banner

Uživatelské menu

Doporučujeme

Statistiky

• Příspěvků dnes9
  • Příspěvků včera36
  • Celkem příspěvků64432
  • Celkem témat669
  • Celkem členů1493
  • Nový uživatelRobertGuidO
  • Toplist
    Kdo je online

Předpověď počasí na listopad

Předpověď počasí v České republice na kratší i delší období, které sestavují samotní uživatelé - amatérští meteorologové.

Re: Předpověď počasí na listopad

Příspěvekod aviv » 23. 11. 2016 19:37

Kéž by zima vyšla, toto, co máme v Čechách je hnus: ani zima ani teplo, šeď a inverze. Smog zatím u nás na dvojce, ale trojka všude kolem.
3.12. má narozeniny náš syn, bude mu 6 - a já se každoročně neubráním vzpomínce na zimu tenkrát: už od listopadu plno sněhu, že jsem těsně před porodem vyhrabávala místo pro auto na zaparkování, syna jsem z porodnice odnášela v autosedačce za - 10 zabaleného až po uši a po kolena jsem zapadala do sněhu, dcera mezitím v areálu vinohradské nemocnice sáňkovala, na Berounce praskaly ledy a zatopily nám chatu a já na první očkování a kontroly s dvouletou dcerou ( která mi ve sněhu odmítala chodit ) a miminem jezdila tak, že jsem táhla dceru na saních a doufala, že jí syn zabalený do kožešinového fusaku, který pamatoval ještě zimy let sedmdesátých, nezapadne do závěje .)) Bylo to úžasné a já jen litovala, že nemůžeme být na horách a- a každý rok čekám marně repete .)
Tak doufám, že letos, alespoň na chvíli si užijeme i v Praze a že zima bude dlouhá alespoň pro hory, jelikož jarní prázdniny máme letos až jako úplně poslední ..
aviv
Nový člen

Registrace: 01. 03. 2010 16:03

Hodnocení: 2

Co je to hodnocení?

Příspěvekod Tomfik » 23. 11. 2016 19:43

Roptyl modelů je velmi vysoký, vlastně kontrolní kopíruje hlavní ať už do tepla nebo do zimy u GFS. ECMWF se aktualizuje právě nyní a už teď je odlišný. Víceméně situace, kterou modely halvně GFS držel co nejdéle, to je co nejdelší působení a odsun TV na JV bere za své a naopak se vkrádá možnost SZ a Z proudění, to co tam je dále jsou extrémníé záležitosti, dění nad oceánem je úplně unreal TN od 955hpa, vytvořená bez studeného vzduchu. No prostě blbost.

ECMWF 192h Obrázek
Nejnižší teplota 7.1.2017 - -27,1C
Nejvyšší teplota 20.8.2012 - 34,7C
Tomfik
Nováček

Registrace: 06. 11. 2008 09:43
Bydliště: Českomoravské pomezí, situace hodnotím vzhledem k mé poloze
Nadmořská výška: 574m.n.m

Hodnocení: 15

Co je to hodnocení?

Příspěvekod krab » 23. 11. 2016 19:53

Ensembly jsou jako na houpačce. Už nad 150h vice méně nevíme jak bude.

Za povšimnutí stojí stále intenzivní prochlazování východní sibiře. Vím, rekordní teploty ve Verchojanské oblasti dosahují I pod -60°C , nicméně na začátek prosince předovídaných -50°C , možná I méně je docela dost.
V předpovědi GFS má take vpadnout velmi chlaný vzduch do celé široké oblasti středozápadu USA až Mexiku. ( zase předpověď GFS a realita se může rychle začít pěkně lišit)

A jako kontrast stále kladná teplotní anomálie severního pólu a především Beringova úžina, Beringovo moře.

Pacifik stále vykazuje tendenci k slabší La Niňa situaci.

Co se z toho upeče pro nás fakt netuším. Zatím to ale nevypadá na něco jako stabilní zimní počasí se sněhovou pokrývkou alespoň od středních poloh. Prosinec si myslím, ale přinese zajímavé pozorovatelné úkazy pro nás co máme rádi počasí a meteorologii.
336_6_nh.gif
krab
Nováček

Registrace: 13. 11. 2014 17:49
Nadmořská výška: 360

Hodnocení: 24

Co je to hodnocení?

Příspěvekod varel » 23. 11. 2016 20:13

aviv píše:(...)
3.12. má narozeniny náš syn, bude mu 6 - a já se každoročně neubráním vzpomínce na zimu tenkrát (...).

Díky za tu vzpomínku, 1.12. má šest můj synovec, ten den si pamatuju dodnes. Dopoledne mě brácha volal, že se malý narodil a v poledne začalo sněžit, do večera nakydalo docela dost sněhu a fučel severák a na teploměru -8°C, moc pěkný den. 8-)

IMG_7056.jpg
1.12.2010, cca 4 hodiny od začátku sněžení...
Obrázek
"Jsem zapřísáhlý atheista, až se bojím, že mě Pán Bůh potrestá."
Obrázek http://tinyurl.com/cl838bb
varel
Mírně pokročilý

Registrace: 23. 11. 2008 17:28
Typ meteostanice: WS 1600
Nadmořská výška: 250m.n.m.

Hodnocení: 28

Co je to hodnocení?

Příspěvekod James » 23. 11. 2016 20:19

Nový výstup ECMWF potvrzuje ochlazení až do konce svého výpočtu. Poukazuje na to kromě SHMU i meteorologická služba v Itálii :-)

Jinak v oblasti západně od Milána očekávají do konce tydne místy až 600 mm srážek!! Itálie si letos užije s počasím své ...
James
Nový člen

Registrace: 12. 11. 2008 20:07

Hodnocení: 3

Co je to hodnocení?

Příspěvekod Troll » 23. 11. 2016 20:52

milos píše:Vpády studeného vzduchu? Záleží, kdo si pod tím ten studenej luft představuje. Někomu stačí, kolem nuly, ale když kaltna, tak zima se vším všudy. A to v modelech není. Nějaký čajíček na 3 dny je o ničem. A pak měsíc atlantiku nebo smradlavé inverze.

Máme konec listopadu, modely vidí sotva do konce 1. dekády prosince. Myslím, že s ohledem na roční dobu výstupy modelů na cca 7 - 8 dní nejsou nijak špatné a dále to nyní fakt nemá moc cenu řešit. Tento inverzní hnus v neděli skončí a pak pravděpodobně docela pěkné anticyklonální zimní počasí, místy i s ledovými dny, i když se postupně inverze zřejmě opět začne vytvářet, teploty nad normál hned tak nepůjdou. Ještě před 2 dny to vypadalo mnohem hůře. Arktické mrazy nebudou a ledový den sice také třeba v centru Prahy nečekám, ale na to je zatím čas. Nicméně zem trochu promrzne a tak případný sníh v dalším období bude mít větší šanci se udržet, než kdyby napadlo na stávající bahno. Kéž by pak vyšel ten SZ a alespoň hory dostaly nějaký ten zásyp dokud zem bude zmrzlá, ať je brzy nějaký pořádný a trvanlivý základ.

Ale asi by už pomalu bylo na místě založit vlákno na prosinec, většina z nás už se zabývá spíše jím.
Troll
Nováček

Registrace: 10. 10. 2010 20:51
Nadmořská výška: 200 m.n.m.

Hodnocení: 28

Co je to hodnocení?

Příspěvekod Doizer » 23. 11. 2016 21:35

Moc pěkné příspěvky hoši... pěkně se to čte...
No ale k věci... Modely jsou v delším výhledu velmi rozházené ale tak to není nic nového... Já bych se bral v tuto chvíli ale spíš na stranu Ecáku... poslední dobou je to onen model kterému to vychází a dává první náznaky změny jako první přičemž GFS je většinou docela mimo a posléze se jenom veze a pomalu přiklání k Ecáku.
Nejbližší výhled je asi jasný tak zkusím zhodnotit předpověď modelů na 192h a pro zajímavost i dále.
Takže ECMWF kterému věřím v tuto chvíli asi nejvíc.
shod. 1.gif
ECMWF

Tento model ve svém výhledu vysouvá stále své výběžky TV před VB které krátkodobě zmohutní na samostatné TV a posílá je obloukem na J až JV kde se posléze rozpadají tím se stále jakš takž udržujeme na přední straně TV. A díky blokaci Atlantiku nemají TN co jdou od Z žádnou jinou možnost než se stočit na S až SZ udělat si oblouček na hranici severního polárního kruhu a posléze zase jít na J až JV při čemž strhnou sebou i nějakou tu část studeného luftu k nám.
Tento model je zatím pro zimu v Evropě nejpříznivější.
Dále GFS:
shod.2 Gfs.png
GFS

No ze záčátku docela podobný ecáku jen ty TÚ má v trošku horší pozici pro zimu. TV odsouvá více na JV bez rozpadu...Takže by jsme se mohli na chvíli ocitnout i na její zadní straně. Posléze se taky snaží nasunout další TV před VB ale tam v jí v tom brání už nově vzniklá TN která se tam nezastavitelně sune. A tak by stržený vzduch ještě předchozí TN SV od nás už nebyl tak chladný... Ke konci se utlačovaná TV úplně rozpadá a je nahrazovaná rozsáhlou oblastí VT V od nás jak to bylo minulé roky a TN postupující od západu už by se zase jen zastavovali nad VB a stáčeli k S až SZ a měli by jsme tu rázem svižné JZ proudění... ale tahle varianta mě příjde nejméně pravděpodobná... a je To taky už v delším časovém období.
Kontrolní GEFS:
shod.3 GEFs.png
GEFS

Vesměs stejný scénář jako u hlavního běhu GFS akorát ke konci se liší tím že nasouvá výběžek TV od Grónska a postupně tam naznačuje blokaci Atlantiku a vytvořením několika TN nad Středomořím s postupem na SV nikterak však z nějakou studenou epizodou... Tuto variantu také zatím neberu nějak vážně.
Naposledy upravil Doizer dne 23. 11. 2016 22:04, celkově upraveno 1
Doizer
Nováček

Registrace: 08. 12. 2014 18:26
Nadmořská výška: 391-420

Hodnocení: 14

Co je to hodnocení?

Příspěvekod Doizer » 23. 11. 2016 22:00

Další GEM:
shod.4 Gem.png
GEM

Tento model sem dávám jen pro zajímavost... Poslední dobou si tento model žije jak ve vlastním světě. Nepochopitelně si i v blízkém výhledu vytváří své vlastní TN kde by normálně ani nemohlo být... Pro to tento model berte těžce s rezervou.
NAVGEM:
shod.5 navgem.png
NAVGEM

Tento model je docela podobný Ecáku... Ke konci tam má akorát TV protáhlou TV od západu na východ takže svižné Z až SZ proudění a tedy celkem normální počasí. Asi taky docela pravděpodobná valianta.
JMA:
shod.6 jMA.gif
JMA

Ten se zase naopak podobá právě GFS TV postupující na JV bez významného rozpadu... Akorát ta nově nasouvající TV by měla mít větší sílu a více se tam udržet a do budoucny sem více vytáhnout studený vzduch od SZ.

Takže asi tak je to s modely jsou si docela podobné tak do těch 192h posléze se velice rozbíhají...
Zatím :ahoj:
Doizer
Nováček

Registrace: 08. 12. 2014 18:26
Nadmořská výška: 391-420

Hodnocení: 14

Co je to hodnocení?

Příspěvekod Jarda Max » 23. 11. 2016 22:21

aviv píše:Kéž by zima vyšla, toto, co máme v Čechách je hnus: ani zima ani teplo, šeď a inverze. Smog zatím u nás na dvojce, ale trojka všude kolem.
3.12. má narozeniny náš syn, bude mu 6 - a já se každoročně neubráním vzpomínce na zimu tenkrát: už od listopadu plno sněhu, že jsem těsně před porodem vyhrabávala místo pro auto na zaparkování, syna jsem z porodnice odnášela v autosedačce za - 10 zabaleného až po uši a po kolena jsem zapadala do sněhu, dcera mezitím v areálu vinohradské nemocnice sáňkovala, na Berounce praskaly ledy a zatopily nám chatu a já na první očkování a kontroly s dvouletou dcerou ( která mi ve sněhu odmítala chodit ) a miminem jezdila tak, že jsem táhla dceru na saních a doufala, že jí syn zabalený do kožešinového fusaku, který pamatoval ještě zimy let sedmdesátých, nezapadne do závěje .)) Bylo to úžasné a já jen litovala, že nemůžeme být na horách a- a každý rok čekám marně repete .)
Tak doufám, že letos, alespoň na chvíli si užijeme i v Praze a že zima bude dlouhá alespoň pro hory, jelikož jarní prázdniny máme letos až jako úplně poslední ..

Když už jsme v tom vzpomínání, jak píše aviv, taky si pamatuju na prosinec 2010. Manželka s dětma byla na Zličíně a doprava v Praze večer začala kolabovat, tak jsem na auto dal saně, lopatu (kdybysme zapadli) a protože celá Bělohorská stála, vzal jsem to jednosměrkama (proti) a částečně i přes park a snad jsem projel i dětské hřiště, nikde nikdo, jen neuvěřitelná vánice a nebylo poznat, kde je silnice. Přijel jsem do Stodůlek a najel na hlavní, kde se hrabalo pár aut a na metru nabral rodinu. (foto Jeremiášova). Občas když jedu na kole, tak si říkám, proboha a tudy jsem taky jel, a tady přes to... Až mě jímá hrůza... Holt aby rodina neumrzla... Pražané chodili pěšky i několik km a večer už nic nejezdilo. Kamiony nevyjely od čtvrtka do neděle a časopis nám na stánky vyšel prvně od roku 1994 opožděně. Pražský okruh zkolaboval... Celý advent byl v Evropě sněhový.

http://zpravy.idnes.cz/foto.aspx?r=doma ... zpravy_sha
Přílohy
IMG_3057.jpg
IMG_3061.jpg
Naposledy upravil Jarda Max dne 24. 11. 2016 09:12, celkově upraveno 1
Jarda Max
Nováček

Registrace: 07. 11. 2015 09:57
Nadmořská výška: 380

Hodnocení: 8

Co je to hodnocení?

Příspěvekod James » 23. 11. 2016 22:25

Doizer píše:Další GEM:
shod.4 Gem.png

Tento model sem dávám jen pro zajímavost... Poslední dobou si tento model žije jak ve vlastním světě. Nepochopitelně si i v blízkém výhledu vytváří své vlastní TN kde by normálně ani nemohlo být... Pro to tento model berte těžce s rezervou.
NAVGEM:
shod.5 navgem.png

Tento model je docela podobný Ecáku... Ke konci tam má akorát TV protáhlou TV od západu na východ takže svižné Z až SZ proudění a tedy celkem normální počasí. Asi taky docela pravděpodobná valianta.
JMA:
shod.6 jMA.gif

Ten se zase naopak podobá právě GFS TV postupující na JV bez významného rozpadu... Akorát ta nově nasouvající TV by měla mít větší sílu a více se tam udržet a do budoucny sem více vytáhnout studený vzduch od SZ.

Takže asi tak je to s modely jsou si docela podobné tak do těch 192h posléze se velice rozbíhají...
Zatím :ahoj:

Veliké diky za super shrnutí modelu! Je radost číst si tyto komentáře, které mají hlavu a patu. Rád sem chodím už jen kvuli tomu, že muže vypnout od každodenních pracovních a rodinných povinnosti :-)
James
Nový člen

Registrace: 12. 11. 2008 20:07

Hodnocení: 3

Co je to hodnocení?

Příspěvekod Vratislav » 23. 11. 2016 23:29

Musím říci, že mě také zaráží relativně vysoké teploty ve 2 metrech, které mají i po tom ochlazení být. Napříkad aktuální GFS (studený vzduch mimochodem vylévá zase o něco západněji a má tam lehce nižší teploty) při teplotě -12°C v 850 hPa (bude v cca 1500 m) dává třeba pro Polabí maxima 0 - 1°C. To je velmi solidní gradient 1°C/100 m. Přitom bude i přiměřeně foukat a nemělo by být jasno. Je to tím, že je to "narychlo" ve výšce nasátý arktický vzduch, který se nestihl dostatečně etablovat ve všech vrstvách? Nebo je to tím, že to jde přes relativně teplý Balt?

Ještě víc zarážející jsou ale "vysoká" minima v úterý ráno, kdy při stále -10°C ve výšce se mají pohybovat kolem -5°C v Polabí a do -10°C na šumavských pláních, v nichž GFS při předpovědi, pravděpodobně díky post-processingu, běžně počítá s efektem mrazových kotlin. Navíc se má uklidnit vítr (střed TV nad Z Čechami) a být jasno. Akorát mě napadá, že by za to mohla moci vyšší vlhkost, která by dle předpovědi měla být asi 80 %. :) :zima:

A jenom poznámka závěrem, listopad na stanici Praha-Karlov skončí jako teplotně průměrný odchylkou, která bude s velkou pravděpodobností někde mezi -0,3 a +0,1°C.
Vratislav
Nováček

Registrace: 14. 03. 2013 19:45
Nadmořská výška: 220

Hodnocení: 13

Co je to hodnocení?

Příspěvekod Tomfik » 24. 11. 2016 07:55

Zdá se, že rozkolísanost modelů nebere konce, varianta, která se před 3-4dny zdála nejpravděpodobnější a to přesídlení TV na JV a přechodné jižní proudění, je tu tam. Vypadá to na probuzení oceánu.
A co dál, to je otázka, jsou tam JZ, přes blokace oceánu, až po fény, je tam prostě všechny. Zdá se, že nás čeká sinusoidní období v prvním prosincovém týdnu.
Tomfik
Nováček

Co je to hodnocení?

Příspěvekod Adi » 24. 11. 2016 08:39

Ahoj,

Tak od neděle do úterý pozdrav zimy, jinak zase teplo, nebo velmi teplo s fény. Ansámbly jsou celkem jednoznačné a ecák se překlápí do oceánského módu

Bohužel :(
Přání bývá nebezpečně často otcem myšlenky
Adi
Nováček

Registrace: 16. 09. 2008 19:51
Nadmořská výška: 279

Hodnocení: 29

Co je to hodnocení?

Příspěvekod Tomfik » 24. 11. 2016 08:45

Adi docela s tebou nesouhlasím, nemyslím si, že cyklony se budou propadávat tak ve směru jih sever, ale spíše JV. Podle mého vše směřuje k západními až sz proudění.

I když si myslím, že přechodný teplý JZ by byl možná pro nás lepší variantou, ostatně jak ted GFS překopal situace na vzdálených 340h(které jsou unreal) je výborně naskládán.

Podle mého ta TN ještě více zmohutnění a postoupí více na východ kolem 1.12. a tím se TV přiblíží více evropě.
Tomfik
Nováček

Co je to hodnocení?

Příspěvekod Tomfik » 24. 11. 2016 08:58

Co mě k tomuto vede

Obrázek

Potenciál TN, která zůstávala doposud v posadí a vytvoří se jako důsledek zesilněné TV nad Grónskem se studeným vzduchem nemá výraznou překážku v cestě do SE. Oslabující výběžek TV, který se nasune v první polovině příštího týdne zeslabuje, navíc nemá podporu k postupu dále. A jak jistě víme tlakové útvary se velmi nerady stěhují západním směrem na severní polokouli, jak se tu řešilo.
Neříkám, že ta situace bude stabilní, ani že bude výhodnější pro zimu v delším horizontu, ale nevidím dominatní překážku na JV pro zastavení a propad té TN jižně a ne jv
Tomfik
Nováček

Co je to hodnocení?

Zpět na Předpověď počasí