banner

Uživatelské menu

Doporučujeme


hračky

Statistiky

  • Příspěvků dnes3
  • Příspěvků včera21
  • Celkem příspěvků74748
  • Celkem témat792
  • Celkem členů2742
  • Nový uživatelDipgozHof
  • Toplist
    Kdo je online

Předpověď počasí na říjen 2017

Předpověď počasí v České republice na kratší i delší období, které sestavují samotní uživatelé - amatérští meteorologové.

Re: Předpověď počasí na říjen 2017

Příspěvekod pepa » 31. 10. 2017 07:05

Ještě k nedělní situaci - mě překvapuje, jak malé jste měli nárazy. U nás v Havl. Brodě 28 m/s a v Přibyslavi, kde stanice není v údolí a chráněna lesy dokonce 35 m/s. Výsledek - spolu s kůrovcovou kalamitou, je ten, že pokud jednou budu mít vnoučata, budu jim na fotkách ukazovat, jak vypadaly jehličnaté lesy. A zajímavé také je, jak ČHMÚ podcenil srážky, na několika místech bylo přechodně dosaženo i 3 SPA.
pepa
Nováček
 
Příspěvky: 598
Registrace: 22. 06. 2014 13:46
Bydliště: Havlíčkův Brod
Nadmořská výška: 455

Hodnocení: 6

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na říjen 2017

Příspěvekod dididi » 31. 10. 2017 08:53

No ono s tím větrem a jeho nárazy je to složité a jsou velké rozdíly v maximech i na malé vzdálenosti. Záleží zejména na terénu ale taky kde se vyskytla nějaká silnější přehánka či bouřka.
Moje stanice má např. mnohem nišší průměrné rychlosti větru díky poloze v údolí které leží ve směru ZSZ-VJV a navíc terén v něm ještě stoupá v ZSZ směru kde je převýšení cca 55 výškových metrů. Naopak když v zimě fouká z V směrů kdy jsou většinou navíc nízské teploty vítr proti svahu zesiluje a to je pak dost nepříjemné.
Jsou rovinatá místa kde rychlost větru příliš nekolísá a průměry jsou tam vysoké ale nárazy nejsou až tak silné jinde je to naopak. Včera jsem prohlédl les a zejména v horních partiích kde les končí a přechází v pole které se táhne rovinou na kopci v délce několika km až k Velvarům je vývratů a polomů celkem hodně. Nejvíce toho spadlo tam kde před pár měsíce vznikla nová paseka. Borovice ,jasany,buky zlámané v různých výškách. Směrem dolů z kopce pak už jen sem tam vyvrácené duby většinou suché nebo uvnitř dřeva vyhnilé a pod.
Včera večer první záporná teplota cca -0,6 pak se zatáhlo a ráno +5. Výhledy nic moc. GFS mění srážkové úhrny na víkend od 0 až na více než 10mm ale celkově to směřuje spíše k počasí pod vlivem VT a povětrnostní nudě. Je to ale celkem tradiční počasí první poloviny listopadu i když tedy ta oblast pod vlivem VT je neobvykle rozsáhlá. Změna tedy nejdříve v půlce měsíce.
Jinak dnes mám zde poslední maximum nad +20 bylo to v r.2001 +20,6 a v listopadu tu zatím +20 nebylo a nevypadá to ani tentokrát na takový rekordní zápis.
Pokud jde o srážky za víkend dalo to jen 6mm ale jinak říjen bude někde okolo 200%
dididi
Nováček
 
Příspěvky: 1383
Registrace: 24. 12. 2013 11:08
Bydliště: kralupy nad vltavou
Typ meteostanice: klimatologická
Nadmořská výška: 220

Hodnocení: 32

Co je to hodnocení?

Zpět na Předpověď počasí

  • Kdo je online

Registrovaní uživatelé: TommyAst