banner

Uživatelské menu

Doporučujeme

hračky

Statistiky

• Příspěvků dnes16
  • Příspěvků včera15
  • Celkem příspěvků71388
  • Celkem témat755
  • Celkem členů2472
  • Nový uživatelequazy
  • Toplist
    Kdo je online

Předpověď počasí na prosinec 2018

Předpověď počasí v České republice na kratší i delší období, které sestavují samotní uživatelé - amatérští meteorologové.

Re: Předpověď počasí na prosinec 2018

Příspěvekod HeyYou » 07. 12. 2018 17:58

godlike píše:Dendrologicke okenko: Pred mesicem jsem se radoval zbytecne. Souseduv jablonovy sad je opet napul zeleny, cili se opakuje scenar poslednich par let, takze mirna zima. V nizinach bude na 90% opet tepla zima.

susedov jablonovy sad je napol zeleny pravdepodobne z toho dovodu, ze sused vykonava letny rez jabloni, nasledne v lete vyrastu nove letorasty, ktore zhadzuju listy velmi neochotne, plati to pre mnohe dreviny, na ktorych je vykonavany letny rez a s charakterom buducej zimy to nema spolocne zhola nic.
HeyYou
Nováček

Registrace: 15. 10. 2013 08:11
Nadmořská výška: 200 m

Hodnocení: 1

Co je to hodnocení?

Příspěvekod lowan » 07. 12. 2018 18:01

Ze stran výhledů, ano pro nížiny to nevypadá nejlépe,ale na horách bude občasně sněžit dle výhledů pořád - déšť tam nejspíše nebude a koncem příštího týden by mohlo ležet přes 30cm na horách :snih: , nížiny také pár vloček dostanou. Je 7. prosince a z posledních let zima vždy přišla déle. Výhledy nad 140h aktuálně nejasné ta TV na severu se zatím nevzdává :jojo:
Zimy

2016/17; T.min -15,0 °C, sníh max 8 cm (týden)
2017/18; T.min -14,0 °C, sníh max 3 cm (X hodin)
lowan
Nový člen

Registrace: 02. 02. 2016 16:15
Nadmořská výška: 162

Co je to hodnocení?

Příspěvekod Beast mode » 07. 12. 2018 18:31

dididi píše:Beast mode: já se neraduji z dnešních +12 jen jsem rád že se dnes konečně vyčistil vzduch. Teprve podruhé v prosinci a nyní to snad pár dní i vydrží.

Aha tak to se omlouvam, ja jsem to nemyslel nijak zle, jen jsem proste chtel napsat trochu sarkasticky komentar :D . Jak říkám každý máme rád jiný druh pocasi ;)
Beast mode
Nový člen

Registrace: 04. 11. 2018 12:52
Nadmořská výška: 254 m.n.m

Hodnocení: 0

Co je to hodnocení?

Příspěvekod dididi » 07. 12. 2018 20:36

Beast mode: omlouvat se netřeba,jen jsem to chtěl vysvětlit...
Ještě komentář ke srážkám. Dokud není výrazněji zamrzlá půda je naprosto lhostené zda jsou srážky ve sněhu či vodě. Vsákne se vše. Problém je že je jich stále hrozně málo.
Jiná věc ovšem je že statisticky jsou srážkově bohatší zimy studené než ty teplé. Neplatí to pro celé území protože hory jsou na tom jinak ale platí to pro většinu území.
Jinak ta situace řekněme od 144 hod. dál je ještě dost nejistá a myslím že modely ještě sem tam vyplivnou zajímavé situace vzbuzující jak nadšení tak naštvání u příznivců zimy.
Pokud jde o srážky mohlo by to možná uspokojit všechny co čekají na významější srážky.
dididi
Nováček

Registrace: 24. 12. 2013 11:08
Typ meteostanice: klimatologická
Nadmořská výška: 220

Hodnocení: 27

Co je to hodnocení?

Příspěvekod krupp » 07. 12. 2018 20:48

Moc nechápu co se na počasí nelíbí. My se tu na návětrné straně Beskyd v porovnání se zbytkem čr docela máme ale stejně mám radost že z nebe leje i obyčejná voda :) Začátkem týdne nasněží - někde víc a někde míň, na horách určitě. Jestli se koncem týdne ochladí podle předpovědi a tenhle sníh zmrzne máme solidní základ na který pak už může jen lehce sypat. Metr sněhu by se mi teda líbil, ale na pořádnou ladovskou zimu je začátkem prosince trochu brzo.
krupp
Nový člen

Registrace: 24. 04. 2017 21:11
Nadmořská výška: 332m.n.m

Co je to hodnocení?

Příspěvekod brhel » 07. 12. 2018 21:38

K srážkové situaci:
Dost vypovídající je následující Graf z Ústí nad Labem: http://www.chmuul.org/akt/srazky.htm
Podle grafu je kalendářní rok 2018 zatím bezkonkurenčně nejsušší za posledních 40 let.
Není vyloučeno, že díky zesílenému západnímu přenosu v prosinci nebude letošní rok úplně nejsušší, ale až na 2. nebo 3. místě za 2003 a 1982. Ale není to jisté.
Ústí je extrém - vyhnuly se mu skoro všechny letní bouřky - avšak i na mnoha jiných místech českého vnitrozemí je suma srážek pod 350 mm a někde i pod 300. Podle atlasu klimatu ČR jsou v českých nížinách průměrné roční úhrny 500 až 600 mm za rok. Takové množství mi letos připadá jako scifi.
brhel
Nový člen

Registrace: 18. 12. 2013 13:59
Nadmořská výška: 290

Hodnocení: 3

Co je to hodnocení?

Příspěvekod JABO » 08. 12. 2018 09:04

Nikdo nekomentuje docela zajímavý vývoj po 14.12? Proti včerejším výstupům docela ochlazení zvýrazněno a prodlouženo, nicméně míra nejistoty stále značná.... :destnik:
JABO
Nováček

Registrace: 25. 11. 2014 17:39
Typ meteostanice: Meteorologická budka
Nadmořská výška: 198

Hodnocení: 6

Co je to hodnocení?

Příspěvekod Mrakomor » 08. 12. 2018 09:31

Protože těm pohádkam nad 120 h už nikdo nevěří. ..večer tam hodí teplo a tak je to furt dokola.
Mel byt chladný a sněžívy týden a opět se to zmírnilo.
Za prosinec tu trapných 5 mm.tak nezapomeňte chválit západní proudění! !!
Mrakomor
Nováček

Registrace: 12. 12. 2012 15:32
Nadmořská výška: 250

Hodnocení: 5

Co je to hodnocení?

Příspěvekod karel » 08. 12. 2018 09:46

Mrakomore u nás od 2.12 napršelo 28mm takže já jsem spokojen a konečně nejsou vidět hladové kameny na Labi v Debrném to to ale trvalo :jojo:
karel
Nový člen

Registrace: 09. 12. 2014 18:41
Typ meteostanice: hyundai
Nadmořská výška: 449 mnm

Co je to hodnocení?

Příspěvekod kapr » 08. 12. 2018 09:53

dle gfs zde mělo spadnout od zač. prosince zhruba 40 mm.. realita 12,4 mm.. ale to je u gfs normální
kapr
Mírně pokročilý

Registrace: 30. 04. 2008 16:04
Bydliště: Buchlovice, okr. Uherské Hradiště, Zlínský kraj, Slovácko, Morava
Typ meteostanice: Davis Vantage Pro 2+, srážkoměr Stratus
Nadmořská výška: 270m.n.m.

Hodnocení: 33

Co je to hodnocení?

Příspěvekod Vasek4 » 08. 12. 2018 10:58

Zdejší diskuse se zvrhla od odborných komentářů úplně někam jinam. Skupina "takydiskutérů" vytlačila ty, kteří něco vědí a kvůli kterým jsem se tady zaregistroval. Ani se jim nedivím, protože psát sem pravidelně podnětné a zajímavé příspěvky skoro nemá cenu, protože se mezi tím množstvím spekulací, nesmyslů a nářků skoro ztratí.

Takže stručně:
1. srážky v jakémkoliv množství a skupenství jsou vítány
2. sníh na promrzlou vyschlou zemi by nebyl úplně ideální
3. když se konečně po mnoha měsícíh odblokoval Atlantik, měli bychom být rádi
4. při západním proudění je pochopitelně více srážek v Čechách než na Moravě, například za prosinec máme zde 25 mm
5. východ dostává větší příděl, pokud dorazí TN nebo vlna přes Alpy na severovýchod, takže v tomto létě tam takové sucho nebylo
6. mokrý deštivý prosinec nevylučuje ochlazení v lednu či v únoru
7. zimu mám rád, ale klidně si na ni ještě několik týdnů počkám
8. "Únor bílý pole sílí " - tato pranostika nám jasně říká, kdy je sníh pro budoucí jaro/léto nejdůležitější
Vasek4
Nový člen

Registrace: 30. 01. 2017 21:32
Nadmořská výška: 215 m.n.m.

Co je to hodnocení?

Příspěvekod Adi » 08. 12. 2018 11:10

Přeji všem krásné jarní ráno,

Oblačno,7 stupňů, mírný JZ vítr. pupeny jsou krásně zelené.

Mrakomore, to nevysvětlíš, byť my jsme kousek od O-vy měli více štěstí, nějakých 18 mm celkem, ovšem na potoce to není skoro vůbec vidět. U vás se projevuje více srážkový stín. Včera ovšem v Ostravě pršelo aspoň podle radaru více?

CtiborV - ono není, mrhpolení, jako mrholení. To včerejší nedalo nic, akorát byly cesty vlhké, srážkoměr nenacvakal nic. Jen to bylo šedé, ponuré, teplé a s nepříjemným větrem. Jiná je, když i u tohoto něco padá, tak máš pravdu v tom, že stromy vyčesávají další vlhkost, takto ovšem ne. Pod stromy bylo skoro sucho.
Pak navečer nějaké slabé přeháňky, celkově za včerejšek od noci do noc necelé 3 mm, z toho 1,5 už byl ve srážkoměru ráno.

Výhledy stále preferují níže na západ od nás. Ona výše nahoře opravdu potřebuje více studeného krmiva. To zatím není skladem. NAO sice půjde po přechodném vzestupu opět dolů, ale maximálně na 0, zřejmě neklesne více důle.
Vidím to takto, že od pondělí do středy by zde mohlo něco napadnout, snad ještě nějaké slabé srážky ve čtvrtek. V pondělí to bude s deštěm, od úterý sněžení. Půjde více o přeháňky, než o trvalé srážky, takže konkrétně u Mrakomora opět nic moc, více od osy Frýdek, Těrlicko, Český Těšín. Možná něco i u nás. Pak přechodné snížení teplot díky výběžku TV v chladném vzduchu. Zatím to padá o víkendu na opětovné oteplování.

Tož tak
Přání bývá nebezpečně často otcem myšlenky
Adi
Mírně pokročilý

Registrace: 16. 09. 2008 19:51
Nadmořská výška: 279

Hodnocení: 32

Co je to hodnocení?

Příspěvekod Rade » 08. 12. 2018 11:49

To je fakt jak děti na písečku. Každý jen na tom vlastním.
Mrakomor píše:Za prosinec tu trapných 5 mm.tak nezapomeňte chválit západní proudění! !!

Adi píše:Mrakomore, to nevysvětlíš...

Spíš je smutné, že to nevysvětlí zbylých 85% území vám, ve Slezsku! Jak bychom si my v Čechách, nemohli dovolit chválit západní proudění, když po 11 měsících (!!!) prší, jak má? To nejste schopni akceptovat fakt, že jednou konečně více napršelo jinde, třeba i tam, kde je to více potřeba?
Já jsem celé (nejen letošní) léto nechápavě kroutil hlavou, když Adi hlásil údaje z letních srážkových situací, ale přál jsem vám to. Pořád to asi bylo málo, ale oproti třeba nám šlo často o násobky úhrnů zde. Jakmile se ale jednou daří i jinde, to je breku %) :D .
Tmin 2009/10: -24°C - 27.1. Ochoz u Brna
Tmin 2010/11: -17,6°C - 4.12. Ochoz
Tmin 2011/12: -20,1°C - 13.2. Ochoz
Tmin 2012/13: -14,9°C - 21.2. Ochoz
Tmin 2013/14: -13,6°C - 26.1. Knínice u Bosk.
Tmin 2014/15: -10,8°C - 27.12. Knínice
Tmin 2015/16: -13°C - -.- Knínice

http://tropik.cz/
Rade
Nováček

Registrace: 04. 02. 2012 21:17
Bydliště: Mrchojedy u H. Týna (7b) a Osvračín u Staňkova (7a)
Nadmořská výška: 460 m n. m. a 370 m n. m.

Hodnocení: 24

Co je to hodnocení?

Příspěvekod Adi » 08. 12. 2018 12:27

Ahoj,

Já vám lidčky te deštík přeji :) Užijte si to, já vím, že to potřebujete. Jenže nás holt ten směr proudění nebývá pro náš region to pravé ořechové. Proto mně to docela zlobí. Vám třeba pomáhá, ale u nás je to diskutabilní. Mimochodem oblast Ostravy má o cca 150 mm méně oproti naší lokaci, tedy je někde na 400-450 mm, což je srovnatelné s vysušenou českou kotlinou.
Souhlasím s Trollem, že pořádné mokro a srážky vyřeší jen dlouhodobější chladnější advekce. Schyluje se k 9 měsíci v řadě nad normálem stran teplot a se srážkami to je přesně naopak, pokud se něco významného nezmění.
Další dny by to mělo jít více od SZ, takže příděl by měli dostat všichni, nebo aspoň většina ČR. Ideální by bylo SZ až SV proudění s četnými srážkami pod vlivem TN. Ovšem zatím je to jen zbožné přání
Mimochodem nový GFS prodloužil chladnou advekci, pak ovšem mizérie. Naštěstí je to zatím říše pohádek. Ještě, že ten výhled na vánoce je tak daleko :)

Přeji všem krásný den.
Přání bývá nebezpečně často otcem myšlenky
Adi
Mírně pokročilý

Registrace: 16. 09. 2008 19:51
Nadmořská výška: 279

Hodnocení: 32

Co je to hodnocení?

Příspěvekod hawrann » 08. 12. 2018 12:38

Rade píše:To je fakt jak děti na písečku. Každý jen na tom vlastním.
Mrakomor píše:Za prosinec tu trapných 5 mm.tak nezapomeňte chválit západní proudění! !!

Adi píše:Mrakomore, to nevysvětlíš...

Spíš je smutné, že to nevysvětlí zbylých 85% území vám, ve Slezsku! Jak bychom si my v Čechách, nemohli dovolit chválit západní proudění, když po 11 měsících (!!!) prší, jak má? To nejste schopni akceptovat fakt, že jednou konečně více napršelo jinde, třeba i tam, kde je to více potřeba?
Já jsem celé (nejen letošní) léto nechápavě kroutil hlavou, když Adi hlásil údaje z letních srážkových situací, ale přál jsem vám to. Pořád to asi bylo málo, ale oproti třeba nám šlo často o násobky úhrnů zde. Jakmile se ale jednou daří i jinde, to je breku %) :D .
Naprostý souhlas, tleskám! Sv společně s jihem byly letos nejvlhčí oblasti republiky a i když i tam spadl podprůměr srážek, tak ne tak výrazný, jako na zbytku republiky. Ale když si počasí dovolí tu drzost zvlažit skoro celou republiku, zatím co SV nejméně, tak to je prostě průser no :)
*"Narazit na hlupáka je katastrofa nejen pro zúčastněné,ale i pro okolí vůbec."
*"Hlupáci byli a budou,je jen na nás rozumných,jak se jim vyhneme!"
hawrann
Nováček

Registrace: 08. 12. 2008 00:35
Nadmořská výška: 330

Hodnocení: 8

Co je to hodnocení?

Zpět na Předpověď počasí