Uživatelské menu

Statistiky

  • Příspěvků dnes1
  • Příspěvků včera3
  • Celkem příspěvků97686
  • Celkem témat1100
  • Celkem členů5517
  • Nový uživatelPruwan
  • Toplist
    Kdo je online

Předpověď počasí na říjen 2019

Předpověď počasí v České republice na kratší i delší období, které sestavují samotní uživatelé - amatérští meteorologové.

Re: Předpověď počasí na říjen 2019

Příspěvekod JABO » 26. 10. 2019 07:59

Ano,
zkušení uživatelé již avizovali včera, že ochlazení od 28.10. nebude rozsahem ani trváním takové, jak si modely počítaly...
"kolovrátek" nad Atlantikem se nám s listopadem pěkně roztočí a známý scénář pumpování teplého vzduchu až daleko na sever může zvesela začít...tak jako každoročně...
Tak alespoň se modleme za nějaké srážky, které příroda potřebuje víc, než podprůměrné teploty...Stanice UL má v současné době roční deficit cca 100 mm - pokud přičtu 250 mm za loňský rok, tak už je to slušná suma... :destnik:
Uvidíme, nakolik se letošní zimu projeví případné anomálie vortexu.... %)
JABO
Nováček
 
Příspěvky: 1326
Registrace: 25. 11. 2014 17:39
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 15

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na říjen 2019

Příspěvekod kapr » 26. 10. 2019 08:25

no jo, ansámbly se sice zvedají dále, ale je škoda, že když se tu zmíní A, už se neřekne B.. a to, že před tím se gfs ens ochladil více pod 0 °C.. takže ochlazení vypadá výraznější než se zdálo.. při tom se tu bude stále zmiňovat jak se s přibližujícím se termínem modely oteplují, což tentokrát jaksi neplatí!!! Ale toho už si nikdo nevšímá. Ať je jak je.
https://www.weatherlink.com/embeddablePage/show/57bd9b1fcb98436b81959e278be157c1/summary
kapr
Mírně pokročilý

 
 
Příspěvky: 6951
Registrace: 30. 04. 2008 16:04
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 41

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na říjen 2019

Příspěvekod Adi » 26. 10. 2019 08:36

Ahoj,

Už jsem to těkde zmíňoval, že se ochladí ve výšce o 20 stupňů, jenže pak to vyleze o nějakých 10, možná i víc, nazpět. Jenže teď jsou teploty ve výšce, jako uprostřed letní hot wave skorem, před dvěmi dny se dotýkala 20.
V neposlední řadě ano, zateče studený vzduch, který se bude těžko z České kotliny vyhánět, což dá ona zajímavá minima, nicméně pokud to protáhne od jihu, jako v minulých dnech, tak pro nás na SV to neplatí. Vyfénuje to tu velmi rychle a skoro hned.
Dobře, nebudou padat 20, teploty okolo 15 mohou být aspoň zde běžné, u inverze v kotlině tomu bude jinak.
Srážky žádné nevidím, kdom pondělka, kdy přejde fronta.
Po dušičkách to jde nad normál.

A.
Přání bývá nebezpečně často otcem myšlenky
Adi
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 3459
Registrace: 16. 09. 2008 19:51
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 43

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na říjen 2019

Příspěvekod kapr » 26. 10. 2019 08:50

já nemůžu jinak, ale tobě aahazi to teplo vyloženě přeji ;) abys začal mít rád každé počasí.. je to lepší.
https://www.weatherlink.com/embeddablePage/show/57bd9b1fcb98436b81959e278be157c1/summary
kapr
Mírně pokročilý

 
 
Příspěvky: 6951
Registrace: 30. 04. 2008 16:04
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 41

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na říjen 2019

Příspěvekod SegY » 26. 10. 2019 18:36

Jsem dlouholetý čtenář tohoto fóra. Nepřispívám, neb se nevyznám a rád si počtu příspěvky s předpověďmi ostatních. Ale zhodnocení počasí, dohady o tom jaké by mělo být podle normálu, nebo dokonce přání a "modlitby" jak by mělo být si myslím, že sem opravdu nepatří. Od toho je to fórum a každá diskuze může mít svůj "foch." Proč se tady najednou rozlezlo všechno a všude? Kvůli takovému "bordelu" si myslim sem přestalo přispívat spoustu zajímavých lidí, kteří uměli předpověď k věci vystihnout. Co, proč a jak; to mi tu poslední dobou chybí. Místo toho jen dohady, statistiky a kde a jak je vlhko a neni. Neřikám, že to neni podstatný, jde o to, že v předpovědi na říjen nechci číst kolik kde spadlo srážek a o kolik je to méně než v minulosti. Sám jsem tady poslední, kdo by měl diktovat. Ale jako čtenář, který měl rád jistou úroveň a selekci, bych bylo rád aby se to drželo. Velmi mě toto fórum baví, ale ten mišmaš, který vzniká napříč je nepřehledný.
SegY
Nový člen
 
Příspěvky: 1
Registrace: 04. 12. 2015 11:52
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 0

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na říjen 2019

Příspěvekod brhel » 26. 10. 2019 19:32

SegY: můj názor je, že zpětné vyhodnocení úspěšnosti předpovědi (a jeho součástí je i údaj o tom, kolik kde napršelo) do sekce "předpověď počasí" patří. Navíc vlhkost povrchové vrstvy půdy je jeden z faktorů, které za určitých okolností mohou ovlivnit, jak se na daném místě projeví přechod studené fronty nebo co způsobí teplá výšková advekce (např. vytvoří se při zemi mlha nebo ne?) Bohužel ČHMÚ je na zveřejňování srážkových map skoupé a jeho mapy vlhkosti na intersuchu často mají k realitě daleko, a proto pokládám postřehy od přispěvovatelů např. mnej, dididi, Adi, kebull, ovar, rade a dalších za velmi užitečné.

Souhlasím ale s tím, že zde chybí více příspěvků se zhodnocením vývoje tlakových útvarů a synoptické situace.
brhel
Nováček
 
Příspěvky: 653
Registrace: 18. 12. 2013 13:59
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 5

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na říjen 2019

Příspěvekod kapr » 26. 10. 2019 20:35

dotaz: kde se dá sehnat ecmwf ensembles? Už to tady párkrát bylo, zajímalo by mě, jak moc je "mimo" aktuální běh ecáka.. který je fakt drsný :) to by bylo něco, i srážky, pak i mrazivo, i první sníh i do nížin. Jinak k tomu, co se tu píše a nepíše.. ať si sem každý píše co chce, já su rád za všechny, opravdu všechny názory.. A komu chybí zhodnocení, tak proč to dotyčný nezhodnotí sám, když mu to chybí.. =-O aspoň budem mít nového meteomraze.. prostě to se stává, že někdo skončí..mě zase vadí, že už do aktuálního počasí už nepříspivají, ti co dřív.. ale tak to prostě je, no, musí přijít někdo nový...furt lepší cokoliv, než spambot :-) dnešek byl super den, povedlo se všechno... i to počasí se povedlo, na slunci hodně přijemně, do zimy ještě pár zahřátí.. dnes jsem se díval na fotky sněhu z loňské zimy a ta se taky povedla.. sice se otepluje, ale to neznamená, že nebudou zimy, nebo že se nebude přezouvat auto na zimní.. to tu bude stále. :)
https://www.weatherlink.com/embeddablePage/show/57bd9b1fcb98436b81959e278be157c1/summary
kapr
Mírně pokročilý

 
 
Příspěvky: 6951
Registrace: 30. 04. 2008 16:04
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 41

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na říjen 2019

Příspěvekod kapr » 26. 10. 2019 22:21

noo jooo, ale to sem nesmíš dávat předpověď pro tvou lokalitu, víš... pro nás tam má norek první vločky ;).. ale za mě, není kam spěchat. Čekám na toho nového meteomraze, kdo se toho ujme ? :-)
https://www.weatherlink.com/embeddablePage/show/57bd9b1fcb98436b81959e278be157c1/summary
kapr
Mírně pokročilý

 
 
Příspěvky: 6951
Registrace: 30. 04. 2008 16:04
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 41

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na říjen 2019

Příspěvekod Adi » 27. 10. 2019 07:16

Ahoj,

Ano, večerní ecák je moc pěkný. Neprohlubuje níží západně a posílá ji jako poměrně mělkou dál na východ s tím, že severozápadně od nás by se mohla vytvořit oblast tlakové výše. A tak se otevírá cesta studenému vzduchu k nám. Z mého pohledu na sněhové vločky je čas už nyní a není nikdy pozdě ;)
Něco podobného v náznacích má ukmo a GEM.

GFS si razí cestu standartně známým způsobem - prohlubuje oblast nízkého tlaku a už prvního listopadu je tam teplá advekce od jihozápadu po její přední straně. Jeho ansámbly jsou poněkud počmárané, patrně kvůli změně času algoritmus zablbnul, ovšem nedávají moc prostoru (z toho, co je vidět) pro chladnější mód v dalších dnech.

Ve výšledku dávám tak 60-75 procent pro GFS, zbytek nechávám na ostatní modely. Ty hluboké níže bohužel GFS docela jdou, byť s nimi někdy přestřeluje.
Ranní ecák bohužel jde spíše cestou GFS, takže ... je skoro vymalováno.

Tím, že výše, která vznikne v chladném vzduchu velmi rychle se nasune nad naše území, (Původně měla na západě zůstat déle, popřípadě se obnovit na tomtéž místě po přechodu další fronty), otevírá se tak prostor pro prohloubení níže západně, která sice půjde na východ, ovšem její postup bude zpomalován vysokým tlakem. A tak níže nad námi se bude vyplňovat a západně od nás si udělá hnízdo její sestřička z oceánu a tak se zesílí teplá advekce.

Bohužel.

Pokus o analýzu tu tedy je :) - snažil jsem se vystihnout hlavní varianty vývoje.

Jinak skoro jasno, kouřmo a teplota je na 9 stupních. Před frontou se to rozfoukává. Je tepleji oproti včerejšku.

zatím
Přání bývá nebezpečně často otcem myšlenky
Adi
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 3459
Registrace: 16. 09. 2008 19:51
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 43

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na říjen 2019

Příspěvekod kebull » 27. 10. 2019 07:54

:ahoj: No, ja to spis zas jenom shrnu :) Dodrzel jsem predsevzeti a cely tyden jsem se sem nepodival. S ignorovanim pocasi vseobecne byl ale docela problem, to by clovek musel uplne ignorovat vsechny zpravy.

Takze jsem si nakonec precetl clanek na severe-weather.eu ktery samozrejme jako obvykle docela namlsal... kazdopadne v patecnim update clanku se zminuji o tom, ze nejstudenejsi vzduch 850hpa by se mel nejprve vylit spis do stredo-zapadu kontinentu (Nemecko, Rakousko, Italie, ale i cast CR), vychod ma zustat trosku stranou, tam by to melo prijit az pristi vikend. Vzhledem k tomu, jak tu ale komentujete kazdy vystup v podstate jinak, se clanku da verit jenom velice tezko. Nejsme holt Sibir, ani severni Amerika. Kazdopadne, je tady: https://www.severe-weather.eu/mcd/arcti ... update-mk/

Jinak v Praze, jak psal Brhel a dalsi, v podstate kazdy den po ranu mlha, ktera presla do NO a odpoledne se rozpustila, snad krome uterka, to vydrzela do vecera. Od patku potom zase i od rana slunecno. Pri slunecnu samozrejme teplo, hlavne od toho patku, ale jinak ani pod NO nebyla zima. Taky mam mnohem radsi mlhu (kdyz uz) nez NO.
Teploty nad 25C jsem v CR ovsem vazne necekal a hodnota blizici se 27C je uz opravdovym extremem. Nakonec diky temto teplotam jsem se ale dozvedel, ze v minulosti bylo podobne jeste pozdeji, clovek se holt porad uci =-O

Mimochodem, kdyz se nad tim clovek zamysli, muselo byt v minulosti podobne, nebo i vetsi teplo. Jak jinak by bylo mozne masivni osidleni Evropy tak severne, to se nestalo snad na zadnem jinem kontinentu. Bez elektriny, bez topeni, bez supermarketu... Muselo na to byt proste pocasi. Takze jak nekteri psali, je asi lepsi prijmout fakt, ze proste bude tepleji nez si pamatujeme, nez se z toho nejak stresovat. Nejvetsim problemem jsou samozrejme srazky, porad nejak doufam, ze se to otoci a srovna, i kdyz ty pouste jsou mega v prevaze nyni, od nich to sem foukne raz dva...
kebull
Nováček

 
 
Příspěvky: 1445
Registrace: 01. 02. 2010 20:18
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 21

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na říjen 2019

Příspěvekod Tomfik » 27. 10. 2019 12:05

Tak budou ti tři dny a posléze tam žádný nadprumer v 850hpa není. A je začátek listopadu. To je v Praze normálně sníh, však to všichni známe. Těch 8-10C v 850hpa je fuč taky
Nejnižší teplota 7.1.2017 - -27,1C
Nejvyšší teplota 20.8.2012 - 34,7C
Tomfik
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 3241
Registrace: 06. 11. 2008 09:43
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 35

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na říjen 2019

Příspěvekod kebull » 27. 10. 2019 15:06

Podle me vazne nema smysl se tedka dohadovat, co bude za tyden, pojdme se spis bavit o vyvoji situace zitra a uprostred tydne. Nebo uz je to 100% jasny? Jak si Aahazi psal i ty, preci jen si modely nejak nedokazou poradit s momentalnimi klimatickymi podminkami, takze vic jak 3-5 dnu nema moc vyznam. A to ani pri TV.

Pockejme si, fronta uz prichazi k Z hranicim...
kebull
Nováček

 
 
Příspěvky: 1445
Registrace: 01. 02. 2010 20:18
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 21

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na říjen 2019

Příspěvekod francek » 27. 10. 2019 15:46

Jediné co je jisté, je že se po přechodu fronty ochladí a to dost výrazně. Vítr se téměř poklidně z jižního stočí na severní a z dnešních skoro 19° to spadne na 9°. Sváteční ráno kolem 7. Srážky u nás asi zanedbatelné, ale rád bych byl mile překvapen. Další dny pak větší pokles teplot, ranní minima ve středu 30.10. až -5 a to by měl být vrchol, pak opětovný vzestup. Tím říjen končí a hurá na listopad, úbytek světla vesele pokračuje a deprese se prohlubuje... Zatím dušičky vypadají na "nášup" 5 mm dle modelů a teplotami pod 10, ale to se jistě bude měnit.
francek
Nováček
 
Příspěvky: 603
Registrace: 26. 07. 2016 06:32
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 1

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na říjen 2019

Příspěvekod aviv » 27. 10. 2019 16:14

Dneska bylo tedy nádherně, pouštěli jsme draky v tričku. Naštěstí ochlazení na normál je jisté, teď ještě ty srážky ...
aviv
Nováček
 
Příspěvky: 577
Registrace: 01. 03. 2010 16:03
Bydliště:

Hodnocení: 2

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na říjen 2019

Příspěvekod JohnBattler » 27. 10. 2019 19:32

Tak ono se vždy nejvíce diskutuje o těch situacích cca na týden dopředu, protože tam je vždy více variant vývoje a je o čem psát. Na ty 3-4 dny dopředu už je počasí víceméně jasné. Samozřejmě přesnou lokalizaci a sumy srážek nedávají modely ani 2 dny dopředu, tak to bohužel je. Za mě je tedy na pondělí až středu počasí dané. Zajímavé asi bude na kolik spadnou minima ze středy na čtvrtek tam se modely nepatrně rozcházejí. Záleží to na poloze té TV co se přes nás převalí a jak se moc se utiší vítr. Jasná a chladná noc to bude na 100%. V Praze ale nečekám pod -3°, na východě bude chladněji.

Jinak mě z výhledu počasí spíše zajímá ten možný přechod TN od západu do střední Evropy někdy v pátek/sobotu, který by konečně mohl nadělit slušnější srážky. V nějaké podobě tam měl tuto TN jak ECMWF tak GFS, tak uvidíme zda si to vůbec do Evropy zamíří a zda půjde dostatečně jižně na to, aby nám to nadělilo srážky. Šance zatím není velká, ale žije.
JohnBattler
Nováček
 
Příspěvky: 733
Registrace: 24. 01. 2018 16:51
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 14

Co je to hodnocení?

Zpět na Předpověď počasí

  • Kdo je online

Registrovaní uživatelé: Žádní registrovaní uživatelé