Zobrazit diskusi v plném vzhledu
Předpověď počasí v České republice na kratší i delší období, které sestavují samotní uživatelé - amatérští meteorologové.
Téma uzamknuto

Předpověď počasí na leden 2019

29. 12. 2018 00:11

Ahoj,
Máme za sebou Vánoce, které zde sice byly na blátě, ale na večer se ukázaly sněhové přeháňky a poprašek na autech, takže to nebyla až taková tragédie, jak to ještě pár dní před Vánoci vypadalo.
Myslím, že už se většina diskutujících upíná k ochlazení kolem 3.1., a proto zakládám téma na leden.
Prosinec byl velice pestrý a na většině území i celkem srážkově vydatný, teplotně zhruba průměrný, nebo lehce nadprůměrný.
Teď nás čeká Nový rok a po něm to vypadá na výše uvedené ochlazení, které vypadá velmi zajímavě a mohlo by přinést na hodně místech luxusní peřinu i do nížin. Tak snad to vyjde :)

Re: Předpověď počasí na leden 2019

29. 12. 2018 09:24

Díky hawranovi za založení ledna - čas běží a všichni tak nějak čekáme na zimní projevy...den se už začíná znatelněji prodlužovat...
Zdá se, že ochlazení od 2.1.2019 je již velmi pravděpodobné (korekce jistě nějaké budou). Pár dní zimy a při troše štěstí i s nějakou sněhovou pokrývkou dole by to dát mohlo - uvidíme. :snih:
Další vývoj okolo 3 králů dnešní výstupy modelů je nutno brát jen jako buď a nebo...myslím, že scénářů je mnoho...nyní je vyšší pravděpodobnost oteplení, ale to může být taky jen přechodné...
Škoda, že tohle nezimní europočasí vyšlo zrovinka na Vánoční prázdniny... %)

Re: Předpověď počasí na leden 2019

29. 12. 2018 11:14

Tak jsem sledoval přestřelku aahaze s ostatníma na foru a tak trochu mi to připomělo období kdy sem psal dawe.
Nicméně faktem je že aahaz nebude úplně daleko od pravdy. Je pravda že gfs ten hřeben TV zlikviduje až příliš rychle oproti všem ostatním modelům a tím dělá z ochlazení jednodenní frašku s minimem pro mou oblast -3 a bez LD. A je zajímavé že to drží defacto proti všem po celou dobu.
Jinak je docela úsměvné přít se o to jestli se ochladí na den či na tři.
Je fakt že teplota v 850Hpa půjde pod -10 u gfs na den u jiných modelů i na 3 dny. Nejpozději o víkendu už to ale bude jen slabě pod 0.
Další důležitá věc je původ a dráha toho proudění. Samozřejmě jiný je severní proudění s původem vzduchu ze sibiře a jiný z jižních šířek Atlantiku. Na cestě k Islandu a pak přes Severní moře se kdoví jak vzduch neochladí. Další vlastností tohoto druhu proudění je rychlý pokles teploty z výškou někdy i o více než stupen na 100m.
Takže Tomfik může mít v nejchladnější den max. 4-5 pod 0 a tady LD nebude.
Srážky snad na horách dole to bude jen symbolické i když některé modely něco významějšího dávaj na 3.1. pro JZ Čech.
Další vývoj? Někteří vidí nejasnosti já tam pro jiný vývoj než otevření západního přenosu ve druhém lednovém týdnu moc nevidím. Za pár dní už gfs dohlédne do poloviny ledna kdy by se toto živé proudění mělo přerušit. A to ještě ovšem nemusí znamenat že přijde ladovská zima ale rozhodně bude větší šance na chladnější období.
Zároven doufám že nenastane něco podobného jako letos v březnu protože o arktické teploty navíc bez s. pokrývky fakt nemám zájem.

Re: Předpověď počasí na leden 2019

29. 12. 2018 11:39

tak, v příštím týdnu stihnem ochlazení a asi i znovu oteplení.. asi víc věřím gfs, a pak to opět vypadá na teplejší severozápad až západ, co tu máme teď. Letošní zima zatím není povedená, aspoň u mě, sice bylo i pár ledových dnů, ale sněhu moc málo, ale myslím si, že sněhový vrchol zažijem ještě, protože tuhle nicku lehce překoná i 5 cm, jinak u nás byl prosinec celkově opět nad dp a srážkově opět pod.. ale to už jsem tu psal. Zatím známkuju zimu za 4 (jako ve škole).. jako času na zimní počasí je stále dost, klidně ještě může udeřit. Uvidíme, a jestli bude peřina? No, nevím nevím.. ale aspoň není bláto.

Re: Předpověď počasí na leden 2019

29. 12. 2018 12:26

Příští týden na SV Moravy - Beskydy to bude vypadat velice zajímavě. Napadne na horách 100 cm ne-li více ? To je asi menší úlet modelů :D :D :D :D
https://www.snow-forecast.com/maps/stat ... 6days/snow
Naposledy upravil ostravak dne 29. 12. 2018 14:44, celkově upraveno 1

Re: Předpověď počasí na leden 2019

29. 12. 2018 13:19

Pro Těšín nám do příští neděle ecák i gfs dávají 20mm ve sněhu.
Jako nějaký výlet na běžkách bych si klidně dal :)

Re: Předpověď počasí na leden 2019

29. 12. 2018 13:35

Mě na dosavadním průběhu počasí trochu mrzí, že se zde nevytvořila aspoň na chvíli trochu jiná anticyklonální situace, která by přinesla vyjasňování alespoň do nočních hodin. V době, kdy je den krátký, by to samo od sebe generovalo zimu. Neustálé zataženo v naší oblasti je jednak deprimující, srážky jsou příliš slabé na to, aby měly pozitivní vliv na sucho, ale dostatečně četné na to, aby byla všude špína a hnus. Teploty pohybující se pár stupňů nad nulou zase motivují silničáře solit vlhké vozovky, takže auta jsou okamžitě jako slanečci. Pocitové chladno je nepříjemné pro práci venku. Jediná výhoda tohoto počasí je, že se ráno nemusej škrábat auta. Na druhou stranu, o Vanočních svátcích se stejně autem skoro nejezdí, takže tato výhoda vyjde vniveč. Ideálně pokud začne sněžit a mrznout ve chvíli, kdy se zase rozeběhnou pracovní povinnosti a vzniknuvší krásu bude možno pozorovat jen skrze okno kanceláře.
Co se týče SSW, tak u něj mě nyní snad ani nebudou zajímat důsledky pro naší kotlinu, ale rád budu sledovat, jaké absurdní synoptické situace to ve světě vytvoří. Loňský postup ledového vzduchu z kontinentu nad Atlantik byl správně perverzní. :D

Re: Předpověď počasí na leden 2019

29. 12. 2018 15:09

Novoroční SSW už klepe na dveře, nyní zbývá jenom čekat, jak moc to ovlivní troposféru. Pár obrázků ze včerejšího Ecáku.

Včerejší stále poměrně živé zonální proudění.

Obrázek

A příští sobota, kdy se proudění z východních směrů začíná "propadat" níže.

Obrázek

Re: Předpověď počasí na leden 2019

29. 12. 2018 15:49

Obrázek
Infomet
pěkná 3,14ča na jižní Moravě... s tím sněhem to zde nebude tak horké... spíše poprašek opět, musíme věřit a doufat, že se probudí Středomořské TN............... to je naše jediná šance. Snad se dočkáme. :snezeni: ale Beskydy dostanou svoje, to jo.
Jinak, co se týče toho studeného vzduchu, nejvíc ho dostane Balkán.

Re: Předpověď počasí na leden 2019

29. 12. 2018 16:08

Pro kapra: s předpovědí, jak sem ti speciálně uváděl pro tebe, jsem se trochu sekl. Ochlazení sice bude, ale -8 st. v našich polohách nebude. Budeme rádi za -4 st. A to iba ráno. Jinak jak vyzýváš níži nad Středozemním mořem a její postup na sever, no nevím. To by musel studený vzduch proniknout nad /námi/ střední Evropu a dále na Jadran. Jenže, jádro studeného luftu se propadne daleko na východ od nás na jih a sníh zasype opět Balkán. Opět máme smůlu. A ještě k některým, kteří chtějí vláhu. Nic proti nim, Ale v zimě má padat sníh a ne pršet. Ten, kdo se raduje, že v zimě místo sněžení jen prší, je perverzní. :ahoj:

Re: Předpověď počasí na leden 2019

29. 12. 2018 16:13

Obrázek

intersucho.. Čechy už jsou díky tomu proudění, co bylo z toho vesměs venku, sucho se přesunulo na východ.. a výhledy nejsou dobré, fakt jsem hodně zvědavý, co bude v létě.........

milos
no, uvidíme.. jako je možné, že se sněhu dočkáme zase až na jaře... vyloučené to určitě není, ale taky třeba vůbec :-).. zatím není přáno. Aspoň se míň solí, což je pro přírodu dobře..

pročítám si aktuální počasí z prosince 2010.. netřeba komentáře :)
Naposledy upravil kapr dne 29. 12. 2018 16:40, celkově upraveno 1

Re: Předpověď počasí na leden 2019

29. 12. 2018 16:34

Kapře já nevím ale dnes jsem byl v lese na dřevu a jen tak si kluk zahrabal do země a hle ono tam bylo sucho jak troud a to nám zde v prosinci spadlo 88,2mm v dešti a 15 cm ve sněhu a když se podíváš na intersucho na kumulovanej stres tak Morava na tom není tak blbě. :'(

Re: Předpověď počasí na leden 2019

29. 12. 2018 16:44

Vánoční prazdniny nezklamaly. Počasí bylo hnusné. Celý pobyt zde na chalupě jako o dušičkách. Mrholení déšť a temno! Pouze na Štědrý den poprašek a ve čtvrtek 27. Prosince sluníčko. Jinak hnus! Ať bude po tŕech králích jakkoli je mi to fuk! Od příštího týdne budu chodit pouze každý den do práce a budu vtak Praze takže to mám na háku! Dovolená byla škaredá a lyže mohu asi už klidně prodat do bazaru. Jestli bude ale snežit až pojedu zpet do Prahy budu sprostej! :-@

Re: Předpověď počasí na leden 2019

29. 12. 2018 16:56

palinator píše:Mě na dosavadním průběhu počasí trochu mrzí, že se zde nevytvořila aspoň na chvíli trochu jiná anticyklonální situace, která by přinesla vyjasňování alespoň do nočních hodin. V době, kdy je den krátký, by to samo od sebe generovalo zimu. Neustálé zataženo v naší oblasti je jednak deprimující, srážky jsou příliš slabé na to, aby měly pozitivní vliv na sucho, ale dostatečně četné na to, aby byla všude špína a hnus. Teploty pohybující se pár stupňů nad nulou zase motivují silničáře solit vlhké vozovky, takže auta jsou okamžitě jako slanečci. Pocitové chladno je nepříjemné pro práci venku. Jediná výhoda tohoto počasí je, že se ráno nemusej škrábat auta. Na druhou stranu, o Vanočních svátcích se stejně autem skoro nejezdí, takže tato výhoda vyjde vniveč. Ideálně pokud začne sněžit a mrznout ve chvíli, kdy se zase rozeběhnou pracovní povinnosti a vzniknuvší krásu bude možno pozorovat jen skrze okno kanceláře.
Co se týče SSW, tak u něj mě nyní snad ani nebudou zajímat důsledky pro naší kotlinu, ale rád budu sledovat, jaké absurdní synoptické situace to ve světě vytvoří. Loňský postup ledového vzduchu z kontinentu nad Atlantik byl správně perverzní. :D


Ano přesně tak jak říkáš. V Liberci bylo 20 centimetrů sněhu . Všechen roztál 21 prosince den než sem přijel na Vánoce na chalupu. Celý pobyt hnusně a deštivo takže sedim v chalupě a jen čumim ven. A pak napadne akorát na cestu do Práglu a na snih se budu koukat oknem z práce! To je jako schválně! výsměch!

Re: Předpověď počasí na leden 2019

29. 12. 2018 19:09

Krasny prispevek. Jo, takova nehoraznost, snezeni a mraz, kdyz nejsme zrovna na chalupe :D Drtiva vetsina lidi na tyhle planete ani nevi, co to chalupa je a ani by nepochopili, ze si nekdo, kdo neni kral, muze zit tak dobre, ze ma mimo domova i mistecko na volny cas... a ta schvalnost pocasi? Napada me karma, jinak to vazne neni mozny :sry:

Jen to nejlepsi do noveho roku vsem, zdravi na prvnim miste, hodne vody (tak akorat) a urcite se i v nasem "oteplujicim se case" dockame nejakeho toho zimniho vpadu. Mozna ani ne tak za dlouho.
Naposledy upravil kebull dne 29. 12. 2018 19:15, celkově upraveno 3
Téma uzamknuto