Uživatelské menu

Doporučujeme


hračky

Statistiky

  • Příspěvků dnes14
  • Příspěvků včera34
  • Celkem příspěvků78752
  • Celkem témat831
  • Celkem členů3538
  • Nový uživatelMichaelBap
  • Toplist
    Kdo je online

Předpověď počasí na listopad 2019

Předpověď počasí v České republice na kratší i delší období, které sestavují samotní uživatelé - amatérští meteorologové.

Re: Předpověď počasí na listopad 2019

Příspěvekod ladys » 11. 11. 2019 20:43

Dididi
Aladin i GFS ti tam něco posílá, jak to dopadne je otázkou...

Další TN budou dost blízko snad sem něco doputuje
Modely střídají, teplé výstupy s chladnějšími.
Poslední dobou u nás vítězí ty chladnější...
ladys
Nováček
 
Příspěvky: 244
Registrace: 15. 01. 2016 19:46
Bydliště: kousek od J.Hradce
Nadmořská výška: cca 490m

Hodnocení: 1

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na listopad 2019

Příspěvekod Adi » 11. 11. 2019 20:50

Ahoj,

nejlíp na SV Moravy .
..
Nevím, Mrakomor vás rovněž vyvede z omylu. Nevím, jak Rosťa, ten měl srážek pod horami více.
Takhle to aspoň u mně není. Ono zde pršelo dost v Beskydech, tady v nížině jsme to během léta dost vyžrali, proto mám roční úhrn jen něco málo přes 500. Ovšem i ty jsou dost suché, na koci října jsem byl na nedaleké Prašivé, komplet suché svahy, skoro poušť, naopak v okolí Krásné je situace lepší, stejně tak na Morávce. Nicméně o nějakých 630 mm se mně tak leda může zdát. Ještě jsem nezažil, aby místní potok byl na podzim bez vody, pokud ano, tak určitě ne celý měsíc, jako letos. Teprve po včerejším dešti v něm začalo téct trochu vody. Navíc je pořád teplo a stále máme hodně slunka. I dnešek byl slunečný, jen pár desetin chybělo k 10 stupňům při polojasné obloze.

Výhledy nejsou moc dobré: Ráno se zdálo, že by to mohlo vzít lepší směr, a ono ne :( Pokud si nakonec sedne nad Evropou ona výše, jak kreslí aktuální GFS, tak to celá věc bude pokračovat teplým JZ, což bývá nejčastější vyústění těchto situací. A to jak víme může trvat i celý měsíc. A mohu vzít jed, že i potom nezaprší. Tedy aspoň pořádně.

Jedině blahodárná chladnější advekce něco může přinést, což už předvedla aspoň trochu v minulých dnech. Stížnosti zde jsou jen známkou toho, že chladného a vlhkého vzduchu se k nám stále moc nedostává a je tak, jak je. Ansámbly mluví za vše. Ještě zítra, resp. ve středu, pak dlooooouho nic. Stále existuje teoretická šance, že se to po 20 začne měnit. No uvidíme, je to daleko.

Obrázek

Tož toliko.

Přeji klidný večer

A.
Přání bývá nebezpečně často otcem myšlenky
Adi
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 2081
Registrace: 16. 09. 2008 19:51
Bydliště: Horní Suchá, Karvinsko
Nadmořská výška: 279

Hodnocení: 37

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na listopad 2019

Příspěvekod Ovar » 11. 11. 2019 21:20

Adi píše:Houbelec. Stačí se podívat na mapu spodních vod. Samá červená a jih Moravy má dokonce extrémní podprůměr
Stran JZ .... JV/JZ - vše teplé směry. Někdo je nepoučitelný, pardon. Dokud bude převládat teplá advekce, srážek se nedočkáme, tedy takových, které by uspokojily každého. Ono je to vidět i nyní, stačí menší zakolísaní teplého mordoru a mírné ochlazení,s rážky jsou zde, sice ne všude, ale většina území bude zalita.
Já naopak čekám na týden bez fénu a teplot nad 10 stupni. :mysl: :mysl: :mysl: Včera max 6,4, dnes 9,3, Jupí, nebylo nad 10. Zítra už vystoupáme výše :-! Za včerejšek konečně zapršelo trochu více, no více, dalo to 8 mm, za listopad tedy máme 14. Jestli je to moc, nechám na ostatních, stran zítřka a středy, obávám se, že většína deště půjde spíše západněji, takže neostrouháme, ale taky to nebude asi žádné terno. Pak ansámbly nedávají lautr nic, protože teplo a JV a fén :-@ Pátek, sobota 16? Nebo 18? :-@ :-@

A ty jsi snad jih Moravy? Na stavy spodních vod jsem se podíval, lépe je na tom průměrově Morava (budete se muset hoši naučit kopat za tým, jste z východu, jste :D ). Čechy jsou na tom celkově jedna velká bída bez výjimky. Spodní vody se doplňují se zpožděním, lepší a aktuálnější pohled je na sucho ve vrstvě půdy 0-100 cm, tam ať si udělá obrázek každý sám, tam je třeba jih Moravy v S0 a to široko daleko beze změny :D (musíte hold chvílu počkat, než to prosákne hloubš).

JZ je teplý směr, ale při dodržení správných podmínek jsou pak Čechy profouklé, zvlažené drobnými frontami a za vysočinou na východ většinou sedí deka a je zima, což by splnilo aspoň tvojí podmínku chladna :D . Na chladné a vlhké počasí si budeme muset počkat až dorazí nějaký SZ, snad v únoru...

A jen pro info, tady byl dnes letošní první ledový den a jestli se nepletu je to i první ledový den v listopadu co tu padl za posledních x let. Během pár hodin pravděpodobně spadne i první sněhová vločka. Nicméně nový aladin drží úhrn do 2 mm do čtvrtečního odpoledne. Extrémně zajímavá bude středa, kdy bude u nás pravděpodobně o dost tepleji než dnes (2°C i s drobným sněžením :D ) a ve Slezsku v tu samou dobu až 15°C, ani nevíte jak rád bych si to vyměnil. Doma musíme svítit i dopoledne, tma po celý den :-! .
(Zimy) -Tmin, Snow max
(17/18) -16,4°C 11 cm, (16/17) -17,7°C 19 cm, (15/16) -16,2°C 11 cm , (14/15) -13,9°C 9 cm, (13/14) -7,7°C 9 cm, (12/13) -11,6°C 24 cm, (11/12) -20,3°C 13cm, (10/11) -16,3°C 30 cm, (09/10) -16°C 25 cm
Ovar
Nováček

 
 
Příspěvky: 1117
Registrace: 24. 12. 2012 14:28
Bydliště: Okres Domažlice, Mrchojedy
Nadmořská výška: 460 m.n.m

Hodnocení: 34

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na listopad 2019

Příspěvekod Mrakomor » 11. 11. 2019 21:40

Zdravím všechny.
Dodnes za rok 2019 jsme na 550 mm. Do normálu chybí 150 mm. Bohužel. Navzdory tomu nejsme na tom nejhůře ve srovnání se ostatními, co tu čtu.
K zítřku- může se stát, že ani jeden model nebude mít pravdu, situace je vrtkavá a takové rozhraní nás může vypéct, což se už několikrát stalo, že.
Může se protahovat od jihu k severu přes Olomoucký kraj dále nad Jeseníky a krajný východ ČR bude vykukovat, beze srážek, a k tomu 15°C ...za to teplo se nezlobím :-)
Slovensko bude mít skoro předjaří …
A sníh v západní polovině ČR....první vyhrání z kapsy vyhání, my si počkáme na TN od jihu (možná se nedočkáme) a pak rozjezd SV, to pak shrábnem smetanu my.
Tak zatím
Mrakomor
Nováček
 
Příspěvky: 337
Registrace: 12. 12. 2012 15:32
Bydliště: Ostrava
Nadmořská výška: 250

Hodnocení: 5

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na listopad 2019

Příspěvekod dididi » 11. 11. 2019 21:56

Ano modely pro nás něco mají. Hlavně nor alias ecák skoro 20mm pak dalších skoro 20mm na víkend to by byl největší týdenní úhrn letos. Aladin cca 15mm i se sněhem gfs tak polovic. Bral bych každý smysluplný srážky ale obávám se že víc než 5mm tady nespadne.
Momentálně mi chybí zrýt asi polovina zahrady ale nyní jedině tak krumpáčem. Takové sucho v listopadu nepamatuji. Uvidíme třeba jsem zbytečně pesimista ale už hodně dlouhou dobu všechny naslibované srážky nějak nevychází. Ale je fakt že tato situace je ošidná oběhne to možná alpy východně pak je šance a v létě by určitě bylo toto super na bouřky a lijavce jenže je podzim takže možná zase utřem.
dididi
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 1568
Registrace: 24. 12. 2013 11:08
Bydliště: kralupy nad vltavou
Typ meteostanice: klimatologická
Nadmořská výška: 220

Hodnocení: 32

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na listopad 2019

Příspěvekod Troll » 11. 11. 2019 22:21

No jak už tady bylo uvedeno, Čechy, zejména jejich SZ polovina, jsou na tom se srážkami nejhůře, resp. je tam těch míst, kde je výrazné sucho více, než na Moravě. Na druhou stranu krajské průměry nám mnoho neřeknou. Např. střední Čechy nemají faktické hory (a jen velmi málo míst i ve vrchovinách tam má celorepublikově z hlediska dlouhodobých průměrů nadprůměrné úhrny) a tak je jejich průměrný úhrn logicky nejnižší, zatímco např. v druhém nejsušším Ústeckém kraji ale i jinde jsou ty nízké úhrny nižších poloh vykompenzovány z hlediska procentuálního ročního úhrnu sice mnohdy ještě nižšími, ale v absolutních číslech přeci jen vyššími úhrny z horských stanic. Kolem 400 mm máme od začátku roku i zde, jenže relativně velká část pochází z ledna (jediný významně srážkově nadprůměrný měsíc) a ze října, co se týče vrcholného vegetačního období, jsme na tom podobně, možná ještě hůře než dididi, neboť od června do září spadla zhruba polovina obvyklého množství (při těch teplotách). Jak to vypadá s lesy např. v nedalekém v Českosaském Švýcarsku (normálně relativně vlhká oblast) zde bylo uvedeno v nějakém z příspěvků výše. Takže i za mě jsou prioritní jakékoli srážky a těm situace naznačené v modelech dlouhodobě nepřejí. Také mě překvapilo, že zde do cca 20. hod. to nad 400 m. n. m. vypadalo na ledový den a to v první pol. listopadu v posledních letech moc časté nebývalo. Nakonec teplota ve večerních hodinách přeci jen stoupla a nulová izoterma se posunula asi k 600 m. n. m. Tedy nakonec je z toho místo značného jen mírný teplotní podprůměr, nicméně teplotně jsme i tak dnes na přelomu listopad/prosinec.

Nějakých slabých srážek bychom se snad mohli dočkat v noci ze středy na čtvrtek, možná i smíšených, ale jen v jednotkách mm, na více to nevidím, spíše mám strach, aby opět nešlo jen o desetinky. Pak už tam vidím neustále obnovovanou oblast nízkého tlaku Z od nás a J- JV proudění, později to vypadá na okrajové proudění po zadní straně rozsáhlé oblasti VT daleko do poslední listopadové dekády. V závěru snad přechod k nevýraznému tlakovému poli a rostoucí šancí k překopání situace. Nicméně co nespadne v tomto týdnu, tak do nějakého 22-25.11. už možná nespadne. Současně se i teploty od víkendu dostanou mírně nad normál (díky inverzi), na V pak zřejmě přechodně velmi teplo. Významnější změna je podle mě pravděpodobná nejdříve až někdy kolem 25.11. (do té doby sice ve výšce zřejmě teplo, nicméně za určitých okolností by ty teploty díky inverzi mohly být při zemi postupně opět listopadové).
Troll
Nováček
 
Příspěvky: 908
Registrace: 10. 10. 2010 20:51
Bydliště: Ústí n. L.
Nadmořská výška: 200 m.n.m.

Hodnocení: 32

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na listopad 2019

Příspěvekod kebull » 11. 11. 2019 22:55

paja píše:Dnes krasný listopadový den. Tedy ne že by svítilo sluníčko, ale právě typická plískanice, teplota jen 6°. Třeba si to užít, protože jestli vyjde to co modely slibují na konec příštího týdne a dál, tak tady bude opět hyc. Naštěstí to je ještě týden, tak doufám, že to půjde do chladnější situace.

Aaha, diky za objasneni slova "pliskanice". Ja si myslel, ze je spis spojene s dynamickym pocasim a tim, co nas ceka v naseldujicich dnech nez hustou mlhou :)
kebull
Nováček

 
 
Příspěvky: 1102
Registrace: 01. 02. 2010 20:18
Bydliště: Vyžlovka, okr. Praha-Východ / Praha, Háje (415 / 310 m.n.m.)
Typ meteostanice: TFA 35.1075 NEXUS
Nadmořská výška: 415 m.n.m.

Hodnocení: 14

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na listopad 2019

Příspěvekod godlike » 11. 11. 2019 23:22

Kdyz vidim Aladin, tak nejvic sanci na srazky ma Mnej. ;) Nejaky mm spadne i tady. Meteoblue je taky trosku pohadkar ,ale GFS s prehledem vede. Dnes jsem rozlil asi 800l vody po zahonech a cekam, ze to natece znovu. Alespon neco. Uz to budu delat furt, do doby, nez zacne mrznout. U me je teda vic, nez ma dididi, urcite 400m, nevim ted presne. Rodice maj na Sumave maji taky 460mm, schazi jim letos tak 200-250mm. Zapadni prenos proste nefunguje, tak se neni cemu divit.
godlike
Nováček
 
Příspěvky: 539
Registrace: 14. 12. 2015 10:07
Bydliště: Zdiby

Hodnocení: 11

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na listopad 2019

Příspěvekod aviv » 12. 11. 2019 09:40

https://www.novinky.cz/zahranicni/ameri ... &source=hp

je to brutal, ale chtěla bych taky někdy zažít
aviv
Nováček
 
Příspěvky: 407
Registrace: 01. 03. 2010 16:03
Bydliště: Praha-Vinohrady

Hodnocení: 2

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na listopad 2019

Příspěvekod Doizer » 12. 11. 2019 10:15

Tak já bych zase na druhou stranu řekl, že letos jsem se srážkami na V tedy alespoň v Beskydech velice spokojen.
Z jara sme tu začali téměř povodněmi, což vytvořilo nějakou tu zásobu vlhkosti v půdě. Následující období nebylo nějak výrazně teplotně abnormální, i když malá epizodka sucha se zde v létě taky vyskytla. Která ovšem se srpnem výrazně polevila... Ano v hlubších vrstvách to kvůli suchým rokům jako je 2015-18 ještě nejde moc poznat, ale do hloubky 1m, který je pro rostliny nejpodstatnější, to bylo letos vesměs v pořádku. K dnešnímu dni by jsme měli mít kolem tech 700mm tedy roční normál již máme splněn. Ovšem naprosto jiná situace je mimo hory.
Následující srážková epizoda nám pravděpodobně nacvaká kolem 20mm.
O výhledech nevím co si mám myslet. Nyní se to nejspíš může vyvinout jakkoliv.
Stačí aby TN, co se má vytvořit nad Středomořím koncem tohoto týdne se vydala více na SV a situace může vypadat zase naprosto jinak.
.
Každý svého štěstí strůjce.
Doizer
Nováček

 
 
Příspěvky: 269
Registrace: 08. 12. 2014 18:26
Bydliště: Huslenky okr. Vsetín, kraj Zlínský (Valašsko) a Brno Královo pole
Nadmořská výška: 395 m.n.n a 260m.n.m

Hodnocení: 14

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na listopad 2019

Příspěvekod Ovar » 12. 11. 2019 15:09

Tak bylo to o fous, ale před půlnocí se oteplili a ledový den úplně těsně nepadl, málo kdy se stane, že musím jít před půlnocí ještě přepsat teplotu. Každopádně první letošní sněžení se vyskytlo, po půlnoci cca hodinu slabě čistě sněžilo :) . Martin tedy na bílém koni přijel!! =-O
Dnes už subtropické 4°C a jdou rozeznat i tvary mraků, konečně nějaké zpestření :) .

Ty mrazy v Americe jsou jen pěkně zmedializované, nezvyklé jsou, rekordy se budou přepisovat, ale jedná se výhradně o 3 denní epizodu, kdy například ve vysokohorském Denveru, kde byl říjen extrémně ledový s teplotami i -15°C, bude mít již tento pátek +16°C a po víkendu dokonce +17°C. Ono i to Chicago, které je momentálně sevřené mrazy se velmi rychle oteplí a po víkendu zde již mráz nečekají. Každopádně trend tohoto podzimu je zatím takový, že Amerika opět zažívá jeden (rychlý) zimní vpád za druhým a když se podívám na rozložení třeba aktuálního ledové vzduchu nad severní hemisférou, tak skoro to vypadá, že se severní pól přestěhoval někam do oblasti Aljašky a severní Kanady.

Každopádně pro nás jsou čtvrteční srážky vymazané, takže jedině to co nakape nebo spíš nasněží dnes v noci a zítra, pak zas dlouho nic. Nejlépe z toho vyjdou alpy, kde se očekává na vrcholcích během následujícího týdne 2 m nového sněhu, prakticky každý druhý den velký nášup, tam se zima rozjede naplno :) .
(Zimy) -Tmin, Snow max
(17/18) -16,4°C 11 cm, (16/17) -17,7°C 19 cm, (15/16) -16,2°C 11 cm , (14/15) -13,9°C 9 cm, (13/14) -7,7°C 9 cm, (12/13) -11,6°C 24 cm, (11/12) -20,3°C 13cm, (10/11) -16,3°C 30 cm, (09/10) -16°C 25 cm
Ovar
Nováček

 
 
Příspěvky: 1117
Registrace: 24. 12. 2012 14:28
Bydliště: Okres Domažlice, Mrchojedy
Nadmořská výška: 460 m.n.m

Hodnocení: 34

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na listopad 2019

Příspěvekod aviv » 12. 11. 2019 15:53

No, co nenaprší do čtvrtka tak pak dlouho nic. Alpy mají příděly, ale trochu bych se obávala o stabilitu tohoto sněhu, obávám se, že mohou hrozit laviny, zvlášť pokud se tam ještě rovněž oteplí - ale každopádně srážkově jsou za vodou.
aviv
Nováček
 
Příspěvky: 407
Registrace: 01. 03. 2010 16:03
Bydliště: Praha-Vinohrady

Hodnocení: 2

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na listopad 2019

Příspěvekod dididi » 12. 11. 2019 16:44

Tak nám ráno nakapalo 0,8mm a před chvilkou začalo sotva měřitelně pršet. GFS včera pro nás vymazal zítřejší druhou vlnu a dnes se k tomu přiklonil i aladin. Nemohu říci že by mě to překvapilo. Zdá se tedy že co spadne dnes v noci a možná ještě zítra ráno bude zde na dlouhou dobu vše.
Pokud jde o vývoj v dalších dnech je to poměrně jasně nalajnované. Postup TN k SV je momentálně v podstatě nemyslitelný to zde již byla situace kdy to vypadalo nadějněji.
Současné rozdělení TÚ by vedlo k výraznému oteplení i kdyby byl leden. Změna synoptiky k zimnímu charakteru počasí je nyní v nedohlednu a v nejblišších 10-ti dnech nic takového nenastane.
Pokud jde o Alpy tam jsou za vodou už dávno ale tohle tam naplno rozjede lyžařskou sezonu i když i tam se oteplí. Ale spadne hafo sněhu a vyšší alpské polohy již budou v pohodě v těch nišších to bude horší.
Na změnu to vypadá v rozložení TÚ až poslední týden v listopadu ale také to může být změna na čerstvý teplý JZ pokud TV na východě sestoupí jižněji. Nicméně rozpohybování a přesuny TÚ jsou žádoucí výsledná synoptika zatím nerčitelná možná spíše nestabilní.
dididi
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 1568
Registrace: 24. 12. 2013 11:08
Bydliště: kralupy nad vltavou
Typ meteostanice: klimatologická
Nadmořská výška: 220

Hodnocení: 32

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na listopad 2019

Příspěvekod kapr » 12. 11. 2019 17:32

no tak zatím 4 mm... což je docela bída. Řekl bych, že nejvíc vody bude u Tomfika...respektive ve východních ano ČECHÁCH, žádná Morava, jak se zde furt zmiňuje.. sice prší, ale jestli to dá 10 mm, tak to bude moc, prostě slabota... snad to zítřek vylepší.
kapr
Mírně pokročilý

 
 
Příspěvky: 4810
Registrace: 30. 04. 2008 16:04
Bydliště: Buchlovice, okr. Uherské Hradiště, Zlínský kraj, Slovácko, Morava
Typ meteostanice: Davis Vantage Pro 2+, srážkoměr Stratus
Nadmořská výška: 270m.n.m.

Hodnocení: 36

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na listopad 2019

Příspěvekod Doizer » 12. 11. 2019 17:39

Kapr
No moc nerozumím tomu pesimizmu.
Nejnovější aladin má totiž nejvydatnější srážky právě pro tvoji oblast. Kde to vypadá, že u tebe a zbytku V Moravy by mohlo napršet i přes 30mm.
Přílohy
prec24_public_rd_42.png
Každý svého štěstí strůjce.
Doizer
Nováček

 
 
Příspěvky: 269
Registrace: 08. 12. 2014 18:26
Bydliště: Huslenky okr. Vsetín, kraj Zlínský (Valašsko) a Brno Královo pole
Nadmořská výška: 395 m.n.n a 260m.n.m

Hodnocení: 14

Co je to hodnocení?

Zpět na Předpověď počasí

  • Kdo je online

Registrovaní uživatelé: kapr