banner

Uživatelské menu

Doporučujeme


hračky

Statistiky

  • Příspěvků dnes0
  • Příspěvků včera15
  • Celkem příspěvků76652
  • Celkem témat808
  • Celkem členů2972
  • Nový uživatelNormaGloff
  • Toplist
    Kdo je online

Předpověď počasí na listopad

Předpověď počasí v České republice na kratší i delší období, které sestavují samotní uživatelé - amatérští meteorologové.

Předpověď počasí na listopad

Příspěvekod Troll » 26. 10. 2016 21:02

Tak říjen se nám pomalu chýlí ke konci a jeho poslední dny zdá se neslibují žádný extra zajímavý vývoj, spíše takové klasické podzimní počasí. Jako celek bude teplotně většinou normální, možná s malou zápornou odchylkou - v tomto roce snad první takový měsíc, a velmi vlhký.

Listopad zdá se začne ve stř. Evropě střídáním průniků chladnějšího vzduchu od SZ - SV (i když nyní se jeví že k nám se ten chladný vzduch dostane jen okrajově) s teplejším Z a JZ nebo J prouděním, což by ve výsledku mohlo přinést v jeho první dekádě zhruba normální teploty s možností krátkých předzimních epizod spojených s prvními ranními mrazy i v nižších polohách nebo přechodně se sněžením už od středních poloh, možná i níže. Z trochou štěstí a nadsázky je tedy určitá šance, že by tak po delší době možná mohla, zejména od stř. poloh, vyjít pranostika "Nepřijde - li sníh na Vše svaté v noci, přijde o sv. Martině se vší mocí. První sníh ve středních a vyšších polohách je zdá se totiž v první pol. letošního listopadu celkem pravděpodobný, ale zřejmě dlouho nevydrží. Skutečné zimní počasí, stejně jako pozdní babí léto je naopak zatím spíše nepravděpodobné.

Měsíc jako celek tipuji teplotně normální a srážkově rovněž s tím, že zejména v druhé nebo třetí dekádě bychom se mohli dočkat prvního náznaku zimy i v nižších polohách, na horách pak již bude zřejmě sněžit i mrznout častěji, ale ta pravá zima to ještě nebude. Každopádně nevěřím tomu, že by ten letošní listopad byl podobně teplý jako loni.
Troll
Nováček
 
Příspěvky: 858
Registrace: 10. 10. 2010 20:51
Bydliště: Ústí n. L.
Nadmořská výška: 200 m.n.m.

Hodnocení: 32

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na listopad

Příspěvekod dawe » 27. 10. 2016 13:32

Počasí o ho.ně bude pokračovat i celý listopad!! Jak jinak že :D
dawe
Nováček
 
Příspěvky: 1376
Registrace: 09. 07. 2008 11:29
Bydliště: Č.Těšín

Hodnocení: -10

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na listopad

Příspěvekod dresi » 27. 10. 2016 18:36

Říjen jako celek nejspíše skončí s rekordně negativní AO a vysoký tlak na severu se pořád nebude chtít vzdát. Logicky je tedy sněhová pokrývka silně nad průměrem. V následujících dnech lze čekat narůst sněhové pokrývky jak v západním Rusku, tak i ve Skandinávii.

Obrázek

Listopad zřejmě začne chladnějším počasím, ale je to pro modely složitá situace. Uvidíme, jak moc studený vzduch se k nám nakonec dostane. Není to moc obvyklé, aby byl Atlantik v tomhle období takhle postavený mimo hru a zejména v Británii si to určitě užívají. Vyhrabe někdo podobné situace z minulosti?
dresi
Nováček
 
Příspěvky: 698
Registrace: 15. 08. 2008 17:56
Bydliště: Frýdek-Místek
Nadmořská výška: 304 m.n.m.

Hodnocení: 10

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na listopad

Příspěvekod Rosťa » 27. 10. 2016 20:15

Ahoj
Já beru říjen všemi deseti,podzim jak z učebnice,listí už téměř dole,hodně srážek,stabilní teploty,synoptika takhle nakloněna už od července,s mini výkyvy,pouze záři tuším 2 týdny v kuse jižní směr,pokud to půjde v nastoleném modu,čeká nás průměrný,nebo chladnější listopad s větší pravděpodobností SV proudění,jen ať to vydrží i celou zimu.Pokud se rozjede silný Atlantik je to v pytli,ale zatím je ta možnost daleko menší než loni,všim jsem si rekordních mrazů na sibiři pro tuto dobu,ale zase teplá Arktida-je co sledovat a přírodě,počasí zdar
Rosťa
Nováček
 
Příspěvky: 699
Registrace: 27. 11. 2014 12:01
Bydliště: Ropice
Nadmořská výška: 380

Hodnocení: 7

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na listopad

Příspěvekod hujer » 28. 10. 2016 09:36

Rosťa píše:...podzim jak z učebnice,listí už téměř dole,hodně srážek,stabilní teploty,synoptika takhle nakloněna už od července,s mini výkyvy,pouze záři tuším 2 týdny v kuse jižní směr,pokud to půjde v nastoleném modu,čeká nás průměrný,nebo chladnější listopad ...

Ano, mám hodně podobný názor ohledně (po dlouhé době) normálního průběhu, jak jsem už psal v tématu Zima16/17 tj.:
Jaro a potažmo i léto mělo skoro běžný průběh a když někteří naříkali, že léto bylo bídné, tak si myslím, že bylo normální. Klasické, bez velkých teplotních extrémů a dokonce (všimněte si) letos zcela bez takových věcí jako jsou povodně či přívalové deště. Prostě normální.
Podzim taky žádné překvapení, standardní průběh, dokonce hodně srážek jak jsem zvyklý z dětství, že jsem po dlouhé době muset objíždět žížaly na chodníku - a to už jsem svinsky dlouho nezažil. Stromy se s příchoděm listopadu pomalu barví a shazují, teploty klesají pomalu níž a níž. Takže opět klasika. Příroda jede v normálu.
Takže i proto tipuju, že listopad (i zima celkově) bude spíše v normálu - což je vlastně oproti rokům minulým podnormál.
hujer
Nový člen

 
 
Příspěvky: 151
Registrace: 14. 01. 2009 07:39
Bydliště: Opava
Typ meteostanice: NetAtmo + GAR 901
Nadmořská výška: 270

Hodnocení: 7

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na listopad

Příspěvekod Vratislav » 29. 10. 2016 11:55

Hmm...GFS už delší dobu načrtává ukázkové Martinské ochlazení. Obzvlášť aktuální výstup je zcela lahůdkový. Poměrně zajímavá je ta alespoň rámcová stabilita výhledů na tak dlouhou dobu dopředu. Ansámly jsou sice velmi rozptýlené, ale TN nad Evropou a zblokovaný Atlantik tam na konec 1. dekády má i ECMWF. Kéž by to klaplo. :zima:
Vratislav
Nováček

 
 
Příspěvky: 555
Registrace: 14. 03. 2013 19:45
Bydliště: Praha -Nové Město
Nadmořská výška: 220

Hodnocení: 13

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na listopad

Příspěvekod mates.lukas94 » 29. 10. 2016 12:25

no, na ten začátek druhé dekády listopadu slšné chladno a pod -10°C v noci, neříkám vůbec, že to vyjde, ale zajímavý výstup :D
mates.lukas94
Nováček
 
Příspěvky: 524
Registrace: 07. 11. 2014 19:49
Bydliště: Hať
Nadmořská výška: 225

Hodnocení: 2

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na listopad

Příspěvekod aahaz » 29. 10. 2016 19:44

Mně se ty poslední výstupy též líbí, ale neměli bychom zapomínat, že opakované výstupy GFS dávaly podobně ochlazení již na začátek listopadu. Všimněte si neustálé odsouvání a zmírňování dané tím, kde inkriminované TN vzniknou a kudy se budou pohybovat. Což jaksi nyní vědět pro druhou dekádu listopadu zdá se být věcí nemyslitelnou. Ale jestli se mě ptáte s jakou pravděpodobností k nám do Prahy přijede Martin na bílém koni, tipnul bych si tak 20% max.. A to jsem velký opptimista.
aahaz
Nováček

 
 
Příspěvky: 1332
Registrace: 08. 12. 2008 17:34
Bydliště: Pomezí Proseka, Letňan a vysočiny, situace hodnotím podle Tomfíka
Nadmořská výška: 290 m n. m.

Hodnocení: 35

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na listopad

Příspěvekod dididi » 29. 10. 2016 20:37

Já bych řekl že ta situace okolo 10.11. je velmi složitá na to abych dnes minimálně tedy 10 dní dopředu tipoval jak to dopadne. Může se stát že pod 500 m.n.m. na sněžení vůbec nemusí dojít stejně jako že něco napadne ve všech polohách při teplotě v maximech okolo 0.
Dokonce se ta situace může opakovat po pár dnech přechodného slabého oteplení znovu a může tedy toto ochlazení trvat i déle než jen 2-3 dny. Vše bude záležet na dráze TN která by se měla vytvořit nad středomořím zda právě tato bude určovat proudění nad stř.Evropou a zda nabere směr k SV. Pokud se následně začne stáčet k S-SZ v důsledku blokování TV bude to ochlazení pouze krátkodobé. A těch nejasností je tam více. Hlavně tam chybí nějaká výraznější TV nad skandinávií která by právě udržela S-SV proudění delší dobu a taky by blokovala postup další TN z atlantiku která může také přinést celkem rychle vzestup teplot. Na druhou stranu pokud by směřovala přes VB k JV mohla by naopak přinést další dávku s. vzduchu i sněžení. Ale přeci jen si myslím že v tuto dobu musí to proudění být opravdu echt studený aby to přineslo zimní počasí do všech poloh a ta situace to tak úplně nesplnuje. Tedy pokud to proběhne tak jak to nyní modely mají což tedy jak jsem zmínil hned v úvodu žádná tutovka není. Ale tak je to situace hodná zvýšené pozornosti a možná se to vyjasní už za pár dní možná nebude nic jasné do poslední chvíle.
dididi
Nováček
 
Příspěvky: 1464
Registrace: 24. 12. 2013 11:08
Bydliště: kralupy nad vltavou
Typ meteostanice: klimatologická
Nadmořská výška: 220

Hodnocení: 32

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na listopad

Příspěvekod Adi » 30. 10. 2016 06:41

Ahoj,

Zatím to na žádnou větší zimu nevypadá.

Takhle, teploty budou většinou slabě pod průměrem, nicméně, pokud vyjdou současné předpoklady, najde se pár dní, kdy na přední straně níží k nám bude proudit docela teplý vzduch. Sněžení a výraznější ochlazení lze vskutku čekat až někdy po 7.11.
Brázdu níže modely do té doby situuji spíše západněji našeho území. Chladnější vzduch, který se k nám dostane, by měl být již trochu teplejší, neboť dorazí spíše od západu až jihozápadu ve smyslu přetočené chladné advekce. To může znamenat taky to, že aspoň ze začátku by neměly být významnější srážky. Frontální systémy "proletí" rychle. To se změní až s přechodem brázdy. Tam ovšem bude důležité to, jak rychle se nasune výběžek vysokého tlaku od západu.

Přesto Martin na bílém koni je stále ve hře,ba naopak, akcie bílé kobyly stoupají

Přeji pěkný den.
Přání bývá nebezpečně často otcem myšlenky
Adi
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 1938
Registrace: 16. 09. 2008 19:51
Bydliště: Horní Suchá, Karvinsko
Nadmořská výška: 279

Hodnocení: 33

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na listopad

Příspěvekod dawe » 30. 10. 2016 17:45

No jak koukám na modely tak tam opravdu žádný chlad co by stál za řeč a o kterém tady někteří už zase mluví jako o hotové věci opravdu nevidím :D Právě naopak jak koukám nyní na GFS tak se to klidně může zvrtnout do extrémního tepla :jojo:
dawe
Nováček
 
Příspěvky: 1376
Registrace: 09. 07. 2008 11:29
Bydliště: Č.Těšín

Hodnocení: -10

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na listopad

Příspěvekod mates.lukas94 » 30. 10. 2016 17:55

pokud se tím psaním o hotové věci myslí můj příspěvek ze včerejška, tak moc dobře vím, že chladné výstupy na 360 hodinách neznamenají vlastně nic :D a souhlasím s Adim, že následující dny to na větší zimu nevypadá ... teď právě je jeden z těch teplejších výstupů GFS
mates.lukas94
Nováček
 
Příspěvky: 524
Registrace: 07. 11. 2014 19:49
Bydliště: Hať
Nadmořská výška: 225

Hodnocení: 2

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na listopad

Příspěvekod dawe » 30. 10. 2016 17:59

Jenže ten chlad tam GFS momentálně neukazuje vůbec :jojo: Jak říkám neradovat se předčasně!Pořád si stojím zatím,že letošní zima bude opět parodií na zimu,a bude tzv opět o ho.ně :ahoj:
dawe
Nováček
 
Příspěvky: 1376
Registrace: 09. 07. 2008 11:29
Bydliště: Č.Těšín

Hodnocení: -10

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na listopad

Příspěvekod Troll » 30. 10. 2016 18:47

No nevím, ale o nějakém příchodu skutečného zimního počasí poč. listopadu tady mluvil málokdo. Navíc je to ještě stále předčasné. Krátké zimní epizody ve středních - vyšších polohách jsou stále možné, stejně jako pár mokrých vloček v nížinách při kladných teplotách, a to je tak vše, co má smysl v první pol. listopadu chtít. Zima pro hory a vyšší polohy nechť nastoupí v poslední dekádě listopadu, nížiny pak mají čas do pol. prosince. Nicméně synoptika, minimálně řekněme ve výhledu do 200 hod.,stále není špatná, Skandinávie i V Evropa by se pěkně zalila studeným vzduchem a byla by jen otázka času, kdy to sem vpadne a vůbec bych nyní nepovažoval za relevantní, kam přesně modely tu níži umísťují.
I když v delším výhledu je tam určité oživení Atlantiku a vyhnání studeného vzduchu z Evropy, je to zatím hodně daleko, navíc to i pak vypadá spíše na SZ než JZ, takže pro hory by to byla šance i tak. Ale jak říkám, ještě máme říjen a dělat dalekosáhlé závěry na dobu delší než 7 dnů je nyní zbytečné. Listopad zatím nějaké velké teplo ale rozhodně neslibuje.
Troll
Nováček
 
Příspěvky: 858
Registrace: 10. 10. 2010 20:51
Bydliště: Ústí n. L.
Nadmořská výška: 200 m.n.m.

Hodnocení: 32

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na listopad

Příspěvekod dididi » 30. 10. 2016 19:18

Tak v podstatě to Troll napsal zcela přesně i když zimu v listopadu nelze vyloučit ani v nížinách ale v podstatě nejdříve v polovině měsíce častěji se to vyskytuje až ve 3-tí dekádě. Někdy jen pár dní ale i týden až 10 dní už se stalo. Navíc to není špatný trend pro zimu jako celek.
Nyní nám GFS TN umrtvil přibližně nad Biskajským zálivem což se stává celkem běžně ale uvidíme v dalších dnech. Stále vidím jako pravděpodobnější její posun nad středomoří žádná výrazná oblast vysokého tlaku tam není a studeného vzduchu v týlové části bude dostávat dost.
Ale jinak o nic nejde hlavní je celkové rozložení t. útvarů a to je zatím letos lepší zimě docela nakloněno. Ale jak zde popisoval ,,vočko" nejdůležitější pro zimu jako celek bude prosinec.
dididi
Nováček
 
Příspěvky: 1464
Registrace: 24. 12. 2013 11:08
Bydliště: kralupy nad vltavou
Typ meteostanice: klimatologická
Nadmořská výška: 220

Hodnocení: 32

Co je to hodnocení?

Zpět na Předpověď počasí

  • Kdo je online

Registrovaní uživatelé: Žádní registrovaní uživatelé