Zobrazit diskusi v plném vzhledu
Předpověď počasí v České republice na kratší i delší období, které sestavují samotní uživatelé - amatérští meteorologové.
Téma uzamknuto

Re: Předpověď počasí na leden 2019

10. 01. 2019 14:11

U nás ráno rekordních 6 cm sněhu, poprvé tuto zimu jsem použil hrablo :) . Ale jelikož jsou skoro 2°C, tak to leze dolu před očima, přitom dnes mělo celý den mrznout..
Teď nás míjí celkem vydatná přeháňka, takže to nejspíš bude zase na delší čas nejvyšší sněhová pokrývka. Výhledy nějak zteplaly a uschly. Alpy to vypadá, že si po víkendu konečně oddychnou od těch závalů, někde to je fakt extrém, evakuace budov i měst, zavřené silnice i dálnice. Přitom sleduji webky na Italské straně alp a tam je holá zem i na tisícovkách, sněží prostě jen v severní části Alp, dál se mraky nedostávají.

Re: Předpověď počasí na leden 2019

10. 01. 2019 14:20

S tím sněhem, jak furt dokola omílají kalamitu. Díval jsem se dnes dopoledne na přátelák/fotbal/ mezi Jabloncem a Vansdorfem. Hrálo se to ve Vansdorfu a sněhu tam bylo pomálu. Asi tak, jak u mě. Vše je na poloze a nadmořské výšce. :ahoj:

Re: Předpověď počasí na leden 2019

10. 01. 2019 16:40

I dnes zde sněžilo, přitom mělo jen ojediněle.. do rána připadlo 1 cm a celkový sníh 12 až 13 cm. Co se týká výhledů, odtávání sněhu bude aspoň zde asi velmi pozvolné, přechodně sice může být teplota nad 0 st.C i v noci, většinou ale bude kolem nuly nebo slabě pod.. přes den maxima kolem +4 v nejteplejších dnech.. žádná tragédie. Kde mají 30 cm jim do dalšího většího ochlazení si myslím vydrží. V nížinách i zaprší. Snad bude i víc slunce.. budou se stále střídat teplé a chladné vzduchové hmoty.. prostě normální, byť teplotně kromě zítřka a úterý slabě nad normál..

Re: Předpověď počasí na leden 2019

10. 01. 2019 20:13

Dnes jsem ráno viděl u Muzea v Praze 3 cm sněhu...pěkné... :snehulak:
Jel jsem trasu Děčín - Praha - Hradec Kr. a tak tenkou hranici, kde leží sníh už jsem dlouho neviděl...Leckde opravdu na 30-ti výškových metrech z 1 cm do 10 cm...obecně ale v Polabí téměř nic.
Já mám na zahradě 4 cm (po 2 denním sněžení) a 500 m od nás na kopci o nějakých 60 metrů váš je cca 12 cm idylka...okolo 350 mnm je již 30 cm hravě...Tak si alespoň užívám krátkou epizodku....Uvidíme co deštivý víkend s větrem dokoná - vody poteče dost....a zda to polohy okolo 600 mnm přežijí a jak... :destnik:
Jinak Alpy jsou hodně slušný extrém - čeho je moc - toho je příliš...
Jsem zvědavý, jak dlouho to sem ten oceán bude prát - tady je vidět, jak má příroda tendenci kompenzovat - v tomto případě extrém dalším extrémem...
Uvidíme další vývoj - zdá se, že okolo 20+- by se to mohlo zabrzdit - jen aby i nížiny dostaly pár cm a ne holomráz...ale uvidíme...zatím výstupy modelů nijak přesvědčivé nejsou...Pro nižší polohy zatím taková bída...

Re: Předpověď počasí na leden 2019

10. 01. 2019 20:27

Jo, dnes se lidi v pražské tramvaji č. 22 mohli cítit jako ve skibusu.

U Muzea vlhké 2-3 cm, dole u Vltavy a na Malé Straně jen tající poprašek, u Hradu hezky nachumeleno, u Drinopolu tak 6 čísel, na Vypichu vánice, hafo sněhu a ve Hvězdě lyžaři :)

Re: Předpověď počasí na leden 2019

10. 01. 2019 20:49

Výhledy modelů kam až vidí jsou na dlouho víceméně zimní i když je zima.
Což se poslední roky nedělo, GFS i ecák to malují dost podobně a do 20.1. zachovávají stávájící stav.
TV nad Arktidou a Sibiří posílá TN opakovaně nad Evropu.
Dál to tam GFS pěkně ochlazuje.

Rozhození vortexu je jiné než v posledních letech, kdy se studený vzduch vydal vždy nad Evropu.
Tentokrát je jinde, otázka je ,kdy a jak se to projeví ...

Na tento víkend to bude zas všehochuť...
Sníh,déšť a pak zase v Po sníh.. Snad to sníh nějak přežije ;)

Sníh napadl i v ČB, ledový den a stejně asi i zítra. dole je cca 5cm.
Doma se v pondělí ze sněhu stal beton, v úterý zvlhnul a pořád připadává.
Celkově 10-15 zespodu sníh odtává ,zem není zatím vůbec zmrzlá.

Re: Předpověď počasí na leden 2019

10. 01. 2019 21:12

JABO píše:okolo 350 mnm je již 30 cm hravě...
Jsem zvědavý, jak dlouho to sem ten oceán bude prát - tady je vidět, jak má příroda tendenci kompenzovat - v tomto případě extrém dalším extrémem...
Uvidíme další vývoj - zdá se, že okolo 20+- by se to mohlo zabrzdit - jen aby i nížiny dostaly pár cm a ne holomráz...ale uvidíme...zatím výstupy modelů nijak přesvědčivé nejsou...Pro nižší polohy zatím taková bída...


30cm zde odpovídá tak 650m a výše. Snad nejsi rybář ;)

Nevidím zde zatím žádný extrém- to je trochu nadprůměrná zima co se týká srážek.

Holomráz- s tím si příroda hravě poradí. Asi jako s ochlazením 3/2018

Re: Předpověď počasí na leden 2019

11. 01. 2019 00:01

Zdravím kolegy po delší době, vidím, že živo je tu jako v rybníku plném čilých kaprů. V Prostějově je na střídačku chvíli bláto, chvíli bílo, ale hrabat jsem zatím nemusel, neboť nejvyšší úhrn 6cm sněhu stačil při poslední oblevě do rána bezpečně skoro roztát. Sněžení v tomto týdnu bylo sice vytrvalé, ale teplá zem si se sněhem při slabě nadnulových teplotách moc nerozuměla. Což nevadí, alespoň jsem nemusel ztrácet čas odhrabováním sněhu. Výhledy zimní, žádné oteplení k 10st. není na obzoru. Takže co s týká teplot, letošní leden bude zřejmě po delší době bez extrémních teplotních úletů. Co se týká srážek, je pravda, že příroda tentokrát nešetřila a nadělila potřebnou vláhu i tam, kde to bylo nejvíc potřeba - hlavně v Čechách. Ale když se dívám na ty spadené úhrny, tož nevím. Je toho už docela extrémně dost. Sice nezmrzlá země to díky předešlému suchu zatím stačila vstřebávat, ale například Vltavská kaskáda už se prý slušně naplnila. Na Moravě se slušně prý plní Vranov a Nové mlýny. Na severu republiky se zatím nic moc nenaplnilo, neboť tam všechno spadlo ve sněhu a nic netaje. Všichni tu nad srážkami jásají jak kdysi lidé na 1.máje, ale aby zde pak ten jásot nakonec nezmrzl a nebyla z něj bahní kocovina. Slunce jsme dlouho pořádně neviděli. Málem už nevím jak vypadá. Sněhu je někde až příliš a ten bude zatím stále přitom přibývat. Pokud bude vše odtávat postupně, tak nic extra samozřejmě nehrozí. Ale kdyby do těchto sněhových úhrnů přišlo výrazné náhlé oteplení s vydatným deštěm, obávám se, že povodně větších rozměrů by naše končiny po pár letech zřejmě neminuly. CIAO :jasno:

Re: Předpověď počasí na leden 2019

11. 01. 2019 09:42

Jsem zmaten aladin nam davá sněžení až do neděle odpoledne pak dest a na ct1 říkaly déšt uš od soboty tak nevím

Re: Předpověď počasí na leden 2019

11. 01. 2019 10:00

mnej:
Nějakých významnějších povodní bych se nebál. Vodní díla, případně celé kaskády se plní, ale odtoky z nich jsou nastaveny většinou stále na minimum. Samozřejmě třeba na Labi už je situace jiná, vyjma VD Rozkoš (která má k naplnění ještě sakra daleko) jsou nádrže na horním toku již plné a manipuluje se s odtoky tak jako jindy. Zásoby vody ve sněhu budou značné jen ve vyšších polohách a na horách, tzn. případná povodeň z oblevy by se omezila jen na horní toky. I teď je poměrně velké množství toků a VD, která jsou stále ve stavech sucha. Typicky se jedná o menší toky v nížinách nebo tam, kde stále větší množství srážek nespadlo. Pravdou je, že na většině území už není na místě vzývat další značné srážky, ale spíše si jejich spad přát v pozdním jaru nebo v létě. Bohužel jsou ale lokality, které jsou suché i nyní. A tyto ony srážky potřebují, jinak, budou-li mít ve vegetační sezoně smůlu a moc toho nespadne, zažijí katastrofu.

Netroufám si odhadnout, jaký bude teplý půlrok 2019 z hlediska teplot a srážek. A přitom je to pro mě klíčové z hlediska plánování na zahradě a plánování spotřeby vody/ochrany hladiny spodní vody.

Re: Předpověď počasí na leden 2019

11. 01. 2019 10:11

Tak poprvé si troufnu lehce okomentovat situaci okolo cca 20.1. Někteří jí komentovali již několik dní dozadu, což je myslím nerozumné, protože nad 240h je nejistota v modelech obrovská a je to opravdu jen věštění z koule.

Ta TV co seděla nad západní Evropou velmi dlouho se příští týden odporoučí do své obvyklé polohy (Azory), i tak ale unás zůstaneme pod vlivem SZ až S proudění díky TN nad severní Evropou. Zajímavá změna se odehraje nad východním Balkánem, kde se výrazně oteplí asi o 15°C. Dorazí tam teplý vzduch z Afriky. Mezitím se u nás dostaneme do nevýrazné TV a proudění vzduchu se omezí. To by mohlo vést k vyjasňování a tím pádem nižším minimům. V nížinách to nicméně vidím na max = 0°C a min = -5°C, takže nic dramatického.

Následný vývoj nasvědčuje vývoji dvou samostatných TV jedna nad Skandinávií, kde by opravdu hrozil ten zde přivolávaný studený vpád. Druhá TV by nicméně mohla mohutnět a postoupit na V až JV (někam k Černému moři) a poslat nám sem právě ten tou dobou již dost teplý vzduch z této oblasti.

Takže já bych si vsadil na jedinou věc a to, že srážek bude v druhé polovině ledna spíše méně. Takže vidím to na souboj mrazivého SV a teplého JV. I když nějaké to pokračování Atlantiku nevylučuji, vidím ho nyní jako málo pravděpodobné.

Re: Předpověď počasí na leden 2019

11. 01. 2019 13:00

Ahoj, takže report z vysočiny.

Sníh: 40cm, už je to docela krutý, kde je nafoukáno jsou metrový závěje. Mám zimu rád, ale tady už je opravdu nasypáno. Trochu škoda té oblevy, protože to nacucne vodu, udělá se krusta a zvěř bude mít tedy opravdu těžký období. V lesích to jde, sněhu není více jak 20-25cm.

V nížině to vše bude pryč.

Krásný kontrast 400mn.m pěkná idylka, 550m.n.m začíná přituhovat, 650m.n.m na kopci, po kolena ve sněhu....

Výhled, dnes večer sněžení, v noci na neděli nejprve sněžení, pak déšť, pondělí opět sněžení pak menší oblevy a o víkendu snad už mráz a TV. Už aby se vývoj začal stabilizovat a bylo tu nějaká TV. Snad kolem 20.1 už srážky ustanou a bude klid. Ještě by to chtělo 7-10dní azuro a mrazy a můžem v půlce února pomalu přepnout na předjarní mód.

A ten vítr co má přijít.... to bude :vitr: :vitr: :vitr: :vitr: :snih: :snih: :snih:

Re: Předpověď počasí na leden 2019

11. 01. 2019 13:34

konečně jsme dnes viděli slunce! Zatím nejvyšší intenzita záření od podzimu. Další dny budou opět zatažené.. samozřejmě bude víkend, takže zataženo prostě být musí i kdyby na chleba nebylo... to je už takový folklor. Jinak, doufám, že se zima ještě předvede, zatím toho zde moc nepředvedla, sněhu tak nějak normálně, mrazu... nebylo ani pod -10 °C... takže nevím, z čeho jásat.. ale je to fajn, když nebude sníh, ať je aspoň slunce, teď to bude postupně odtávat.. jinak dnes ani ledový, při tom modely se předháněly, kdo dá nižší maximum.. takže modely na dnes s teplotou zcela propadly a to téměř všechny.. ecák měl dokonce -3 °C... :D.. takže třeba jim nevyjde ani ta obleva.. i když teplo většinou vychází. Stále věřím a doufám v tu níži od jihu ve sněhu.. ale asi zůstane opět jen u přání. Uvidíme, jako sněží poslední dobou téměř každý den, ale je to takové, chybí tomu něco :). Docela závidím vám, co máte toho sněhu kvanta.. trochu se bojím, že v nižších polohách už toho sněhu tuto zimu víc nebude :/ ale snad jo, klidně ať je to i březnu, to mě vadit nebude, příroda se umí probrat rychle a určitě by si poradilo, na jaro nejsem zatím zvědavý, i když jsem v jednom příspěvu psal opat, ale to bylo ještě před tou zimní epizodkou, co je.

Vítr? Tak tady asi ne..

jinak, už se zatahuje.. aspoň víme, že slunce stále existuje

Re: Předpověď počasí na leden 2019

11. 01. 2019 14:14

Tomfik píše:Ahoj, takže report z vysočiny.

Sníh: 40cm, už je to docela krutý, kde je nafoukáno jsou metrový závěje. Mám zimu rád, ale tady už je opravdu nasypáno. Trochu škoda té oblevy, protože to nacucne vodu, udělá se krusta a zvěř bude mít tedy opravdu těžký období. V lesích to jde, sněhu není více jak 20-25cm.

V nížině to vše bude pryč.

Krásný kontrast 400mn.m pěkná idylka, 550m.n.m začíná přituhovat, 650m.n.m na kopci, po kolena ve sněhu....

Výhled, dnes večer sněžení, v noci na neděli nejprve sněžení, pak déšť, pondělí opět sněžení pak menší oblevy a o víkendu snad už mráz a TV. Už aby se vývoj začal stabilizovat a bylo tu nějaká TV. Snad kolem 20.1 už srážky ustanou a bude klid. Ještě by to chtělo 7-10dní azuro a mrazy a můžem v půlce února pomalu přepnout na předjarní mód.

A ten vítr co má přijít.... to bude :vitr: :vitr: :vitr: :vitr: :snih: :snih: :snih:Tak to jsem to zkraje týdne pro Vysočinu docela trefil, když jsem psal, že by mohlo nakydat 40 čísel, pak zmokrat, zhutnět a zatuhnout :) Škoda, že se tam tento týden z Prahy nedostanu...

Re: Předpověď počasí na leden 2019

11. 01. 2019 15:57

Zdravím
Jak už zde psal hanz sněhu zde napadlo za poslední dny opravdu požehnaně.
Leží u nás aktuálně kolem 45 cm ulehlého sněhu. Když byl čerstvě napadlý jeho výška prý byla cca ještě o 10 cm vyšší.
Takovou sněhovou pokrývku jsme zde neměli od zimy 2009/10 jestli si pamatuji správně, kdy jeho výška se pohybovala taktéž kolem 50 cm.
No jsem zvědaví jestli letos překonáme i památeční zimu 2005/6 kdy se výška sněhové pokrývky dostala až k 90 cm.
Ve Velkých Karlovicích cca 600 m.n.m se výška sněhové pokrývky pohybuje kolem 130 cm. Sníh už není kam dávat.
V následujícím vývoji to vypadá tak, že samotný východ ČR by následující obleva nemusela moc postihnout a i většinu srážek by jsme i ve středních polohách mohli mít v pevném skupenství sic v lehce plusových hodnotách.
Co dál to je ve hvězdách ale trend dalšího ochlazování je asi už jistý. Nedovedu si ani už představit jak by to vypadalo kdyby nás nějak šikovně trefila TN ze středomoří. To by byla teprve kalamita.
V tuto chvíli si asi i troufnu tvrdit že tato sněhová pokrývka přežije až do jara.
Takže tak.
Zatím :ahoj:
Téma uzamknuto