Uživatelské menu

Statistiky

  • Příspěvků dnes4
  • Příspěvků včera3
  • Celkem příspěvků97825
  • Celkem témat1103
  • Celkem členů5517
  • Nový uživatelPruwan
  • Toplist
    Kdo je online

Předpověď počasí na říjen 2016

Předpověď počasí v České republice na kratší i delší období, které sestavují samotní uživatelé - amatérští meteorologové.

Re: Předpověď počasí na říjen 2016

Příspěvekod pepa » 29. 09. 2016 17:38

Davidek : Ty sem pořád házíš ty pranostiky ( nic ve zlém ), ale myslíš že alespoň trochu platí ? Přece jen vznikaly v hlubokém dávnověku, některé už ve středověku, jiné v 18-19 století a mám dojem, že pár moderních si vymyslela i paní Honsová. Vychází alespoň některá trochu statisticky v posledních 20-30 letech ? Ani ten Medard už není co býval. Jinak bych souhlasil, že klidně studená zima přijít může, ve slavném roce 1929 ji nikdo nečekal ani náhodou, a třeba i nověji byly mrazy koncem prosince 1996 dost velkým překvapením. Ale osobně tipuji zimu stále nadprůměrnou, ale chladnější než minulé roky, a něco na způsob roku 2006, nebo alespoň 2010 čekám spíše až tu další zimu ( nebo zimu 2018-2019 ).
Z dalšího soudku - ČHMÚ ochlazení příští týden zatím moc nedramatizuje, ani neuvádí možnost mrazu ve 2. metrech v nižších či středních polohách, zatím ani zmínka o možném sněžení alespoň na hřebenech hor. Přitom zatím to vypadá, že třeba ve středu by se např. na Lysé hoře sněžení objevit mohlo, stejně pak další dny při vyjasnění už v některých i neprofláklých lokalitách i první regulérní mrazík vůbec nevylučuji. Nicméně to stejně vypadá jen na mírný podprůměr, vlastně jsem čekal 2-3 dny i 4°C pod průměrem, asi možná to ani nebude - no uvidíme. A ještě jednou pro Davidka - dnes na infometu byl názor nějakého rodáka žijícího v okrese Brno-západ, že prý zde 6 týdnů nepršelo. Kolik máš naměřeno od poloviny srpna ? - opět nic ve zlém, snad nenapíšeš, že je to 150 mm nebo více......
pepa
Nováček
 
Příspěvky: 841
Registrace: 22. 06. 2014 13:46
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 8

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na říjen 2016

Příspěvekod kamil » 29. 09. 2016 20:04

kamil
Nováček
 
Příspěvky: 477
Registrace: 07. 02. 2014 07:41
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 0

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na říjen 2016

Příspěvekod Jarda Max » 29. 09. 2016 21:19

Pro zimní nedočkavce. Ještě toho moc není, až během října. La Nina bude zatím tak nějak normální, žádný extrém. Myslím, že říjen bude zajímavý, zaprší, zafičí a zamrazí. I zima by mohla být zajímavá...

http://www.gavsweathervids.com/winter20 ... ast-uk.php
Jarda Max
Nováček
 
Příspěvky: 678
Registrace: 07. 11. 2015 09:57
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 14

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na říjen 2016

Příspěvekod Troll » 29. 09. 2016 21:51

No s těmi pranostikami je to případ od případu, troufám si říct, že nezanedbatelná část z nich platí velice dobře i v dnešní době (vánoční obleva, jen minimální pravděpodobnost mrazů před sv. Václavem v nížinách, Jiljské ochlazení) některé jsou zcela pověrečné či nesmyslné (jaký bude rok a počasí na základě toho, na který den v týdnu připadne nějaký konkrétní svátek), další platily v minulosti a buď určitým kolísáním klimatu již nyní platí jen omezeně či lokálně (ledoví muži, pokles průměrných denních teplot již od 3. červencové dekády - svatá Anna, odpoledne podzim na sv. Eliáše) a další k danému datu již neplatí např. z důvodu kalendářové reformy (Lucie noci upije), atd. Na velkou část z nich pak lze úspěšně nahlížet statisticky v delším časovém období, tj. za dobu našeho krátkého života, resp. jeho část, po kterou sledujeme počasí máme dojem, že moc neplatí, avšak třeba ve stoleté řadě se ukazuje, že tam reálné jádro je (Medard a jeho jednotlivé vlny, hlavní vrchol zimy v pol. ledna a vedlejší vrcholy po 20. 1. a před. pol. února, návraty zimy před pol. března, aprílová chladna, předčasné teplo na jaře bývá vystřídáno pozdními mrazy atd.) - v tomto ohledu doporučuji knihu "Medardova kápě, aneb pranostiky očima meteorologa" od J. Munzara, i když v pár věcech bych s autorem přeci jen nesouhlasil popř. se tam projevuje více než 30 leté stáří této knihy.

Jinak 1. dekáda října díky ještě velmi teplému počátku bude zřejmě jen slabě podnormální, i když cca od 4. 10. by ty teploty mohly, zpočátku zejména na SV, spadnout na tuto roční dobu poměrně hodně nízko a skutečně S a SV hory mohou dostat první sněhové vločky a možná i 1. tenkou pokrývku, což by ale v polohách 1000 -1200 m. n. m. bylo přesně v dobu, kdy lze tuto skutečnost v průměrném roce očekávat. Měsíc jako celek tedy může ještě dopadnout prakticky jakkoli, od mimořádně studeného po velmi teplý s tím, že osobně čekám něco kolem normálu. Docela zajímavá je ale ta předpokládaná synoptika, v prosinci - únoru by to znamenalo pěkné mrazy.

Někdo tady psal o tom, že průměrná říjnová teplota je kolem 10 st. a v Praze ještě více - skutečnost je taková, že kolem 10 st. je to v podstatě jen v té Praze, popř. dalších několika nejteplejších místech v ČR, jinak je to spíše 8-9 st. v nižších polohách a kolem 7 st. ve středních polohách. Nicméně je zde velký rozdíl mezi poč. a koncem měsíce. Teploty, které nastanou v příštím týdnu budou určitě pro poč. měsíce značně podprůměrné, tedy alespoň v těch nejchladnějších dnech, přičemž v závěru měsíce bychom je považovali naopak možná už za nadprůměrné.

Ohledně zimy fakt ještě nevím, podzim se zatím celkem podobá mimo jiné třeba roku 1947 a zimu 1947/1948 bych bral všemi deseti. Panika i jásání jsou tedy zatím více než předčasné. Jinak když vidím v předchozím příspěvku předpovídané anomálie tlakového pole pro následující měsíce, tak kdybych jím měl věřit, pak je možná ta synoptika v příštím týdnu jen počátkem nějakého delšího trendu a pak bychom se měli v zimě na co těšit, i když už zase slyším nářky nad holomrazy :D
Troll
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 1547
Registrace: 10. 10. 2010 20:51
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 38

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na říjen 2016

Příspěvekod pepa » 30. 09. 2016 04:59

Jen ještě málo k těm pranostikám - mně stejně přijde, že s tím, jak je cirkulace poněkud odlišná od např. ještě 80-let, tak už zdaleka tolik neplatí ani ty "osvědčené", jako Medard, Jilské ochlazení, Babí - Svatováclavské léto apod., jen ta Vánoční obleva - ale co také čekat v mírných zimách ( i když v roce 2015 kolem Štěpána tuším něco přišlo ). Ohledně synoptiky která se rýsuje - je každopádně dost zajímavá a spíše by mě seděla k období leden - březen. Troll zde zmínil podobnost s rokem 1947, v naší kronice jsou uváděny mrazy až -13°C koncem října, což bylo po mimořádně teplém září asi dost brutální. Já jsem pro tuto dobu nejvíce zažil -10°C koncem října 1997. Rok 1948 pak mám z pamětí zafixovaný jako takový mírný, přiměřeně teplý i s přiměřeným množstvím srážek, a také úrodný ( sedláci byli s průběhem počasí v našem regionu spokojeni, bolševik do toho v tomto roce ještě moc nekecal ). A ještě k příštímu týdnu - od úterý čekám podprůměr, ne zas tak moc velký, cca 3-4°C, ale přece jen si myslím, že ČHMÚ nadhodnocuje, uvidíme - ale podle modelů by mně více sedělo 4/ -1°C jako min. a 9-14°C jako max. v polovině týdne. Pak je to otázka - stočení na jihovýchod, návrat jihozápadu, ve hře je také - po krátkém mírném oteplení další pokles už opravdu s možností sněžení na horách a prvními mrazy v nížinách ( netroufám si odhadnout ).
pepa
Nováček
 
Příspěvky: 841
Registrace: 22. 06. 2014 13:46
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 8

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na říjen 2016

Příspěvekod Davidek » 30. 09. 2016 07:29

takže k otázkám:

1. pranostiky - dávám to sem zejména pro zpestření a jsem rád, pokud to zrovna sedí, že aktuální počasí lze označit za i dříve tradiční. Určitě to není tak, že asi tisícovka pranostik sedí na každý den jako pr...l na hrnec. To ne. A taky to nelze brát tak, že když něco má být 4.10., že to bude přesně 4.10., ale vnímám to jako trend pro období +- 3dny tam, tři dny dopředu. Samozřejmě některé singularity zcela vymizely, jiné platí - mám odzkoušeno v posledních letech - Vánoční obleva, Jilské ochlazení, Václavská tepla. No a pak platí ty, co nelze zpochybnit, resp. popisují prodlužující/zkracující se den. Ale to neznamená, že dalších dvacet neplatí poslední léta vůbec. Letos pěkně vyšel Vavřinec, např. před tím ne.

2. srážky září u nás - víceméně nás minula tak zářijová vlna, kde v Čechách lítaly 100mm - tudíž jsem chtěl právě dnes září označit za supersuché s úhrnem 6-8mm! ze 4.-5.9.

3. když tepeme nepřesnost pranostik, já ještě tepnu nepřesnost supermoderního Aladinu, který dnes ráno dával u nás 14°C a bylo 5°C, ve městě Brně 8°C. To už je masakrózní nepřesnost i na jeho podzimně/jarní zvyklosti, který pro V území prostě neumí. Teď už je ale na úrovni žáby a žebříku. Odpoledne dává, rána ani trochu cca 4 týdny. Příčiny známe, nicméně co s tím...
Davidek
Nováček
 
Příspěvky: 729
Registrace: 03. 05. 2008 14:39
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 7

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na říjen 2016

Příspěvekod Tomfik » 30. 09. 2016 08:18

Tak se zdá, že srážek v modelech přibývá a teplota ve výšce klesá. Už bylo potřeba, hlavně srážky. Hlavní GFS je nejhůř kontrolní až 20mm. A průběhu týdne asi výšková TN od SV.
Nejnižší teplota 7.1.2017 - -27,1C
Nejvyšší teplota 20.8.2012 - 34,7C
Tomfik
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 3241
Registrace: 06. 11. 2008 09:43
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 35

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na říjen 2016

Příspěvekod dusik » 30. 09. 2016 09:34

Troll: Aha. Myslel jsem si, ze prumerna rijnova teplota je vyšší. Mne šlo ale spis o vysvětlení rozdilu mezi průměrnou denní teplotou a průměrnou maximální teplotou. Často dochází k zamene a vznika tak spousta informačního šumu a zmatku...
dusik
Nový člen
 
Příspěvky: 61
Registrace: 29. 10. 2008 13:26
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 0

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na říjen 2016

Příspěvekod pepa » 30. 09. 2016 09:49

Tak děkuji Davidkovi za vyčerpávající odpověď a vcelku myslím, že se s ní dá dost souhlasit. Aladina neřeš - ten je prakticky neustále mimo, Tobě dával třeba 14°C a v Brně bylo 8°C ( u nás také ), v některých lokalitách dnes minima neklesla pod 15°C a pochybuji, že to Aladin podchytil - šlo většinou o vyšší polohy nebo profláklé lokality na východní Moravě, nebo pod Jizerkami.
pepa
Nováček
 
Příspěvky: 841
Registrace: 22. 06. 2014 13:46
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 8

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na říjen 2016

Příspěvekod honza552 » 30. 09. 2016 15:18

Tak nás příští týden zřejmě čeká docela výrazné ochlazení,jen by mě zajímalo zda čhmú se schválně drží trochu při zemi s tím ochlazením jelikož třeba GFS ho tam hodil trochu výrazněji hlavně na SV:
Obrázek
A je snad jisté že hory čekají první shěhové vločky a počítám že třeba na Lysé hoře se objeví první souvislá sněhová pokrývka a pro zajímavost accuweather a myforecast předpovídají smíšené srážky také u mě
honza552
Nový člen
 
Příspěvky: 155
Registrace: 02. 08. 2015 08:25
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 1

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na říjen 2016

Příspěvekod Newman81 » 30. 09. 2016 16:55

Nejlepší pranostika je: "Pokud Dawe na fórum nepřispívá, zima se na nás zblízka dívá."
Newman81
Nováček

 
 
Příspěvky: 298
Registrace: 06. 01. 2010 22:23
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 0

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na říjen 2016

Příspěvekod Tomfik » 30. 09. 2016 17:27

Je obrovská škoda, že není v neděli 20.12, to by byla jízda. Tak ideálně postavenou zimní situaci ani nepamatuju. Nádherná extremní mrazová synoptika

Obrázek
Nejnižší teplota 7.1.2017 - -27,1C
Nejvyšší teplota 20.8.2012 - 34,7C
Tomfik
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 3241
Registrace: 06. 11. 2008 09:43
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 35

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na říjen 2016

Příspěvekod Jarda Max » 30. 09. 2016 19:02

UK & Ireland 2016/17 AUTUMN AND WINTER FORECAST
https://www.youtube.com/watch?v=2BLSstFFU6Y
Jarda Max
Nováček
 
Příspěvky: 678
Registrace: 07. 11. 2015 09:57
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 14

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na říjen 2016

Příspěvekod berg » 30. 09. 2016 23:01

No nelíbí se mi to, ale co se s tím dá dělat... Kdyby bylo po mým tak zima max 3 týdny kolem Vánoc, něco v lednu a finito. :) Tak ať si alespoň užijeme zimu se sněhem a bez chřipek.
berg
Nový člen
 
Příspěvky: 87
Registrace: 13. 10. 2015 11:31
Bydliště:

Hodnocení: 3

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na říjen 2016

Příspěvekod valsoraj » 01. 10. 2016 02:35

Tak mi dovol reagovat, co je lepší? Zima celá v duchu listopadu, neslaná nemastna, inverze a pliskanice... Po tři zimy toho bylo dost i s tema chripkama. Ať je v létě léto a v zimě zima. Letošní léto nebylo,myslim nějak extrémní. Možná tak akorát. Jen mám dojem, že tu na východě těch bouřek moc nebylo. To mi scházelo. Teď přichází podzim. Ještě je velmi blízko k letním hodnotám v těchto dnech. A snad se to má změnit v blízké době. Půjdeme prostě do říjnového charakteru. Mě osobně vůbec nevadí, že je teď takové příjemné teplo, ale zlomit se to s proměnou ročního období prostě musí. A mít pul roku nevabny podzim až někdy do dubna... to fakt ne. Není přeci krásné to co bývalo? Nasnezilo, na druhý den se rozjasnila obloha a bylo pěkne mrazivo a tak po pár dní tu v nížinách. Situace která má nastat 4. az 5. října by možná byla tou idylkou v zimních měsících, teď ale přinese ten sychravý podzim. Tak jsem chtěl jen říct, že pro mě je vždy lepší pěkná zima s oblevami, než půl roku monotonniho počasí jako loni. Protože i teplofilove (i když se mi ten vyraz nelíbí) ten půlrok musí přečkat.
valsoraj
Nový člen

 
 
Příspěvky: 97
Registrace: 20. 11. 2010 17:13
Bydliště:

Hodnocení: 5

Co je to hodnocení?

Zpět na Předpověď počasí

  • Kdo je online

Registrovaní uživatelé: Žádní registrovaní uživatelé