Uživatelské menu

Statistiky

  • Příspěvků dnes3
  • Příspěvků včera3
  • Celkem příspěvků97688
  • Celkem témat1100
  • Celkem členů5517
  • Nový uživatelPruwan
  • Toplist
    Kdo je online

Předpověď počasí na prosinec 2019

Předpověď počasí v České republice na kratší i delší období, které sestavují samotní uživatelé - amatérští meteorologové.

Re: Předpověď počasí na prosinec 2019

Příspěvekod kebull » 05. 12. 2019 12:16

Jasne, ta Amerika je zajimava, podobne mnohdy i Asie, na obou mistech se studenej vzduch dostava fakt nizko.

Ale znova, Amerika je obrovske uzemi, navic mnohem kontinentalnejsi nez Evropa, ktera ma prakticky vsude blizko more... Takze dle meho nazoru tam je vyliti studeneho vzduchu mnohem pravdepodobnejsi a taky posledni roky castejsi. Trosku se ty lokality vyliti meni, ale letos je prakticky pokazdy zasazen Stredozapad (tedy i Chicago a Minneapolis), od rijna uz ponekolikate.

Boston, NY, nebo Toronto uz tak zimni nejsou, resp. hodne se to strida, o teplu se nedozvime. Takze napr. o vikendu tam sice muze byt chladneji, mozna i se snehem, ale napr. v pondeli uz +12C, to jsem aspon ted nasel. Pak se chysta ten zminovany "snowmageddon", Boston maxima kolem -5C a par dni snezeni, ale pravdepodobnost momentalne na 5%, je to jeste daleko na urceni drahy systemu. Toronto podobne, jen tradicne mene snehu a NY ma predpoved na max kolem 0. Takze jen tak pro upresneni :) Rozhodne to je ale zajimavost a na velkem uzemi bude celkem brutalni blizzard, urcite probehne medii. To jen takova vsuvka. Nerekl bych, ze to musi 100% znamenat teplo v Evrope, uz se mi nekolikrat potvrdilo, ze nejde o tak spojene nadoby, jak jsem si myslel, nekdy je naopak s pocasim na SV USA jista kolerace.


Proste si musime pockat. Musim ale bohuzel uznat, ze jsem se asi moc radoval, zimnich projevu v Praze asi tak nula. Mozna, kdybych bydlel porad na vesnici, bylo by to lepsi, i kdyz ani tam dle webkamery rozhodne snih nelezi, mozna nekde v koute v lese...:D mel jsem radost z toho, ze nemusime cekat na prvni snih az tak dlouho, ale on ten sobotni poprasek bude asi na dalsi 2 tydny jedine pripomenuti, ze zacala zima. Skoda no. Loni i predloni jsme v prosinci zazili nekolik snehovych intenzivnich prehanek, letos to zatim vubec nema stavu jak nekteri pisete. Takze, tradicni Mikulasske otepleni samozrejme prijde, ale nevystrida straze s nejakym jo zimnim pocasim, mozna utery nekde. No a kdyz vyslo Mikulasse otepleni, s velkou pravdepodobnosti vyjde i to vanocni...
kebull
Nováček

 
 
Příspěvky: 1445
Registrace: 01. 02. 2010 20:18
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 21

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na prosinec 2019

Příspěvekod Ovar » 05. 12. 2019 12:30

Tak jistě že Domažlice, proč bych dával Prahu :) . Ale sedí to prakticky na stupeň přesně, dokonce tam máme i tepleji, což jen poukazuje na silné JZ proudění. Pokud by byl slabší vítr, tak by to u nás dalo i 10°C.

Mimochodem tímhle tempem, se už rýsují první plky na Vánoční počasí, možná by neuškodila pomalu již každoroční typovačka. Dokud tam většina modelů ještě nezahlédne :) .

A ještě by se slušilo dodat, že aktuálně je extrémní odchylka v západní Sibiři, sice tam jsou celodenní mrazy, ale teploty jsou tam 10°C nad průměrem, což koresponduje s vylitím polárního vzduchu do Kanady a USA.
Ovar
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 1832
Registrace: 24. 12. 2012 14:28
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 48

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na prosinec 2019

Příspěvekod Adi » 05. 12. 2019 12:53

Ahoj,

Aahazi, no tak.

Věštírna gfs z 00 z má pro stejný termín toto:
Obrázek

I kdyby ten teplý scénář 6Z vyšel v nastíněné podobě, šlo by o inverzi, tedy něco podobného, co je teď. Aktuálně +2 a ráno bylo -6. Jinak na samém konci má 06Z Výše u Islandu a pravděpodobnost vpádu studeného luftu na vánoce. 00Z má přímo zimní sen.

Je to stejné, jako si hodit kostkou, akorát je pravda, že v našem případě teplejší varianta má větší pravděpodobnost.

Jinak pánové, díky za skvělé postřehy. Tak má vypadat diskuse o počasí. K oněm srážkám - proč je jich méně - budu asi opakovat to své - je poněkud jiný vektor proudění a tak při Z/JZ směrech chytáme jakési závětří Alp, fronty se "trhají" a nedají nic. Ono je to vidět na aktuálních prognózach - stačí menší zaškobrtnutí k SZ i Z a hledle se srážky objevují. Samozřejmě je to dáno i přítomnosti chladnějšího luftu a samotných jader NT.

Tož toliko.
Přání bývá nebezpečně často otcem myšlenky
Adi
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 3459
Registrace: 16. 09. 2008 19:51
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 43

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na prosinec 2019

Příspěvekod kapr » 05. 12. 2019 13:26

já chcu taky teplo.. dnes jsem zase mrzl, s přehledem první letošní ledový den, windchill -5 až -10.. to bylo strachu, že budou jen mrazové, i čhmú se sekl s tou nulou při nízké oblačnosti.. je tam tma, zima, poletuje sníh... no prostě pro někoho bájo, pro mě ne. Už se na to oteplení těším, bude to zase změna, snad budou i srážky. Na druhou stranu, asi má být chladno, když je ten prosinec..Aktuálně -1,1 °C, prostě zima. Už aby byla pryč. Jo a plášť tak ten zapnutý až ke krku!

tak jo, čhmú už to opravilo, v předpovědi z 11:30 je tmax -2 až 0 °C.. takže pardoooon
https://www.weatherlink.com/embeddablePage/show/57bd9b1fcb98436b81959e278be157c1/summary
kapr
Mírně pokročilý

 
 
Příspěvky: 6951
Registrace: 30. 04. 2008 16:04
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 41

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na prosinec 2019

Příspěvekod xeno » 05. 12. 2019 13:40

No tady taky pěkná kosenka, -1.5C, pocitově tak minus 8 na větru.

Ad GFS věštírna, tam dával před dvěma dny na týden před Vánocema dvě TN od jihu po sobě, teď tam zase
kreslí teplo.... no tak asi to chce počkat, výstupy 7 dní plus se teď mění hodně dramaticky.
xeno
Nováček
 
Příspěvky: 354
Registrace: 11. 03. 2016 08:36
Bydliště:

Hodnocení: 6

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na prosinec 2019

Příspěvekod kapr » 05. 12. 2019 14:37

ps: Na Stupavě začíná v sobotu lyžařská sezona :)... docela brzo.
https://www.weatherlink.com/embeddablePage/show/57bd9b1fcb98436b81959e278be157c1/summary
kapr
Mírně pokročilý

 
 
Příspěvky: 6951
Registrace: 30. 04. 2008 16:04
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 41

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na prosinec 2019

Příspěvekod Adi » 05. 12. 2019 15:06

Ahoj,

Slunko, teplota na nule, při zemi celý den šedivák, místy sem tam trocha sněhu. Začal fučet vítr, pocitovka asi dost pod nulou, to mám neskutečně rád, neuvěřitelně mně to nabíjí. Tisíc krát lepší než +10 a fén. Škoda, že nevyšel ledový den.

Zas u Kapra chladněji, wrrrr

Tepla je na rozdávání, letos mírou vrchovatou, je čas aspoň na teochu zimního počasí i když říznuutého inverzí. I to se počítá
Přání bývá nebezpečně často otcem myšlenky
Adi
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 3459
Registrace: 16. 09. 2008 19:51
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 43

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na prosinec 2019

Příspěvekod JABO » 05. 12. 2019 17:20

Tak musím uznat, že to aahazovi s tím Mikulášem docela vyšlo... :ahoj: tedy při zemi samozřejmě zaúřadovala inverze, ale pokud by se jednalo o přetočený SZ, tak tady v Čechách těch 15°C a i víc bude úplně s přehledem... :jojo:
To jen tak na odlehčení...
Co je horší, že poslední výstupy opět jedou do tepla, i když před pár dny tam byla vidět určitá naděje na zimní epizodku. No ale na to už se poslední zimy moc nehraje, protože víme, kam to většinou sklouzne.
Snad tedy od víkendu budou nějaké srážky - zatím listopad přinesl necelých 20 mm a to je totální bída s ohledem na suché léto...
Tak nějak doufám, že by alespoň období okolo svátků mohlo přinést zimní situaci do nižších poloh a když ne tu, tak alespoň čistý luft a trocha slunce... :jasno:
Jinak mě docela překvapilo, že západní část Sibiře je dost teplá - studený vzduch je vytlačen až hodně daleko za Ural...Pěkně je to vidět na Ventusky:
JABO
Nováček
 
Příspěvky: 1326
Registrace: 25. 11. 2014 17:39
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 15

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na prosinec 2019

Příspěvekod Michal kajter » 05. 12. 2019 21:58

Tak ten poslední výstup GFS je fakt hodně přehnanej, tím skončí tyhle teplý výstupy a spadne to zpět k něčemu normálnímu si myslim, přece jen je na severu celkem dost zamrznuto, uvidíme, zatim je jasný jen to, že se prozatím rozjede atlantik, dle mě tak maximálně na týden :jojo:
Michal kajter
Nový člen

 
 
Příspěvky: 142
Registrace: 04. 09. 2019 08:58
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 3

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na prosinec 2019

Příspěvekod Adi » 05. 12. 2019 22:49

Ahoj,

Něco ve stylu - dáváme bolševikovi rok, nebo dva? :) Kéžby to skončilo co nejdříve.

Bohužel spíše špatné zprávy:



Vortex ano, ale jen pro Severní Ameriku ...

Pro Evropu zima jen z inverze asi ... a pravděpodobně i méně srážek

A.

Ps. Ecák nevypadá na tu bídu až tak zle ...
Přání bývá nebezpečně často otcem myšlenky
Adi
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 3459
Registrace: 16. 09. 2008 19:51
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 43

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na prosinec 2019

Příspěvekod mnej » 06. 12. 2019 00:50

Ahoj kolegové, zdravím po delší době, díky nezměrnému úsilí i parádnímu počasí jsem zahradu 29.listopadu dodělal na 100%, uff to bylo o fous, asi mě má Pán Bůh rád, rozhodně nesdílím žádnou skepsi, že nemrzne až praští. Ovšem teploty okolo nuly jsem od 30.11. uvítal, neboť alespoň bláto zmrzlo a já v pohodě na dělání el. přípojky mamce na chatu dojel i s vozíkem a nezapadl v poli jak partyzán v zákopech. Uvítal jsem rovněž sluneční vložku, která zde prosvětlila ty nejkratší dny. Brzy bude Lucie, která sice noci upije, ale dne nepřidá, ale pak už se to začne konečně otáčet. Bohužel opět počínaje dneškem bude slunce opět nedostatkové zboží. Dnes při inverzi -1st., dříve toto počasí evokovalo druhou půli listopadu, to zas není taková pohroma. Pravda, ve výšce teploty nad průměrem, ale v minulosti to takto bylo mnohokrát. Diskuze o změně proudění je zajímavá, já se přikláním spíše k tomu, že hluboké níže zůstávají zaparkovány nad VB či jižněji z jednoho prostého důvodu a tím je teplejší moře, ze kterého tyto cyklony čerpají energii a nechce se jim nad pevninu. Proto TV sice většinou rychle odsunou na východ, ale z prohřátého Atlantiku se jim prostě nechce (zdá se, že ty níže potažmo příroda je chytřejší než my všichni dohromady). To by mohlo být příčinou stabilního a déletrvajícího jižního proudění, nad kterým tu dost uživatelů běduje, i přes to, že sever Evropy je například teď patřičně prochlazen. Všimněme si, že Atlantik se probudí právě ve chvíli, kdy jeho teplota s postupujícím časem ročního období klesne. Naopak na jaře, kdy je jeho teplota nejnižší, není problém, že tu vlítne mrška a ještě v květnu donese studený luft kdesi od polárního kruhu, z čehož půlka republiky trne, aby všechno nezmrzlo. Ano oteplit se má, ale nijak fatálně, žádné rekordy na obzoru nejsou. 7.-8st. v maximech není žádná pecka. Prosinec bude spíše nevýrazný, pravděpodobnost výraznějšího ochlazení na jeho konci bych viděl docela výraznou na 80%. CIAO. :jasno: :jasno: :jasno:
mnej
Nováček
 
Příspěvky: 793
Registrace: 09. 10. 2016 22:09
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 16

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na prosinec 2019

Příspěvekod kebull » 06. 12. 2019 08:39

Zajimava teorie, ja bych naopak cekal, ze vic tepla = vic energie a tedy zivejsi prenos... ale samozrejme mozny je cokoliv, s temi vpady podzim vs. jaro mas pravdu, i letos napr. ochlazeni na konci rijna snezeni prineslo jen do vyssich poloh, na jare by asi snezilo vsude, ale to bude spis tim, ze je atmosfera i zeme vic prochlazena.

Kazdopadne, dneska to vypada, ze se NO protrha i kolem Prahy, coz je za me urcite dobre i pres vyssi teplotu. Taky zacina foukat. Bohuzel u toho ale asi zustane a znovu tak bude produktem trosku zivejsiho proudeni jen ten vitr...I kdyz Karas vcera rikal, ze hory by mely dostat pres vikend az 25cm, tak nevim.

Jinak, uz jsem psal, momentalne to nevypada vubec zimne, ale nebojte, od 8.1. do konce mesice jsem zase pryc, takze aspon 3 tydny zimni budou :D

Peknej den
kebull
Nováček

 
 
Příspěvky: 1445
Registrace: 01. 02. 2010 20:18
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 21

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na prosinec 2019

Příspěvekod hanz » 06. 12. 2019 09:35

Ahoj,

Tak máme za sebou několik mrazových dní a k tomu jeden ledový. Včerejšek bych definoval jako velmi chladný zvzláště díky studenému větru a inverzi. Maximální teplota byla -1,5 stupňů nicméně pocitovka o dost nižší a ani leden by se nemusel za to stydět. :zima: :zima: Dnešek bude velmi podobný včerejšku v případě, že se udrží nízká oblačnost (To jsou ty chladné inverze. :)). Jinak od zítřka do úterý nás čeká srážkově bohaté období s tím, že někde na horách by mohlo slušně nakydat.
hanz
Nováček
 
Příspěvky: 1478
Registrace: 30. 04. 2008 14:32
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 6

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na prosinec 2019

Příspěvekod godlike » 06. 12. 2019 09:58

https://www.wunderground.com/dashboard/pws/IZDIBY16
https://app.weathercloud.net/d2394664632#current
godlike
Nováček
 
Příspěvky: 1187
Registrace: 14. 12. 2015 10:07
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 18

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na prosinec 2019

Příspěvekod Tomfik » 06. 12. 2019 12:33

Chumelí z nízké oblačnosti, velmi zvláštní jev když je ve vyšších vrstvách takové teplo, častěji mrholí. Teplota je stále kolem -3C, zimní den jak vyšitý, leč zítra ráno skončí.
Nejnižší teplota 7.1.2017 - -27,1C
Nejvyšší teplota 20.8.2012 - 34,7C
Tomfik
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 3241
Registrace: 06. 11. 2008 09:43
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 35

Co je to hodnocení?

Zpět na Předpověď počasí

  • Kdo je online

Registrovaní uživatelé: godlike