Uživatelské menu

Statistiky

  • Příspěvků dnes1
  • Příspěvků včera10
  • Celkem příspěvků97790
  • Celkem témat1103
  • Celkem členů5517
  • Nový uživatelPruwan
  • Toplist
    Kdo je online

Předpověď počasí na prosinec 2019

Předpověď počasí v České republice na kratší i delší období, které sestavují samotní uživatelé - amatérští meteorologové.

Re: Předpověď počasí na prosinec 2019

Příspěvekod Tomáš.Malek » 14. 12. 2019 22:25

Předpovídat počasí na zimu je v posledních letech velmi triviální a snadný. Když v cervenci řeknu že prosinec bude velmi teplý, zamračený a škaredý, na 99 procent se trefím!! I letosni prosinec stojí a podle ppředpovědi i bude stát za hovno!! První polovina prosince byla sice poměrně impotentní ale alespoň byla patrná nějaká snaha o začatek zimy. Teploty se blížily normálu nebo byly jen mírně nad. V noci byl už pravidelně mráz ve dne slabě nad nulou. Do normálního prosince to nemělo až tak daleko. Pouze sníh bohužel stale žádný. Několikrát slabě poletovaly vločky a u nněkterých z vás se vyskytl třeba i poprašek ten ale dlouho netrval. Víceméně bylo ale lezavo a nevlídně a počasí připomínalo listopad. Ovšem druhá polovina prosince to už bude opět absolutní antizima. Dle předpovědi to už zavání opět teplými rekordy!! :mysl: v příštím týdnu + 10 až +13 °C to neni nadprůměrné ale už extrémní teplo! (Vzpomeňte si v kolika měsících v roce letos už padaly teplé rekordy. Kromě ledna a května v podstatě každý mesic v roce!) Jak jsem už před casem předpověděl rok bude opět pravděpodobně aspirovat na umístění mezi nejteplešimi roky v historii a jediným podnormálním měsícem bude květen.
Moje zkušenost praví ,že vydařená zima začíná už během druhé puli listopadu mrazem a snežením. Pokud nenapadne první snih do Mikuláše, bude celý prosinec ztracený. A vypadá to, že jsem se opět. Nemýlil.
Tomáš.Malek
Nováček
 
Příspěvky: 631
Registrace: 12. 02. 2010 01:06
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: -7

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na prosinec 2019

Příspěvekod kombi » 15. 12. 2019 10:43

Tak podle německých sousedů -Grillwetter zu Weihnachten? Ale pořád je tam naděje!
https://www.wetterprognose-wettervorher ... chung.html
kombi
Nováček

 
 
Příspěvky: 915
Registrace: 26. 08. 2008 13:34
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 8

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na prosinec 2019

Příspěvekod Tomfik » 15. 12. 2019 10:48

Tak s daty můžeme hodnotit, jako první prosince klasicky teplotně průměrnou, nebyly zde žádné teplotní výkyvy, chyběly srážky. Včera tu bylo nejsilnější sněžení této zimy, dnes už obleva. Situaci můžou mít v CHMi jasnou, v modelech je taková nemastná a v indexech ještě zamotanější AO do výrazného - , NAO do slabého -.

Očekávám nástup zimu kolem štědrého dne..

Teď nás čeká spíše zářijové počasí, ale ta jasnost počasí po 20.12 je víceméně dána jen pokračováním zaběhlé fáze...

Z mého pohledu budou níže, které se budou vyskytovat u baltu daleko íce promlouvat na JV a nad skandinávií a severně by mohla v důsledku silného ochlazení vznikat TV, které lehce může být odolnější než se zdá. Na severu nebyla v podstatně TV v Evropské části už přes měsíc, což je celkem nezvyklé.
Nejnižší teplota 7.1.2017 - -27,1C
Nejvyšší teplota 20.8.2012 - 34,7C
Tomfik
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 3241
Registrace: 06. 11. 2008 09:43
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 35

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na prosinec 2019

Příspěvekod Tomfik » 15. 12. 2019 12:44

Nejnižší teplota 7.1.2017 - -27,1C
Nejvyšší teplota 20.8.2012 - 34,7C
Tomfik
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 3241
Registrace: 06. 11. 2008 09:43
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 35

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na prosinec 2019

Příspěvekod Adi » 15. 12. 2019 13:45

Ahoj,

Tak nás čeká jeden z nejteplejších prosincových týdnů (myšleno historicky) Už nyní je 13,5 a teplota nadále stoupá při čerstvém větru a skoro zatažené obloze, prostě takový (před)jarní humus odpovídající dubnu. Nespadla ani kapka.

Pojďme sázet:

za A: Padne někde 20? Jak vysoko se to dostane? Vítr bude i nadále poměrně silný, což znesnadní noční ochlazování a při podpoře slunka během dne, naopak může podpořit fénový efekt. Koneckonců relativní vlhkost nyní je na 40 procentech.
za B: kdy se maximální teploty dostanou pod 10 stupňů. Myšleno že na celém území ČR teploty klesnou pod výše uvedenou hodnotu
Ecák je sympatický, ovšem i ten dává teploty lehce pod nulou ve výšce, při západních směrech větru, takže i u něj maxima horko těžko půjdou důle.
GFS jede další extrémní peak během Štědrého dne (po přechodném ochlazení)

Z mého pohledu, když se koukám na ansámbly, gfs je pravděpodobnější, defacto všechny běhy dávají poměrně značný hrb hnedle 25.12. Ani jeden nejde pod průměrovou křivku. Nicméně je tu určitá naděje. Nyní se to motá v zhruba měsičních cyklech. Takže potom, v samotném závěru roku bychom mohli jít konečně aspoň a normál/podnormál a v tom duchu jít aspoň první dekádu ledna. Pokud to tak dopadne, těžko říci ...

Zatím platí, že nás čeká týden dubnových teplot.

A.
Přání bývá nebezpečně často otcem myšlenky
Adi
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 3473
Registrace: 16. 09. 2008 19:51
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 43

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na prosinec 2019

Příspěvekod Pája76 » 15. 12. 2019 14:02

Včera 0,2 mm, dnes do rána 2,7 mm srážek.
Tak nevím.... Dnes v předpovědi od ČHMÚ maximálně 11°C a už nyní jsme téměř na 14 a při oblačné obloze občas prosvítá slunce, tak to možná o pár desetin nad 14°C ještě povyskočí. Pardon, ale tohle v prosinci je fakt hnus :-@
Dnešní výhledy na další týden opravdu spíše březnovo/dubnové. Škoda.
Možná předčasně, ale z mého pohledu alespoň průměrné zimní počasí v prosinci pro nás už odepisuji, tak snad v lednu 2020 :snih: :zima: :snezeni: :zima:
Pája76
Nováček
 
Příspěvky: 283
Registrace: 17. 09. 2016 22:59
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 1

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na prosinec 2019

Příspěvekod kebull » 15. 12. 2019 14:04

Tak jasne, nejtepleji o Vanocich, na to uz jsme si zvykli, tady bych trosku i souhlasil s prispevkem T. Malka, i kdyz asi trosicku mene nez tech jeho 99%, mozna tak na 90% Vanoce = teplo, casto az extremni. Mozna to ma GFS za ty roky uz jako konstantu na vstupu, ze kteryho pak lezou vystupy :) porad si myslim, ze 20C nepadne, hlavne kvuli kratkym dnum a kotline CR, to je muj nazor. Co je asi jasne, ze i prosinec bude prepisovat plusove rekordy, v tom ma Malek taky pravdu, krome kvetna nebyl letos snad mesic, kdy by se to nestalo.

Znamena to mimo jine, ze k nasim kazdodennim zivotum uz patri i heat wave a je jedno, jestli v zime, nebo lete, muze prijit prakticky kdykoliv a deje se tak celkem pravidelne. V chladnejsim obdobi to zatim prinasi spis plusy jako napr. ze se mene protopi... pokud teda teplo neznamena i neco ve stylu Kyrilla. v lete je to ale samozrejme peklo ohrozujici zivot prakticky pokazde.

No nic, nezbyva nez to zas a opet preckat, ja jsem rad, ze tenhle vikend na hodne mistech opravdu solidne zaprselo/snezilo (sorry Adi a dalsi), necekal jsem to.
kebull
Nováček

 
 
Příspěvky: 1445
Registrace: 01. 02. 2010 20:18
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 21

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na prosinec 2019

Příspěvekod brhel » 15. 12. 2019 17:26

Tento víkend v Čechách naplno zaúřadovalo oceánské proudění, které přineslo vydatnější déšť do pohraničních hor a nějaké srážky se dostaly i do vnitrozemí.
Vůbec bych se nezlobil, kdyby podobné počasí jako dnes panovalo i během svátků, když už nelze počítat se sněhem.. Aspoň tady v Čechách mi připadá profuk od Z jako lepší varianta, než nehybná inverze - pro lidské plíce i pro přírodu.

Mimochodem poslední zasněžené vánoce - se silnou sněhovou vrstvou, která se v Praze udržela od konce listopadu až do tří králů - byly přesně před devíti lety, o vánocích 2010/2011.
brhel
Nováček
 
Příspěvky: 656
Registrace: 18. 12. 2013 13:59
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 5

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na prosinec 2019

Příspěvekod zapadni cechy » 15. 12. 2019 17:53

Tak jestli se teploty na příští tři dny, tak jak je má Aladin, stanou skutečností (a já bych tomu docela věřil), tak to začnou regulérně kvést stromy...
http://www.meteofrlazne.websnadno.cz/ - amatérská meteorologická stanice Františkovy Lázně
zapadni cechy
Nováček
 
Příspěvky: 761
Registrace: 28. 12. 2011 14:50
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 16

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na prosinec 2019

Příspěvekod kebull » 15. 12. 2019 18:07

brhel
Presne jak pises, prosinec 2010 byl nejen z dnesniho pohledu legendarni, hlavne ten zacatek, pamatuju na dojizdeni z Rican od vlaku autem, bylo skoro -10C a prakticky denne vanice. Docela mazec, i za tu chvilku jizdy. A pak jsme se segrou uvizli v Londyne, dva dny nic neletalo, ani vlaky nejely, nakonec jsme ale chytli let do Holandska, odkud nas vzali domu autem tata s kamosem 23. 12. navecer :) Sice pak opet nastala vanocni "obleva", z dnesniho pohledu to ale byla obleva celkem srandovni, navic pak zase mrzlo... njn. Ovsem po tomhle prosinci mi prijde, ze zimy u nas uz pak vsechny staly vice mene za prd, mozna krome r. 2017, kdy jsem tu ovsem nebyl...

Jinak prave prechazi asi posledni pasmo srazek, pred nim se odpoledne trochu protrhala oblacnost, i pres to teplo mi to prislo docela fajn. Vzdycky budu mit radeji dynamiku nez statiku :) A presne, konecne sly srazky od Z, takhle pekne kompaktne jsem je uz dlouho nezaregistroval. Takze taky by mi tohle pocasi pres svatky nijak nevadilo i pres teplo, co by prineslo.
kebull
Nováček

 
 
Příspěvky: 1445
Registrace: 01. 02. 2010 20:18
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 21

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na prosinec 2019

Příspěvekod Tomfik » 15. 12. 2019 18:33

Tak ten peak GFS na 24.12 už má jenom hlavní výstup.. ENS o 8C jinde... To je vidět jak to je jasné dané....
Nejnižší teplota 7.1.2017 - -27,1C
Nejvyšší teplota 20.8.2012 - 34,7C
Tomfik
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 3241
Registrace: 06. 11. 2008 09:43
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 35

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na prosinec 2019

Příspěvekod Adi » 15. 12. 2019 18:43

Ahoj,

Opět jsme byli jednou z nejteplejších lokalit.
U mně 14,1, ještě nyní je 11. A ani kapka. Zde platí, že pokud je frontální zóna nastavena takto, s železnou pravidelností příjde jen protivný vítr a nechutné teplo. Tohle, co přechází přes Čechy má charakter studené fronty, žel se to sem nedostane, popřípadě se to rozpadne, chladný vzduch bude během noci vytlačen na severozápad.

Stran povánočních výhledů - počkáme na ecák, s čím příjde. Ranní běh, byl na tu bídu relativně ok.

Přeji pěkný večer.

A.
Přání bývá nebezpečně často otcem myšlenky
Adi
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 3473
Registrace: 16. 09. 2008 19:51
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 43

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na prosinec 2019

Příspěvekod aviv » 15. 12. 2019 20:01

Zima 2010/11 byla neopakovatelná. 3.12. se mi narodil syn - a celý prosinec se skoro nedalo vyjet s kočárkem, bydlíme u parku a řešila jsem to tak, že jsem tahala sáňky na kterých moje tenkrát dvouletá dcera držela toho našeho novorozence nabaleného jak na Sibiři ( bylo i - 10 ) a takto jsme korzovali po Riegráku. Zní to jak sci-fi v dnešním kontextu. Bohužel nyní, kdy bychom si ten sníh nějak užili, tak si myslím, že se už nezopakuje.

Co se srážek týká, noc na dnešek přes 2mm tak aspoň něco...
aviv
Nováček
 
Příspěvky: 577
Registrace: 01. 03. 2010 16:03
Bydliště:

Hodnocení: 2

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na prosinec 2019

Příspěvekod lowan » 15. 12. 2019 20:36

Tak na to jak extrémní nadprůměr měl být až do nekonečna tak se snad "ochladí" na nadprůměr. Nezbývá než čekat co modely nakreslí za 1,2 dny hnus zatím :temp:
lowan
Nový člen
 
Příspěvky: 186
Registrace: 02. 02. 2016 16:15
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 1

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na prosinec 2019

Příspěvekod Rosťa » 15. 12. 2019 20:37

Ecák něco zkouší i na vánoční svátky,ale dle postavení TŮ by to bylo jen přechodné a opět kolej to samého dokola.Adi má pravdu,dneska stačila pouhá mikina,když dneska +14 tak co útery,středa,ahaz nebude daleko pravdě,je to maraz na tu dobu a takhle rekordně teplé,dlouhé období v prosinci zažijeme nejspíš všichni poprvé.Kdyby to trvalo přechodně a šup zpět aspoň do průměru,tak chápu,ale tohle je moc.
Rosťa
Nováček
 
Příspěvky: 904
Registrace: 27. 11. 2014 12:01
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 7

Co je to hodnocení?

Zpět na Předpověď počasí

  • Kdo je online

Registrovaní uživatelé: Žádní registrovaní uživatelé