Uživatelské menu

Statistiky

  • Příspěvků dnes1
  • Příspěvků včera3
  • Celkem příspěvků97686
  • Celkem témat1100
  • Celkem členů5517
  • Nový uživatelPruwan
  • Toplist
    Kdo je online

Předpověď počasí na leden 2019

Předpověď počasí v České republice na kratší i delší období, které sestavují samotní uživatelé - amatérští meteorologové.

Re: Předpověď počasí na leden 2019

Příspěvekod Troll » 14. 01. 2019 21:29

Na tu TN na cca 200 hod. bych se zase tolik netěšil. Svým postavením by mohla způsobit ani ne tak další vydatnější srážky jako spíše to, že by hrozilo, že sem pošle teplý vzduch od JV a vygeneruje tak spíše než další srážky protivnou inverzi a mrholení, popř. oblevu zejména pro V a studený vzduch vyžene daleko na S - SV. Namísto ledového konce ledna by z toho mohl být i pěkný humus a po zimní idylce i na V, ale je to daleko a nejisté.
Troll
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 1543
Registrace: 10. 10. 2010 20:51
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 38

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na leden 2019

Příspěvekod snowman » 14. 01. 2019 23:46

Určitě se nudit nebudeme. Stále je to ale daleko. Tady zajímavý článek na

snowman
Nový člen

 
 
Příspěvky: 78
Registrace: 14. 11. 2008 12:07
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 0

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na leden 2019

Příspěvekod Adi » 14. 01. 2019 23:58

Ahoj

Kéžby

Ono to klidně může dopadnout vývojem podobným, jak v listopadu, tedy teplo nebo velmi teplo.
Troll má pravdu, tesy může ji mít.
Ono těšil jsem se na uklidnění cirkulace ... a z toho snad i snovou, tedy pohádkovou jadranskou níží. Jenže ono po přechodném stavu o víkendu se to může rozjet znova a zas, ale místo níže nad Jadranem jí budeme mít někde nad západní částí středomoří. Ono víkendové uklidnění může pomoci výši na východě zabrat ztracené pozice a tím pádem níže západně může pumpovat sem teplý luft.

Uvidíme, je to daleko, ale možnost tohoto vývoje celkem povážlivě narůstá. Snad mají pánové od Ecáku pravdu. Tedy i dámy., pardon :)

Přeji klidnou noc
Přání bývá nebezpečně často otcem myšlenky
Adi
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 3459
Registrace: 16. 09. 2008 19:51
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 43

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na leden 2019

Příspěvekod Tomfik » 15. 01. 2019 07:19

Tak koukám, že obrázky těch TN zabraly i na 200h. A nyní už mizí z ENS. Bude na 75% kontinent. Ta TV zabere potřebné území na 168h a tím to vše skončí. Jsem za ten vývoj s TV rád a zamlouvá se mi vuce

Protože takto hluboké TN nad kontinentě jsou nesmysl, pokud tak se propadnou nad jadran a prinesou otepleni prevazne ve vysce a mozna pote nejake srazky

EDIT 9:40 - když vidím, jak ENS ECMWF jsou jasne dane stim propadem nad jadran, nemyslim si, ze by vyvoj byl spojen s necim jinym, nez jak ma ECMWF, tedy propad nad francii, prechodne JV a nasledne TN od stredomori, jakou drahou a co to bude znamenat je jeste daleko, ale vyvoj je asi dan.

Chumelí při -2C, vítr, jako v Rusku
Naposledy upravil Tomfik dne 15. 01. 2019 09:41, celkově upraveno 2
Nejnižší teplota 7.1.2017 - -27,1C
Nejvyšší teplota 20.8.2012 - 34,7C
Tomfik
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 3241
Registrace: 06. 11. 2008 09:43
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 35

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na leden 2019

Příspěvekod JohnBattler » 15. 01. 2019 09:19

Přechodné ochlazení je jistota, ale bude to opravdu jenom vlivem nevýrazného tlakového pole a vyjasnění. Sice jsme již měsíc od slunovratu, ale slunko zatím nabralo pramálo výkonu v našich šířkách. Takže i toto bude stačit na mé poměry na celkem výrazné ochlazení a i v Praze se dočkáme odhadem tak -8°C.

Nicméně následný vývoj nenahrává příliš vyloženě mrazivému závěru ledna. Také se přikláním k možné velmi teplé variantě. Kde by sem TN v západním středomoří a TV někde nad Černým mořem poslala vzduch hluboko od jihu. Samozřejmě je to zatím dosti nejisté, ale tu možnost tam vidím reálně. Má to hodně proměnných a modelům se příliš nechce propojit tuto TV s tou co je nad Tureckem a vytvořit jednu mohutnou TV, ale pokud by se tak stalo, máme tu krásné teplíčko pokud by nezaúřadovala inverze.

Na mrazivý ani jarní únor bych si nevsadil. Vidím to spíše na průměr, ale jsou to jenom všechno naše zbožná přání a stejně nikdo z nás nemá tušení jak bude. :)
JohnBattler
Nováček
 
Příspěvky: 733
Registrace: 24. 01. 2018 16:51
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 14

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na leden 2019

Příspěvekod JABO » 15. 01. 2019 10:02

Tak chystaná změna na víkend a ochlazení je pěkná věc, ale vidím tam minimum srážek...Sice bude mrznout, ale zřejmě v nižších polohách bez sněhu... :-@
Pevně doufám, že počasí a cirkulace neztratí dynamiku a zbytek zimy přinese srážky - nejlépe sníh a mráz i do nižších poloh, když už nám tu těch 30 čísel do 400 mnm o víkendu slezlo... =-O
Líbí se mi ECMWF i GFS - a snad se tedy ke slovu dostane dlouho očekávaný SSW :ahoj:
JABO
Nováček
 
Příspěvky: 1326
Registrace: 25. 11. 2014 17:39
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 15

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na leden 2019

Příspěvekod kombi » 15. 01. 2019 10:51

Tak konečně zdravím z Kvildy,omlouvám se ale fotky dám až se vrátím! Včera jsem byl na Březníku a docela sám,to se mi ještě nestalo-fotky mám! Nestíhám ani chodit na forum,máme toho moc-piva,slivovice a hlavně sněhu! Zdravím :ahoj:
kombi
Nováček

 
 
Příspěvky: 915
Registrace: 26. 08. 2008 13:34
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 8

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na leden 2019

Příspěvekod Meteo Weather » 15. 01. 2019 11:53

Souhlasím s JABO. O holomraz v nížinách tu opravdu nestojím. To ať už je radši teplo a Z, JZ s dostatkem deště, sněhu než holomrazy :mysl: Ale též doufám, ze pocasi nad střední Evropou neztratí dynamiku a neprevladne tu teplo, inverze, sucho a V, JV smrad :-@

Takže snad toto nevýrazné tlakové pole které prevladne o víkendu a zkraje dalšího týdne bude jen prechodne a pak se navrátí Atlantik :dest: :snezeni: Sice se na víkend ochladí, což je pozitivní, ale k cemu to je když zas nebudou srážky... :jojo:
Blog o pozorování počasí na Hořicku:
http://extremy-fotografie.blog.cz/
Web o pozorování bouřek na Hořicku
http://stormchasing.websnadno.cz/
Meteo Weather
Nováček

 
 
Příspěvky: 854
Registrace: 12. 09. 2009 09:37
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 15

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na leden 2019

Příspěvekod Tomfik » 15. 01. 2019 11:58

jo, hlavne at je hnusne a furt neco pada. To je opravdu vyborne.

Me se scenar s TV a nevyraznym polem libi, tak holt bude snih az od 500-600m.n.m, bude hezky, treba nejakej poprach muze spadnout v patek vecer, a bude mraz a slunce. Idealni pocasi.
A navic to muze kolem 24-25 vygenerovat nejakou TN z jihu.

A ne nejaky ocean s vetrem a pocasim pod psa

Pripadne trochu inverze, pocasi kdy furt fuci a neco pada z oblohy je fakt super.... K nicemu uz se na zmenu tesim....
Nejnižší teplota 7.1.2017 - -27,1C
Nejvyšší teplota 20.8.2012 - 34,7C
Tomfik
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 3241
Registrace: 06. 11. 2008 09:43
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 35

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na leden 2019

Příspěvekod JABO » 15. 01. 2019 12:16

jj - Tomfík je tak trochu sobec? Má dost, tak ostatní ať utřou hubu...to se mi moc nelíbí...
Meteo Weather to popsal dobře - konzervovaných situací s inverzí jsme si minulé zimy užili dost....
Polabí potřebuje hodně srážek, zatím je to slabota...My jich díky pohraničním kopcům máme zatím dost, ale chce to další přísuny....
JABO
Nováček
 
Příspěvky: 1326
Registrace: 25. 11. 2014 17:39
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 15

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na leden 2019

Příspěvekod Meteo Weather » 15. 01. 2019 12:24

Tak to ze je situace u tebe se suchem už úplně v pohode neznamená, ze taková situace je po celém území ČR, nikoliv. Cele Polabí hlavně západně od Prahy a také celá střední Morava je na tom stále velmi bidne jak podle intersucha tak i podle Chmi je v těch oblastech stále jen kolem 50 % půdní nasycenosti což mi zdaleka nepřijde ideální a zvlášť když je to ještě tak velke území, které je na tom stále spatne, aby jsme tu si zas prali TV, slunečné pocasi, sucho :mysl:

Slunečné pocasi bych v tomto období bral jedine se sněhovou peřinou i v nížinách, aby bylo stále co odtavat. Trosku me to přijde od tebe Tomfiku jako sobeckost, ze my už máme srážek až moc a nezajímají te jiné lokality, které jsou na tom podstatně hůře. Já já já :) My sníh nad 500 m mít budeme tak holt vy v nížinách budete na suchu, no booze co je na tom.

Nejidealnejsi by bylo toto živě proudění cely únor, březen, duben, aby jsme na tom v létě nebyli podobne jako loni :jojo: Hory by i nadále dostávali slušne příděly sněhu a nížiny střídavě déšť, sníh, ale hlavní by bylo, ze na jaře by bylo co odtavat a vody by bylo dost. Což takhle s TV nikoliv :ahoj:
Blog o pozorování počasí na Hořicku:
http://extremy-fotografie.blog.cz/
Web o pozorování bouřek na Hořicku
http://stormchasing.websnadno.cz/
Meteo Weather
Nováček

 
 
Příspěvky: 854
Registrace: 12. 09. 2009 09:37
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 15

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na leden 2019

Příspěvekod Tomfik » 15. 01. 2019 12:32

Nejnižší teplota 7.1.2017 - -27,1C
Nejvyšší teplota 20.8.2012 - 34,7C
Tomfik
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 3241
Registrace: 06. 11. 2008 09:43
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 35

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na leden 2019

Příspěvekod zapadni cechy » 15. 01. 2019 13:14

Tak já si v tomto sporu dovolím spíš souhlasit s "Tomfikem" a to i z pozice toho, komu také zbylo 1-2 cm sněhu, které ještě zítra odtajou. Já jsem také spokojen s tím, že nastoupí tlaková výše, snad se i trochu projasní a vzduch prochladí. Není to jen tak samoúčelné, to, že se vytvoří nad Evropou určitý studený polštář má vliv i na další vývoj tlakového pole v příštích týdnech a já jsem přesvědčený, že spíše pozitivní vliv. Je větší pravděpodobnost všeobecného "zazimnění" včetně vytvoření nějaké sněhové pokrývky i ve středních a nižších polohách než nějakého déletrvajícího teplého proudění. Myslím si, že pokračování stejného cirkulačního typu, který tu je už cca 3 týdny, není úplně to, co bychom si měli přát. Povede to k tomu, že na horách a ve vyšších polohách bude už tak dost vysoká sněhová pokrývka dál narůstat, zatímco v nižších a většině středních poloh bude pořád téměř beze sněhu nebo max. na pár dní. A to ještě budou pořád srážky padat v podstatě na stejných místech v závislosti na konfiguraci terénu. Pokud si mám vybrat tlakovou výši a naději (nikoli jistotu) na plošnější sněhovou pokrývku třeba jen 5-10 cm a nebo další takovou periodou jako poslední dva týdny, tak já si vyberu tu první možnost. Přitom nepopírám, že je dobře, že ten sníh teď napadl, ale prostě teď už je zase vhodnější něco jiného. Ve výsledku to ale stejně budeme muset přijmout, tak jak to přijde...naštěstí ;)

Mimochodem...výška sněhové pokrývky na našich horách není samozřejmě nějak rekordní, spíš tak nějak odpovídá standardním max. výškám sněhové pokrývky za zimní sezonu (asi s výjimkou části Krušných hor, kde toho sněhu není až tolik). Nicméně ten vrchol nebývá obvykle dosahovaný v první půlce ledna, ale spíš na konci zimy, v únoru nebo až březnu, prostě kumulace sněhu za 3-4 měsíce. Pokud si uvědomíme, za jak relativně krátkou dobu tam tohle množství napadlo, tak si to zkuste představit, kdyby přišel teď třeba další takový měsíc... Možná by bylo spíš zaděláno na pěkné povodně na řekách, přičemž paradoxně na 70% území by klidně mohlo pokračovat sucho. 20 mm zimních srážek v dešti tomu nezabrání
http://www.meteofrlazne.websnadno.cz/ - amatérská meteorologická stanice Františkovy Lázně
zapadni cechy
Nováček
 
Příspěvky: 761
Registrace: 28. 12. 2011 14:50
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 16

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na leden 2019

Příspěvekod dididi » 15. 01. 2019 13:18

Sohlasím s ,,Tomfikem". Neustálé živé oceánské proudění právě do těch oblastí které to nejvíc potřebujou žádné významné srážky nepřinesou. Již jsem to zde uváděl že teplé zimy jsou v nížinách současně zimy bídné na srážky. Ty srážky jsou velmi ovlivněny orografií a i když to na radaru vypadá že z toho padá všude opak je pravdou. Zde včera dle radaru 3 silné přehánky a dalo to 0,7mm ta nejvydatnější pak 0,4mm. Situací kdy zde spadne v zimním období na klasické frontě víc než 5mm se dají spočítat na prstech jedné ruky.
Jedině TN od J-JV nebo výrazné teplotní rozhraní zpravidla ležící po rovnoběžce a vyjímečně také to co nyní maluje gfs v dalekém výhledu kdy se potkává teplý vzduch z Atlantiku na přední straně TV a studený vzduch v týlu TN. Někdy se pak vytvoří lajna vydatných srážek zhruba ve směru SZ-JV a také se tak pohybuje. Její posun ve směru Z-V je velmi pozvolný a někdy má tendenci se posouvat sem a tam. Srážky pak padají na stále stejných místech.
Tím nechci vůbec naznačit že něco takového přijde.Je to jen příklad který je v modelu gfs právě nyní.
Jinak řekl bych že skutečně nemá smysl dívat se v modelech někam daleko. Budou mít dost práce trefit vývoj do 180 hod.
dididi
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 2917
Registrace: 24. 12. 2013 11:08
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 41

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na leden 2019

Příspěvekod Jarda Max » 15. 01. 2019 15:01

Hezky si to ECMWF maluje, ale odstrčit islandskou níži až k nám a dále na JV vyžaduje velkou sílu. Velkou tlačenici od severu. GFS má neustále zimní situace nad Xh a nic trvalého pro nížiny z toho zatím nebylo. Vše je pořád moc daleko a na této pozici se to neustále posunuje. Zatím nám večer napadl 1cm a bude se oteplovat. Pak se uvidí. Chybí mrazy, zem je blátivá a ještě letos nepromrzla, proto se ve městech sníh nemá šanci udžet…
S vodou jsme si polepšili, na chatě se nám něco ve studni zjevilo, nicméně je to jen půl kýble. hluboké vrty jsou na většině území stále na mimořádném suchu, takže voda, která se dostane do mělčích vrtů, by v případě malého množství srážek opět zmizela v hlubinách, popř se z kapes rychle odčerpá odběrem. Potřebujeme plošně do nížin nad 25cm sněhu a březnové deště…
Jarda Max
Nováček
 
Příspěvky: 677
Registrace: 07. 11. 2015 09:57
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 14

Co je to hodnocení?

Zpět na Předpověď počasí

  • Kdo je online

Registrovaní uživatelé: Žádní registrovaní uživatelé