Uživatelské menu

Statistiky

  • Příspěvků dnes7
  • Příspěvků včera10
  • Celkem příspěvků97796
  • Celkem témat1103
  • Celkem členů5517
  • Nový uživatelPruwan
  • Toplist
    Kdo je online

Předpověď počasí na leden 2019

Předpověď počasí v České republice na kratší i delší období, které sestavují samotní uživatelé - amatérští meteorologové.

Re: Předpověď počasí na leden 2019

Příspěvekod palinator » 20. 01. 2019 11:48

GFS 00Z začal na konec výhledu pěkně propisovat SSW - otáčí tam ukázkově směr proudění na východo-západní. Byť to pro nás nic pozitivního nemusí znamenat (aspoň v tom rozpoložení co tam má), tak to bude zajímavý sledovat.
palinator
Nový člen
 
Příspěvky: 181
Registrace: 01. 12. 2014 16:36
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 8

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na leden 2019

Příspěvekod Newman81 » 20. 01. 2019 12:05

Newman81
Nováček

 
 
Příspěvky: 298
Registrace: 06. 01. 2010 22:23
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 0

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na leden 2019

Příspěvekod JABO » 20. 01. 2019 12:25

jj - ať žíjí holomrazy...sláva...nemastné a nedynamické suché počasí se zhoršenými rozptylovými podmínkami - fuj tajbl...
Zlatý oceán s čistým vzduchem.... :jojo: :'(
Snad alespoň se to od středy trochu rozhýbe - ICON už vrátil něco málo srážek i nad Čechy - pak se zdá, že scénář dle GFS není až tak nepravděpodobný - uvidíme, jaký bude skutečný vývoj...myslím, že ty TN by to mohly vzít ze SZ nad západní středomoří a pak k SV - Italské Alpy by se konečně zahojily a něco málo by mohlo nasypat při troše štěstí i nám... :snehulak:
JABO
Nováček
 
Příspěvky: 1326
Registrace: 25. 11. 2014 17:39
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 15

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na leden 2019

Příspěvekod varel » 20. 01. 2019 12:52

https://www.wunderground.com/dashboard/pws/IBESTE10
varel
Mírně pokročilý

 
 
Příspěvky: 2353
Registrace: 23. 11. 2008 17:28
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 30

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na leden 2019

Příspěvekod paja » 20. 01. 2019 13:19

paja
Nováček
 
Příspěvky: 400
Registrace: 01. 01. 2017 12:59
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 2

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na leden 2019

Příspěvekod dididi » 20. 01. 2019 13:37

TN nad středomořím bude pochopitelně důležitá a to jak z hlediska budoucího proudění tak i případných srážek. Neméně důležitá bude ovšem i TV na S-SV. Tyto dva TÚ budou vařit počasí nad Evropou. GFS se nám snaží namluvit že další TN postupující po severní straně hřebene VT postoupí a prohloubí se nad Skandinávií a do určité míry se o to pokouší i ecák i když ten ji ve svém posledním výstupu dal u pevniny tvrdou stopku a posílá ji na jih.
Domnívám se že tato TN se podobně jako předchozí bude muset vydat k JV možná se propadne trochu později ale žádné oteplení nepřinese a bude se spíše než prohlubovat vyplnovat. Stále platí že jsou i jiné modely než gfs a ecák a ty mají ve svých výhledech něco úplně jiného dokonce se značnou porcí srážek. Překvapuje mě jak tam gem pere silné mrazy včera to bylo až moc.
Dnes opět minium pod -10 ale jen krátce pak NO momentálně okolo -1 ledový den bude i dnes.
dididi
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 2930
Registrace: 24. 12. 2013 11:08
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 41

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na leden 2019

Příspěvekod Vasek4 » 20. 01. 2019 14:34

"Do západní Evropy začíná proudit tlaková výše ze Sibiře, která je naplněná arktickým vzduchem. V následujících týdnech bude výrazně ovlivňovat počasí i v České republice. Čeká nás ledový týden, kdy na většině území budou převládat celodenní mrazy, upozorňuje Dagmar Honsová".
Novináři krmeni informacemi od naší Dášy občas vyplodí neskutečný blábol. Zajímalo by mne, kdo je autorem té krásné první věty, zda D. Honsová osobně nebo ten pisálek, který ani neví, o čem píše.

Modely začínají naznačovat dlouhodobější překopání synoptiky a tak bych se v únoru nedivil nějaké TN ze Středomoří. To by mohlo pomoci i u nás v nížinách nějaké smysluplné sněhové pokrývce.
Vasek4
Nový člen
 
Příspěvky: 161
Registrace: 30. 01. 2017 21:32
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 3

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na leden 2019

Příspěvekod milos » 20. 01. 2019 15:04

S tím sněhem u nás /myslím tím jižní Moravu, Polabí a vůbec nižší polohy/ to bude špatný. Žádný zásyp nebude. Uprostřed týdne maximálně do 5 cm. Ani pořádný mráz se nebude konat. Jádro studeného vzduchu se k nám vůbec nedostane. Takže zatím zima ve stejném hávu jako obvykle v posledních letech. :ahoj:
milos
Nováček
 
Příspěvky: 470
Registrace: 15. 11. 2014 18:39
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 0

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na leden 2019

Příspěvekod JohnBattler » 20. 01. 2019 17:35

I když to bájné SSW přivolávají někteří již déle než měsíc, tak stále nic nepřichází a cokoliv co kreslí kdesi na 240h GFS je pořád říše fantazie. Takže přivolávejte to dále a možná se jednou trefíte.

Jenže ono se to jako vždy odehrává v Severní Americe. Tam mají tedy teď veselo. Koukal jsem na situaci v New York city. Dnes tam ve dne bylo 9°, silný déšť a bylo vydáno varování před bleskovými povodněmi. Ale v noci tam dorazí vpád extra studeného vzduchu a ranní minimum bude -12°C. Nebudou tam daleko od arktického dne. Navíc to je doprovázeno silným větrem, takže pocitovka ještě mnohem níže. Dále takové Chicago zítra ten arktický den dá a dokonce tam mají ve výhledu na pátek maximum -15°C. A to prosím Chicago leží 41°50' severně tedy stejně jako např. Řím.

To jen malá vsuvka ze světa a já osobně teda Amíkům tyto masakry nezávidím a jsem rád, že navzdory prognózám u nás kruté vpády zatím nebyly a dle posledních výstupů modelů ani reálně na obzoru nejsou.
JohnBattler
Nováček
 
Příspěvky: 733
Registrace: 24. 01. 2018 16:51
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 14

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na leden 2019

Příspěvekod Meteo Weather » 20. 01. 2019 18:15

Těm pohádkám co v pátek kreslil GFS jsem říkal, že tomu nevěřte.. Byl to opět úlet modelu GFS. Od včerejška tam už nic takového nemají žádné modely. Takže o haldách sněhu i nížinách si opět můžeme nechat jen zdát a pochybuji že to tam ještě vrátí, když už několik výstupů po sobě kreslí něco jiného :mysl: Takže nic nového pod sluncem, sucho kam až oko dohlédne :-!
Blog o pozorování počasí na Hořicku:
http://extremy-fotografie.blog.cz/
Web o pozorování bouřek na Hořicku
http://stormchasing.websnadno.cz/
Meteo Weather
Nováček

 
 
Příspěvky: 854
Registrace: 12. 09. 2009 09:37
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 15

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na leden 2019

Příspěvekod Jarda Max » 20. 01. 2019 18:45

Jarda Max
Nováček
 
Příspěvky: 678
Registrace: 07. 11. 2015 09:57
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 14

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na leden 2019

Příspěvekod JABO » 20. 01. 2019 19:56

Venku jasno a -6°C - ráno bude nějakých -10°C, ale za to by mohlo být vidět zatmění měsíce... :jojo:
To, že modely otočily ze SV jinam ukazuje na nejistotu ve výpočtech nad 120 h možná způsobenou právě SSW - v severní Americe ve východní části zažijí pěkné arktické vpády a Evropa zatím bez většího překvapení...
Sám jsem zvědav, jak se to vyvine - zatím, to co nabízejí poslední výstupy modelů se mi zamlouvá - uvidíme, zítra tam můžou vrátit SV.... %)
JABO
Nováček
 
Příspěvky: 1326
Registrace: 25. 11. 2014 17:39
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 15

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na leden 2019

Příspěvekod krupp » 20. 01. 2019 20:22

Přímo v Těšíně oblevu sníh nepřežil ale v "kopečcích" okolo +100m vydrželo 20cm na 90% povrchu.
Kdo sníh neodházel teď může krompáčem.
Sobotní ráno bylo krystalicky průzračné, taková viditelnost už dlouho nebyla. Dnešní ráno pod mrakem, bohužel koncentrace PM10 letí do závratných výšin. Mordor hadr. Se soumrakem se vyjasnilo. Teď -7, ráno tipuji -13.
Možná změna až za týden. Možná sem tam vločka. Svižný SZ mi byl milejší.
krupp
Nový člen
 
Příspěvky: 123
Registrace: 24. 04. 2017 21:11
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 2

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na leden 2019

Příspěvekod Troll » 20. 01. 2019 21:04

Bohužel je to tak, do konce ledna sice relativně zimní teploty ale o nějakých tuhých mrazech nemůže být ani řeč, jen trochu chladnější výkyv a konečně pár ledových dnů i zde. Od středy se ty teploty spíše budou zespoda dostávat do normálu a v nížinách přes den postupně nad nulu. Srážky žádné, resp. zanedbatelné a to nejméně do konce měsíce. Počasí se spíše podobá tomu, jaké bylo loni v únoru (vyjma samotného závěru měsíce). Ani to bruslení na rybnících v nížinách hned tak nehrozí (zde dosud bez ledu nebo jen škraloup).

Naštěstí je před námi ještě únor a nějaký ten sníh má snad nějakou šanci i zde. Jinak zde na SZ žádná sláva ani ve vyšších polohách, loni touto dobou to bylo skoro lepší. Nad cca 600 m. n. m sice většinou leží souvislá vrstva sněhu ale je to jeden led a díky tomu ani rolbou místy téměř neupravitelné (na pláních), v lese sice lepší a sněhu dost ale zase všude popadané stromy, cesty neprůjezdné a někde i zákazy vstupu. K ideálu alespoň tam, kde sníh je, by to chtělo nejméně 10 cm čerstvého sněhu. Pro vyšší polohy to zde tedy vypadá přinejlepším na průměrnou zimu posledních 20 let, ze dole pak na jednu z nejhorších.
Troll
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 1547
Registrace: 10. 10. 2010 20:51
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 38

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na leden 2019

Příspěvekod vichr » 20. 01. 2019 22:17

Dnes jsem absolvoval pravidelnou vycházku po krajině na úpatí Blanského lesa poblíž Českého Krumlova. Se sněhem je to asi tak, jak píše Troll- nad 600 m víceméně souvisle. Ve středních polohách zůstal sníh zejména v údolích a na severních svazích, naopak jižně orientované svahy jsou holé a rovné plochy jsou tak trochu "šrafované". Zimu jako celek však v místním kontextu musím hodnotit zcela opačně. Počet dnů se sněhovou pokrývkou je tady nadprůměrný, vyloženě teplé dny po polovině listopadu bych spočítal na prstech. Dlouho jsem nezažil, aby mi celý leden ležel sníh na většině plochy zahrady (550 m. n. m) A také jsem dlouho nezažil zimu, která by vytvářela tak příznivé podmínky pro budoucí vegetací - hodně vláhy a teplota tak akorát - žádné úlety do tepla ani do mrazu. Naopak úplně nejhorší byl v tomto směru start roku 2017, kdy v lednu půda promrzla do hloubky a v únoru stékal déšť po zledovatělém povrchu pryč.
Můj laický odhad byl, že žádné delší mrazivé a suché období nepřijde.Nejspíš to tak bude (alespoň prozatím), ale zároveň nepřijde ani žádné výrazné teplo, zkrátka nic, co by teď radikálně změnilo průběh zimy. :ahoj:
vichr
Nový člen
 
Příspěvky: 131
Registrace: 14. 11. 2014 11:45
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 4

Co je to hodnocení?

Zpět na Předpověď počasí

  • Kdo je online

Registrovaní uživatelé: Žádní registrovaní uživatelé