Zobrazit diskusi v plném vzhledu
Předpověď počasí v České republice na kratší i delší období, které sestavují samotní uživatelé - amatérští meteorologové.
Téma uzamknuto

Re: Předpověď počasí na říjen 2018

11. 10. 2018 17:47

hawrann píše:
aahaz píše:Meridionální proudění, tedy podle rovnoběžek, nyní převládá, to ano...


Podle mě je meridionální proudění právě podél poledníků (sever-jih) a zónální podél rovnoběžek (zapad-východ)

samozrejme jsem myslel poledniky, asi mi to čert nakukal...

Re: Předpověď počasí na říjen 2018

11. 10. 2018 18:14

Konečně je v modelech co vyhlížet, ovšem srážky jsou zatím v nedohlednu. Ochladí se v druhé půlce příštího týdne (snad). Situace 280h+ vypadá slibně ovšem je to zatím sci-fi. Ale nějaký slušný podzimní zásyp alp by se hodil.

Re: Předpověď počasí na říjen 2018

11. 10. 2018 20:42

Ano, stávající neskutečné babí léto cca do pondělka, pak už pozvolná změna a ochlazování, i když zpočátku jen slabé a beze srážek, významnější změna, snad i se srážkami, až nejdříve kolem 20. 10. Uvidíme.

Jinak ty teploty jsem podcenil, již včera 24 st., dnes dokonce těsně letní den, asi nejpozdější, jaký jsem kdy zaznamenal, čekal jsem teploty cca o 3 st. nižší. Teplota ve 22 hod. kolem 20 st. (dnes to bude podobné) a v 8 hod. kolem 15 st. by také slušelo spíše červenci. Zkrátka mé dosavadní zkušenosti předpokládaly při dané synoptické situaci vytvoření mlh či nízké oblačnosti nebo alespoň přízemní teplotní inverze udržující se po značnou část dne. Díky jejich absenci tedy bude těchto několik dnů skutečně bude patřit k nejteplejším, jaké kdy ve 2. dekádě října v mé oblasti byly, pokud tedy nebudou vůbec těmi nejteplejšími. Naproti tomu na horách bývá touto dobou i tepleji a současné teploty (třeba kolem 1000 m. n. m.) tam jsou relativně nízké a na aerologických výstupech je vidět inverzní vrstva těsně nad hladinou 850 hPa. Je ale zajímavé, že ještě o pár dní dříve (po většinu 1. dekády měsíce) by takovéto teploty v mé lokalitě nebyly vůbec nic neobvyklého, zaznamenal jsem i o 2 st. vyšší, zatímco od 10. 10. v mé oblasti alespoň za dobu posledních 30 let tak teplo ještě nebylo.

Re: Předpověď počasí na říjen 2018

11. 10. 2018 23:00

ono je to dáno více vlivy, sušší vzduch, nízká vlhkost obecně (třeba na Domažlicku byly o vikendu bouřky, a vítr je tam nyní relativně slabší, prot tam mlhy mají, i když ne celý den. Inverzi je těžké odhadnout, ale většinou je silnější, pokud ji předchází průnik studeného vzduchu a hned další den je přes tden jasno a vyšších vrstvách proudí tepý vzduch, a není moc silné proudění, nedojde k promïchání + v této roční době radiační bilance, kde hraje roli každý den. Týden znamená den kratší až o půl hodiny! Proto kdyby tato situace nsstala za 2, 3 týdny vše bude jinak.

Re: Předpověď počasí na říjen 2018

12. 10. 2018 06:57

Hezké ráno
Tohle počasí,teplo,stabilita TV je fakt nevídané,v tomhletom roce kdy léto převažuje od března nic překvapivého,ještě aby v prosinci bylo 15 st.grylovalo na sucho od jihu a je dokonáno.
Nějaká změna se přecijen rýsuje za týden,kdyby mohla Tv ustoupit a nastat typický podzim,vidí to Gfs tak uvidíme,je to daleko a lehce to může skončit krachem,navíc je třeba srážky.

Re: Předpověď počasí na říjen 2018

12. 10. 2018 08:54

Ať je tu způsobené GO nebo něčím jiným dokud se nám nevrátí západní proudění tak jsme zkrátka v p**eli. Letošek je opravdu postavený na hlavu. Stačí se podívat jak vypadá synoptická mapa nyní.
Obrázek

Na sever je pumpován extrémně teplý vzduch a v severní Skandinávii mají v 850 Hpa tepleji než v Řecku a to je v půlce října něco neskutečného. V Atlantiku jsou sice tři pěkné cyklóny, na Britských ostrovech mají vichřici, ale na kontinent se to jentak neprosadí. Sice modely naznačují změnu cca toho 17.-18.10. ale obávám se, že to zdaleka není jistota.

Jak tu někdo psal, že v Praze bývá v průměru v 72% západní proudění. Tak kolik to bylo letos? 20 možná 30 max.?

Re: Předpověď počasí na říjen 2018

12. 10. 2018 09:51

Ahoj,

Delší dobu jsem zde nebyl, dovolená atd ...

Takže - Nyní je opravdu velmi teplo. Včera to lezlo ke 24, v Karviné o pár desetin utekl letní den. Dnes se obávám toho, že bude ještě tepleji, fénuje vydatněji z jižních směrů. U Rosti je to ještě více výrazné. Včera jsem se vrátil z Alp, Nauders, na pomezí Rakouska, Itálie i Švýcarska. I tam bylo poměrně teplo, teploty přes den od 12 k 15. Na italské straně bylo v dolině okolo 20, teda ve výšce cca 750 metrů. Opravdu chladněji bylo až téměř ve 2000 metrech ... Naopak ve Švýcarsku se v dolinách držel dlouho chladný vzduch. Sníh ležel někde nad 2500, na severních svazích.
Innsbruck naopak měl ještě tepleji, alpský fén se projevil mohutně.
Po celé cestě zpět bylo všude teplo, I večer všude nad 15, až u nás, v noci za Brnem u Olomouce měřák u dálnice dával 12, za Moravskou bránou u Bílovce 6. Tolik bylo ráno i u nás (včera) Dnes tepleji, minima okolo 8, více profukuje a lze očekávat, že nad 24 se dostaneme určitě. Padne letní den? %) :mysl: :mysl: :-! Jsem z toho unaven a podrážden, holt meteosenzitivita na fén spojená s tím, že horko opravdu nemusím.

Jak to bude vypadat dále. Lze očekávat, že teploty dosáhnou svého vrcholu nyní, pak by měly pozvolna stagnovat. Ovšem do neděle stále 19-23, místy i do 24-25? Od pondělí slabý pokles teplot, větrák od jihu se zastaví, zpomalí, pak okolo 18 -19 přejde nevýrazná fronta, za kterou, jak jinak opět výše, ovšem směr proudění už bude jiný a teplota ve výšce nižší. Teploty tedy 12-16, místy do 18. Smysluplné ochlazení a doufejme - konečně i nějaké srážky až okolo 22. Ansámbly to vidí docela zřetelně.

Tož tak.

Původně jsem neočekával takovou dardu tepla; měl jsem za to, že se inverze více projeví a fronta v neděli bude výraznější. Zatím máme za říjen 8 mm srážek z fronty na začátku měsíce ... a lze očekávat, že dalších 10 dní nespadne ani kapka. :(

Přeji pěkný den

A.

Ps. Zejména pro Rumburaka: Diskuse o GW patří do vlákna tomu určeného. A za druhé - opravdu není v lidských silách udělat něco s počasím. Vyčistit luft, to ano, upravit režim zemědelství taky, nějak lépe zadržet vodu - rovněž . Můžeme výsadbou zeleně a údržbou zelených ploch snížit teplotu v rozpálených městech. Toť vše. Jestli na to bude reagovat povětrnost, je otázkou, snad ano, ovšem tak z 10-20 procent, zbytek je na přírodě, slunku a globální cirkulaci na planetě.

Re: Předpověď počasí na říjen 2018

12. 10. 2018 10:11

Adi pěkně jsi to napsal dobře se to čte doufejme že změna nastane toho 22.10 jinak srážky nulové ještě že je ta rosa jinak by to bylo v p..... a že zde ta rosa je veliká tam kam nepříjde slunce tak se vláha drží celý den.

Re: Předpověď počasí na říjen 2018

12. 10. 2018 11:04

aahaz píše:Tak 100 let jsem možná přehnal, ale tenkrát se zase topilo ve spustě lokálních topenišť v centru, nicméně 50-60 let je to určitě. Navíc to umístění stanice v Klementinu je docela specifické, nejsou tam tak často dosahovány extrémní maxima, ani minima, jak je tomu třeba na Karlově. Ale to je jedno, protože my potřebujeme právě tu kontinuitu bez změny umístění.

Meridionální proudění, tedy podle poledníků nyní převládá, to ano. Když se podíváte do meteorologických atlasů z 80. let, mám pocit, že jsem četl, musel bych se podívat, že v Praze převládá ze 73% západní proudění, jinak tomu už je ale v Bratislavě, kde je to podstatně méně. Nicméně, pokud by to bylo aspoň trochu v rovnováze, měli bychom tu nejen teplý vzduch od J a JZ, ale v obdobné míře též studený vzduch od S a SV, a to se děje minimálně! Proto tohle vysvětlení je jen částečné. Řekl bych, že to je způsobeno celkovou větší dynamikou atmosféry na severní polokouli, která je dána podstatně teplejším atlantikem. To ve svém důsledku po proniknutí studeného vzduchu do Severní Ameriky, který je nevyhnutelný, to se dělo i v minulosti, (nejsou zde překážky a žádné teplé moře) vytvoří po styku s teplým vzduchem nad severní amerikou hluboké cyklóny, které putují k Evropě a podporují vznik dalších hlubokých cyklón v Severním atlantiku a protože nemají bariéru tvořenou chladným vzduchem nad severním ledovým oceánem, putují výrazně severněji, než bylo dříve zvykem. Je to ale všechno propojené, TV, která je nad velkou částí Evropy nenaruší a chladný vzduch se nedostane do středomoří, kde by se vytvořili TN, které by postupovali k SV a opět by stáhly chladný vzduch do středomoří - TN, atd..., to je zase jenom velmi partikulární pohled. Ono je to vlastně jednou příčinou druhého a naopak důsledek brání změně. Chtělo by to rozebrat synopticky, řekněme za posledních 8 let. Ale za základní příčinu té změny bych viděl opravdu globální oteplování - tedy celkově teplejší pevniny, ale hlavně moře. Pro Evropu to znamená paradoxně teplejší a stabilnější počasí, mnohem častěji pod vlivem TV, jak v létě, tak v zimě, ale třeba pro USA mnohem větší extrémy, než v minulosti. Ani bych se nedivil nějaké rekordní zimní bouři tam už někdy začátkem listopadu, případně více silnějších bouří během zimy.Nečakal jsem to, ale ze 4/5 naprosto souhlasím a zjednodušeně je tento vzorec přesným odrazem, toho co se děje.
Je jen otázkou zda celkový nárůst teploty, který se nyní děje je otázkou, zda existuje nějaký bod zvratu(break point), kdy se celá tato teze směrem k Evropě obrátí. Evropa obecně začíná měnit klima, u nás je to paradox, protože celkově ČR byla zvyklá na podnebí, které často bylo spojeno s přechody frontálních systémů a tomu se nyní vzdalujeme a dostáváme se jakoby více na východ, více pod vliv kontinentu a to pro nás znamená daleko častěji dominance TV.

A pokud jste sledovali situaci prvního půlroku (2-7měsíc), pomalu bylo pořád proudění ze severních směrů, jenže výraznou amplitudu dělal prohřátý vzduch, který stál nad evropou a stále svítil oskar.
Docela by mě zajímalo, jestli pokud by někdo dělal statistiku ranních minim, zda náhodou bychom nebyli pod normálem díky hodně častým jasným nocím.

Je otázkou, jak toto bude vypadat v zimním období, je známo pokud by vliv TV neodezněl tak dříve či později jeden vpád chladnějšího vzduchu nad pevninu by pevninu výrazně ochladil a pak by zde tento chlad setrvával, zvláště v přízemní vrstvě.

Můžeme se domnívat, co se stane pokud by nad severním oceánem nastalo bezledí, zda by tam vznikaly odlišné tlakové útvary, co reakce golfského proudu.

Ale to vše je už za tím bodem zvratu, ke kterýmu nám možná chybí stupně, nebo už jen desetinky, nebo je ještě výrazně vzdálen.

Re: Předpověď počasí na říjen 2018

12. 10. 2018 11:53

Možná se přepneme z jarního a letního kontinentálního proudění na zimní JZ a J...Zima bude pak jako ve Španělsku...
A nebo to vydrží a v zimě se nám to tady při slabém Atlantiku pěkně vychladí a vymrzne co neuschlo...
Uvidíme - já si myslím, že tohle sucho je spíš anomálie, která se opakuje jednou za x let...
Skutečný průser bude, pokud by byla suchá zima a podobné léto tomu letošnímu v příštím roce...

Re: Předpověď počasí na říjen 2018

12. 10. 2018 12:12

Tomfik píše:A pokud jste sledovali situaci prvního půlroku (2-7měsíc), pomalu bylo pořád proudění ze severních směrů, jenže výraznou amplitudu dělal prohřátý vzduch, který stál nad evropou a stále svítil oskar.
Docela by mě zajímalo, jestli pokud by někdo dělal statistiku ranních minim, zda náhodou bychom nebyli pod normálem díky hodně častým jasným nocím.


Kouknul jsem jenom tak zevrubně na data z Prahy - Libuše a za období duben až doteď na 100% minima v souhrnu podnormální nejsou. Jediné delší období s minimy silně pod normálem byl teď přelom září a října. Jinak po většinu období minima nad normálem. Ale odchylka bude jistě mnohem nižší než u maxim. Jinak podle mě už se to rýsuje jako celkem tutovka, že 2018 bude v souhrnu nejteplejší rok v historii měření na mnoha stanicích v ČR. Jasně ještě jsou 2,5 měsíce do konce, ale to by musel být skoro nonstop S/SV proudění aby jsme to zvrátili a to víme, že nebude.

Re: Předpověď počasí na říjen 2018

12. 10. 2018 12:29

JABO, určitě ten první scénář - J, JZ, bude suchá a extrémně teplá.

https://www.youtube.com/watch?v=PRqQPxni8Ys
https://www.accuweather.com/en/weather- ... s/70006208

Jak to asi s velkou pravděpodobností bude vypadat v Evropě... :temp: :jasno: :temp:

A k tomu ochlazení, které by mohlo přijít koncem října, kam vidí modely, to by jaky mohlo být na 1 nebo 2 dny, jestli vůbec a pak zase TV, tentokrát na J a zase suchý JZ, jak naznačuje nový GFS :-@

Re: Předpověď počasí na říjen 2018

12. 10. 2018 13:23

To je jen věštění, nic mimořádného, čemu by se měla předkládat velká váha, stejně tak GFS má jednou ochlazení tak jednou jinak.

Pamatujete si, že byl v ACU říjen prezentován jako podnormální měsíc. Jak je vidět podnormální nebude a bude jeden z těch teplých.

Jak se zdá v poslední dekádě října se asi dostaneme na takový průměr.
Obrázek

Re: Předpověď počasí na říjen 2018

12. 10. 2018 14:08

je dost pravděpodobné, že s dalšími výstupy ty průměry ansámblů půjdou ke konci období nahoru, nebo budou stagnovat, přeci jenom by už přišly na řadu mlhy a nízká oblačnost, typické to dušičkové počasí. Byť si často pamatuju tou dobou plískanice, kdy vzduch už měl takový zimní nádech..., kde je tomu konec?

Re: Předpověď počasí na říjen 2018

12. 10. 2018 18:09

možná se opravdu ochladí.. dřív a nebo později.. to spíš. Ale jestli tady diskutujete nad ochlazením o 1-2 °C v denních maximech tak se musím smát. Na víc to fakt nevypadá. Noci jsou zde již chladnější a jsou už pořád pod 10 °C. Ale stále je výrazný nadprůměr... asi se bude stále častěji objevovat inverzní nízká oblačnost a ty mlhy.. ta oblačnost se postupně bude objevovat častěji po celý den, jak bývá zvykem. Tráva už tolik neroste, dnes jsem sice sekal, ale už se jí moc nechce. Ovoce sklizeno. Kvasu zde v okolí má každý hafo. Co se týká ještě října, zde to vypadá tak na +2 °C od DP. Tipuju. To výraznější ochlazení je hrozně daleko.
Naposledy upravil kapr dne 12. 10. 2018 19:56, celkově upraveno 1
Téma uzamknuto