Uživatelské menu

Statistiky

  • Příspěvků dnes3
  • Příspěvků včera4
  • Celkem příspěvků97828
  • Celkem témat1103
  • Celkem členů5517
  • Nový uživatelPruwan
  • Toplist
    Kdo je online

Předpověď počasí na leden 2019

Předpověď počasí v České republice na kratší i delší období, které sestavují samotní uživatelé - amatérští meteorologové.

Re: Předpověď počasí na leden 2019

Příspěvekod zapadni cechy » 15. 01. 2019 15:08

aahaz:

Myslím, že v tomto případě o paměť až tolik nejde, ať už krátkou, mizející nebo neexistující :) Nikdo tu nepíše o "nadvládě tlakových výší", že by si snad přál ji tu mít měsíc. Momentálně to vypadá tak na 5-7 dní pod vlivem výše, já to chápu jako určité přechodové období, po kterém by mohlo s větší pravděpodobností následovat něco zimního a sněhového i pro nižší polohy, načež by sněhová pokrývka už mohla déle vydržet, případně se navyšovat. A ano, osobně si myslím, že plošně spadlých 10 cm sněhu, který by už vydržel, by byl lepší než další půlmetry sněhu spadlých na max. 10 procentech území státu na to, co už tam mají. Ale samozřejmě - platí to právě pro tu konkrétní situaci, ve které teď jsme a neznamená to, že spadne 10 cm a pak už nic. Psal jsem to hlavně na dokreslení toho, že bychom teď potřebovali spíš napadnout trvalejší sněhovou pokrývku v nižších a středních polohách. A k tomu je třeba trochu jiná povětrnostní situace. A při té by zase na horách nenasněžilo až tak o moc víc než v nížinách. Na horách ale momentálně sníh v zásadě neschází.
http://www.meteofrlazne.websnadno.cz/ - amatérská meteorologická stanice Františkovy Lázně
zapadni cechy
Nováček
 
Příspěvky: 761
Registrace: 28. 12. 2011 14:50
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 16

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na leden 2019

Příspěvekod kapr » 15. 01. 2019 15:47

Obrázek

Hory mají opravdu dost.. kdo pozná.... :-)

tak vše má svoje pro a proti, já se nevzdávám snu o tom zásypu, ale včerejší večerní bílá tma byla taky fajn, na brněnské to i chvilku stálo a muselo tam vyrazit několik sypačů.. ale sníh mizí, v pátek na víkend už zbydou jen hromádky.. něco jako hromádka neštěstí. Dnes jsem kvůli novému sněhu kolo vynechal, ale zítra už by to ráno mělo být vše v suchu. Nebude ani zima. Vítr by měl taky ustávat. Srážek už máme v lednu 36 mm, průměrná teplota za prvních 15 dní činí -0,3 °C z 5 minutových měření. Takže v porovnání s posledními roky je zatím leden normální.. následující dva dny se teplota zvedne, na víkend se ale ochladí a teplota zase klesne.... asi teplotně normální měsíc, což je taky úspěch!
https://www.weatherlink.com/embeddablePage/show/57bd9b1fcb98436b81959e278be157c1/summary
kapr
Mírně pokročilý

 
 
Příspěvky: 6951
Registrace: 30. 04. 2008 16:04
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 41

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na leden 2019

Příspěvekod xeno » 15. 01. 2019 16:10

AO půjde do záporu už tento víkend, NAO zatím naznačuje s určtým zpožděním k mírnému záporu ke konci měsíce.
Takže přístí týden blast v americe, pak snad i Evropa se dočká.

Zima v nížinách opravdu nic moc. Všechno to napadá na teplých frontách, takže druhý den už nic na zemi není.

Vzácná shoda ECM a GFS na 300h+:

500hPA ECM_GFS.JPG
xeno
Nováček
 
Příspěvky: 354
Registrace: 11. 03. 2016 08:36
Bydliště:

Hodnocení: 6

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na leden 2019

Příspěvekod Tomfik » 15. 01. 2019 16:29

No myslím, že leden 2017, jen tak dohnat nepůjde, to byla značka ideál.

Aktuálně sněží při teplotě lehce pod nulou.
Zítra a pozítří obleva, půjdeme ve čtvrtek možná i přes 3C, což bude poprvé v roce 2019.

Výhledy, já bych řekl, že možnost nějaké TN od J je možná blíže než si myslíme, a začíná to pod alpama přímo zavánět kolem toho 23.1., nebo z toho může pěknej SV s pořádným holomrazem.

Nechme se překvapit.

Je pravda, že dnes jsem byl ve Svitavách, sněhu je zde o dobré 2/3méně než u nás ńahoře. Rozdíl cca 170m.n.m, jak to říkám často, sjedu pod kopec a je tu jiný svět.

Zimě zdar, na mrazy se těším, zem potřebuje trochu promrznout.
Nejnižší teplota 7.1.2017 - -27,1C
Nejvyšší teplota 20.8.2012 - 34,7C
Tomfik
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 3241
Registrace: 06. 11. 2008 09:43
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 35

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na leden 2019

Příspěvekod krupp » 15. 01. 2019 16:50

Dnes odpoledne začala chumelenice a lehce popadává ještě teď. Cca 10cm nového sněhu. Ve F-M je nad nulou a docela to taje, těch 10cm tam už není ale v Těšíně zatím 0°C a drží se. Cesty sjízdné tak akorát.
Pro mne tahle zima zatím spokojenost 100%

A jak tu řešíte kdo si přeje to "správné" proudění tak buďte v klidu - ten nahoře tohle fórum stejně nečte :snehulak:
Přílohy
sss.jpg
krupp
Nový člen
 
Příspěvky: 123
Registrace: 24. 04. 2017 21:11
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 2

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na leden 2019

Příspěvekod Troll » 15. 01. 2019 16:51

To my si budeme moci nechat o normálním lednu (teplotně) tak akorát zdát. Já ač rozhodně nevítám nějakou anticyklonální situaci, krátkodobé uklidnění situace a "nové rozdání karet" v tuto chvíli celkem beru. Jinak jsem pro celkově pestřejší synoptiku. Stávající SZ proudění nám sice přeje srážkově, ale vyjma hor je na sněžení či udržení sněhu příliš teplo a výrazné oblevy i průplachy zde dostávají i horské polohy. Před 20 lety by za podobné situace v lednu bylo určitě o 1-2 st. chladněji a pak by to bylo o něčem jiném. Možná by ale stačilo, kdyby to přišlo o měsíc později. Každopádně s ohledem na vítr a polomy se toho sněhu na třeba hřebenech Krušných hor stejně moc využít nedá. Lanovky mimo provoz kvůli větru a běžecké stopy téměř neprůjezdné a neupravené. Pár dní s TV či nevýrazným tlakovým polem dále nyní způsobí určité prochlazení kontinentu a pokud by následně oceánské proudění nebylo příliš živé, mohlo by to přinést sníh i níže. Pak třeba nějaký S-SV a následně by neškodilo ani to výrazné rozhraní na 50. rovnoběžce, jak píše dididi s překlopením na jeho studenou stranu. Během února bych pak bral pořádnou níži od J a následně vlhké a studené S proudění, postupně s přechodem k anticykonálnímu V a v závěru měsíce třeba nějaký okludující FS od Z (alespoň z počátku sníh všude) a poté návrat SZ-S... Prostě ať je zima a zároveň dost srážek i sněhu, pokud možno všude, alespoň měsíc. Vláhovou bilanci nejvíce zlepší plošně velké zásoby vody ve sněhu, který bude v březnu pomalu odtávat. Když je na horách ve sněhu 200-500 mm a polohy pod 700 m. n. m. holé, tak je to ve výsledku horší, než kdyby bylo všude plošně kolem 50 mm.

Zítra a ve čtvrtek doufám poslední obleva pro vyšší polohy v lednu a pak snad po uklidnění situace o víkendu v příštím týdnu nějaké šťastnější rozuzlení, než teplý JV nebo Z-kolovrátek. Šance jsou stále celkem ucházející a zima je v poločase, takže i kdyby to hned nevyšlo, ještě nějaký ten čas i tak bude zbývat. Sněhový i mrazový vrchol máme zde na SZ na 99% ještě před sebou, pokud se tedy nebude nakonec jednat o nezimu horší než 2006/2007 nebo 2013/2014.
Troll
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 1547
Registrace: 10. 10. 2010 20:51
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 38

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na leden 2019

Příspěvekod Meteo Weather » 15. 01. 2019 16:56

Tomfik - Po loňském suchem roce kdy tu vládla převážně jen TV a v září to tu vypadalo jak někde na savane a ne v Česku v mírném pásmu se snad ani nedá divit, ze se tu pořad vyhlizi srážky. Protože proste jsou pořad potřeba.
Já znám moc dobre ty kontinality, kdy dlouhou dobu jen čekáme na nějakou vhodnou situaci, kdy se vytvoří TN od jihu, spíše než by nás zasypal sníh od jihu tak to sklouzne do hnusneho JV proudění a je to v háji, pekne teplicko nebo hnusna inverze a sucho :-!

Nikde jsem nic nepsal o dohánění deficitu, ten už stejne jen tak nedozeneme po 5ti suchých rocich. Jde mi jen o to, aby byla na jaře krajina na většině míst plne nasycena vodou, protože jít do vegetační sezóny vyschly jak troud není vůbec dobrý, to musí vědět každý. A jestli si vybrat kontinalitu, chlad a sucho a čekání na možnou TN od jihu, která stejne dorazit vůbec nemusí a nebo na toto živě proudění z kterého jsou již teď v polovině Ledna hory a vyšší polohy plné sněhu a nížiny mají s dostatkem srážek tak rozhodne volim variantu druhou a to i přesto ze radši oželím sníh v nížinách, hlavně ze bude pořad něco padat než pak na jaře být po holomrazech vyschly a čekat na každou kapku vody a vidět jak se už z jara sucho opět prohlubuje. Loni to aspoň u nás odneslo tolik stromu až je mi z toho spatne.... A jestli to takhle půjde dal tak třeba za 10 a více let budeme bez lesů.

Dididi - U nás to tedy letos ani náhodou neplatí, zima tepla a od začátku prosince do dnešního dne velmi bohatá na srážky. Máme už 168 mm.. Ale jak jsem psal lokality v Polabí od Prahy na západ jsou na tom bohužel zatím mnohem hůře. Už jen proto bych o nějakou TV neměl ani pomyšlení ..

Aahaz - Naprostý souhlas, přijde mi ze hodne lidi zde na fóru rychle zapomněli na loňský rok %)
Blog o pozorování počasí na Hořicku:
http://extremy-fotografie.blog.cz/
Web o pozorování bouřek na Hořicku
http://stormchasing.websnadno.cz/
Meteo Weather
Nováček

 
 
Příspěvky: 854
Registrace: 12. 09. 2009 09:37
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 15

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na leden 2019

Příspěvekod Tomfik » 15. 01. 2019 17:11

Meteo Weather : Pokud myslíš kůrovce, tak to je evergreen, tento rok se očekává, že začne i u nás, brouk měl výborné podmínky, stromy oslabené, tady je vidět, jak celé naše generace lesníků, kteří byli dohnáni management LČR a lobby minulého režimu ke tvrobě monokultur. Nezbyde nic jiného než přejít na listnaté kultury. A jediná záchrana je v plošných jarním deštích a deštivém roce, kdy strom bude stále v dobré kondici a tomu nepomůžou srážkové hody jen v zimních měsících.

Bohužel, krutá daň za hospodaření s vodou, když rozklinu mapy z roku 1953 je vidět úplně jiná krajina, dnes i když zaprší to co dříve je sucho..., půda je v prdeli, zhutněná, mokřady nic.

Vývoj bude na 80% o TV. A opět tu budou rozdály mezi Z a V
Nejnižší teplota 7.1.2017 - -27,1C
Nejvyšší teplota 20.8.2012 - 34,7C
Tomfik
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 3241
Registrace: 06. 11. 2008 09:43
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 35

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na leden 2019

Příspěvekod zapadni cechy » 15. 01. 2019 17:29

Meteo Weather:

Napsal jsi, že v Polabí na západ od Prahy jsou na tom se srážkami mnohem hůře. To je pravda a pokud nedojde ke změně povětrnostní situace, tak to tak bude i nadále a pršet/sněžit bude pořád na těch samých místech. A těch regionů, kde těch srážek není moc, je víc. Takže tyhle regiony nepotřebují, aby to takhle pokračovalo dál, ale mnohem spíš nějakou změnu. A jak už jsem napsal, měsíc trvající anticyklonu nechce asi nikdo, ale jako přechod k jinému proudění to vítám.

Troll:

Přesně tak, dřív se v zimě střídaly cirkulační typy po několika dnech, výjimečně vydržel více než týden, za měsíc se často vystřídaly třeba všechny typy proudění, v běžném zimním měsíci si obvykle tak nějak postupně všechny oblasti přišly na své. Výjimky samozřejmě i dřív byly. Bohužel v současné době je ta setrvačnost obrovská.

Co se týče té teploty při severozápadním proudění před 20 lety...no možná to budou právě ty 1-2 stupně, o které je teplota Severního a Norského moře teď teplejší oproti normálu...
http://www.meteofrlazne.websnadno.cz/ - amatérská meteorologická stanice Františkovy Lázně
zapadni cechy
Nováček
 
Příspěvky: 761
Registrace: 28. 12. 2011 14:50
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 16

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na leden 2019

Příspěvekod Adi » 15. 01. 2019 18:25

Ahoj,

Tak tady připadlo od dopoledne dobrých 12-15 cm sněhu, který by při nižších teplotách byl prachový. Takhle je vlhký a obalil vše. Takže během poledne padali obrovití kocouři při nule, nula je i nyní, konkrétně 0,2 a pořád padá. Čekal jsem tepleji, a srážky navečer již smíšené, takže jsem příjemně překvapen, vše je jak v pohádce. Škoda, že ono sněžení neznamená ochlazení, ale teplotní rozhraní vedoucí k oteplení .... Celkem tedy okolo 20 cm se starou vrstvou. Jinými slovy dnešním dnem jsme již v nadprůměru za leden.
Je otázkou, jestli sníh přežije zítřejší a čtvteční oblevu. Pokud se v noci na čtvrtek vyjasní, sníh v aspoň v nesouvislé vrstvě by mohl to ustát, v pátek již budeme opět okolo 0.
Nový GFS maluje uklidnění situace a převládající vyšší tlak. Škoda těch dvou dní tepla, jinak by to byla zcela jiná písnička. Ono to chce změnu cirkulace, aby i žíznivé Polabí dostalo svůj díl vláhy. Zde bych to skutečně viděl na níži od východu.
Výhledy však tomu vývoji asi moc nebudou přát. Teda ze začátku. Co je pozitivní, kontinent prochladne, pak se uvidí, snad potom zavládne aspoň na část února stabilnější zima se sněhem ve všech polohách. Z mého pohledu zima ať klidně trvá do března, ať se cirkulace překlopí do chladného Z/SZ s hojností srážek, ať je chaldnější a proměnlivé počasí po celé jaro a velkou část léta. jedině takhle se zahojí deficit srážek a doplní spodní vody.

Tož tak

Ps. Kapr - Churáňov? :)
Přání bývá nebezpečně často otcem myšlenky
Adi
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 3481
Registrace: 16. 09. 2008 19:51
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 43

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na leden 2019

Příspěvekod kapr » 15. 01. 2019 18:53

Ahoj Adi
ty horské stanice jsou si hodně podobné... ale je to Lysá!!! Nebyl jsi tam ještě teď?
O víkendu má přijet malá, nevím co bude dělat, všechen sníh sleze.. měla přijet minulý víkend, bude mít smůlu.. v Brně už dlouho po sněhu ani památky, vlastně dnes roztála ta trocha, co včera napadla. Trochu ti i závidím, ale vy máte vždycky zimněj, když nefénuje, jste chladnější oblast než my..už nevěřím, že sněhový vrchol nás teprve čeká.. mám pocit, že nastane anticyklonální počasí jak si někteří přejí a bude po sněhu raz dva, respektive nového se nedočkáme.. takže 16 asi strop. O víkendu to menší zlo... slunce. Nevěřím, že se ještě v lednu dočkáme nějakých větších srážek.. je asi hotovo. Jinak tuto zimu zatím 19 dnů se sněžením.. to není nejhorší.
Naposledy upravil kapr dne 15. 01. 2019 19:26, celkově upraveno 1
https://www.weatherlink.com/embeddablePage/show/57bd9b1fcb98436b81959e278be157c1/summary
kapr
Mírně pokročilý

 
 
Příspěvky: 6951
Registrace: 30. 04. 2008 16:04
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 41

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na leden 2019

Příspěvekod Meteo Weather » 15. 01. 2019 19:18

Tomfik - Jo myslel jsem kůrovce. No přejít na listnaté stromy bude asi jediná možnost jak tu mít nějaké lesy. Ale zatím lesníci pořad sází smrky.. Jinak souhlasím, půda je zničena a můžeme si za to sami. Všude samé pole, těžká technika...

zapadni cechy - Mas pravdu, tvoří se v te oblasti srážkový stín a aby se tam zlepšila situace se suchem musí se změnit proudění. Te oblasti si myslím, ze by více pomohlo JZ proudění jako bylo v Prosinci. A nebo ta změna jak píšeš.. Jo jako přechod k jinému proudění bych to taky bral. Ale po loňsku se obavám, aby nám tu zase TV nezkysla měsíce, protože jak všichni víme promenlivost synoptiky jako byla dříve už dávno není. Ale uvidíme, třeba budete mít pravdu a budeme zasypani sněhem a poté nás sevre krutý mráz, už se na to tesim 8-) Teď jen aby to vyslo a nedopadlo to jako obvykle při kontinentu..

Troll - Otázka zní zdali to bude opravdu jen na par dni ta TV.. Situace které nastávají bývají většinou dlouhodobější poslední dobou jako teď trvá Atlantik už od začátku Prosince. Tak i teď muže trvat zas ta predpovidana TV do března ne-li déle.

Tak uvidíme jak to nakonec dopadne, jestli přijde TN od jihu a bude konečně sníh ve všech polohách nebo to spadne do JV proudění nebo se vrátí Atlantik a nebo úplně něco jiného. Možnosti je plno. To co kreslí modely nad 180 h nemá cenu brát vážně když modely často nedokážou předpovědět ani do 120 h :jojo:
Blog o pozorování počasí na Hořicku:
http://extremy-fotografie.blog.cz/
Web o pozorování bouřek na Hořicku
http://stormchasing.websnadno.cz/
Meteo Weather
Nováček

 
 
Příspěvky: 854
Registrace: 12. 09. 2009 09:37
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 15

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na leden 2019

Příspěvekod Adi » 15. 01. 2019 19:57

Ahoj,

Kapře, jo chtěl jsem tam jet, bohužel směnový systém řekl něco jiného. Takže další termín sobota nebo pondělí. Spíše pondělek, nebude tam tolik lidiček a v sobotu mám jít večer opět do práce.
Vypadá to pohádkově :) Nabalím svou šverynglici a mohu vyrazit ;)
Ecák vypadá dobře, možná se bude nadělovat? No uvidíme. Osobně bych nebyl až takový pesinista.
Aktuálně ještě sněží, ale ze stromů už to padá, 0,5 nad nulou

A.
Přání bývá nebezpečně často otcem myšlenky
Adi
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 3481
Registrace: 16. 09. 2008 19:51
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 43

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na leden 2019

Příspěvekod Mrakomor » 15. 01. 2019 20:15

Zde +2°C, za celý den 0,5 mm, celkem nasněžily cca 4 cm, které už skoro slezly.
Je neskutečné, jaký je rozdíl mezi Ostravou a Horní Suchou.

Pokud to tak půjde dál, začnu věřit tomu, že se dočkáme situace, kdy na jednom konci Ostravy bude metr a na druhém nic. To jsem ještě nezažil tak striktně omezené lokality a území, kde je zima se sněhem a na zbytku vleklý jaropodzim. A změna žádná ve výhledu pro nás samozřejmě. A jakési holomrazy o víkendu mohou odejít.
Mrakomor
Nováček
 
Příspěvky: 350
Registrace: 12. 12. 2012 15:32
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 6

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na leden 2019

Příspěvekod milos » 15. 01. 2019 20:21

Tady v Brně očekávám ve čtvrtek +10 st. Kde bude víc? :D
milos
Nováček
 
Příspěvky: 470
Registrace: 15. 11. 2014 18:39
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 0

Co je to hodnocení?

Zpět na Předpověď počasí

  • Kdo je online

Registrovaní uživatelé: Žádní registrovaní uživatelé