkem příspěvků97787
  • Celkem témat1103
  • Celkem členů5517
  • Nový uživatelPruwan
  • Toplist
    Kdo je online

Předpověď počasí na květen 2016

Předpověď počasí v České republice na kratší i delší období, které sestavují samotní uživatelé - amatérští meteorologové.

Re: Předpověď počasí na květen 2016

Příspěvekod dididi » 08. 05. 2016 18:48

Je to přesně tak. Je sice pěkné počasí ale vítr se postaral že 11mm ze čtvrtka není už nikde vidět. Teploty po ránu jsou zatím docela nízké a vzhledem k očekávanému ochlazení koncem příštího týdne se zatím nic teplomilného dát ven nedá. Jinak mráz zde bohužel nadělal větší škody než jsem čekal takže merunky a ořechy žádné,broskve a třešně minimum.
Pokud jde o srážky tak to taky nevidím příliš optimisticky. Myslím že významější úhrny dostane zase Morava a možná jižní Čechy. Ve studeném vzduchu pak bude zejména přes den asi hodně oblačnosti a srážky budou chabé a víc jich lze čekat na horách.
Doufám že se to obejde bez mrazu aby mi to ještě nenapálilo brambory. 22.5. jedu na jih Slovenska momentálně dává GFS šanci na letní počasí tak snad ta kosa odtáhne.
dididi
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 2930
Registrace: 24. 12. 2013 11:08
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 41

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na květen 2016

Příspěvekod zapadni cechy » 10. 05. 2016 13:01

Moc to tu tedy nežije, na to, jaké zajímavé počasí se chystá - aspoň tedy podle mého názoru :) Já musím říct, že mě to tak nějak v posledních týdnech zase začalo víc bavit sledovat to, řekl bych, že z celkového pohledu se letošní jaro trošku odlišilo od té série teplých jar v posledních desetiletích a spíš se přiblížilo běžné jarní povětrnosti minulého století. Ale to je samozřejmě možná jen můj pocit a v jiných regionech to může být a pravděpodobně i je jinak. Se srážkami tady nejsme zatím úplně špatně, když vezmu srážkové úhrny od loňského listopadu do konce dubna (tedy první polovinu hydrologického roku), tak mám tady bilanci +24 mm. Je tedy pravda, že březen i duben byly srážkově podnormální, ale u nás ne výrazně, oba měsíce kolem 85% normálu. Teď tedy vkládám naděje do druhé poloviny týdne, nicméně tady na sz budou v převážné většině srážky konvektivního charakteru a tedy výrazné rozdíly mezi jednotlivými místy. Trvalejší a rozsáhlejší deště budou spíš v jižních a východní částech Česka. Jsem rád, že modely aspoň částečně zredukovaly nebezpečí mrazů na začátku příštího týdne, i když samozřejmě pokud se někde vyjasní a uklidní vítr, tak mráz může být, vzduchová hmota bude na to chladná dost. Celkově květen zřejmě bude i přes to ochlazení teplotně nad normálem, ale bude to asi v celkem rozumných mezích, odchylka cca kolem +1°C.

--------------------------------------------------
Malé OT - občas se tady psalo o tom, jaký vliv na počasí nad Evropou má ta oblast studené vody nad severním Atlantikem. Psalo se, že by se nad studenou vodou měly častěji vytvářet tlakové výše, tzn. více chladnějšího severozápadního/severního proudění nad Evropou. Což se tedy tak úplně nepotvrdilo. Já bych z mého laického pohledu očekával spíš, že vlivem zvětšeného teplotního gradientu zhruba v oblasti jižního okraje toho studeného "bazénu" se bude více a častěji tvořit tlakové níže, což pro střední Evropu znamená častější jihozápadní nebo jižní proudění na přední straně této níže. Což se podle mého názoru do jisté míry děje. Ale je samozřejmě jen moje čistě neodborná spekulace. Třeba se k tomu bude chtít někdo vzdělaný vyjádřit :)

---------------------------------------------------
A tak ještě OT 2, když už jsem v tom :) Měl jsem možnost během dubna strávit nějaký čas v Jihoafrické republice, hlavně v provinciích Západní a částečně i Východní Kapsko. Pokud by měl někdo zájem o nějaké fotky, tak jsem jich pár umístil zde: http://meteofrlazne.websnadno.cz/Fotogalerie.html Meteorologicky tam toho ale moc zajímavého není, protože až na poslední dva dny tam bylo skoro pořád jasno...
http://www.meteofrlazne.websnadno.cz/ - amatérská meteorologická stanice Františkovy Lázně
zapadni cechy
Nováček
 
Příspěvky: 761
Registrace: 28. 12. 2011 14:50
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 16

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na květen 2016

Příspěvekod Doizer » 10. 05. 2016 13:50

Tak, i já se docela ztotožňuji s příspěvkem uživatele západní cechy.
Tato teorie zní docela logicky a proč?
No... př. Čím větší je rozdíl třeba mezi teplotami před a za TN tím je ta níže mohutnější hlubší a taky intenzivnější. A teď to převeďme do reality. Kolem VB máme docela rozsáhlou oblast chladnějšího Atlantiku a o kousek níže máme již na tuto dobu dost rozpálenou Afriku poblíž které jsou již o něco teplejší vody. A tady máme ten zamotaný kruh, stačí aby nějaká blbě postavená TN vyhodila chladnější vzduch až někde po západní břehy Portugalska a tradá, máme tu obrovský teplotní rozdíl, který nepovede k ničemu jinému než k vytvoření TN. Ta se tam narve a tím se rozerve oblast TV na jihu která si to jako cestu nejmenšího odporu namíří nad Balkán. Což díky TN která bude, tak na jihu k nám pošle extrémě teplou vzduchovou hmotu. No Ale TN se díky oblasti VT na východě nebude moct posouvat přirozenou cestou na východ, tak si to nasměruje na S až SZ díky čemuž strhne další várku Studeného vzduchu na jih, aby se tam mohla vytvořit další TN a po přední straně stihne sebou vžít ještě další velmi teplou vzduchovou hmotu, aby jsme se tu my mohli opět škvařit.
A toto může trvat tak dlouho dokuď nezmění synoptiku nějaká výrazná oblast TN nejlépe hurikán, a nebo prostě do té doby dokuď už na toto rozložení TÚ nebudou moc krátké dny. Alespoň taková je má teorie.
Přikládám jeden příkladový obrázek.
Rtavn2882 (1).gif

Jak to může dopadnou, můžete posoudit asi sami.
Takže asi tak. :( :temp: %)
Doizer
Nováček
 
Příspěvky: 315
Registrace: 08. 12. 2014 18:26
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 15

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na květen 2016

Příspěvekod Jaja » 10. 05. 2016 16:51

Přesně....bude teplo aahaz, že ?
Jaja
Nový člen
 
Příspěvky: 183
Registrace: 26. 08. 2015 11:31
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: -4

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na květen 2016

Příspěvekod Adi » 10. 05. 2016 22:21

Ahojky,

S podobnými úvahami jsem přišel po katastrofálním začátku letošního dubna. Naštěstí to dopadlo jinak, nicméně nyní se zdá, že tentokráte vedro nejspíše dorazí.
Je potěšující, že je to ještě daleko, nyní na řadě je ochlazení (snad bez mrazíků, doufám) a srážky (taky doufám ) ...
Ten mechanismus je však popsán dobře. Teplotní gradient mezi relativně chladnám Atlantikem a naopak přehřátou Saharou narůstá. V první dekádě dubna byl živen ještě přílivem poměrně studeného vzduchu nad nejzápadnější cípy Evropy a přílehlý Atlantik ,,,


zatím
Přání bývá nebezpečně často otcem myšlenky
Adi
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 3473
Registrace: 16. 09. 2008 19:51
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 43

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na květen 2016

Příspěvekod Davidek » 11. 05. 2016 13:08

aby diskuse nestála, tak nám tam GFS za 14 dní - tedy nyní jen pro pobavení - nakreslil hluboký zánor a příliv severáku, který by smrděl ráno mrazíkem... což už by bylo poměrně pozdní, to jo

zítra jsem zvědav, i podrobný model Aladin šoupe se srážkami už i +12 +18 hod. tu a tam. Takže to bude velmi zajímavé, podle mě opravdu jde ta intenzita od 1 do 35mm i na krátkou vzdálenost.
Davidek
Nováček
 
Příspěvky: 729
Registrace: 03. 05. 2008 14:39
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 7

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na květen 2016

Příspěvekod Adi » 11. 05. 2016 21:58

Ahojky,

Ansámbly jsou lepší. Oteplení by nemělo být zatím tropického rázu. Ovšem se srážkami - tyto rovněž se mění, zatím pro náš region spíše k horšímu. To by mohlo značit i méně oblačnosti při chladné periodě a mrazíky. No uvidíme.
Jinak dnes vy***ávka. Mokrá cesta, jeden CG a třikrát zahřmělo.

zatím
Přání bývá nebezpečně často otcem myšlenky
Adi
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 3473
Registrace: 16. 09. 2008 19:51
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 43

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na květen 2016

Příspěvekod Tomfik » 12. 05. 2016 07:13

Koukám, že za týden se tu nic nezměnilo strašení tropama a nedostatku srážek. Srážek si myslím, že bude poměrně slušně 10-40mm za celý tři dny. Už nyní ráno je vidět na radaru, jak srážky postupují více smez J-S než JZ-SV, což je pozitivnější.

Naopak v pondělí bude hodne velká kláda ráno. Čekají nás dva velmi podprůměrné dny nejméně.
Nejnižší teplota 7.1.2017 - -27,1C
Nejvyšší teplota 20.8.2012 - 34,7C
Tomfik
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 3241
Registrace: 06. 11. 2008 09:43
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 35

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na květen 2016

Příspěvekod hawrann » 12. 05. 2016 07:53

*"Narazit na hlupáka je katastrofa nejen pro zúčastněné,ale i pro okolí vůbec."
*"Hlupáci byli a budou,je jen na nás rozumných,jak se jim vyhneme!"
hawrann
Nováček

 
 
Příspěvky: 373
Registrace: 08. 12. 2008 00:35
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 9

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na květen 2016

Příspěvekod Vratislav » 12. 05. 2016 08:40

No, takže srážky jdou východněji, než se čekalo. Opět se zaleje hlavně Vysočina, naopak pro JZ Čech to vypadá alespoň zatím bledě. No uvidíme, jak se to pásmo bude během dne chovat, je co sledovat.
Vratislav
Nováček

 
 
Příspěvky: 555
Registrace: 14. 03. 2013 19:45
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 13

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na květen 2016

Příspěvekod godlike » 12. 05. 2016 09:34

Mrknete na aktualni radar srazek na Balkane. To jsou neuveritelny uhrny. Kdyby alespon zlomek destu dorazil do CR, bude to parada. :destnik:
https://www.wunderground.com/dashboard/pws/IZDIBY16
https://app.weathercloud.net/d2394664632#current
godlike
Nováček
 
Příspěvky: 1193
Registrace: 14. 12. 2015 10:07
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 18

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na květen 2016

Příspěvekod Gregory » 12. 05. 2016 11:06

Tak Aladin opět zklamal, jako již po několikáté... Srážky měli přicházet od JZ, místo toho jdou od JV... JZ Čechy tedy opět bez srážek a to nemluvím o naší lokalitě Polabí... Tak snad to Aladinovi nebude vycházet i nadále (předpovídal nám víceméně sucho) a aspoň trochu zaprší... Zatím se mi osvědčuje na srážky yr.no (tedy ECMWF), ale max jeden den dopředu, pak je na to celkem spoleh ;) Ten nám dává na odpoledne cca 3-4 mm, tak uvidíme... Sucho je aspoň u nás hrozný a pokud víkend proprší, tak se nebudu zlobit...
Gregory
Nový člen

 
 
Příspěvky: 171
Registrace: 03. 01. 2009 09:36
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 4

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na květen 2016

Příspěvekod dididi » 12. 05. 2016 11:51

No ,,Gregory" rád bych se spletl ale zatím nemám důvod nic měnit na svém odhadu z před pár dny že zejména v naší lokalitě budou srážky slabé a jediným výsledkem současné a nastávající situace bude že současný každodenní teplý vítr se postupně změní na studený. Nějaké srážky se asi objeví ale současné sucho to absolutně nevyřeší bude to v řádu 1-2 mm denní úhrny
dididi
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 2930
Registrace: 24. 12. 2013 11:08
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 41

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na květen 2016

Příspěvekod Gregory » 12. 05. 2016 12:26

Je fakt, že to asi nebude žádná sláva a o víkendu se změní proudění na SZ a z toho nikdy žádný velký úhrny nejsou...
Gregory
Nový člen

 
 
Příspěvky: 171
Registrace: 03. 01. 2009 09:36
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 4

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na květen 2016

Příspěvekod edwinak » 12. 05. 2016 16:16

Tak si myslím, že dnešek je totálním fiaskem předpovědí jak CHMÚ, tak i našich sousedů na Wetteronline. Tak zásadně se netrefit stran srážek, to už jsem dlouho nezažila. Na Infometu je článek od pana Racka,

http://www.infomet.cz/index.php?id=read&idd=1462873135



kde vysvětluje / 10.5. /, že fronta která přijde, je podle typizace povětr. situací typem tzv. cyklóny nad stř. Evropou, která se projevuje velkou oblačností a rozsáhlejším deštěm, který bývá vydatný a někdy dochází z ní i k povodńovým situacím.

Teď, v 17. 09hod., jsme měli mít podle aktuální předpovědi CHMÚ pro Plzenský kraj v 10.00 hod. dop. d隍 na celém území, zvláště v jižních částech kraje. Ostatní předpovědi - z rána 6.00, případně včera večer vůbec nezmiňuji.

Skutečnost je tato:

http://hydro.chmi.cz/hpps/main_rain.php?t=r&mt=&id=24


To je tedy cyklona jako hrom.

Naši němečtí kolegové narozdíl od našich již zaktualizovali předpověď a z celé cyklony to vypadá na 2-5 mm do neděle.

Z toho asi povodeň nebude :D :D
edwinak
Nováček
 
Příspěvky: 677
Registrace: 22. 03. 2013 05:48
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 6

Co je to hodnocení?

Zpět na Předpověď počasí

  • Kdo je online

Registrovaní uživatelé: Žádní registrovaní uživatelé