Uživatelské menu

Statistiky

  • Příspěvků dnes0
  • Příspěvků včera7
  • Celkem příspěvků97818
  • Celkem témat1103
  • Celkem členů5517
  • Nový uživatelPruwan
  • Toplist
    Kdo je online

Předpověď počasí na listopad 2019

Předpověď počasí v České republice na kratší i delší období, které sestavují samotní uživatelé - amatérští meteorologové.

Re: Předpověď počasí na listopad 2019

Příspěvekod kebull » 15. 11. 2019 15:00

Asi jsem divnej, uznavam, ale ja porad nevidim na pocasi od srpna nic extra divnyho... i presto, ze jsme meli cca 3 tydny Babiho leta s vysokymi teplotami prepisujicimi rekordy. Ale taky docela zaprselo, jasne uhrny ze Stredomori se nas netykaly, ale prijde mi, ze se pocasi celkem strida vcetne chladnejsich vpadu. Teda aspon u nas kolem Prahy. Tento tyden 2 dny destivo, dokonce i s prvnimi vlockami, dneska o poznani tepleji. A srazky jsou stale ve vyhledu i na pristi tyden, vikend.
Za extremy povazuju napr. leto roku 2015, nebo lonskou nekolika mesicni vyprahlou epizodu. Ale od leta tam fakt nevidim nic zvlastniho, naopak, vzpominam, ze kdyz jsem chodil na stredni, byly opravdu chabe roky na dynamiku i zimu, NO byla napr. k videni i nekolik tydnu. Vazne moc netusim, jak jinak by melo byt na podzim nez letos je... ja nic moc akcnejsiho neznam. Mozna jen, aby ty projevy byly plosnejsi(?)

ovar
Zajimave s tim listim, netusil jsem, ze se to muze lisit az o tolik... letos mi ten peak prisel kratsi nez obvykle, ale zase ano, drzi se celkove dele.
Naposledy upravil kebull dne 15. 11. 2019 15:24, celkově upraveno 1
kebull
Nováček

 
 
Příspěvky: 1445
Registrace: 01. 02. 2010 20:18
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 21

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na listopad 2019

Příspěvekod kapr » 15. 11. 2019 15:21

Holešov téměř 13 °C a Paříž 1,6 °C s deštěm se sněhem.. %) už se těším na těch nedělních +15 °C.. :D vytáhnem zase grily, ne ?
https://www.weatherlink.com/embeddablePage/show/57bd9b1fcb98436b81959e278be157c1/summary
kapr
Mírně pokročilý

 
 
Příspěvky: 6951
Registrace: 30. 04. 2008 16:04
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 41

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na listopad 2019

Příspěvekod Adi » 15. 11. 2019 15:25

Klid. U nás uz 14, 8, kam se hrabe Holešov. Na neděli aladin pro nás má 17,hádám, že 18 padne. Takový normální listopad :D
Přání bývá nebezpečně často otcem myšlenky
Adi
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 3478
Registrace: 16. 09. 2008 19:51
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 43

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na listopad 2019

Příspěvekod kapr » 15. 11. 2019 15:34

na tebe jsem zapomněl :D.. sorry.
https://www.weatherlink.com/embeddablePage/show/57bd9b1fcb98436b81959e278be157c1/summary
kapr
Mírně pokročilý

 
 
Příspěvky: 6951
Registrace: 30. 04. 2008 16:04
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 41

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na listopad 2019

Příspěvekod godlike » 15. 11. 2019 16:45

https://www.wunderground.com/dashboard/pws/IZDIBY16
https://app.weathercloud.net/d2394664632#current
godlike
Nováček
 
Příspěvky: 1196
Registrace: 14. 12. 2015 10:07
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 18

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na listopad 2019

Příspěvekod JohnBattler » 15. 11. 2019 17:10

Souhlas s kebullem a za Čechy musím říct, že podzim mi přijde v kontextu roku 2019 docela normální. Samozřejmě když to srovnáme s průměry 1960-1990 tak jsme hodně nad, ale v kontextu posledních 10 let zažíváme alespoň v Čechách podzim v normálu. Východ je na tom "hůře" ve smyslu nadprůměrných teplot to je je jednoznačné.

50-60% srážek za letošek snad nikde není, asi 70-80% území republiky má splněno 90% normálu či více za letošek viz.:
http://portal.chmi.cz/files/portal/docs ... _srov.html

Samozřejmě nepopírám, že problém sucha existuje. Jsou tu místa jako SZ od Prahy kde letos spadlo o dost méně než 90% a navíc se to kumuluje už několikátý rok. Ale pak je tu spousta míst, kde to není tak hrozné. No já si myslím, že tyhle suché roky budou brzy vystřídány zase nějakými povodňovými a ono se to "dorovná" i když dosti nešetrným způsobem..

Jinak v Čechách se "ohřejeme" jen o víkendu a od pondělí zase pod 10°C.
JohnBattler
Nováček
 
Příspěvky: 733
Registrace: 24. 01. 2018 16:51
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 14

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na listopad 2019

Příspěvekod dididi » 15. 11. 2019 18:59

Tak ono je to s vnímáním toho co je a není normální dost relativní. Například teplotní rekordy. Rekord je vždy rekord ale jsou třeba období i uprostřed léta kdy některé dny mám rekordní hodnoty jen nepatrně přes +30 což je již několik let celkem běžná teplota. I za tak dlouhou dobu co vedu své záznamy se prostě najdou krátká období kdy shodou okolností v určitou dobu podmínky pro vyšší maximum nejsou. Nicméně počet takových dnů v poslední době významě klesá. Ještě nedávno jsem měl ve své statistice srpnový den kdy bylo minima a maxima dosaženo v jeden den. Byla ro rarita a skoro mě mrzí že už to neplatí. Minimum bylo tuším asi +3,5 a maximu okolo +33 amplituda v suchém vzduchu neskutečná.
Pokud jde o srážky a naplnění normálu tak pravděpodobně jsou některé lokality kdy je splněno na méně než 80% ale mnoho jich nebude a jsou to jen prostorově malá území pravděpodobně někde nedaleko od nás v oblasti ohraničené Kralupy-Mělník-Roudnice-Louny. Já zde mám 81% a toto číslo se pravděpodobně již do konce roku příliš nezmění.
K dalšímu vývoji asi jen tolik že výhledy na změnu které modely občas vyhodí na hranici 200 a více hodin se pochopitelně snadno vytratí ale také se stejně sadno mohou znovu vrátit. Faktem zůstává že srážkově to tak jako tak zatím vypadá špatně. No a listí na stromech to se odvozuje od mnoha příčin ale nikoli s ohledem na to jak bude ale spíše na to jak v době vegetační bylo. Normálnost a nenormálnost počasí nevnímám tak úplně podle toho jaké jsou teploty či kolik spadlo srážek ale jaká je synoptika. A ta letošní podzimní je teda fakt hnus stejně jako ty vyhlídky. Samozřejmně za určitých okolností i ta hnusná TV může nakonec za určitých okolností dotáhnout postupně chladnější počasí ale já opravdu nechci čučet měsíc na stále stejnou oblohu bez slunce navíc v hnusným vzduchu a kochat se tak maximálně jinovatkou či námrazou. To at je raději teplo a střídá se déšt a slunce s čerstvým větrem a vzduchem provoněným oceánem. To je poslední roky taky docela rarita takový vzduch. Přitom teoreticky by to mělo být docela běžné.
dididi
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 2933
Registrace: 24. 12. 2013 11:08
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 41

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na listopad 2019

Příspěvekod mates.lukas94 » 15. 11. 2019 19:44

Tak hlavní run nejnovějšího výstupu GFS prakticky nedává pro východ, kam až časově dohlédne, pod 5°C v minimech... listopad. :D Podle pocasi.divoch.cz má Ostrava (Mošnov?) za letošní listopad zatím průměr 7,5°C a na to, že by to v dohledné době chtělo klesat, to zatím nevypadá.
mates.lukas94
Nováček
 
Příspěvky: 556
Registrace: 07. 11. 2014 19:49
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 2

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na listopad 2019

Příspěvekod Adi » 15. 11. 2019 20:56

Ahoj, po 4 pivech asi nebudu mít skvely úsudek, nicméně ještě nyní je nějakých dubnovych, pardon květnových! 12 nad nulou, Maj je lásky čas, tedy je něco špatně. A pohled na výhled je jasný. Furt teplo
Přání bývá nebezpečně často otcem myšlenky
Adi
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 3478
Registrace: 16. 09. 2008 19:51
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 43

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na listopad 2019

Příspěvekod kebull » 15. 11. 2019 20:58

kebull
Nováček

 
 
Příspěvky: 1445
Registrace: 01. 02. 2010 20:18
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 21

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na listopad 2019

Příspěvekod Adi » 15. 11. 2019 21:38

Kebull:

Nenapadlo tě někdy: Divide et impera?
Že vlastně ona polarizace společnosti náramně svědčí (iuž si urči sám komu), nebudu zde rozebírat politické šarvátky, ono to skončí vždy špatně. Zkrátka a dobře, čím více rozhádanosti, tím více .... třeba klidu pro tahaní nitek.
Už jsem doma, takže aktuálně 12,6.
Fakt tento směr nesnáším. Někdy přináší, ale náhodně a zejména v létě bouřky a zajímavé počasí, poslední roky ani to ne, jen horko a ráno smradlavou inverzi, bouřky nikde, v zimě, když už nic, tady aspoň inverzi, jinak je to monotématický záběr. Jedním slovem fén. Suchý luft štípe v nose a je nezvykle teplo. Sem tam bolí palice a člověk je podrážděn, sám neví proč, ale najednou ho vše **re.
Třeba dnes ráno krásná přízemní mlha, 2 stupně, ze slunka jen kotouč srz chuchvalce mlhy, během poledne se žel to profouklo, co se vlastně divím, věděl jsem to z map, modelových výpočtů.
Nemám rád větrné, teplé noci, kdy ráno nepřinese chladivou, očistnou katarzi plnou rosy z minulých hříchů, ráno po fénu je such, nezvykle teplé, tráva povadlá a člověk je jak po kocovině, nevyspí se, páč vítr hučí, ne po lučinách, nýbř v korunách stromů a ... neutíchá, takže nezeslábne tak, aby bylo bezvětří, tedy najednou pocitově bezvětří je, nelze vyvětrat; ovšem stromy mluví, že je to lež a stále fučí, z vrchu teplý závan, pořád, než příjde úleva v podobě rozpadající se fronty. Nikdy jsem nevěřil, že budu vítat JZ vítr, protože to je nyní nejčastější směr, který aktuálně fučí, když končí fénování. Tatam jsou časy, kdy jeden den fénovalo a na druhý den padal sníh .... :(


Modely si melou svoje variace na jižní směry :mysl:
Přání bývá nebezpečně často otcem myšlenky
Adi
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 3478
Registrace: 16. 09. 2008 19:51
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 43

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na listopad 2019

Příspěvekod mnej » 16. 11. 2019 00:32

Ahoj, dnes krásný teplý den max. 13st, hned jsem letěl makat do zahrady jak tryskáč. NO se rozpustila a vykouklo přes cirry i slunce. Konečně vše rozumně trochu oschlo. Koukám, že někteří JV psychicky nezvládají, ale co si pamatuji už jako kluk, tak se vždy říkávalo, že v listopadu má být většinou typické dušičkové počasí, tj. inverze NO, mlhy a zase inverze NO. Takže ten JV je podle mne velmi častý jev v tomto ročním období. Problém je, že v poslední době se tyto inverze často přelily i do jiných zimních měsíců, což dříve nebývalo. Takže slabší jedinci mají deprese z dlouhého období bez slunce a já většinou v kanceláři v zimě usínám při pohledu ven. Dnes tu inverzi kolikrát způsobuje i jen východní proudění. Jako děcko pamatuji celé řady jasných mrazivých dní bez inverze od východu, pouze s inverzí teplotní v suchém vzduchu. Toto dnes snad takřka není k vidění. Být Adim, tak se raduju ze slunka, klidně bych si to s ním vyměnil. Škoda, že u Prostějova není takový reliéf krajiny, kde by zde tak mocně fénovalo, že by inverze většinou neměla šanci. Jinak v západní Evropě řádí tuhá zima, docela mne překvapuje jak v posledních letech je v Británii docela chladno, protože v minulosti v zimě Londýn a 15st. nebylo nic výjimečného. Sněhové přívaly ve Španělsku a v Alpách jsou impozantní. Kdyby se to celé posunulo víc o 500km na východ, tak na D1 nic nepojede. :D Frontální rozhraní však není daleko, neboť pro Čechy jsou predikovány teploty podstatně nižší než pro Moravu. Nicméně jak už jsem psal dříve, pokud bude studený vzduch zatékat až do Španělska či ještě níže, tak z toho zima pro nás prostě nekouká. Už dříve jsem vypozoroval, že tato situace bývá dlouho stabilní cca 4 týdny. CIAO. :jasno:
mnej
Nováček
 
Příspěvky: 799
Registrace: 09. 10. 2016 22:09
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 16

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na listopad 2019

Příspěvekod zapadni cechy » 16. 11. 2019 01:54

Letošní rok bude zase jednou příkladem toho, jak nenormální seskupení různých normalit může dát naprosto nenormální výsledek. A tak se stane, že letošní naprosto normální rok bude zase druhým, třetím, možná někde i čtvrtým nejteplejším v historii :-)

OT - slíbil jsem tedy něco k té Skandinávii... Od února jsem pobýval na jihozápadě Finska v jednom menším městě u moře. Ten konec zimy tady nebyl moc příjemný. Na tamní poměry bylo dost teplo - teplota oscilovala kolem nuly, bylo mlhavo, temno, sychravo. Krásné, slunečné počasí s mrazivým křišťálovým vzduchem jsem taky zažil, ale takových dnů bylo opravdu minimum. Sněhu ale leželo určitě hodně přes půl metru, evidentně spadlého ve více dávkách a postupně se proměnil v docela solidní ledovec. Občas ho přikrášlilo pár nových centimetrů. Ve městě byly ohromné kopce navršeného sněhu, přitom se kromě hlavní silnice nikde nesolilo, používal se jenom štěrk. Jak teplota kolísala kolem nuly, tak se všude tvořily laguny z roztáté vody, pak to zase zamrzalo, bylo to občas o zdraví se jenom pohybovat po ulicích. Sníh pak odtával hodně pozvolna, zbytky zůstaly až někdy do konce dubna. Jaro bylo celkově určitě teplé, bylo pár zimních návratů, naposledy sněžilo ještě na začátku května, ale vždycky to bylo jen na pár dnů. Na léto jsem měl v tomhle roce štěstí. Nebylo ani zdaleka tak teplé jako v předchozím roce. Pár dnů kolem 30 stupňů tedy bylo - jedno několikadenní období bylo kolem 7. června, druhé trochu delší na konci července. V místě, kde jsem pobýval bylo v červnu a červenci světlo až skoro do půlnoci, pak bylo na nějaké 3-4 hodiny jen takové jakési šero a pak už zase vyšlo slunce. Takže v těch horkých dnech ani nestačila v noci teplota moc poklesnout, určitě byly i nějaké tropické noci. Jinak ale bylo v podstatě celé léto klima, které mně naprosto vyhovuje. Většina dnů maxima kolem 20 stupňů, sem tam trochu tepleji, občas i nějaký chladnější den pod 20. Zajímavý mi přišel srážkový "režim". Už z klimatických grafů bylo jasné, že srážkové maximum je tam trochu posunuté do druhé poloviny léta až začátku podzimu. Třeba srpen má téměř dvojnásobný průměrný srážkový úhrn než červen, zatímco roční srážkové minimum připadá na jarní měsíce. A přesně takhle to letos bylo. Jarní a letní měsíce byly poměrně suché, třeba v dubnu byly srážky jenom v 5 dnech, a to ještě nijak významné úhrny. To se změnilo během srpna a hlavně v září, kdy bylo jenom málo dní, kdy nepršelo. K tomu po většinu dní dost větrno. Skoro každý den chodily od moře pásy přeháněk, kupodivu nejčastěji v nočních a ranních hodinách. Nevím, jestli to byla jenom náhoda, ale vybavuju si spoustu dnů v tomhle podzimním období, kdy už brzy ráno za úsvitu byla obloha plná krásných kupovitých oblaků. Zřejmě to má co dělat s teplotou moře, která pomáhá instabilnímu zvrstvení vzduchu. V souvislosti se srážkami ještě jedna drobnost - zatímco u nás máme v posledních letech ten problém, že někdy i při docela pěkných radarových odrazech na zem nedopadají srážky, tady jsem měl jaksi opačný problém. Často i při nevýrazných odrazech na radaru jsem zmoknul až na kost. Samozřejmě je těžké to nějak porovnávat, ale měl jsem pocit, že oblačnost celkově se tam vytváří v nižších výškách, třeba to může být důvod. Souvisí s tím i to, že se oblačnost po obloze rychleji pohybuje, takže se mi vícekrát stalo něco podobného jako na tom slavném videu z Helsinek z roku 2010...samozřejmě ne až v tak extrémním provedení :)
https://www.youtube.com/watch?v=_KK8F5noCrA

Takže celkově - jaro a léto byly opravdu fajn měsíce, podzim (září/říjen) bych bral radši ten náš středoevropský - jakkoli bychom teď zrovna potřebovali spíš ten finský. Všeobecně ten vegetační vývoj jen tam celkem logicky takový zrychlený. I ten podzim - zabarvení listů a opad - tam proběh rychle během pár týdnů. Na konci října jsem ještě stačil zažít i první sníh.
http://www.meteofrlazne.websnadno.cz/ - amatérská meteorologická stanice Františkovy Lázně
zapadni cechy
Nováček
 
Příspěvky: 761
Registrace: 28. 12. 2011 14:50
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 16

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na listopad 2019

Příspěvekod Rosťa » 16. 11. 2019 06:33

Hezké letní ráno,aktuálně 14 st ,kluci co přijeli do práce z Jablunkovska tak až 15,5 st. a mordor v podobě jv větru.dnešek ve Slezku opět na rekord,možná nárust teploty zastaví oblačnost,jinak by s přehledem padlo 20st.
Nový gfs se to pokouší trhat až 200 h +
Rosťa
Nováček
 
Příspěvky: 904
Registrace: 27. 11. 2014 12:01
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 7

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na listopad 2019

Příspěvekod Mrakomor » 16. 11. 2019 07:18

V Ostravě máme sice jen 12,ale je to venku jak na jaře. Pofukuje..zpívají ptáčci. Já to fenovani tak tragicky jak Adi nevidím. Není deka.ostrava nesvítí v červených číslech co se znečištění ovzduší týče. ..za celý podzim snad byly jen tři dny.kdy bylo zadeklovano. Takže raději tohle než tu druhou. Mlhavou. Smradlavou variantu.jiná na skladě stejně do konce listopadu. .jak vidno. .není. muškáty máme stále venku. Kvetou. Jen 3x jsem je na noc schoval před mrazem a zase dál ven. Vegetační sezóna do konce listopadu zajištěna.
Mrakomor
Nováček
 
Příspěvky: 350
Registrace: 12. 12. 2012 15:32
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 6

Co je to hodnocení?

Zpět na Předpověď počasí

  • Kdo je online

Registrovaní uživatelé: eurycantha