Uživatelské menu

Statistiky

  • Příspěvků dnes1
  • Příspěvků včera3
  • Celkem příspěvků97686
  • Celkem témat1100
  • Celkem členů5517
  • Nový uživatelPruwan
  • Toplist
    Kdo je online

Předpověď počasí na leden 2019

Předpověď počasí v České republice na kratší i delší období, které sestavují samotní uživatelé - amatérští meteorologové.

Re: Předpověď počasí na leden 2019

Příspěvekod Rosťa » 21. 01. 2019 19:51

Přesně tak i ja zbalil manátky a vzhůhu do hor,Třinec,Těšín tma smog,ale Beskydy nádherné azuro,konkrétně Polom,Severka,Skalka,naprosto úžasné přes metr sněhu.
I rybník zamrzá,ale vzhledem smogu to nejde.
Další výhled jak už bylo psáno nic moc,vzhledem níži kolující nad západní Evropou budem na zadní straně,takže hnus od jihu,modely otočily a realita je bohužel taková.
Rosťa
Nováček
 
Příspěvky: 904
Registrace: 27. 11. 2014 12:01
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 7

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na leden 2019

Příspěvekod ladys » 21. 01. 2019 20:26

Varel
před první lednovou oblevou, jsem začal porovnávat modely Aladin a Ecák - yr
Aladin jednoznačně přesnější co se týká teplot a o srážkách se vůbec nemá smysl bavit.
A skupenství také jasně pro Aladin. Jediné co mu nejde jsou raní minima, ty dost často nehorázně podhodnocuje.
Tak u mne...

Kapr
jsem pracoval dost dlouho v Brně a tam se srážkový deficit ve sněhu nikdy nedorovnal
To k té jihu Moravy

aahaz
Tady už se bruslí-snad tě z toho netrefí a je tu i sníh ;)
Pivo mi zmrzlo už v sobotu...
Asi opráším brusle a půjdu se o víkendu zmrzačit. Potřebuji aby zamrzl Vajgar, mam dlouhou brzdnou dráhu :D
SSW nahradil modlu Jet Stream, první předpovědi oteplení ve stratosféře byli okolo vánoc?
Poté k tomu musí dojít, což se stalo a pak to trvá i měsíc než se to projeví. Ale také se to zde projevit vůbec nemusí.
Koukni na hvězdy jak bude, letos jí to trochu vychází. Jo není to předpověď pro Prahu...

Trvanlivost synoptické situace
To jsou podle mne zcela běžné jevy , jinak by nebyli povodně a hladomory

Co se týká modelů
GFS sucho a zima
Ecák občas slibuje srážky a pak to rychle ubere nebo ruší a zima
Asi bude spíš sněžit v Africe než zde
ladys
Nováček
 
Příspěvky: 267
Registrace: 15. 01. 2016 19:46
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 1

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na leden 2019

Příspěvekod vichr » 21. 01. 2019 20:54

Zdá se, že jedním z projevů klimatické změny ve střední Evropě jsou frustrovaní amatérští meteorologové. :mysl:
Mám na jazyku takovou mírnou provokaci: Vezměte v úvahu, že od 2. poloviny listopadu sem proudí převážně vzduch že severních směrů. Nechme stranou jeho původ, teplotu aj. Kdy se to znovu podaří?
A teď trochu větší provokaci: na základě pozorování se domnívám, že průběh zim podléhá 6-8 letému cyklu, ve kterém jsou zpravidla 2-3 za sebou téměř prosté sněhu a mrazu, a po nich následují ty s "lepšími podmínkami". Mezi ně patří i tato zima a dokonce je už třetí v řadě. Výsledek posuďte sami. Útěchou milovníkům Ladových obrázků může být to, že zimy v "lichých" desetiletích se jeví jako mírnější, než zimy v těch sudých.Omlouvám se obyvatelům krušnohorského stínu, protože tam je tato zima opravdu mizerná. :jojo:

Souhlasím s tím, že nás v následujícím období jaro ani tuhá zima nečeká. Zas jen jiná varianta severozápadu - přetočený z druhé strany tu asi ještě nebyl... Mrazivý únor mi nepřipadá moc pravděpodobný. Ale to už je jiná diskuse.
vichr
Nový člen
 
Příspěvky: 131
Registrace: 14. 11. 2014 11:45
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 4

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na leden 2019

Příspěvekod xeno » 21. 01. 2019 22:01

Mě zase vždycky fascinuje, jak to počasí by mělo vědět jestli je lichá nebo sudá desetiletka a že zrovna počítáme v desítkové soustavě a ne třeba v osmičkové......

Sorry za to rýpnutí....
xeno
Nováček
 
Příspěvky: 354
Registrace: 11. 03. 2016 08:36
Bydliště:

Hodnocení: 6

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na leden 2019

Příspěvekod wenzel » 21. 01. 2019 22:43

Podle mého názoru je klíčem pro další vývoj počasí poloha TV, která bude mohutnět východně až severovýchodně od nás. GFS i ECMWF ji každý dává trochu jinam a i oba modely ji v jednotlivých výstupech dávají na jiná místa. Z toho mi vychází jediné - modely stále neví jak bude o víkendu a po něm. Oba tam zatím pro nás na víkend dávají spíše slabší proudění. Studený vzduch tedy může vydržet pod inverzí a nad nulové teploty v nižších polohách díky tomu být nemusí. Ale je to vše nejisté, se soudy bych ještě vyčkal.
wenzel
Nováček
 
Příspěvky: 677
Registrace: 12. 10. 2008 09:17
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 12

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na leden 2019

Příspěvekod Adi » 22. 01. 2019 08:24

Ahoj

Tak na modely se kouká dnes lépe.
Výše více na SV a její jazyk někde nad Polsko, níže nás by měly obcházet spíše jižněji, přední strana ano, ale jen přechodně. No uvidíme
Dnes jasno, -12, kouřmo, smrad
Přání bývá nebezpečně často otcem myšlenky
Adi
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 3459
Registrace: 16. 09. 2008 19:51
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 43

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na leden 2019

Příspěvekod hanz » 22. 01. 2019 08:54

Dobré dopoledne,

Dnes ráno teplota klesla k -15 st., což je o stupeň chladněji než včera. Zítra ráno čekám zase o kousek větší mráz, ale bude záležet, zda se už bude k ránu od jihu zatahovat. Jak zde bylo již psáno, výhledy vypadají mnohem lépe než včera co se týká teplot. Ono když se podívám na tu výši na SV, tak nezávidím jim tam ty mrazy. http://www.wxmaps.org/outlooks.php.

Jinak jsem celkem spokojen s mrazy, které tady zavítaly. Zítra ráno padne zřejmě prozatím minimum letošní zimy, čekám tak -16 či -17 stupňů pod 0. Maxima tento týden budou nakonec nižší než jsem čekal a do pátku tady bude cca kolem -5 st. přes den. Zítra může i lehce zasněžit.
Naposledy upravil hanz dne 22. 01. 2019 11:05, celkově upraveno 2
hanz
Nováček
 
Příspěvky: 1478
Registrace: 30. 04. 2008 14:32
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 6

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na leden 2019

Příspěvekod dididi » 22. 01. 2019 09:20

Tak nemyslím si že situace je nějak dopředu daná. Správně to zde napsal ,,wenzel" a už jsem to dříve uváděl také že vývoj bude zásadně záležet na poloze TV a to je věc která se dnes jen těžko odhaduje.
Ale obecně lze říct že v tom studeném vzduchu se jí bude určitě dařit nicméně důležité bude i to co se bude dít dole na J-JV zda TN budou mít sílu tlačit se dostatečně k V-SV. Pokud jde o TN z Atlantiku tam je opět zřejmá až nesmyslná snaha zejména u gfs jí co nejvíc prohloubit a dostat co nejvíc V směrem nad Skandinávii. Myslím že vliv té TV na další postup TN a FS zejména právě gfs dost podcenuje.
Bohužel srážky stále jaksi vidět nejsou ale ono to má souvislost právě i z onou dráhou postupu FS.
O víkendu budeme zřejmě blíže k -10 než +10 co bude po víkendu je předčasné odhadovat ale ta situace je dost nepřehledná a vůbec nebudu překvapen pokud dojde k nějakému překvapivému vývvoji který momentálně v modelech není. Možnost teplého JV není taky úplně malá ovšem ve výhledu příliš dalekém do té doby to může synopticky už dávno vypadat úplně jinak.
Jinak zde pátý den minimum pod -10 a to pokles byl ještě vždy kromě prvního dne této řady poznamenán NO bud do půlnoci nebo naopak jako dnes po půlnoci takže dnes bylo pod -10 již ve 23,15. Momentálně zataženo tenkou vrstvou NO možná se během dne rozpustí.
dididi
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 2917
Registrace: 24. 12. 2013 11:08
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 41

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na leden 2019

Příspěvekod hanz » 22. 01. 2019 11:10

Vliv výše nakonec bude mnohem větší na počasí ve střední evropě, než se původně zdálo. Sever evropy je konečně pořádně prochlazený, což je podmínka na případný arktický vpád zde. Takto studený vzduch od S,SV často sebou nese alespoň zpočátku i nějaké to sněžení (viz letošní konec února a počátek března).

Ecák dává pro Slováky sněžení v pátek a sobotu, ta níže by mohla částečně zasáhnout i nás.

http://www.shmu.sk/sk/?page=1163&id=&nw ... Selector=2
hanz
Nováček
 
Příspěvky: 1478
Registrace: 30. 04. 2008 14:32
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 6

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na leden 2019

Příspěvekod kapr » 22. 01. 2019 11:53

A není to jedno? Stejně nemá co tát :D jinak, o včerejší a dnešní vzrušení se postaralo kouřmo... jinak hlásím, že se neděje nic, velké nic.. možná stojí za zmínku snad jen, že jsme dnes zaznamenali nejnižší teplotu tuto zimu, na kole už to ráno taková pohoda nebyla, byl jsem rád, když jsem pak vlezl do tepla.. ale současné počasí jinak už nudnější snad být nemůže? Nebo se snad dočkáme ještě něčeho "lepšího" ?

Jinak, únor se nám ve výhledu dále otepluje... užívejte si zimy dokud je, i když je většinou bez sněhu.. :'(
Naposledy upravil kapr dne 22. 01. 2019 15:15, celkově upraveno 2
https://www.weatherlink.com/embeddablePage/show/57bd9b1fcb98436b81959e278be157c1/summary
kapr
Mírně pokročilý

 
 
Příspěvky: 6951
Registrace: 30. 04. 2008 16:04
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 41

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na leden 2019

Příspěvekod dididi » 22. 01. 2019 12:57

aahaz: no uvidíme ale více bych uvítal nějaký vlastní úsudek než jen komentování výstupů modelů a ještě si vždy vybrat ten nejteplejší. Až bude mít večer nebo zítra teplý výstup gfs bude už věrohodny?
Ecák dokáže namalovat taky pěkný hovadiny i když uznávám že přes extrémy je tu gfs gem. Takže gfs so min-6 max-4 ne min -6 max -3 je to blíž k+10 nebo -10?
Myslím že ani ty si nemyslíš že by o víkendu byla taková teplota. Spíš jsou to jen takové provokace. Trochu mi to připomíná jednoho člena který zde již není.
A co si myslíš kdo bude mít nad pevninou ve výhledu příštích 14 dní převahu. Atlantik nebo TV?
Já bych to viděl tak že ten souboj se bude odehrávat možná právě nad SE a proto jsem v tomto výhledu mírný optimista pokud jde o zimní projevy počasí i o ty chybějící srážky.
Třeba to bude jinak mýlit se můžou i odborníci. Kdyby se počasí dalo bezchybně předpovídat řekl bych že by to už nebylo tak zajímavé. Naštěstí myslím tomu tak nikdy nebude. A rozhodně se nebudu hroutit pokud o víkendu přijde tebou přivolávané teplo a žádná zima už nepřijde. Horší je to s vodou bez té to moc nejde.
dididi
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 2917
Registrace: 24. 12. 2013 11:08
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 41

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na leden 2019

Příspěvekod jaz » 22. 01. 2019 13:23

Já tomu výstupu klidně i věřím, ale jde o to, že i tento Ecák znamená, že na Vysočině nezačne ani mírná obleva a zima bude vesele pokračovat, kdežto Praha si klidně dá v neděli šestku a čekání na zimu tubbude pokračovat.

Holt se tu střetávají úhly pohledu z různých lokalit.

Ona nakonec i ta Ladovská zima 2005/2006 byla v Praze většinou spíš k nasrání s občas vlhkou břečkou a pár hezkými chumelenicemi, kdežto na Vysočině měl každý metr i víc.
jaz
Nováček
 
Příspěvky: 364
Registrace: 09. 01. 2010 12:57
Bydliště:

Hodnocení: 7

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na leden 2019

Příspěvekod kapr » 22. 01. 2019 20:05

tak, s únorem se nám asi oteplí.. do té doby ještě zima v různých formách. Je to daleko, ale aji bych si na to vsadil. Jednou ten jihozápad prostě vyjde, tipuju únor celkově už teplejší.. dnešní denní průměr už -7,4 °C a ještě se ochladí, aktuální teplota -9,3 °C.. zítra už kolo vynechám a půjdu do práce po svých. Jde to i bez auta.. Zítra už se zatáhne a místy slabé sněžení, pak možná od východu i v pátek, ale nebude toho měřitelné množství, spíše jen vločka vločku stíhá.. se sněhem je to tady dole prostě bída, proto i ta minima nejsou tak nízká, dnes "jen" -10,3..
https://www.weatherlink.com/embeddablePage/show/57bd9b1fcb98436b81959e278be157c1/summary
kapr
Mírně pokročilý

 
 
Příspěvky: 6951
Registrace: 30. 04. 2008 16:04
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 41

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na leden 2019

Příspěvekod lowan » 22. 01. 2019 20:07

Zatím spíše více otázek než odpovědí na situaci po víkendu, každý výstup úplně jiný ......
lowan
Nový člen
 
Příspěvky: 186
Registrace: 02. 02. 2016 16:15
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 1

Co je to hodnocení?

Příspěvekod JABO » 22. 01. 2019 20:11

Zdravím,
projel jsem aktuální výstupy modelů a musím se tak trochu usmát nad příspěvky o teplotách o víkendu...aahaz opět píchá do vosího hnízda s jeho +10°C - já to beru jako nadsázku... 8-)
Z toho, co je v posledních výstupech bych si troufl sestavit předpověď tak do pátku - dál je v modelech takový maglajz, který se hned tak nevidí...
Musím se trochu smát tomu, jak naši profíci dávají na sobotu sněžení od 700 mnm a teplota má být v 1,5 km (850 HPa) nad nulou - tak to mi hlava nebere... %)
Jinak si myslím, že teplotní vrchol zimy nás ještě čeká - dnes bych to viděl tak na 40%.... U nás zatím minimum letošní sezóny -9,9°C ve 2 m a -14°C v 5 cm...
Tak uvidíme... :ahoj:
JABO
Nováček
 
Příspěvky: 1326
Registrace: 25. 11. 2014 17:39
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 15

Co je to hodnocení?

Zpět na Předpověď počasí

  • Kdo je online

Registrovaní uživatelé: cejn