Uživatelské menu

Statistiky

  • Příspěvků dnes4
  • Příspěvků včera10
  • Celkem příspěvků97793
  • Celkem témat1103
  • Celkem členů5517
  • Nový uživatelPruwan
  • Toplist
    Kdo je online

Předpověď počasí na listopad 2017

Předpověď počasí v České republice na kratší i delší období, které sestavují samotní uživatelé - amatérští meteorologové.

Re: Předpověď počasí na listopad 2017

Příspěvekod kamil » 19. 11. 2017 08:08

valsoraj:Je to velmi odvážný tip na tak dlouhé období a nechtěl jsem zde něco podobného psát taky,ale nyní ho můžu udělat taky.Myslím si paradoxně pravý opak toho co píšeš.Chladné počasí s mrazíky a střídavě i sněhem se potáhne dlouho do jara tudíž bude třeba pečlivě zvážit možná více než jiné výsadbu plodin a rostlin náchylné na tyto jevy.Co se týká nadcházejícího ochlazení,které k pokročilé roční době vlastně ani ochlazením v pravém slova smyslu ani nebude a ty srážky snad až na některá horská místa v Čechách nestojí za zvláštní.Na druhou stranu i otepelení,které se ještě třeba dva dny zpět jevilo docela impozantně začíná trošku drolit a dostávat trhliny.Na začátku prosince to zatím vypadá spíše na takové listopadové ochlazení,ale uvidíme jak bude dále situace krystalizovat a vyvíjet se.Každopádně to bude asi lepší než dostat drátem do oka ;) :ahoj:
Naposledy upravil kamil dne 19. 11. 2017 09:56, celkově upraveno 1
kamil
Nováček
 
Příspěvky: 477
Registrace: 07. 02. 2014 07:41
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 0

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na listopad 2017

Příspěvekod Ovar » 19. 11. 2017 09:38

A já ještě dodám, že z toho co kreslili němci dlouho do předu a já z toho byl na větvi (každý den 5-10 mm po 4 dny a vše ve sněhu) skončilo naprostým fiaskem. Dnes v noci nevím jestli něco padalo, ale i kdyby, je pořád teplo a teď dokonce drobně prší. Pokud sníh tak je šance vidět vločky v úterý večer při přechodu fronty na jejím čele by mělo sněžit. Na její zadní straně pršet a teplota se zvedne na až 7°C. Dál to později vypadá i na teploty kolem 10°C s nočními teplotami kolem 3°C, takže typický JZ, doufám že bude aspoň větrný a nebude sem tlačit mlhy %) .
Ovar
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 1833
Registrace: 24. 12. 2012 14:28
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 48

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na listopad 2017

Příspěvekod Rosťa » 19. 11. 2017 10:36

Když jsem si prošel předpovědi Poláku a Slováku,tak nedávali žádne,nebo jen mizerné srážky,vyjma Tater-to je ale jiné kafé.Nevím odkud chmi vzali půl metru sněhu,četné sněhové srážky a na horách trvalé sněžení,straší už jak Honsová a zapomínají,že Česko nejsou jen vrcholy Krkonoš.Možná v útery po ránu na SV uvidíme sníh,ale jen hodinu,dvě,než to propláchne od JZ.Po celou dobu ale teplota neklesne ani pod 2 st.
Rosťa
Nováček
 
Příspěvky: 904
Registrace: 27. 11. 2014 12:01
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 7

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na listopad 2017

Příspěvekod Syky77 » 19. 11. 2017 10:51

Nestačím se divit jak někteří tady už panikaří a odepisují zimu v půlce listopadu. :D :D :D Já ví že po zkušenostech posledních let se může tahle situace s oteplením jevit jako beznaděj :) ,ale proč házet flintu do žita.Bylo dříve několik zim ,kdy bylo teplo v listpadu i prosinci a i leden byl teplý a pak přišla zima.Dělal jsem dříve střechy a tak nemusím chodit daleko.Nevím přesně rok,bude to tak 9 - 10 nebo možná 11 let tak jsme čekali na zimu ,že už to v práci zabalíme a ono nic.Dělali jsme celý listopad,rozdělali jednu velkou zakázku s tím že uděláme část a zbytek na jaře.Nakonec bylo teplo bez sněhu skoro až do půlky ledna ,zakázku jsme dodělali v pohodě začátkem ledna a pak přišla náhle rána.Během několika dní se rapidně ochladilo a napadlo asi 30cm sněhu a tohle mrazivé a zimní počasí se sněhem se drželo až do konce března,takže jsme nevylezli na střechu,až v dubnu :)
Takže nepropadat panice,myslím že situace je trochu jiná než v posledních letech a jestli nás nečeká nějaké trvalé delší zimní počasí ,tak minimálně střídaní teplých a chladných period. :ahoj:
Mimochodem zrovna kouknu z okna a ono sněží. :)
Syky77
 

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na listopad 2017

Příspěvekod zapadni cechy » 19. 11. 2017 11:08

Rosťa:

Koukám, že docela pěkně zaokrouhluješ :) Za prvé - nikde nepíšou půl metru. Maximálně 40 cm a to se týká právě jen "na některých místech na návětří hor, hlavně Šumavy a Krušných hor". Jinak na horách 10 - 25 cm. A za druhé, uvedené údaje se myslím týkají období do pondělí večera. Takže bych asi s hodnocením počkal.
http://www.meteofrlazne.websnadno.cz/ - amatérská meteorologická stanice Františkovy Lázně
zapadni cechy
Nováček
 
Příspěvky: 761
Registrace: 28. 12. 2011 14:50
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 16

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na listopad 2017

Příspěvekod exkvadrous » 19. 11. 2017 11:53

Zime uz v listopadu moc sanci nedavam, ale neco mi rika, ze nas druha polovina prosince a pak zejmena leden prekvapi. :snih:
exkvadrous
Nový člen
 
Příspěvky: 1
Registrace: 19. 11. 2017 11:46
Bydliště:

Hodnocení: 0

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na listopad 2017

Příspěvekod Jedis » 19. 11. 2017 13:28

Nedělal bych z modelů modly, dnes ECMWF opět nastiňuje od konce listopadu chladnější varianty, na 27.11. dokonce -8°C nad ČR v 850 hPa. A stejně to ještě 130 krát do té doby změní. Spíš bych věnoval pozornost "typickým" zimním singularitám, tedy Mikulášské oblevě a námi všemi milované ( :-! ) vánoční oblevě. Nevím proč, ale statisticky významně se v těchto obdobích mění počasí a něco mi říká, že právě to období okolo sv. Mikuláše by mohlo být tím bodem, kdy bychom se mohli dočkat silné změny proudění :). A něco k zimní náladě, bydlím v podhůří Orlických hor, 585 m.n.m a dnes ráno jsem musel zametat sníh z auta, sníh se na zemi držel od výšky asi 540m.n.m. a kolem poledne už byl jen na stromech a keřích. Ale jako malá ochutnávka zimy to vypadalo krásně :)
Jedis
Nový člen
 
Příspěvky: 21
Registrace: 25. 11. 2016 11:13
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 0

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na listopad 2017

Příspěvekod kebull » 19. 11. 2017 13:57

:ahoj: Zdravim, vratil jsem se letos po delsi dobe do domoviny a s nastupujici zimou i sem na forum. V podstate vse zustalo pri starem :) coz je fajn.

Je mi jasne, ze zimu jako v Torontu (kde jsem mel stesti na jednu ze dvou nejpovedenejsich zim za posledni roky, dalsi uz byly podstatne slabsi), tady nezaziju. Ale loni jsem propasl pekny zimni leden, tak jsem hodne zvedavy, jak se to to letos vyvrbi.

Dosud mi prijde a libi se mi, jak je vsechno takove pozvolne, sice se vykyvy taky najdou, ale neprijde mi to zas takova divocina nebo naopak nuda jako jindy. Skoda toho ochlazeni, dost 'zmizelo' :D podobne jako pred tydnem.

Jinak nam na V od Prahy prinesl prvni poprasek spolu s totalni zkazou v lesich uz orkan Herwart na konci rijna. Tedy pro nasi lokalitu pomerne brzo. Zima tak vystrkuje ruzky uz od te doby, coz je urcite odvaznejsi nez jindy ;)

Dale bych cekal spis neco mezi extremnimi variantami. Na sledovani modelu uz je mene casu nez driv (mozna vyhoda), tak kouknu vzdycky jen na teletext CT :D s predpovedi CHMU a obcas na Aladina nebo Windy.
kebull
Nováček

 
 
Příspěvky: 1445
Registrace: 01. 02. 2010 20:18
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 21

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na listopad 2017

Příspěvekod Troll » 19. 11. 2017 18:08

Tak já nevím, ale žádnou tragédii z hlediska počasí pro počátek zimy v modelech nevidím. Je pravda, že jsem od čtvrtka na modely nekoukal, ale aktuálně se mi jeví jako pravděpodobné výraznější oteplení od úterka cca do víkendu. Od ne opět ochlazení a pro hory sníh a trend určité stabilizace zimy v horských, možná postupně i vyšších polohách vidím i na poč. prosince. Tedy úplně normální vývoj pro závěr podzimu. Listopad sice možná skončí jako teplejší, ale z hlediska projevů počasí mi přijde za poslední roky relativně nejnormálnější. Čekat od pol. listopadu stabilní zimu ve středních polohách či dokonce v nížinách moc nelze, to jsou a i v minulosti byly spíše výjimky. Normální zima začíná typicky koncem listopadu na horách a do vyšších/středních poloh sestupuje až v první pol. prosince, kdy se první záchvěvy zimy objevují už i v nížinách. Souvislá sněhová pokrývka pod cca 300 m. n. m. v listopadu se podle mě objevovala i v minulosti tak 1 x za 3-5 let, obvyklejší je až v první dekádě prosince a tragédií nemusí být ani když se objeví až v polovině prosince.

Takže i když sníh, který nyní napadl a v dalších hodinách a dnech od středních/vyšších poloh napadne, tak se sice ještě většinou neudrží, snad jen v hřebenových polohách S a SV hor. Další pak má šanci napadnout v závěru listopadu. Aktuální výhledy pak naznačují teplotně zhruba normální i poč. prosince, a tak šance, že se sníh z konce listopadu na horách udrží už i déle zde je. Nížiny mají na zimu ještě čas. Jak jsem tipoval už dříve, tak pro nížiny prosinec žádné sněhové terno podle mě nebude, hory a vyšší polohy na tom snad ale budou lépe než v předchozích letech, a tak to má i být. Prosinec až do své poloviny nelze v nížinách považovat za skutečnou zimu, ta začíná obvykle až před Vánoci a naostro teprve po Novém roce. Prosinec by měl být zimní pro vyšší polohy, pro nížiny je častěji spíše takovým přelomem podzimu/zimy, zejména pak ve své první polovině, která i teplotně spíše odpovídá konci února a poč. března. Výrazně se ochlazuje až s Tomášskou zimou.
Troll
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 1547
Registrace: 10. 10. 2010 20:51
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 38

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na listopad 2017

Příspěvekod kapr » 19. 11. 2017 18:54

tak dnes prvně dopoledne sněžilo i u nás... přechodně až silná intenzita.. trvalo to sice krátce ale potěšilo před tím oteplením, které na Moravě asi nebude jak by jsme si představovali.. čeká nás většinou bohužel nízká inverzní oblačnost, profoukne to asi jen čechy.. dál se modely dost mění.
https://www.weatherlink.com/embeddablePage/show/57bd9b1fcb98436b81959e278be157c1/summary
kapr
Mírně pokročilý

 
 
Příspěvky: 6951
Registrace: 30. 04. 2008 16:04
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 41

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na listopad 2017

Příspěvekod JABO » 19. 11. 2017 20:08

tak u nás zatím nebyl ani mráz ve 2 m nad zemí...Jinak jak je vidět, další pokus o ochlazení nás čeká za týden, ale je to daleko...uvidíme- třeba i ten sníh po 400 mnm uvidíme.... snad dosavadní tendence podzimu opravdu napovídá i normální zimě. V každém případě letošní listopad alespoň bez inverzní šedi a nudy - a s čistým vzduchem. Chce to ale chladnější začátek prosince. :jojo: %)
JABO
Nováček
 
Příspěvky: 1326
Registrace: 25. 11. 2014 17:39
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 15

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na listopad 2017

Příspěvekod Tomfik » 20. 11. 2017 07:33

Tak modely otočily do zimy ke konci listopadu. Tak to nebylo tak horké s jz... Poslední teplé dny vitam
Nejnižší teplota 7.1.2017 - -27,1C
Nejvyšší teplota 20.8.2012 - 34,7C
Tomfik
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 3241
Registrace: 06. 11. 2008 09:43
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 35

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na listopad 2017

Příspěvekod Adi » 20. 11. 2017 08:29

Ahoj,

Tak zde v noci napadl první sníh. Centimetr až dva mokrého, zatím to drží při 1 stupni a oblačné obloze.
Ano, oteplení bude kratší, ovšem i tak dost výrazné, teplota ve výšce vyleze až k 10 stupňům. Nyní záleží na síle proudění, jak moc se projeví eventuální inverze, nebo naopak místní fénování.
Ochladit by se mohlo za necelý týden, během neděle. Pak to padá na normální počasí přelomu měsíců, to znamená spíše plískanice do nížín a na hory sníh. Krásná zima se sněhem a podnulovými teplotami zatím ne.
Ve zkratce tedy plískanice tady budou furt, jen teplota se bude měnit ...

zatím
Přání bývá nebezpečně často otcem myšlenky
Adi
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 3474
Registrace: 16. 09. 2008 19:51
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 43

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na listopad 2017

Příspěvekod peter. » 20. 11. 2017 08:47

Pokliaľ sa budú níže prepadať na JV už nad britániou, respektíve sa budu pretahovat až dole k stredozemnemu moru vždy budeme najprv v teplom sektore, a následe s postupom níže dalej na východ sa ochladí. Len že modely už viac krát toto naznačili. Ked by sa uplatnil tento trend, tak by sme tu mali teplo-zimu, dážď a člapkanicu. Dosti premenlivé. %)
peter.
Nový člen
 
Příspěvky: 38
Registrace: 01. 10. 2015 08:52
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 0

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na listopad 2017

Příspěvekod Rosťa » 20. 11. 2017 09:53

Tohleto proměnlivé a velmi živé počasí není na konci listopadu vůbec na škodu,SZ střídán JZ a Z,ten čistý luft to je prostě super.Dnešní ráno první sníh tak 4 cm,docela překvapení a děti nešlo dostat do školy.Mám obavy,že tento sníh ještě zmizí i na horách i na hřebenech,přecejen déšť,vítr a teplota 10 st. ve výšce od středy to vezmou za své.Podobné ochlazení se chystá jak zde bylo napsáno kolem neděle,Z proudění střídáno chladným SZ v tom se gfs i ecák zatím překvapivě shodnou.Ať se počasí teď vybouří a věřím,že se to začne postupně ustalovat snad ve prospěch zimy.
Rosťa
Nováček
 
Příspěvky: 904
Registrace: 27. 11. 2014 12:01
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 7

Co je to hodnocení?

Zpět na Předpověď počasí

  • Kdo je online

Registrovaní uživatelé: Žádní registrovaní uživatelé