Uživatelské menu

Statistiky

  • Příspěvků dnes2
  • Příspěvků včera4
  • Celkem příspěvků97781
  • Celkem témat1103
  • Celkem členů5517
  • Nový uživatelPruwan
  • Toplist
    Kdo je online

Předpověď počasí na květen 2019

Předpověď počasí v České republice na kratší i delší období, které sestavují samotní uživatelé - amatérští meteorologové.

Re: Předpověď počasí na květen 2019

Příspěvekod Ovar » 18. 05. 2019 18:32

Vzácná to situace, modely pro nás vrátily srážky a vůbec s nimi nešetří, naopak někteří výstup od výstupu ještě přidávají =-O . Je tak možné, že si některé oblasti na JZ Čech splní měsíční normál v pondělí a úterý, což už hraničí s nebezpečnou situací.
Ovar
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 1833
Registrace: 24. 12. 2012 14:28
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 48

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na květen 2019

Příspěvekod dididi » 18. 05. 2019 19:24

No uvidíme kolik a kde toho spadne. Problém v odhadu množství i lokalizace srážek je v tom že střed té poměrně rozsáhlé mělké TN by měl přecházet přímo přes nás. Tam těch srážek moc není a protože modely dávají většinou docela výrazný denní chod srážek a postup TN je velmi pozvolný může toho být skutečně někde dost jinde naopak málo.
Rozdíly v modelech tak jsou obrovské. Konkrétně pro mě je je super aladin v úterý 35mm,nawgem dokonce po-st přes 60mm,icon po cca 5 st do 20mm.
Ostatní modely už tak štědré nejsou. Japonec po do 5 út něco přes 10mm. GFS okolo 5mm již zítra a to samé v pondělí další srážky až za týden ale jen kousek západněji či severněji dává vodu i na úterý. GEM má okolo 10mm pouze v úterý jinak nic.
Takže o překvapení asi nebude nouze snad něco slušného spadne všude. Hlavně že už jsou normální teploty snad bez rizika brutálně chladných nocí. Rajčata ,papriky okurky vše je již venku déšt by se hodil.
dididi
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 2930
Registrace: 24. 12. 2013 11:08
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 41

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na květen 2019

Příspěvekod edwinak » 18. 05. 2019 21:32

edwinak
Nováček
 
Příspěvky: 677
Registrace: 22. 03. 2013 05:48
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 6

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na květen 2019

Příspěvekod Adi » 19. 05. 2019 07:29

Ahoj,

Ano, srážkově to vypadá hodně zajímavě pro většinu republiky, kromě našeho SV. Nicméně zde máme krásně zamokřeno, takže, když zde naprší jen trochu, aktuálně to moc vadit nebude. Naopak v doposud suchých oblastech - teda do nynějších dní - si příjdete na své :) Užijte si to.
Včera téměř letní den, 24,6 v max, minima na 7, dnes ranní minima totožná, obloha je nyní skoro jasná, teplota aktuálně na 15. I včera k večeru přešla slabounká bouřka, ovšem s jen pár desetinami mm.
Výhled tedy je deštivý, přičemž do konce týdne by se počasí mělo opět uklidnit. Jen doufám, že nevyjde potom scénář GFS, který předjímá, byť zatím jen v ojedinělém, ale hlavním výstupu nástup velmi teplého počasí a suchého na přelomu měsíců a dále v červnu. Pokud by k tomu došlo, budeme s nostalgií vzpomínat na chladnější a deštivý květen

tož tak
Přání bývá nebezpečně často otcem myšlenky
Adi
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 3472
Registrace: 16. 09. 2008 19:51
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 43

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na květen 2019

Příspěvekod wenzel » 19. 05. 2019 08:18

Tak už to snad vyjde a pořádně zaprší. I když aktuální Aladin pro nás a nejen nás srážky dost osekal. Níže by nad námi měla sedět 3 dny. To by bylo, aby nic nebylo. Na její přední straně očekávám spíše srážky konvektivního charakteru, na zadní straně spíše z vrstevnaté oblačnosti a trvalejší a plošnější. Alespoň to tak bývá.
wenzel
Nováček
 
Příspěvky: 678
Registrace: 12. 10. 2008 09:17
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 12

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na květen 2019

Příspěvekod Vasek4 » 19. 05. 2019 08:31

Letošní meteorologická situace je podstatně odlišná od té loňské. Bylo to jasně vidět už v druhé polovině zimy. Proto jsem se nezapojoval do diskuzí na téma - "v květnu zase uschneme" a jenom sledoval tu paniku, co zde převládala. V diskusích i v tisku se objevovaly zaručené hlášky, že jaro už existovat nebude, že ze zimy skočíme zase rovnou do léta...
Já tedy venku vidím jaro, jaké už dlouho nebylo. Tak výraznou krásnou zeleň, co tu nyní máme, už jsem neviděl ani nepamatuji. Hodně to loňské sucho odskákaly především jehličnany, což je teď v kontrastu s listnatými stromy vidět nejvíc. Listnáče u nás loni shodily listí předčasně, ale letos o to více kypí životem a vše dohánějí.
Co bezesporu chybí, je spodní voda, která má hladinu proklatě nízko na převážné části území. Snad se minimálně její pokles konečně zastaví, doufám, že se spíše bude zvedat. Pár TN nad naším územím se rýsuje, bude to ještě docela zajímavé. Počasí bude letos myslím docela pestré. Tropických dní a nocí se nejspíše dočkáme také, ale loňský rok se snad dlouho opakovat nebude. Možná se dočkáme i velmi významných srážek a pak už vidím zase tu opačnou paniku, jak je strašně moc vody a jaká je to hrůza.
Největší hrůza by byla, kdybychom se počasí naučili stoprocentně řídit a ovládat. Buďme rádi, že tomu tak není.
Přeji všem krásné jaro :)
Vasek4
Nový člen
 
Příspěvky: 161
Registrace: 30. 01. 2017 21:32
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 3

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na květen 2019

Příspěvekod Beast mode » 19. 05. 2019 09:59

Beast mode
Nový člen
 
Příspěvky: 37
Registrace: 04. 11. 2018 12:52
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 0

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na květen 2019

Příspěvekod CtiborV » 19. 05. 2019 11:27

Já vidím v předpovědi yr.no (EcmWF) pro moji oblast 10 mm na dalších 14 dní. Tak nevím jestli to má být zlepšení situace? To je stále hluboký podnormál. Je vidět, že ani TN přímo nad ČR už vlastně nic neznamená.
Z podhůří nízkého Jeseníku zdraví Ctibor Venus. Data z meteostanice : http://ctiborvenus.eu/pocasi
CtiborV
Nováček

 
 
Příspěvky: 645
Registrace: 23. 10. 2008 19:04
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 4

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na květen 2019

Příspěvekod godlike » 19. 05. 2019 12:35

Ja teda za kveten nevidim zadne plosne srazkove uhrny pokud berou celou nasi republiku. Tak 20-25% uzemi je zavlazeno dostatecne a na drtive vetsine uzemi prevlada sucho. Pokud jsou lokality kde je za kveten 20-30mm porad je to silene malo. Samozrejme pokud by ted na SV spadlo 50-70mm behem nekolika dnu je to uz na rozvodneni rek. My ostatni bychom tuhle sumu jen uvitali. Ale lepsi se drzet pri zdi jako vzdy ne? :)
https://www.wunderground.com/dashboard/pws/IZDIBY16
https://app.weathercloud.net/d2394664632#current
godlike
Nováček
 
Příspěvky: 1193
Registrace: 14. 12. 2015 10:07
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 18

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na květen 2019

Příspěvekod kebull » 19. 05. 2019 13:17

Tak a je to tady :) dalsi z clanku ceskeho mainstreamu. Jsem zvedavy na ty investice na zlepseni vlasntosti absorbovat vodu v krajine. 30mld, to asi zas leckomu zasviti v ocich dolary. Snad se mylim, rad bych, velice rad.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/v-ce ... &source=hp

No a tady dalsi kapitola: https://www.novinky.cz/domaci/505233-st ... vyhne.html
%)
kebull
Nováček

 
 
Příspěvky: 1445
Registrace: 01. 02. 2010 20:18
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 21

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na květen 2019

Příspěvekod kapr » 19. 05. 2019 13:21

já jsem s těma 38 mm za květen spokojený, čekal jsem mnohem míň.. není to sice ani na úroveň dlouhodobého průměru, ale aspoň něco. Jako dalo se z toho vyždímat asi i víc, ale díky za to. Musíme brát každý milimetr. Dnes zatím nic, od východu něco jde, ale slábne to. Aladin je fajn, no uvidíme. Nyní se rozfoukal jihovýchodní vítr. Asi nás opět bude čekat vysoký tlak, postupně. Snad nebude suché léto. :)
https://www.weatherlink.com/embeddablePage/show/57bd9b1fcb98436b81959e278be157c1/summary
kapr
Mírně pokročilý

 
 
Příspěvky: 6951
Registrace: 30. 04. 2008 16:04
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 41

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na květen 2019

Příspěvekod Ovar » 19. 05. 2019 15:21

Srážky zkorigované, osekané a já sem akorát tak starej vůl, co tomu zase naletěl. Ve výsledku budeme ještě hooodně rádi pokud z toho kápne 20 mm, a podle upravených předpovědí více naprší do středečního večera na krajním východě, tedy Adi a spol.

Dlouhodobější předpovědi z minulého týdne, že se horký vzduch vylije zase do Ruska jsou již minulost, pro střední Evropu to naopak pomalu schne a otepluje se. Upřímně jsem od toho čekal více, než jen zase čekání na každou kapku jako na smilování. Možná to mnozí vnímáte jako výhru, že byly teď 3 týdny chladno a relativně vlhko, ono jak se to vezme, je to výhra v tom, že se opět jen oddálilo to, k čemu to letos úspěšně zase směřuje. I přes ty mrazy a nechutnou zimu jsem taky spokojen, vegetace se zpomalila a aspoň trochu osvěžila.

Jinak s tím čekáním, jak se situace vyvrbí, jak zmínil Vašek je pravda, jenže ono se svým způsobem pořád něco děje, takže se dá říct, že můžeme neustále jen čekat a sledovat situaci. Ale to by pak nebylo co číst, čeho se děsit a co komentovat :cool: .
Ovar
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 1833
Registrace: 24. 12. 2012 14:28
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 48

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na květen 2019

Příspěvekod chatar » 19. 05. 2019 18:18

Tak za mě, taky nespokojenost. Konečně to vypadá na situaci ve střední Evropě, která by mohla srážkově něco dorovnávat, ale jak to vypadá, tak ČR se to vyhne.
U nás to aktuálně vypadá fajn, máme za květen téměř 40 mm a těch 20 do konce měsíce asi spadne, takže se doklepeme na průměr. Ale chce to měsíc se 100 mm aby potůček, který je jasný ukazatel sucha, tekl celé léto.
Jihomoravský kraj, Lysice, 380 m.n.m.
chatar
Nový člen
 
Příspěvky: 83
Registrace: 28. 11. 2017 15:16
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 2

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na květen 2019

Příspěvekod Rade » 19. 05. 2019 18:18

A je po prdeli. Za květen 23 mm a z výhledu na Po až St je rázem pár mm. Včera nám modely mazaly med kolem huby s 40-60 mm, dnes už to vypadá na zítra 2 mm, úterý 5 mm a středa 0-2. Kdo se taky nachytal? :D
Jinak jsme jedna z mála oblastí, kde poslední 3 týdny nevyřešily absolutně nic.
Btw. Aktuálně nad námi zeleno žluté odrazy, ale nic nepadá.
Rade
Nováček

 
 
Příspěvky: 780
Registrace: 04. 02. 2012 21:17
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 30

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na květen 2019

Příspěvekod JohnBattler » 19. 05. 2019 18:29

Já bych ten zítřek ještě neodepisoval. Od JV sem jistě něco přijde. Poslední ICON například úplně zešílel a dává zase obří úhrny. Brzo ráno by měly srážky přijít někam na jižní Moravu a pak uvidíme jakou to nabere dráhu a intenzitu. Já si myslím, že budou místa, kde bude zalito opravdu slušně. Přeji všem hodně štěstí a snad kromě krajního východu a mneje si to zasloužíme teď momentálně všichni. Středa bude pokus č. 2, to půjde pro změnu od SZ, tak snad by se mohli dočkat na střídačku jiné lokality. V jižním Neměcku mají zaděláno na povodně...

Co se týče dalšího vývoje, tak začínám pomalu vylučovat nějaké velké teplo v květnu. Velká zima sice asi také ne, ale je klidně možné, že dnešek bude nejteplejším dnem května...
JohnBattler
Nováček
 
Příspěvky: 733
Registrace: 24. 01. 2018 16:51
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 14

Co je to hodnocení?

Zpět na Předpověď počasí

  • Kdo je online

Registrovaní uživatelé: hanz