banner

Uživatelské menu

Doporučujeme


hračky

Statistiky

  • Příspěvků dnes2
  • Příspěvků včera11
  • Celkem příspěvků76778
  • Celkem témat810
  • Celkem členů3009
  • Nový uživatelSuperSlotsMog
  • Toplist
    Kdo je online

Předpověď počasí na listopad 2018

Předpověď počasí v České republice na kratší i delší období, které sestavují samotní uživatelé - amatérští meteorologové.

Re: Předpověď počasí na listopad 2018

Příspěvekod xeno » 09. 11. 2018 14:57

ECM klaster s TV nad GB stále v solidní kondici:

ECM-cluster-0911-2018.JPG
xeno
Nováček
 
Příspěvky: 204
Registrace: 11. 03. 2016 08:36
Bydliště: Brno

Hodnocení: 2

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na listopad 2018

Příspěvekod aahaz » 09. 11. 2018 15:29

kapr píše:ale to je přece normální, že se u nás přetahuje kontinentální klima s tím oceánským... jestli se někomu zdá, že už to trvá dlouho.. já si nemyslím. Já prostě věřím, že ta změna nastane zase. Podle mě to není nic až tak neobvyklého. Někde jsem viděl, že většina Česka dokonce patří pod to kontinentální... asi jsme ještě nepoznali mnoho ;) horka v létě pod vlivem kontinentu, a v zimě nopak vliv od západu... to může přijít. Podle mě jsme prostě jen málo dosud poznali...... a už vyšilujem.


K tomu co píšeš, v ČR se setkává kontinentální klima s oceánským, ale převládá tu oceán, tedy podnebí "mírné". I když ve Slezsku přibývá kontinentální podnebních vlivů oproti Čechám, stále i tu převládá oceán. Kdyby tu převládalo kontinentální klima, tak tu máme půl roku pořádnou zimu, což se dělo spíše výjimečně a posledních 20 let vůbec. To jen pro pořádek. A stačí se podívat do historických záznamů, že to co prožíváme zejména v posledních letech už není srovnatelné s žádným obdobím kdy se vedli srovnatelné záznamy. Nicméně, byly a jsou období, kdy bylo tepleji a naopak chladněji. Teplé roky byly zejména ve 30. letech 20. stolení, pak se zase výrazněji ochladilo ve 40.. To co děje nyní, ale vypadá na nějakou výraznější anomálii. Převládání kontinentálního klimatu bych to ale nenazval. Též si myslím, že určitá malá hysterie tu je na místě.

Charakteristika našeho podbnebí:

"Podnebí na celém území České republiky je mírné, přechodné mezi oceánským a kontinentálním s typickým střídáním 4 ročních období (stejně jako v celé střední Evropě). Pro podnebí České republiky je charakteristické západní proudění s převahou západních větrů, časté střídání jednotlivých frontálních systémů (ročně přes naše území přejde v průměru kolem 140 front) a poměrně hojné srážky. Dochází k mísení přímořského a kontinentálního podnebí. Přímořský vliv se projevuje hlavně v Čechách, na Moravě a ve Slezsku přibývá kontinentálních podnebních vlivů. Velký vliv na podnebí má nadmořská výška a rozmanitý reliéf".
aahaz
Nováček

 
 
Příspěvky: 1334
Registrace: 08. 12. 2008 17:34
Bydliště: Pomezí Proseka, Letňan a vysočiny, situace hodnotím podle Tomfíka
Nadmořská výška: 290 m n. m.

Hodnocení: 35

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na listopad 2018

Příspěvekod zapadni cechy » 09. 11. 2018 15:52

Musím říct, že kromě toho, že už nemám skoro žádnou motivaci něco sem psát, tak v poslední době už ztrácím chuť i tu diskuzi číst... Já vím, že je těžké něco nového vymýšlet, když je to počasí v podstatě pořád stejné, stejně si myslím, že je možné zůstat trošku víc nad věcí.

Nakonec...stejně se nemáme, co se počasí týče, ještě až tak hrozně. Koukněte na tohle video... Dokážete si představit být v tom domě ve chvíli, kdy s ním tornádo hodí o pár desítek metrů?

https://www.wsls.com/weather/tornadoes- ... see-kill-1

EDIT: Dal jsem tam špatný link předtím, tak opraveno...

Já vím, že by to patřilo spíš do sekce "Extrémní počasí", ale mezi tou haldou zbytečných témat se mi to nechce hledat. Tudíž nechť admin promine...
Naposledy upravil zapadni cechy dne 09. 11. 2018 20:22, celkově upraveno 1
http://www.meteofrlazne.websnadno.cz/ - amatérská meteorologická stanice Františkovy Lázně
zapadni cechy
Nováček
 
Příspěvky: 686
Registrace: 28. 12. 2011 14:50
Bydliště: Františkovy Lázně
Typ meteostanice: Davis Vantage Pro 2
Nadmořská výška: 455 m

Hodnocení: 13

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na listopad 2018

Příspěvekod kapr » 09. 11. 2018 15:58

aahaz.. já sem tu mapku klidně přidám.. je to z jedné publikace.. není tedy většina čr s kontinentálním klimatem, ale většina Moravy ano. Taky mě to moc nesedí, ale podle odborníků tomu tak skutečně je. Bere se to samozřejmě i do historie.. tak léta jsou tu většinou horká bez zvlažení atlantiku.. to už nevidíš ? Já bych tedy řekl, že většinu roku u mě převládá kontinent... u vás třeba chodí víc front, ale u nás se většinou rozpadnou, nebo přijdou hodně oslabené. Zkus porovnat ještě jednou nás a západní Evropu, fakt si myslíš, že máme stejné klima?? Tvrdím, že u mě převládá severní a jižní vítr, západ minimum..

Aktuální gfs nedává srážky prakticky téměř do konce měsíce.. což by i odpovídalo těm klimatickým výhledům... že už nespadne nic.. vše se bude odehrávat západně, takže díky za rosu!
kapr
Mírně pokročilý

 
 
Příspěvky: 4499
Registrace: 30. 04. 2008 16:04
Bydliště: Buchlovice, okr. Uherské Hradiště, Zlínský kraj, Slovácko, Morava
Typ meteostanice: Davis Vantage Pro 2+, srážkoměr Stratus
Nadmořská výška: 270m.n.m.

Hodnocení: 36

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na listopad 2018

Příspěvekod CtiborV » 09. 11. 2018 18:03

Kontinentální vliv počasí ale neznamená, že tu bude bez přestání tlaková výše půl roku v kuse. Na moravě je více kontinentální počasí způsobeno tím, že sem více zatéká vzduch z kontinentu např. z Ruska , Polska nebo Maďarska. Nebo např. v zimě při teplých frontách je tu stále pod nulou a mlhy, ale v Čechách je třeba polojasno a přes 5 stupňů. Je to spíše o tom, že západní proudění tu nemá takový vliv jako např. v německu nebo v čechách.
Ještě tak do roku 2006 tu převládalo běžně západní proudění, případně severozápadní proudění. Běžně bylo v nížinách většinou déšť a pár centimetrů sněhu, ale od 500 m.n.m už byla většinou trvalá sněhová pokrývka už od začátku prosince.
Pak tu byly památné nezimy 2006/2007 a 2007/2008 , kde převládalo velmi silné jihozápadní proudění.
Ovšem od roku přibližně 2013 už se začinají opakovat situace, kdy i třeba 2 měsíce v kuse existuje totální blok TN nad islandem, a TV nad západem Ruska a začíná se to prosazovat i více do léta. A nynější výhledy naznačují, že se to začíná zhoršovat a obnovující vysoký tlak nad kontinentem je v podstatě permanentní po celý rok. Místo proudění západ-východ už je v podstatě pouze jenom server-jih s párdeními epizodami kdy to občas foukne od západu nebo severozápadu.
Je klidně možné, že TV tu bude třeba půl roku a sucho už začne přímo ohrožovat náš každodenní život.
Z podhůří nízkého Jeseníku zdraví Ctibor Venus. Data z meteostanice : http://ctiborvenus.eu/pocasi
CtiborV
Nováček

 
 
Příspěvky: 432
Registrace: 23. 10. 2008 19:04
Bydliště: Řídeč u Šternberka
Typ meteostanice: WS 2350
Nadmořská výška: 300 m.n.m

Hodnocení: 2

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na listopad 2018

Příspěvekod JABO » 09. 11. 2018 19:09

Tak aktuální GFS se s tím studeným SV nemaže....má to tam opakovaně, tak nějaká šance je...Bohužel asi na sucho,jak jinak...uvidíme, ale jak jsem psal nedávno - je jen otázkou, kdy to sem při slabém Atlantiku od východu foukne. Musí to být hlavně podpořeno oblastí nízkého tlaku nad JV Evropou, jinak je z toho zase jen inverzní jih nebo jihovýchod...Uvidíme... %)

Jinak, zkuste se pánové trochu zklidnit a respektujte názory jiných, i když jsou někdy slušně řečeno zvláštní...
Docela hezké motto má tuším kolega z Klášterce Hawran - něco o hlupákovi...
Já bych připojil, že ženská je nebezpečná zepředu, kůň zezadu a blbec ze všech stran...tak asi tak
JABO
Nováček
 
Příspěvky: 804
Registrace: 25. 11. 2014 17:39
Bydliště: Děčín
Typ meteostanice: Meteorologická budka
Nadmořská výška: 198

Hodnocení: 6

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na listopad 2018

Příspěvekod kapr » 09. 11. 2018 20:15

ecák naděje! :).. na 192 h... tož uvidíme, od západu asi změna fakt nepřijde, to je zabité.. zachrání nás východ (netahejte sem politiku).. uvidíme, zase tak daleko to není, ale jsou to pouze první vlaštovky, já tomu budu fandit, bylo by to hezké.. něco se asi fakt začne dít, věřím tomu, že koncem měsíce už tu bude buď opět strašit výše a nebo se dočekáme jiné situace.
kapr
Mírně pokročilý

 
 
Příspěvky: 4499
Registrace: 30. 04. 2008 16:04
Bydliště: Buchlovice, okr. Uherské Hradiště, Zlínský kraj, Slovácko, Morava
Typ meteostanice: Davis Vantage Pro 2+, srážkoměr Stratus
Nadmořská výška: 270m.n.m.

Hodnocení: 36

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na listopad 2018

Příspěvekod mnej » 09. 11. 2018 23:07

Zdravím kolegy, dnes famózní dopoledne, nízká oblačnost si dala na skoro 2h pauzu a byl to pěkný pocit venku na sluníčku, které svítilo přes cirry, že jsem prvně v listopadu chodil venku s krátkým rukávem. Teplota 16st. Ležíme přesně na rozhraní inverze a slunečného počasí, a tak se to tu prostřídávalo. I odpoledne byla chvíli blikačka, ale už to nebylo tak trvalé jako dopoledne. V příštích dnech to bude asi podobné. Plánované venkovní práce již máme splněny, a tak ještě udělám i něco nad plán. Bláto konečně trochu uschlo, a tak příští týden budu kopat 70cm hluboko na zahradě a vést kabel do garáže. Jsem zvědav, jak je to u nás s vlhkostí půdy i ve větší hloubce, neboť dle mapy sucha prý máme 70-90% vlhkosti. Dle modelů by teplo mělo ještě vydržet. Ochlazení na příští týden je zmírňováno, nevím, kde CHMI bere teploty na příští týden kolem 8st., když Němci i Američané tam pro nás kreslí bezpečně teploty kolem 12st. Je to dobře, šance na bílé Vánoce tedy existuje. Chladný říjen a listopad jsme v uplynulé dekádě zažili mnohokrát a na Vánoce pak bylo kulový. Všiml jsem si, že letos větší ochlazení vždy přišlo podle kalendáře, když se měnily roční období, a pokud to vyjde i počtvrté, mohlo by bílo na Vánoce jednou za 10 let vyjít. Dnes v Prostějově otevřeli kluziště, paráda, s dětmi jsem řádil o sto šest, jen ten kontrast rozkvetlých kytek na náměstí jako na jaře a ještě neopadaných listnatých stromů působí oproti minulým letům docela zvláštně. Nikoho to však nevzrušovalo, kluziště plné a u stánků stovky lidí nadšeně "punčovaly". Jinak určitou skepsi kolegu západní čechy chápu, ale přesto si myslím, že kvůli určitým kolegům má cenu toto fórum i nadále navštěvovat a souhlasím s jeho názorem, že "se opravdu, co se počasí týče, nemáme ve srovnání s jinými ještě tak hrozně". Diskuze o změně pranostik mne v týdnu pobavila. Je vidět, že my češi kreativnost máme stále v krvi. :D CIAO :jasno:
mnej
Nový člen
 
Příspěvky: 140
Registrace: 09. 10. 2016 22:09
Bydliště: Střední Morava
Nadmořská výška: 218

Hodnocení: 3

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na listopad 2018

Příspěvekod aahaz » 10. 11. 2018 09:01

staré pranostiky stále platí, ale jinde :D
text_big1541761002-2.jpg
aahaz
Nováček

 
 
Příspěvky: 1334
Registrace: 08. 12. 2008 17:34
Bydliště: Pomezí Proseka, Letňan a vysočiny, situace hodnotím podle Tomfíka
Nadmořská výška: 290 m n. m.

Hodnocení: 35

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na listopad 2018

Příspěvekod Adi » 10. 11. 2018 09:29

Ahoj,.

Pravděpodobnost výraznějšího ochlazení aspoň na normální/lehce podnormální ho-dnoty stoupá. Oba hlavní modely připouštějí vpád chladněho vzduchu po přední straně výše nad Skandinávií a to 18-19.11.
Předtím však ukončení extra teplého módu v úterý 13.11, pak inverzní počasí pod vlivem slábnoucí výše nad námi, až do onoho 18, kdy by teoreticky okolo nové oblasti VT by mohl zatéci chladnější vzduch. Zde na SV by to mohlo dát i nějaké srážky, tyhle fronty umí překvapit.
Jenže je to stále hodně daleko, bavíme se o horizontu více než týdne. Ansámbly jsou slibnější, avšak jim chybí jedno velké podstatné: srážky

Mimochodem i včera max na 13, Dnes ráno minima na 1,8, opravdu hodně rosy, srážkoměr dokonce něco nacvakal. Aktuálně 6 nad nulou. Je polojasno, lze očekávat, že bude tepleji oproti včerejšku. Takže za listopad máme jen jeden den s denními maximy pod 10. =-O

Přeji pěkný den
Přání bývá nebezpečně často otcem myšlenky
Adi
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 1949
Registrace: 16. 09. 2008 19:51
Bydliště: Horní Suchá, Karvinsko
Nadmořská výška: 279

Hodnocení: 35

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na listopad 2018

Příspěvekod CtiborV » 10. 11. 2018 10:28

Dle mého názoru to ochlazení bude furt ve stejném módu a ECMWF to jasně naznačuje - pokud se ochladí , tak se pak ještě více oteplí. Ta TV v 240h se opět posune na východ, tady se přechodně sice ochladí , samozřejmě na sucho, aby se tu opět rozjel nekonečný JV a J.
Z podhůří nízkého Jeseníku zdraví Ctibor Venus. Data z meteostanice : http://ctiborvenus.eu/pocasi
CtiborV
Nováček

 
 
Příspěvky: 432
Registrace: 23. 10. 2008 19:04
Bydliště: Řídeč u Šternberka
Typ meteostanice: WS 2350
Nadmořská výška: 300 m.n.m

Hodnocení: 2

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na listopad 2018

Příspěvekod Adi » 10. 11. 2018 12:59

Ahoj,

Vůbec se nehadám. Může to skončit i takto. Po pravdě nebyl bych vůbec překvapen.
6Z GFS krkolomně drží chladnou linii. Nicméně je pravda, že tato situace je dost nestabilní. Jenže se bavíme o 240 h+ a o ochlazení, které ještě ani nepřišlo. Taky nejsem zrovna nadšen prakticky bezsrážkovým módem, nicméně je to lepší nožnost, než nonstop teplo. Leckde prý už začínají kvést stromy. U nás je klid, ovšem teplota stoupá ke 14.

A.
Přání bývá nebezpečně často otcem myšlenky
Adi
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 1949
Registrace: 16. 09. 2008 19:51
Bydliště: Horní Suchá, Karvinsko
Nadmořská výška: 279

Hodnocení: 35

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na listopad 2018

Příspěvekod JABO » 10. 11. 2018 14:22

Opět sem dávám měsíční výhled ČHMÚ:

Předpokládáme, že období od 12. listopadu do 9. prosince 2018 bude jako celek teplotně průměrné. Po uplynulých dvou teplotně silně nadprůměrných týdnech bude první týden předpovědi (12.-18.11.) mírně nadprůměrný s týdenním průměrem nejvyšších denních teplot kolem 9 °C. Další tři týdny předpovědi očekáváme teplotně průměrné, týdenní průměry nejnižších nočních teplot očekáváme slabě pod bodem mrazu, týdenní průměry nejvyšších denních teplot přibližně kolem +4 °C. Srážkově očekáváme období od 12. listopadu do 9. prosince 2018 převážně podprůměrné. Srážky se budou vyskytovat většinou ve formě mrholení nebo slabého deště, ve druhé polovině období zejména na horách i ve formě sněhové. Zejména první týden předpovědi (12.-18.11.) bude srážkově podprůměrný.

Kdy se dočkáme srážek? Zdá se že v listopadu již ne...snad tedy prosinec? :mysl:
JABO
Nováček
 
Příspěvky: 804
Registrace: 25. 11. 2014 17:39
Bydliště: Děčín
Typ meteostanice: Meteorologická budka
Nadmořská výška: 198

Hodnocení: 6

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na listopad 2018

Příspěvekod francek » 10. 11. 2018 17:52

spíš asi až leden... prý... https://www.meteocentrum.cz/aktuality/p ... adprumerna

"Zajímavější se jeví srážky. Listopad je hodně suchý a tím už zůstane, prosinec by však měl být už průměrný a leden s únorem pak mají přinést nadnormální množství srážek."

Tož uvidíme
francek
Nový člen
 
Příspěvky: 162
Registrace: 26. 07. 2016 06:32
Bydliště: Hostýnské vrchy
Nadmořská výška: 415

Hodnocení: 1

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na listopad 2018

Příspěvekod lowan » 10. 11. 2018 18:07

Konečně je v modelech co sledovat, TV nad kontinentem bude pořád hrozit nepříznivou plohou, ale taky už se tam objevily srážky a aktuální GFS je opravdu pohádka :snehulak: , samodzřejmě je to strašně daleko ale aspoň už není nuda :)
Zimy

2016/17; T.min -15,0 °C, sníh max 8 cm (týden)
2017/18; T.min -14,0 °C, sníh max 3 cm (X hodin)
lowan
Nový člen
 
Příspěvky: 158
Registrace: 02. 02. 2016 16:15
Bydliště: Neratovice
Nadmořská výška: 162

Hodnocení: 1

Co je to hodnocení?

Zpět na Předpověď počasí

  • Kdo je online

Registrovaní uživatelé: Žádní registrovaní uživatelé