Zobrazit diskusi v plném vzhledu
Předpověď počasí v České republice na kratší i delší období, které sestavují samotní uživatelé - amatérští meteorologové.
Téma uzamknuto

Re: Předpověď počasí na leden 2018

13. 01. 2018 11:02

tak nám tu skutečně sněží, ráno ležel poprašek... nyní padají velmi drobné vločky. O něco výraznější sněžení čekám až v úterý. Vypadá to na střídání chladu a relativního tepla, ale pro hory spíše výhoda.

Re: Předpověď počasí na leden 2018

13. 01. 2018 11:22

Zdá se, že v úterý se ČR rozdělí na české polohy od cca 550m.n.m a Morava od cca 400m.n.m, kde začne sníh příbývat a to samé se zopakuje ve čtvrtek od pátku pak ponoření do zimního hávu, zda na 5dní, či déle, je otázkou, dokonce ke konci ledna je ve hře luxus s TV nad Ruskem a velmi chladnými teplotami, ale to je ještě daleko, jisté je, že se sněhem na východě se začnou tlakový výše a jejich výběžky nad pevninu odolnějšími.

Re: Předpověď počasí na leden 2018

13. 01. 2018 18:45

Zdravím,
GFS frčí v poměrně optimistickém zimním rytmu- i když do 21. to bude v nížinách i ničem, myšleno sníh. Sněhová pokrývka by se mohla tedy tvořit od cca 500-600 mnm, ale ani to není jisté - GEM to tam motá a ani ICON není přesvědčen o zimě...Uvidíme co na to oponent ECMWF... =-O
Průměry modelů jsou ok, měsíční výhled Chmi normál +-, snad se tedy doplácáme s velkou slávou k mrazu a sněhu na celém území ve všech polohách ještě v lednu a zažijeme pomyslný vrchol této zimy- naděje stále žije, i kdy ochlazování se opět trochu posouvá...
Tak uvidíme, třeba půjdeme ke 2. kolu voleb v zimní idylce... %)

Re: Předpověď počasí na leden 2018

13. 01. 2018 19:33

No poslední GFS je na uložení do archivu. Od cca 20.1. ledové dny v podstatě v celé ČR i nějaký sníh až do nejnišších poloh. No to rozhraní nad ČR od 25.1. se sněhovým nášupem okolo 1/4 metru v Polabí a skoro 3/4 metru na Karlovarsku moc pěkná pohádka. Jen škoda že na ně už nějak nevěřím.
Vlastně kromě JV Moravy by bylo nakydáno všude hafo. Ale kdo ví už jsem takto viděl postupovat TN z Biskaje několikrát záleží vždy na okolnostech. Každopádně pravděpodobnost je malá a GFS bude ještě několikrát vypadat stejně tak výborně jako i hůře i když moc lepší než toto už asi nedá.

Re: Předpověď počasí na leden 2018

13. 01. 2018 19:39

no, u nás dnes jakože docela zimní den, odpoledne slabé sněžení zesílilo, znovu se vytvořil poprašek.. teplota se motala kolem 0 °C... jen toho světla, kdyby bylo více, zítra a pozítří to přece jen vypadá na nízkou oblačnost, i když to dlouho vypadalo, že se nevytvoří, nakonec meteorologové ji v předpovědi zmínili. Škoda, těšil jsem se na slunečnou neděli :(. Tak příště. já bych radši slunce než sníh...

Re: Předpověď počasí na leden 2018

14. 01. 2018 00:19

Ale tak si snad nebudeme zavidet tech par snehovych vlocek, ktere stejne jak Čechy tak Morava videla poskrovnu. Ono pravda, je tu pocukrovano, nicmene to jen trosku prinese atmosferu toho mesice, jez ma panovat. Ono se od vychodu konecne neco hnulo a je ted otazka budoucich dnu, kdo jak z toho bude profitovat. Co se samozrejme srazek tyce. Kde, v jake forme, intenzite. Podivam-li se ted na rozptyl telot v ramci CR, rozdil nevidim, nikde markantne. A na JV s tim snezenim, to taky neni na jasot: ejhle leden, prisla zima a snih. Hlavu vzhuru. Konecne je radost. Nekteri z nas jiz tento rok videli snih, pojedou na Stupavu zkusit teren umely, a ti ostatni, aby nebyli jen cumily, oprubujou i prirodni. Jo jo chlapci, je tezke byt nekompromisni a nezaujaty. Jinak na Stupave lyzujeme celou zimu. Nam staci to, co jinde ne. Opravdu. Je zima - lyzujes, je teplo jak v lednu - lyzujes. Cus.

Re: Předpověď počasí na leden 2018

14. 01. 2018 08:21

zdravím,
Hurá - dnes ráno jsme se doplácali na -0,9 st (Aladin sliboval -3) a k polojasnu - východ tedy se suchým vzduchem zaůčinkoval.. %)
začnu slovy klasika ...a přece se točí...
Tím ovšem nemyslím Plzeň ani zeměkouli, ale ten zpropadený atlantský kolovrátek. Velmi dobře tady včera někdo poznamenal něco o archívu krásných zimních situací - tuším dididi a ani bych neřekl, jak trefná a aktuální byla jeho poznámka. :jojo:
Nedávno jsem psal, že pokud neuvidím za okny mráz a sníh, tak neuvěřím, že zima přijde....
No teď několik posledních dní jsem již začal věřit, protože vše tomu nasvědčovalo ale současně jsem to nazýval epizodkou...Ovšem na základě ranní analýzy modelů to dnes vypadá, že ani ta mrazivá a sněhová epizodka pro nížiny se konat nebude. Modely prostě jednoznačně zimu po 20.1 zrušily. Že by jí tam opět vrátily - nevěřím.
Nicméně posuďte sami, co uvidíte, ke konci výhledů jdou samozřejmě nahoru i ansámbly modelů...Zdá se, že letošní zima v nižších polohách bude patřit k jedněm nejhorším - ovšem na hodnocení je ještě brzy - musíme si nějakých 46 dní počkat...
Tak třeba příště.... :mysl:
Naposledy upravil JABO dne 14. 01. 2018 08:23, celkově upraveno 1

Re: Předpověď počasí na leden 2018

14. 01. 2018 08:22

:ahoj: Tak aktualny beh GFS to uz asi tak ružovo nevidí. Po prechode brazdy v utorok-stredu to bude asi take nemastné-neslané motanie níže nad kontinentom neskôr aj výbežok vyššieho tlaku od JZ následne dalši prechod níže od zapadu. Nič stabilne to sem neprinesie. AO taktiež pôjde do kladných hodnôt... je si treba aj povšimnúť ako to celkom do seba zapadá, že určité prestavby TÚ sa konajú približne po 10-14 dnovom oneskorení od dosiahnutia určitého vrcholu (kladne a záporne) AO indexu. Napr. Okolo 20.novembra mal ao index dosiahnuty svoj vrchol a začiatkom decembra sa to prejavilo chladnajším počasím. Potom približne v polovici decembra opäť stúpol do kladných hodnôt a mali sme tu vianočné oteplenie trvajúce prakticky az do teraz. Medzi tým však začiatkom januára AO index klesol opäť do záporných hodnot a teraz pozorujeme približne z 10-dňovým oneskorením reakciu na tento pokles. Nakoľko opäť má index stúpať do kladných hodnôt tak ja očakávam že táto tu zimná periodka nebude mať dlhe trvanie. Môže sa to skončiť atlantickým expresom alebo výšou nad JV ale myslím si že to taktiež nebude mať dlhe trvanie. Tento rok ma v zime počasie tendenciu skôr dynamickejšieho charakteru. Treba však poznamenať že po rýchlom dosiahnutí vrcholu AO to môže aj rýchlo spadnuť do záporu a z oneskorením môže prísť aj vpád arktického vzduchu väčšieho charakteru.

Re: Předpověď počasí na leden 2018

14. 01. 2018 08:58

Ahoj,

Konečně teplota trochu pod -5, ovšem ani vločka. Je šance na první ledový den. A slunečný. To se počítá :) neboť výhledy jsou diskutabilní.
Ve zkratce - zimní pohádka je fuč.

Nový GFS je sprcha. nevím, jestli studená, neboť tento běh je teplý a dává až na přechodná dvou či třídenní zase a opět teplo. Ansámbly se zvedly i 19, kdy původně teploty ve výšce měly zůstat pod nulou. Po 23 se zvedají v obecné rovině.

I ecák není 2x olsnivý. Teplota ve výšce je taky poměrně vysoká a čtvrtek/pátek rovněž poměrně teplý

No uvidíme, ale nekouká se na to hezky

A.

Re: Předpověď počasí na leden 2018

14. 01. 2018 09:16

a je po zimě :D ... ne, je třeba si užívat reálu a ne co je v modelech.. dnešek je toho jasným důkazem.. je totiž dost možné, by jsme se nemuseli dočkat... u nás opět poprašek. teplota slabě pod 0 °C..

Re: Předpověď počasí na leden 2018

14. 01. 2018 09:38

Ještě je moc brzo k nějaké panice. GFS z 18h tam prakticky neměl žádné ansámbly které by naznačovali mrazy po 22.1. Ranní běh tam má asi 6 které počítají se vzikem TV někde mezi Švédskem a Finskem. Ovšem s tím sněhem to nebude asi žádná sláva ale záleží jak pude ta TN na 120h posun o 150km a může být vše jinak. No ještě to bude napínavé %) Ale pro horské polohy je to konečně změna a to je nejdůležitější :jojo:

Re: Předpověď počasí na leden 2018

14. 01. 2018 09:41

Ani jsem to nechtěl komentovat, jak nám modely mažou med kolem huby a jak psal JABO, až uvidím zimu za okny, tak tomu budu věřit.
Ano, při pohledu na poslední výstupy modelů je po zimě (třeba se ukáže v únoru na pár dní), tak nějak jsem si stejně myslel, že to tak dopadne a z ochlazení sejde(samozřejmě jsem tajně doufal, že by zima mohla na pár dní dorazit). Hory na tom budou lépe, tam něco připadne a konečně se snad zlepší podmínky i v níže položených střediscích. Nechme se překvapit, co nám modely namalují příště.

Dnešní minimum -0,8°C a polojasno, poprvé jsme se v tomto týdnu dostali pod nulu...

Re: Předpověď počasí na leden 2018

14. 01. 2018 11:53

Uvidíme, co ansámbly, ale po 22. 1. to nevypadá moc dobře. Jinak v úterý u nás možná bude i sněžit, ale nějak extra držet se to asi nebude, má být nad nulou, podle Aladina to může být i s deštěm. Dnes si můžeme u nás dát letošní první ledový den, včera to nevyšlo o půl stupně.

Re: Předpověď počasí na leden 2018

14. 01. 2018 12:29

No a vida,není přáno zimy a dle aktuálních výstupu ani nebude.Pokud by aspoň trochu vyšel GFS tak zima to může od příštího víkendu zabalit,vlastně to zabalila na svém začátku.Co je asi jisté,že se JZ a Z proudění nezbavíme a kolovrátci z Atlantiku budou dál vesele spívat.Upřímě řečeno jsem trochu už doufal,že by mohla zima na čas zavítat,modely se celkem shodly,bohužel to asi nesmí vyjít.Aktuálně lehce mrzne,ale nízká oblačnost.

Re: Předpověď počasí na leden 2018

14. 01. 2018 13:04

myslím, že naděje stále žije - modely se někdy vrací k původní verzi - určitě večerní výstupy napoví více. Nezdá se mi, že by to šlo až tak do teplého extrému dle GFS....Spíš by mně zajímalo, podle čeho se z x variant vybere ta či ona konkrétní. To, co tam má nyní GFS je jedna z nejteplejších...
Nicméně doba pokročila a jsme již téměř měsíc od slunovratu - denní amplituda teploty se začne postupně zvětšovat, slunko už přes poledne vystrkuje drápky a únor dle mého situaci nezachrání - jen ji může zmírnit...

Jinak CHMI jsou v týd. předpovědi relativně optimisté dle ranního ECMWF:
Situace:
Vliv tlakové výše nad severovýchodní Evropou na počasí u nás bude
slábnout. V noci na úterý a během úterý přejde přes naše území
od západu okluzní fronta a za ní k nám začne proudit oceánský vzduch.
Ve čtvrtek bude postupovat přes jižní Skandinávii k východu tlaková
níže, s ní spojený frontální systém ovlivní počasí u nás. V pátek
a během víkendu bude kolem tlakové níže nad Skandinávií zesilovat
příliv studeného vzduchu od severozápadu.
Téma uzamknuto