Zobrazit diskusi v plném vzhledu
Předpověď počasí v České republice na kratší i delší období, které sestavují samotní uživatelé - amatérští meteorologové.
Téma uzamknuto

Re: Předpověď počasí na leden 2018

21. 01. 2018 12:23

Tak dnes po ránu překvapení, venku bílo, 3 cm sněhu. A protože nefouká, tak to drží i na stromech apod. takže taková trochu zimní pohádka. Nyní +1 stupeň, takže trochu odtává. No alespoň na jeden den zima.

Re: Předpověď počasí na leden 2018

21. 01. 2018 12:50

Je nepochopitelné číst některé příspěvky,ale každý má svůj názor,je totiž asi už blbé psát na konci ledna,že zima má ještě čas.Sám jsem ze zemědělské rodiny,zvířata a les to je můj koníček,Žijeme ve střední Evropě,nikoli na jihu a nadprůměrné počasí škodí,zvlášť léto 2015 a minimum srážek to je vražda přírodě,stejně tak velmi teplé zimy a jarní mrazíky.
Jinak k výhledům,stále to samé teplo,teplo a na dva dny menší teplo.

Re: Předpověď počasí na leden 2018

21. 01. 2018 13:14

Hm, vidím, že pro mnohé je zima prostě jen zimou, když nejsou silné mrazy a sníh dlouhou dobu v kuse, je to katastrofa.

Já říkám, že buďme rádi, že se trochu doplňuje deficit a přesto, že jsme měli teplotně průměrný prosinec (alespoň dle klasifikace ČHMÚ) a bude nadprůměrný leden, zima se dokáže i tak projevit.

JABO: ty jsi měl očividně v létě dost vláhy a proto teď od zimy čekáš jen něco navíc. Nevím, co bys chtěl v Děčíně, teplejší zimy jsou snad už jen v Litoměřicích a v Ústí nad Labem...

Na podzim tu mnoho z nás psalo, že budeme v zimě rádi, ať je jakákoliv, ale hlavně ať něco padá. To se nám vyplnilo, dokonce padá hlavně tam, kde je to potřeba! Ale samozřejmě, to je pro lidi málo.

Šumava s deficitem několik stovek mm má konečně po xxx letech snad nejvíce sněhu ze všech pohoří. Srážky jsou pěkné i na jižní a východní Moravě, kterážto byla postižena suchem, stejně jako my. Letošní zima dokázala i tak vytvořit 2 sněhové epizody na JZ a 3 na JV. Po dnešní noci navíc na většině území pravděpodobně naměří nejnižší zimní teplotu.

Re: Předpověď počasí na leden 2018

21. 01. 2018 13:19

Jj, diky vsem za prispevky!

Shrnuti nedavnych zim od Meteo Weather je super, a i pres jinou lokalitu, s temi, ktere jsem taky zazil, naprosto souhlasim...
Treba je ta letosni takovym predobrazem novodobe "prumerne" zimy 21. stoleti :)

Skoda tech vykyvu, hlavne 3 tydenniho kolem Vanoc, jinak by to bylo zrejme totalne v normalu. Ale na kdyby se nehraje... Takhle jde o jasny nadprumer. Vikend ale pekny, to jo, takhle kdyby bylo casteji...

Ve vyhledech leze NAO dolu, AO vyrazne dolu, tak by to mohlo znamenat nejake lepsi rozestaveni, jsou to ale jen vyhledy, muze se to vyvrbit jakkoliv. Trosku si pak pristi tyden rypnu a hodim sem teploty par mist na V Ameriky a zde jako dukaz, ze o spojene nadoby opravdu nejde... Predpoved na nejblizsi dny je nekompromisni, zitra v Cechach na nejakou dobu mimo hory posledni moznost videt snih (tam, kde je). Jsem zvedav, jestli se to postupne nejak bude menit, protoze to by pekne nebylo. Jediny plus, ze mi ten zadek na fotbale v Mnichove mozna nezmrzne :D

Re: Předpověď počasí na leden 2018

21. 01. 2018 14:31

Taková jistota mrazů posledních let je přelom dubna a května a ani letos to nebude jiné. Takže v době od 20.4 do 10.5 bude takové optimum , kdy se mrazy ukážou. Tedy to je můj tip. Ono když 2-3 měsíce proudí vzduch od JV-Z, tak se to jednou otočit musí. A kdy jindy než v jarním období, kdy se začne více prohřívat kontinent a Atlantik je ještě studený. To jsou dobré podmínky na přeskupení tlakových útvarů nad Evropou. Chtělo by to chladný březen. Únor začne jak vidno teplem. Ovšem, kdyby to bylo jako v roce 2009, kdy se začalo ochlazovat až po 10. únoru a postupně i tady v nížině napadlo půl metru sněhu, tak bych se vůbec nezlobil.

Re: Předpověď počasí na leden 2018

21. 01. 2018 14:57

kebull píše:Ve vyhledech leze NAO dolu, AO vyrazne dolu......


Pokud by měl peter. pravdu (jeho příspěvek pár stran zpět), tak jak píše, tak za těch 10 - 14 dnů by se to mělo projevit. Budu sledovat.

Re: Předpověď počasí na leden 2018

21. 01. 2018 17:15

Stran těch škůdců.Těm co zoveme škůdci tuhá zima nevadí, např.kůrovec dává v pohodě teploty i -25stC.Škůdcům vadí hlavně vlhko až mokro, takže já jsem rád že sníh nebo déšť padá na nepromrzlou půdu a mokro tak likviduje vše co je po létech, možná už desetiletích sucha přemnoženo.Čerta starýho vem sníh, kde je stejně zásoba vody minimální a kdy sníh má vliv pouze v případě jarního deficitu vláhy.Zásadní vliv na bilanci vody mají podzimní deště a těch naštěstí bylo docela dost.

Re: Předpověď počasí na leden 2018

21. 01. 2018 18:31

paja píše:
kebull píše:Ve vyhledech leze NAO dolu, AO vyrazne dolu......


Pokud by měl peter. pravdu (jeho příspěvek pár stran zpět), tak jak píše, tak za těch 10 - 14 dnů by se to mělo projevit. Budu sledovat.


Čo sa týka AO tak teraz je v zapornej fáze, ale klesol iba mierne dalej to ma tendenciu stúpať, neskôr rastie miera neistoty vo výhľade... myslím ze pred minuloročným januárom klesol rapídne dole AO a na troch kraľov sme zaznamenavali arktické dni... vtedy však nahrávalo arktickému vpádu aj zasnežená karpatská oblasť od tatier na východ. Tym pádom sme u nás zaznamenavali aj niekoľko arktických dní za sebou.

Re: Předpověď počasí na leden 2018

21. 01. 2018 20:31

:cool: Rade - naprostý souhlas ve všem.!

Samozřejmě, že každý máme jiné představy o zimě, a že pocitově a vizuálně jsou ty ladovské zimy hezčí a lepší než ta letošní. O tom žádná.
Ale - jak píše Rade - přinesla nám tak velmi nutné srážky a zavodnila půdu dokonaleji než sníh, který by ležel a nic z toho. Z těch posledních 4 - téměř všech tpl. nadprůměrných, je ta letošní to nejmenší zlo. Je sice hodně větrná, ale díky tomu jsme si letos užili nejvíc čerstvého vzduchu, inverze pramálo a hodně hodně vláhy. I kdyby pokračovala v tomto duchu až do konce, myslím, že by žádné škody v přírodě nenastaly a o to - alespoň tedy mně, snad nejen mně - jde nejvíc.
Beru všechno počasí a za každého jsem venku ráda, ale co fakt nejmíň snáším je dívat se na chřadnoucí přírodu - tak jako v r. 2015. To mi hodně vadí.
Jinak na portále INTERSUCHO.cz lze najít všechny info o stávajícím stavu vláhy na našem území a ač se to nezdá, jsou ještě místa -jih Moravy a povodí dolní Vltavy,kousek Olomoucka, kde sucho pořád ještě je i v 1m půdy, nikoli v hloubce. V hloubce je to ještě na vícero místech.
Tož tak.

Re: Předpověď počasí na leden 2018

21. 01. 2018 20:49

V Praze ve Stromovce dnes s přimhouřenýma očima 1 cm sněhu (městský tepelný ostrov úřaduje). V Příbrami kolem 10, V Rožmitále 15, nahoře na Brdech (Třemšín, 800 m.n.m) odhadem 30. Poprvé se letos dalo běžkovat i ve středních Čechách :-) Jak psali Rade a Edwinak, všiml jsem si, že i v Brdech je teď docela podmáčený terén, půda pod sněhem vůbec není promrzlá. Vyslovím hypotézu, že se při následující oblevě většina sněhu i deště vsákne a doplní podzemní vodu.

K předpovědi: V jaké výšce bude zítra a v út hranice deště / sněžení, to není vůbec jisté. 700 m? Nebo spíš kolem 500? Předpovědní grafy na ČHMÚ, kde ukazují průměrná maxima a minima pro celé Česko, jsou v této situaci nepoužitelné a Aladin se mi nechce proklikávat. Dobré předpovědní grafy mají např. Finové, kteří pro každé stanoviště zobrazují rozptyl ensemblů pro teplotu i srážky, např: http://www.ilmatieteenlaitos.fi/weather/lahti
Naopak musím ČHMÚ pochválit za to, že zveřejňují graf ze sněhového čidla na Teslínech - je to vlastně jediné souvislé měření sněhu na hřebeni Brd.
Jestli nějaký sněhový podklad vydrží mimo pohraniční hory do dalšího ochlazení, to bude záležet i na rychlosti větru. Zatažená obloha + slabě nad nulou i v noci + vítr --> rychlý konec této krátké sněhové epizody na Brdech

Re: Předpověď počasí na leden 2018

21. 01. 2018 21:21

Hodně zde píšete chválu na dostatek srážek na podzim a nyní i v zimě. Já tedy mohu pouze konstatovat že zde tomu tak není.
Listopad zde dal jen 66% a prosinec dokonce jen 55%. Leden momentálně 19,4mm výhledově to na nějaké srážkově významné úhrny nevypadá takže zde budu v lednu rád za normál. Na začátku ledna spadlo vody dost a bylo bláto ale to už je minulost.
Deficit je stále velký od listopadu 2013 stále jen narůstal největší sekeru nadělal rok 2015 kdy chybělo do ročního normálu 111mm. Celkem za období listopad 2013 až prosinec 2016 to zde dělalo 245mm. Vzhledem k tomu že roční normál je zde 502mm je to jako když půl roku nepršelo vůbec.
A rok 2017 nic nodmáznul pouze to nezhoršil. Spadlo zde 98% normálu. Nadnormální byl jen duben 150% červen 139% a říjen 201%.
Jinak dnes pátý den se s. pokrývkou cca 1,5cm ani to neslezlo takže zítra bude další a to bude na delší dobu vše.

Re: Předpověď počasí na leden 2018

21. 01. 2018 21:59

No opět jsou zjevně velké rozdíly jak v množství sněhu, teplotách, srážkách, tak i subjektivním pocitu zimy v rámci ČR. Do mé lokality ještě zima nedorazila, dokonce i v letech 2007 a 2014 bylo v lednu více sněhu i nižší teploty než je tomu letos. Zatím zde jen horko těžko 1 den se souvislou pokrývkou do 2 cm a teplotní minimum letošní zimy neuvěřitelných -2, 8 st. tj. něco, co dokáže hravě překonat i leckterý duben. Nepochybuji proto o tom, že i když únor nebude zrovna zimním měsícem, sněhového maxima i teplotního vrcholu této nezimy se ještě dočkám, třeba v březnu/dubnu, protože tohle je opravdu zatím parodie, v mnohých ohledech horší než zimy 2006/2007 nebo 2013/2014, minimálně v počtu ledových dnů, dnů se sněhovou pokrývkou, minimální dosažené teplotě, maximální výšce sněhu nejen zde ale i ve vyšších polohách v okolí, prostě skoro ve všech parametrech snad kromě průměrné teploty, která je přeci jen díky relativně nízkému počtu extrémně teplých dní letos přeci jen o kousek nižší než v uvedených letech.

Jedině existencí těchto rozdílů dokáži vysvětlit, že někteří přispěvovatelé tuto zimu v kontextu posledních 5 let řadí k předním příčkám. Zde se to tedy říci opravdu nedá, i když srážkově až tak špatná není, ten průměr či více daly všechny měsíce od září dosud. Pokud bych zimám 2006/2007, 2013/2014 a té letošní dal 1 bod, zimě 2014/2015 bych musel dát 3 body, zimě 2015/2016 také 3 body, 2016/2017 10 bodů, pak by průměrná zima měla cca 15 bodů a poslední dobrá zima 2012/2013 nejméně 30 bodů. Takže pokud se to v únoru nezmění, už to nebude dvojice odstrašujících příkladů extrémně nepovedených zim ale trojice, kdy zde nebyl skoro sníh nejen v nižších ale ani ve vyšších polohách. Loni zde v nížině zima sice průměrná, ale vyšší polohy jednoznačně podprůměr díky velmi krátkému trvání nízkých teplot i sněhové pokrývky. Letos zde dole zatím prakticky bez mrazu i sněhu, ve vyšších polohách pak zatím rovněž velmi málo sněhu, a velmi mírné teploty, téměř ani nedovolující technicky zasněžovat v lyžařských střediscích SV části Krušných hor (např. takové Klíny vůbec poprvé zatím zjevně do konce ledna vůbec nerozjedou lanovku, tedy pokud vyjde stávající předpověď).

Prostě letos mám dojem, že Šumava a Krkonoše leží nejméně 1000 km severněji. A myslím, že by o tom mohli povídat i někteří ze SV, když se podívám třeba na Beskydy, do výšek kolem 800 m. n. m. , tak vidím podobnou bídu jako zde, i když tam měli alespoň počátek prosince a přelom roku přeci jen zimnější.

Re: Předpověď počasí na leden 2018

22. 01. 2018 00:37

Zdravím v pozdní noci, jak zde čtu příspěvky některých uživatelů, kteří mají skepsi z nezimy, tak za mne spokojenost. V Prostějově napadly dnes další 4cm, které přes den postupně odtávaly, do zítra něco i vydrží, protože noc je mrazivá s -3st., o co méně sněhu je v Beskydech, o to více v Alpách, lituju Tomfika, který tam vyrazil, aby si vůbec kvůli nepřízni počasí zalyžoval, protože jestli jel do Tyrolska, tak mu vůbec nezávidím. To, co se letos v Alpách děje, je docela hustý. Minimálně švýcarské i rakouské ledovce budou letošní zimou o něco doplněny, protože ty kvanta sněhu, co tam spadly a ještě spadnou, nemůžou přes léto roztát. Neumím si představit, že by jen čtvrtina lednového přívalu sněhu v Alpách, spadla zde v ČR, ještě dlouho byste na takovou zimu nadávali a silničáře by lidi rovnou pověsili, protože bychom se nikde nedostali. Buďme proto rádi (alespoň u nás) za zimu jaká je, bez žádných velkých škodlivých extrémů. Jinak se říká, že únor bílý, pole sílí, tak snad v únoru trošku víc přituhne a trochu sněhu spadne, aby se nám vegetace moc brzy nerozběhla. ČHMÚ s nějakými mrazy na přelomu měsíců operoval, ale je to ještě daleko, tak to nemá cenu ani komentovat. CIAO. :)

Re: Předpověď počasí na leden 2018

22. 01. 2018 09:22

Zdravím,
tak já tedy Tomfíka vůbec při cestě do Alp vůbec nelituju - naopak mu tak trochu závidím...myslím, že se s námi rád podělí o zážitky. My tam jezdíme jen v létě...
Naopak lituji jedince, kteří si pochvalují letošní zimu, nebo nezimu nebo eurozimu atd. - asi nezažili (nebo nepamatují nic lepšího?). =-O
Jak psal Troll, Libi - v naší lokalitě je to zatím jedna velká bída. A nejde jen o nížiny kolem Labe, ale i o oblasti východní části Krušných hor (800 .m.n.m), Lužických hor 700 m.n.m, Českého středohoří a Labských pískovců 500-600 m.n.m.
Do konce ledna je to asi dané - zima dole zítřkem končí a min. cca 10 dní nebude, nám dává Aladin na středu až +9 st., takže i ve vyšších polohách to málo asi sleze.
Něco jako zimní cirkulaci naznačují modely na počátek února, kdy by se nad Grónsko mohl dostat hodně studený vzduch.
Je to ale daleko - naděje nějaký sníh i dole v únoru zatím je.

Re: Předpověď počasí na leden 2018

22. 01. 2018 10:32

ČAU,

Včera zde ukázkový zimní den. Od časného rána až do cca 12 hod. trvale sněžilo při teplotě kolem 0 a dalo to asi 4 cm. Potom krátce po 15 hod. přišlo od SV slabé sněžení s ochlazováním, které přetrvávalo i v noci a tak sněhová pokrývka trochu narostla. Momentálně máme kolem 10 cm sněhu což už není tak špatné. Ještě počítám, že kolem 5 cm by mohlo nasněžit z fronty v noci a pak už bude záležet na teplotě, zda se alespoň něco udrží. Již za týden by mohl zaúřadovat nějaký ten studený vpád.

Jinak tento víkend jsem se mohl naplno věnovat zimním sportům (tentokrát běžky). Ve velkých Karlovicích jsou ideální podmínky a asi 20 cm sněhu s nadmořskou výškou sněhová pokrývka rostě.
Téma uzamknuto