banner

Uživatelské menu

Doporučujeme

Statistiky

  • Příspěvků dnes7
  • Příspěvků včera17
  • Celkem příspěvků67297
  • Celkem témat701
  • Celkem členů1703
  • Nový uživatelShonnonkiz
  • Toplist
    Kdo je online

Předpověď počasí na květen 2017

Předpověď počasí v České republice na kratší i delší období, které sestavují samotní uživatelé - amatérští meteorologové.

Re: Předpověď počasí na květen 2017

Příspěvekod aviv » 19. 05. 2017 09:03

Srážky budou hlavně středa, čtvrtek, pátek dle GFS. Ale teplotně žádná tragedie v podobě opakování nedávných teplot. Myslím, že srážky budou třeba, my máme zase dost sucho ( jak jsem psala bouřky s enám úspěšně vyhýbaly ) .. Ikdyž úhrny srážek se budou podle mě snižovat.
aviv
Nováček
 
Příspěvky: 207
Registrace: 01. 03. 2010 16:03
Bydliště: Praha-Vinohrady

Hodnocení: 2

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na květen 2017

Příspěvekod kapr » 19. 05. 2017 12:27

příští týden je opravdu šance na nějaké srážky... jen jestli gfs nepřehání, ale líbí se mi. Uvidíme jak se bude vyvíjet dál. Dnešní den se vyvíjí podobně jako včerejšek, teplotně, o ten stupeň bude nakonec asi teplej než včera, fouká o něco víc. Dnes zažíváme teplotní vrchol, příští týden už se takových hodnot nedočkáme. Je otázka, kdy se podobné teploty vrátí, zatím to ve výhledu není, takže kraťásky zase odložíme.... Gfs opakovaně dává slušné cape hodnoty, tak uvidíme.. :bourka:
kapr
Mírně pokročilý

 
 
Příspěvky: 3279
Registrace: 30. 04. 2008 16:04
Bydliště: Buchlovice, okr. Uherské Hradiště, Zlínský kraj, Slovácko, Morava
Typ meteostanice: Davis Vantage Pro 2+, srážkoměr Stratus
Nadmořská výška: 270m.n.m.

Hodnocení: 30

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na květen 2017

Příspěvekod edwinak » 19. 05. 2017 18:37

Už srážky zas GFS všechny vymazal a přidal na teplotách. Od středy rozšiřující se TV. Začíná mi to něco připomínat. Ufuf.... horka nechci už odted, to ne....
edwinak
Nováček
 
Příspěvky: 464
Registrace: 22. 03. 2013 05:48
Bydliště: Sušice
Nadmořská výška: 510 m

Hodnocení: 3

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na květen 2017

Příspěvekod dididi » 19. 05. 2017 18:41

Tak srážek by bylo třeba i zde ale za očekávané synoptiky je téměř žádné nečekám. Pokud jde o teploty bude to většinou okolo normálu nebo slabě pod. Zajímavě vypadá konec měsíce s výrazným teplotním rozhraním ale je otázka zda ten studený vzduch nepropadne více východně jak se většinou děje. Vysoké teploty na konci května a začátku června už GFS několikrát dával ale vždy to byla situace pouze krátkodobá žádná stabilita s několikadením vedrem.
Dnešní teploty nic moc k hranici tropů jsme zde daleko a dokonce nepadl ani rekord +28 s čímž jsme docela počítal. Takže dnes a včera první dva letošní letní dny což s ohledem k datumu je spíše podprůměrné číslo.
dididi
Nováček
 
Příspěvky: 1095
Registrace: 24. 12. 2013 11:08
Bydliště: kralupy nad vltavou
Typ meteostanice: klimatologická
Nadmořská výška: 220

Hodnocení: 27

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na květen 2017

Příspěvekod kapr » 19. 05. 2017 18:58

no, nový výstup i ensámbly srážky na příští týden hodně strouhly.. takže jich asi nebude tolik, a vypadá to, že pak anticyklona, takže do konce měsíce už toho mnoho nespadne.. ale zítra může být v modelech vše jinak, i když mám trošku obavy, že to nedopadne, i zde už je popraskaná zem. U nás do květnového rekordu daleko.
kapr
Mírně pokročilý

 
 
Příspěvky: 3279
Registrace: 30. 04. 2008 16:04
Bydliště: Buchlovice, okr. Uherské Hradiště, Zlínský kraj, Slovácko, Morava
Typ meteostanice: Davis Vantage Pro 2+, srážkoměr Stratus
Nadmořská výška: 270m.n.m.

Hodnocení: 30

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na květen 2017

Příspěvekod Jarda Max » 19. 05. 2017 22:13

V zemi je zatím vláhy dost, co jsem koukal tady v Praze i v Posázaví. Tak zatím jsem v klidu. Dnes při rytí pěkně vlhko a hodně žížal. Povrch se v létě samozřejmě vysuší raz dva. Voda ve vrtu nám opět stoupla, stále dosakuje. Chladné deštivé jaro dokázalo katastrofu odvrátit. Bohužel díky jarním mrazům jsme opět bez třešní - našel jsem dvě! To se nám opakuje od r. 2011!

To fakt ty květy nic nevydrží? Jak to bylo dřív v chladnějších - studených obdobích? Určitě nebývalo pořád pozvolné chladné jaro a pak najednou teplo bez mrazů. Spíš by se dalo předpokládat, že v chladných dobách by jarní mrazy byly silnější a i mnohem pozdnější. Ale spíš se s tím počítalo a neřešilo se mediálně, jako nyní, jak moc a kde mráz škodil. Něco málo je v kronikách a je to dost strašidelný, ale jinak je informací málo.

Dnes krásný letní den, průzračný vduch, azuro. Po té jarní kose NÁDHERA. Voda se nám ohřála i bez solar ohřevu na 26st a koupačka super. O to víc mě těší, že nám bazén napršel komplet ze střechy během měsíce a půl… Zatím to nevypadá na delší sucho, spíš střídačka… Slunci zdar!
Jarda Max
Nováček
 
Příspěvky: 298
Registrace: 07. 11. 2015 09:57
Bydliště: Praha
Nadmořská výška: 380

Hodnocení: 10

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na květen 2017

Příspěvekod Adi » 20. 05. 2017 15:59

Ahoj,

Tak u nás letní dny padly a to hned dvakrát po sobě. Předvčerejškem téměř 27, včera již 28. Slunko pálilo jak o život a jahody v záhonku už potřebovaly zalít.
Ve středu letní o fous nebyl, teploměr se zastavil na 24,8.
Teplo bylo až příliš, takže siesta zafungovala a až v pět odpoledne začlo být trochu dýchatelno. Takže ráno a večer plno práce na zahradě hotovo.
Ještě že rána byla poměrně chladná ....
Jinak dnes ráno ještě polojasno a teplota lezla skoro ke 20, posléze se zatáhlo nízkou oblačností, neklamným to znakem přechodu fronty nasucho v oblasti vysokého tlaku a poklesem teplot k 15 nad nulou .
Všude plno žlutavého pylu. Co nejvíce kvete/sype pyl v této roční době? Topoly?


Takže jak bude ... Trochu srážek nám modely malují dnes v noci a zítra, no nevím. Dál to bude opět yvsoký tlak. Teploty by snad mohly být do středy nižší. Letní dny snad nebudou, doufám :(
Od středy to vypadá přeci jen na změnu - zdá se, že sem začne proudit chladnější luft. Kdyby vyšel 6z model gfs, tak ve vysokém tlaku zejména na JZ a Z by nemusely být vyloučeny mrazíky. Snad ne. Při SZ proudění by náš region mohl se dočkat i nějakých srážek. Akutní nedostatek zatím nehrozí, mokro je dost, ovšem povrch prosychá rychle

Ps. Stran zmrznutí ovocných stromů: V minulosti rovněž nezřídka přišly mrazy a vše bylo hin, nicméně nebylo to tak časté. Proč: V posledních rocích bývá dost teplo i v zimě i na jaře a tak vše předčasně vypučí, načež při zcela obvyklém - aspoň v rámci dlouhodobých dat - ochlazení vše jde do kopru.
Letos to bylo hodně vidět na velmi teplém období od poloviny února do začátku dubna, kde místy padly i letní dny ... Vloni na celkově mírném průběhu zimy, předloni jak by smet.
Zkrátka nezbývá doufat, že jara s nastupujícím slunečním minimem budou mít pozvolnější nástup a vše vyraší/vykveté jak má a pozdnější mráz nenapáchá větší škody.

zatím
Přání bývá nebezpečně často otcem myšlenky
Adi
Nováček
 
Příspěvky: 1490
Registrace: 16. 09. 2008 19:51
Bydliště: Horní Suchá, Karvinsko
Nadmořská výška: 279

Hodnocení: 31

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na květen 2017

Příspěvekod aviv » 20. 05. 2017 17:07

Souhlasím s tím, že dříve nebývaly v zimě a na jaře déletrvající období vyšších teplot, tudíž se příroda probouzela později. Třeba na chatě se pouštěla voda až v květnu, do té doby jsem tam ani nejezdili.

Fronta bohužel u nás přešla nasucho jen za větru, který půdu akorát ještě vysušil, srážky bychom uvítali, bohužel ..
Nicméně výhledy příjemné, to zase ano, déšť se nám moc nehodí, na zítra máme venkovní akci a bude snad hezky. Příští týden také nabídne normální počasí, sice ne na koupání, ale to má ještě čas .
aviv
Nováček
 
Příspěvky: 207
Registrace: 01. 03. 2010 16:03
Bydliště: Praha-Vinohrady

Hodnocení: 2

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na květen 2017

Příspěvekod Kelt » 20. 05. 2017 17:54

Ahoj.
Fronta přešla na sucho. U nás už nepršelo asi 14 dnů, je tu návrat k tradici posledních let- teplo, sucho, často vítr. Vyhlídky jsou mizerný, místní přeháňky, s tím, že Vysočina toho moc neschytá.

Nevím, jak to vidíte vy, ale tady na Jihlavsku se nějak změnilo proudění, přechody front. Patřívali jsme k vlhčím oblastem republiky, poslední roky je to úplně jinak. Globální oteplování v praxi?
Já mám přitom rád chladnější počasí a hlavně déšť. Z pohledu na zprahlou krajinu, která u nás bejvá každý léto mi není dobře.
Prosím o :dest: :dest: :dest:
Kelt
Nový člen
 
Příspěvky: 140
Registrace: 23. 06. 2008 12:49
Bydliště: Přímělkov

Hodnocení: 4

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na květen 2017

Příspěvekod Jarda Max » 21. 05. 2017 12:21

U nás na chatě pouštíme vodu koncem března už více jak 40 let a nikdy už nezamrzla. V dubnu už nejsou silné celodenní mrazy. Jsme nížina u Sázavy. Ve vyšších polohách je to samozřejmě jinak. Letos zima zase tak moc teplá nebyla, trochu konec a začátkem jara se hodně oteplilo. Pak chladno a deštivo ketré teď vystřídá více slunce a méně srážek. Celkově jsme teď pár desetiletí v teplotním optimu. Jestli je to vlivem člověka nebo né se řeší neustále.

Z minulosti (před počátkem měření teplot) nemáme žádná data. A se začátkem pravidelného měření teplot byl počet měřících stanic velmi malý. Hodně teplotních extrémů neznáme. Např. počátek 16. století byl velmi teplý, dle dochovaných zápisů určitě výrazně teplejší než naše současné teplejší období. Počasí bylo ve znamení teplých zim a párných lét. Obrovský rozvoj venkova - ‚‚selská gotika‘‘, sklízel se až pětinásobek výsevu. Také ale velká sucha. Jednalo se asi o 30 let, o vlivu člověka nemůže být řeč. Už se to tu několikrát zmiňovalo. Koncem ledna zatím opravdu trávu nesekáme. Také výrazné optimum 950-1250, světové oceány byly výše o 20cm než dnes. A další…

Nynější oteplování začalo už po roce 1920 a mělo ještě dvě přestávky. Bylo také dost telých zim a jarních mrazů, ale naše staré odrůdy, např. Matčino jablko a ostatní nezmrzly nikdy. Nově vyšlechtělé kultivary (zmutované zrůdy) mají dle místního zahradníka životnost kolem 15 let a prd vydrží. Některé staré původní odrůdy kvetou i později, taky v minulosti byly jarní mrazivé vpády skutečně výrazné a pozdní. Jak na tom bylo sadářství před několika sty lety je ale otázka pro někoho jiného.

Ještě něco málo z historie na téma předčasné jaro a pozdní mrazy:

Léta Páně 1480, 31. ledna neobyčejné teplo, že byliny rostly a místy stromoví kvetlo, nebo i předešlého roku zima velmi teplá byla.

K 27. lednu 1796 si třetí ředitel klementinské hvězdárny Antonín Strnad poznamenal: mouchy létely a bzučely jako na jaře…

2. 2. 1840 byly v okolí pražském na vrbách tak dokonalé kočičky, jak obyčejně na Květnou neděli bývají, mohlo se bez obtíží orat.

1. února 1514 fiolu rozkvetlou lidé trhali, žito se vymetalo, ovsy a bezy se zelenaly, rostliny rašily.

R. 1696 o masopustě 6. 3. chodili lidé bosí, krásně bylo a všude obilí se zdálo.

R. 1848 7. 3. jsme vorali, v masopustní dny jsem sil mák a sázel brambory.

Po neděli Květné 13. 4. 1794 pašijový týden veskrze teplý, všechno se krásně zelená, kvete, roste a bere novou barvu.

Od 8.4. 1800 jsou veliká parna jako v psích dnech bývají. 19. 4. v suchu stromové vyrážejí a 21. a 22. vše kvete.

Roku 1861 v únoru bylo teplo, že robilo a silo se spolu. Máj ten tak začal, že 3. 4. a 5. padal sníh. Stromy opučené, tak jich to chtělo polámať (Josefovice).

Roku 1283 celé jaro suché, dne 12. 5. mráz tak silně poškodil vinice a ovocné stromy, že nepřinesly vůbec žádnou úrodu. Žito, ječmen a pšenice se muselo posekat.

R. 1448 12. 5. přišly silné mrazy, které zničily kolem Prahy všechny vinice.

R. 1773 bylo brzo velmi teplo a všecko vyrostlo. 16. května bylo obilí všude v plném květu, réva již měla plno hroznů, tu padla tak silná jinovať, že všecko obilí se spálilo a sežloutlo jako zralá sláma, i bylo sežato a selo se druhé.

Roku 1885 15. 5. se liják k půlnoci proměnil ve sněhovou vánici. Sníh děsně zpuštošil naše zahrady, stromový ovocné rozlámáno, žito povaleno, mnoho stromů v lesích vyvráceno. Na silnici svitavské vyrostly do rána závěje sněhové do výše 1,5 až 2m. (Kronika města Poličky)

R. 1506 celá zima neobyčejně teplá, v měsíci únoru žádné mraky. Zato květen a červen byly velmi studené.

R. 1773 panovalo v červnu veliké sucho, bylo vypraveno ze Šakvic procesí, aby vyprosili milostivý déšť

Léta 1790 takové sucho bylo, že všechny trávy vyhořely, velká dranice o chléb.

Květen 1865 byl od začátku suchý, suchý červen a zejména červenec tak palčivý, vše takřka schlo. Píce a jetele se musely vypást a dobytek tak trpěl hlady, třeba bylo pod devět korců seto.

Dne 14. 6. 1821 pomrzlo všecko listí brambor a stromoví. 20. 6. přehrozná chumelenice sněhu. Lidé měli zimní rukavice a kožichy. (Bystrá u Poličky)…
Jarda Max
Nováček
 
Příspěvky: 298
Registrace: 07. 11. 2015 09:57
Bydliště: Praha
Nadmořská výška: 380

Hodnocení: 10

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na květen 2017

Příspěvekod Nameless42 » 21. 05. 2017 13:12

Tak taky přihodím "dříví do lesa". Zde též na sucho :( bez jediného zahřmění :bourka: :bourka: . Zatímco v Reichu pořádný bouřky. Jako obvykle v posledních letech.

To by mě zajímalo koho zase obvinit?? Suchý fén od Alp? No doufejme, že zase v dohledné době zaprší :dest: :dest: a pořádně zabouří :bourka: :bourka: ,protože bouřek není pro mě nikdy dost. Pro zatím pořádně sprchlo naposledy minulou sobotu podvečer kdy nás zasáhla vydatná přeháňka s pěkným lijákem + nás míjely bouřky. A pak ještě v neděli později odpoledne kdy také pršelo asi 2 hodiny z doprovodné oblačnosti bouřek S od nás. A ještě uprostřed týdne spadlo pár kapek, ale teď nevím co to bylo za den. Snad úterý? Tak či tak to bylo zanedbatelné množství, který by se asi ani nedalo změřit vzhledem k tomu, že to ani pořádně nezvlhčilo povrch.
Nameless42
Nový člen
 
Příspěvky: 41
Registrace: 23. 05. 2016 18:16
Bydliště: Veltruby (Kolínsko)

Hodnocení: 3

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na květen 2017

Příspěvekod Jarda Max » 21. 05. 2017 13:43

Zatím to se suchem tak hrozné není, krom jižní Moravy. Ale co nevidět začnou vedra a bude déšť potřeba...
Jarda Max
Nováček
 
Příspěvky: 298
Registrace: 07. 11. 2015 09:57
Bydliště: Praha
Nadmořská výška: 380

Hodnocení: 10

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na květen 2017

Příspěvekod kapr » 21. 05. 2017 14:06

tak u nás to v noci hodilo 2 mm.. celkově za květen máme 16 mm.. což je nic moc, na to že už je poslední dekáda, příští týden budou jen místní přeháňky a pak už jen vysoký tlak. Hlavně na jihu Moravy se sucho bude prohlubovat.
kapr
Mírně pokročilý

 
 
Příspěvky: 3279
Registrace: 30. 04. 2008 16:04
Bydliště: Buchlovice, okr. Uherské Hradiště, Zlínský kraj, Slovácko, Morava
Typ meteostanice: Davis Vantage Pro 2+, srážkoměr Stratus
Nadmořská výška: 270m.n.m.

Hodnocení: 30

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na květen 2017

Příspěvekod francek » 21. 05. 2017 15:37

Tak ano, do konce měsíce to u nás vypadá prachbídně a už tomu i věřím. Ještě nedávno se tam objevovalo nějaké ochlazení, mírné nebo výraznější a dokonce přízemní mrazíky, jenže trend z posledních let pokračuje a jsem tedy zvědav co přinese červen, s nějakými tropy se naštěstí ještě delší dobu nepočítá... :ahoj:
francek
Nový člen
 
Příspěvky: 89
Registrace: 26. 07. 2016 06:32
Bydliště: Hostýnské vrchy
Nadmořská výška: 415

Hodnocení: 0

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na květen 2017

Příspěvekod godlike » 21. 05. 2017 15:38

Jak to zpocatku vypadalo na pekny vlhky kveten, taky za chvili budeme zase v deficitu. Spis se vlastne ten deficit jen zmirnil. Srazky ve vyhledech bud zmirnovany a nebo zcela smazany. Spis je problem v ty nerovnomernosti, par tydnu spadne 300% normalu, pak je v dalsim obdobi 30-40%, udela se z toho prumer je vse vlastne OK. Ta hloupa statistika.
Sice nas necekaji zadny tropy (diky bohu) ale dest by byl uz treba. Ta jizni Morava, to je uz jedna velka hruza. Cetl jsem, ze museli upoustet vodu z jedny prehrady, aby trosku poslali vodu luznim lesum, ktery ted trpi na nedostatek vody. Cilek uz kdysi psal, ze jih Moravy bude prvni, kde bude vody malo. To se celkem trefil.
godlike
Nováček
 
Příspěvky: 202
Registrace: 14. 12. 2015 10:07
Bydliště: Zdiby

Hodnocení: 4

Co je to hodnocení?

Zpět na Předpověď počasí

  • Kdo je online

Registrovaní uživatelé: godlike