Uživatelské menu

Statistiky

  • Příspěvků dnes6
  • Příspěvků včera5
  • Celkem příspěvků97817
  • Celkem témat1103
  • Celkem členů5517
  • Nový uživatelPruwan
  • Toplist
    Kdo je online

Předpověď počasí na říjen 2019

Předpověď počasí v České republice na kratší i delší období, které sestavují samotní uživatelé - amatérští meteorologové.

Re: Předpověď počasí na říjen 2019

Příspěvekod Tomas556 » 06. 10. 2019 20:32

Ahoj,

Dnes docela pěkný i když chladnější den ve kterém pofukoval mírný sv až v vítr. (max 9st.) Zítra a v úterý ráno pravděpodobné první mrazíky ve 2 m na řadě míst. Pravděpodobně i u nás protože aktuálně máme 3.2 st
Včera při sázení jsme vychytali ideální severák a studený déšť. :D

Jinak tento týden nám zatím za říjen nadělila středa necelých 7 mm a sobota 13.2 mm. Celkem tedy máme zhruba 20 mm za tento měsíc. Další srážky jsou možné uprostřed týdne. Pak to ale vypadá na hezké babí léto. Uvidíme jak dlouho nám to vydrží, protože za horizont příštího týdne beru výstupy modelů s rezervou i když týden od 14.10. nejspíš určitě začneme teplým a slunným počasím. Nicméně snad se budoucí sobota vydaří na uzení ryb. Možná by se mohlo dál odpoledne sedět i venku. A kdyby ne, zatopíme v krbu uvnitř. :)

Uvidíme jak se to bude celé vyvíjet ale pokud zůstane trend vývoje, tak možnou změnu bych neočekával dřív jak koncem druhé dekády, ne-li až během třetí dekády. Tedy na konci října. Což znamená první dekádu značně pod normálem, druhou značně nad normálem a třetí je otazníkem.

Hezké dny
Moje motto nejen do roku 2020: Než-li bojovat proti měnícím se životním podmínkám, raději se adaptovat.
Tomas556
Nový člen
 
Příspěvky: 14
Registrace: 07. 09. 2019 22:29
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 0

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na říjen 2019

Příspěvekod wenzel » 06. 10. 2019 22:04

U nás v září spadlo 121 mm, za říjen zatím 15 mm. V polích stojí voda... Za letošek máme 430 mm. Zbývá necelých 70 do ročního průměru. Snad to dáme.
Vzhledem k oblačnosti u nás zítra mráz nečekám. Ale v úterý si jím jsem zatím jistý. Teplomilnou zeleninu mám už téměř sklizenou. V druhé polovině týdne přijde snad Babí léto. Už se na něj těším. Bude to příjemné ukončení teplé části roku. V zimě má být živý Atlantik. No proč ne. Mohlo by to znamenat srážkově nadprůměrné zimní měsíce a doplňování spodních vod. Nicméně já těmto sezonním předpovědím moc nevěřím.
wenzel
Nováček
 
Příspěvky: 679
Registrace: 12. 10. 2008 09:17
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 12

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na říjen 2019

Příspěvekod godlike » 07. 10. 2019 08:41

To mate dobry, nam letos na Sumave schazi tak 250mm, zatim tam je 440mm. Jinak u nas ve Zdibech nevidim zatim nejaky hluboky podprumer. Zatim mame 20/10, 17/5, 12/4, 13/4, 11/7, 11/4. Dnes sice nula ale pres den tech +12°C dame. A podle toho, ze se ted otepli, muze rijen byt zase nadprumer. I kdyz GFS uz korigoval ten vykyv o tepla, uz jsou tam nejake zoubky porad si myslim klidne bude v prumeru +14°C az +18°C. Zari mela Praha podle staryho normalu +1,8°C, podle novyho +0,8°C.
https://www.wunderground.com/dashboard/pws/IZDIBY16
https://app.weathercloud.net/d2394664632#current
godlike
Nováček
 
Příspěvky: 1196
Registrace: 14. 12. 2015 10:07
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 18

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na říjen 2019

Příspěvekod Adi » 07. 10. 2019 09:07

Ahoj,

O nadprůměr v říjnu nemám obav, ačkoliv je nyní skutečně zima. Dnes v noci -2, ráno -1, aktuálně se drží mlha při pouhém jednom stupni. Včera jsem sklidil papriky a rajčata s lilky a vidím, že jsem udělal dobře.
Ještě zítřejší ráno bude zde chladné, pak se vše otočí opět do tepla. Okrajové proudění okolo oblasti vysokého tlaku bude poměrně výrazné, což zabrání většímu poklesu teplot v noci, zároveň přes den při polojasné obloze teplota hravě dosáhne hodnot i okolo 20.
Ochlazení vidím až někdy v závěru října. Co se srážek týče, něco bude zítra a snad i pozítří, pak opět na dlouho nic. Nebude se čemu divit - opět teplá advekce a převažující okraj tlakové výše.
Mimochodem pokud by takto vypadalo proudění v zimě, tak potěš koště. Teplý JZ v zimě aspoň zde není vůbec žádnou zárukou srážek, spíše naopak.

Tož toliko
Přání bývá nebezpečně často otcem myšlenky
Adi
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 3478
Registrace: 16. 09. 2008 19:51
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 43

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na říjen 2019

Příspěvekod dididi » 07. 10. 2019 11:18

Tak pár postřehů ke zde uvedenému. Vždy mě pobaví měsíční statistiky hlavně pokud jde o srážky. Zejména z Moravy jsou skoro pravidelně úhrny maximálních deních srážek srovnatelné nebo i vyšší než zde celkový měsíční úhrn.
Wenzelových 121mm z Rakovníka to je taky bomba vzhledem k tomu že je to v podstatě kousek od nás a máme zde za září 32mm však je na tom taky skoro o 100mm od začátku roku lépe. Jen se mi poněkud nezdá ten roční průměr necelých 500mm když i zde je 502mm. Ale záleží za jaké období ten průměr je.
Jinak výhledy stran silného oceánského proudění v zimě mě tedy netěší a nemusí to být zrovna ani ten teplý JZ jak píše Adi a znamenalo by to zde nejen tedy velmi teplou a větrnou zimu zřejmně tedy jen s nějakýma krátkýma chladnějšíma průnikama polárního vzduchu od SZ ale velmi pravděpodobně taky zimu srážkově velice chudou. Taková je alespon má zkušenost protože srážkově bohaté zimy jsou převážně chladné až studené a naopak.
Na horách by to pochopitelně bylo jiné ale převážně sněhové srážky by to znamenalo zřejmě až v polohách nad 1000 m.n.m. a i tam by asi docházelo dost často k oblevám s deštěm.
Nicméně tyto dlouhodobé předpovědi neberu vážně. Ono o rázu zimy docela často rozhoduje nějaká výrazná situace at už do tepla či do zimy v její první třetině.
Zde bývalo pravdu už v docela dávné minulosti docela pravidlem že první opravdu zimní pozdrav se sněhem a slabým celodením mrazem přišel okolo 20.11. a další v polovině prosince vždy tak na 4-7 dní a skutečná zima až po vánocích nebo s Novým rokem. Nicméně tyto pravidelnosti už dávno neplatí a jediná pravidelnost je nyní ta že zimy jsou teplé a docela dlouho už čekáme na nějakou vydařenější. Začátek podzimu zatím nenasvědčuje že to letos bude jiné chladný začátek října bude nyní vystřídán výrazným oteplením s atakováním denních rekordů. Mimochodem na dnešek připadá na mé stanici poslední zaznamenaný letní den kdy v r. 2009 bylo rovných +26.
dididi
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 2933
Registrace: 24. 12. 2013 11:08
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 41

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na říjen 2019

Příspěvekod Tomáš.Malek » 07. 10. 2019 11:53

Cože?? Bouřky v říjnu?? Tak to je asi něco jako bílá vrána a nebo mluvící jednorožec. Za 22 le sledování počasí mám záznam bouřky v říjnu snad jeden jediný!! Počet bouřek v měsících říjen a listopad se limitně blíží nule a není snad nic méně obvyklého v tuto dobu. To je zcela abnormální situace. To i v lednu a únoru je ten výskyt víc pravděpodobný. V listopadu a prosinci například nemám výskyt ani jediný! %)
Tomáš.Malek
Nováček
 
Příspěvky: 631
Registrace: 12. 02. 2010 01:06
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: -7

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na říjen 2019

Příspěvekod kebull » 07. 10. 2019 12:04

Zdravim od chorvatskeho Zadaru, kde si davam tyden oddych. Vubec nevim, kolik toho posledni dny u nas doma napadlo, jen jsem vzdycky zkouknul na chvilku radar a prakticky kdykoliv na nem neco bylo, takze snad ok. Vypada to, ze jsme dovcu trefili do zatim nejstudenejsiho tydne od jara...:) Az se vratim, bude u nas prakticky stejne jako ted tady 8-)

OT, k pocasi zde: neni to sem az tak daleko, proto ochlazeni ve Str. Evrope poznamenalo i Dalmacii. Ve ctvrtek jsme meli moznost na vlastni kuzi pocitit vitr "bura" (bora), ktery sem fouka od nedalekych 1700m vysokych hor hlavne v zime a drasticky snizuje pocitovou teplotu, protoze je dost silny. Neco jako u nas v pondeli, narazy kolem 90km/h. +15C s timhle vetrem, pocitove tak 5. Dalsi dny uz ale stridave slunecno, stridave pod mrakem, max. zde u more kolem 20C, takze prijemne, i kdyz jsem puvodne cekal vic. Je holt chladneji, loni pry bezne +25/27 v rijnu. Nakonec ovsem idealni, taky mohlo mnohem vic prset (viz nize). U Plitvickych jezer, ale, jak to byva, v podstate "nase" pocasi, tzn. max jen 12C, dost lidi tam ocividne mrzlo, ale nadhera, vsude listnace zacinajici menit barvy.

Navsteva mi taky vnukla napad podrobneji se podivat na klima zdejsich primorskych mest. A je to dost zajimave. Jak tu obcas zazni, ze se blizime se suchem stredozemi, tak nejsem si jisty, jestli to uplne plati, nekdo to tu uz taky psal. Ono totiz v podstate jakekoliv mesto na pobrezi jaderskeho more ma aspon zde v Chorvatsku vetsi srazkovy uhrn nez vetsina mist v CR. Prahu strci s jejimi cca 500mm za rok do kapsy hrave kdekoliv.
Napr. Zadar ma rocne temer 1000mm, Split kolem 800mm, Rijeka dokonce 1500mm =-O Samozrejme, ze vetsina toho spadne mimo leto, pricemz nejdestivejsi byva prave podzim, takze mame nakonec jeste stesti na pocasi. Jestli z plosneho deste ci bourek, tak daleko jsem to nestudoval, ale nejvic miva listopad. A proc zakrsla vegetace neodpovida mnozstvi srazek, taky nevim, mozna kvuli intenzivnimu letu, nebo tomu vetru, nebo rozlozeni srazek. Je kazdopadne sranda, jak jsem mel zkreslene predstavy tim, ze jsem Stredomori navstevoval zatim vzdy jen v suchem parnem lete... Takze ne, Stredomori se taky neblizime.


Mejte se

P.S. Tomas Malek: ja si naopak na bourku v rijnu/listopadu pamatuju, nevim tedka presne, o jaky mesic slo, ale urcite uz byl pozdni podzim. Hraval jsem tenkrat dost na PC, Mafii a vim, ze mi vypli proud :D bylo to na stredni, takze tak 15 let zpatky. Byl to dost podobny bourkam na jare, behem chvilky presel dest do takove krupice. Nepovazoval bych to za nejakou silenost, i kdyz rarita to je urcite.
kebull
Nováček

 
 
Příspěvky: 1445
Registrace: 01. 02. 2010 20:18
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 21

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na říjen 2019

Příspěvekod kapr » 07. 10. 2019 12:19

Nedávno byly i dvě bouřky ve 2 letech po sobě.. není to nic až tolik neobvyklého.. letos bouřky opět v říjnu a ne jen v jednom dni..
https://www.weatherlink.com/embeddablePage/show/57bd9b1fcb98436b81959e278be157c1/summary
kapr
Mírně pokročilý

 
 
Příspěvky: 6951
Registrace: 30. 04. 2008 16:04
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 41

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na říjen 2019

Příspěvekod dididi » 07. 10. 2019 13:43

Bouřky v období říjen-únor na mé stanici:
říjen celkem 4 /1972,1982,1997,1998/
listopad celkem 2 /2000,2007/
prosinec celkem 7 /1973,1974,1978,1982,1994-2/1998/
leden celkem 8 /1978,1983,1984,1986,1995,2000,2007,2018/
únor celkem 13 /1984-2,1985,1988,1990-3,1993,1999-2,2002-2,2007/
Vůbec nejsilnější zimní bouřka byla zde 26.2.1990 ve večerních hodinách a spadlo v ní 10mm srážek v dešti při velmi silném větru. Množství blesků a doba trvání skoro 2 hodiny údery blesů do země zkrátka jako v létě.
Za zmínku stojí ještě tři sněhové bouřky s četnými blesky různých barev /růžová,modrá,zelená/ která šla jedna za druhou během pozdních večerních a nočních hodin a mezi nima následovalo vždy úplné vyjasnění. Blesky současně na obloze jv a sz směrem od bouřky která přešla a té která přicházela. Doba trvání od 20 do 40-ti min a z každé napadlo okolo 5cm sněhu při teplotách -1 až -4. Teplota velmi kolísala i v době kdy bylo jasno a nejtepleji bylo vždy před bouřkou a nejchladněji v době nejintezivnějšího sněžení.
Je evidentní že zimních bouřek v poslední době výrazně ubylo.
dididi
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 2933
Registrace: 24. 12. 2013 11:08
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 41

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na říjen 2019

Příspěvekod pepa » 07. 10. 2019 17:58

Tu bouřku 26.2. 1990 si velice dobře pamatuji, když to přicházelo, tak celý severozápad zářil, babička měla strach, že se bolševik vrací a střílí na Prahu. Přechod této bouřky také provázela silná vichřice.
Bouřku jsem zaznamenal i 3.11. 1995, druhý den bylo 15 cm sněhu a přes krátké a spíše slabší oblevy zima vydržela od začátku listopadu do poloviny dubna.
pepa
Nováček
 
Příspěvky: 841
Registrace: 22. 06. 2014 13:46
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 8

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na říjen 2019

Příspěvekod blizzard86 » 07. 10. 2019 18:56

Pred cca 10 lety byla bourka na stedry vecer pred pulnoci. Bylo 12st nad nulou a prutrz mracen. Hrmelo, blyskalo se.Nevzpomenu co to bylo za rok. Lokalita Kyjov 220m.
2011: Min: -13,6°C; Max: +37,4°C
2012: Min: -18,8°C; Max:+37,3°C
2013: Min: -13,0°C; Max: +39,7°C
2014: Min: -12,7°C; Max:+37,0°C
blizzard86
Nováček

 
 
Příspěvky: 556
Registrace: 15. 08. 2008 13:52
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 20

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na říjen 2019

Příspěvekod Troll » 07. 10. 2019 21:07

Tak opět po měsíci v pátek a sobotu nějaké smysluplnější srážky, vrchní vrstva půdy tedy vypadá vlhká. Říjen zatím přinesl asi 15 mm. Poslední cca 3 dny jsou sice trochu chladnější, než je průměr pro poč. října, nicméně za "chladný" lze považovat až dnešek, i když na první mráz ve 2 m stále čekáme a čekat budeme asi ještě dlouho.

Zítra už opět tepleji, v podstatě už skoro normálně vzhledem k roční době a ten "normál" potrvá do pátku. Počínaje víkendem to pak vypadá na příliv velmi teplého vzduchu. I když se to nejvíce projeví zřejmě ve vyšších hladinách, přesto teploty nad 20 st. budou běžné a čekám ojediněle i letní dny a někde i velmi teplé noci. Podle všeho zejména pro hory to vypadá na velmi teplé počasí po delší dobu. Takové opožděné, ale vzhledem k roční době hodně teplé, babí léto. Být taková teplota v 850 hPa o měsíc dříve, máme tropy. Říjen jako celek podle mě bude teplotně nadprůměrný. První dekáda skončí nanejvýš lehce podnormální, druhá naopak velmi teplá, takže pokud nebude ta třetí odpovídat konci listopadu, odchylka října od normálu bude kladná. Jde jen o to, jak moc. Smysluplné srážky už zde v první pol. měsíce nečekám. Ohledně zimy se vyjádřím na konci října.
Troll
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 1547
Registrace: 10. 10. 2010 20:51
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 38

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na říjen 2019

Příspěvekod wenzel » 07. 10. 2019 23:15

Dididi: Ony jsou velké rozdíly ve srážkách na Rakovnicku. Zatímco SZ okresu směrem k Žatci má roční úhrn srážek kolem 450 mm, někde i méně, směrem k východu srážek rychle přibývá. Rakovník již 490 a za ním Křivoklátsko asi i díky lesům kolem 550 mm ročně. Letos je to krásně vidět. Západ a severozápad okresu má o cca 100 mm srážek méně než my. Hodně k tomu přispělo, že je nezasáhly vydatné bouřky 1.9., ale již předtím byl rozdíl jasně patrný.
Jsem zvědavý kolik naprší za úterý a středu. U nás to vidím na celkem cca 10 mm, Morava tradičně dostane násobně víc, asi jen ta jižní, jihovýchodní opět ostrouhá.
wenzel
Nováček
 
Příspěvky: 679
Registrace: 12. 10. 2008 09:17
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 12

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na říjen 2019

Příspěvekod francek » 08. 10. 2019 17:53

S tím letním dnem jsem teda zvědav jestli letos ještě někde padne, můžem udělat třeba anketu, já to vidím tak na 23°max, možná nějaká hicová lokalitka dá víc... teda tady u mně se dostanem na normál v pátek a pak jestli padne ta dvacítka, od pondělí mírné ochlazování... dnes náraz 15 m/s, to sem ani nečekal, srážek neměřitelné množství a zítra by mohlo spadnout 20 mm, jsem optimista :)
francek
Nováček
 
Příspěvky: 603
Registrace: 26. 07. 2016 06:32
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 1

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na říjen 2019

Příspěvekod brhel » 09. 10. 2019 08:59

Noční fronta tentokrát modelům vyšla (naznačovaly její přechod už v předpovědích z víkendu..) Déšť byl proměnlivé intenzity a v Praze-Dejvicích jsem měl ráno ve srážkoměru 5,5 mm. V příštích dnech bude krásně v lese, už se pomalu začínají barvit buky. Zde jsme na tom z hlediska dlouhodobých srážek podobně jako wenzel a dididi. Podle klimatického atlasu směrem od Prahy ke Zdibům a Kralupům srážky klesají, naopak na Kladensku, Křivoklátsku a směrem od Prahy na JV (Posázaví) bývají úhrny vyšší. Neplatí to každý rok, např. na jaře 2018 bylo velmi suché Posázaví - o něco méně suchá Praha a předpokládám, že se změnou klimatu se bude měnit i prostorové rozložení srážek (posun jet streamu k severu - oslabení efektu Krušných hor a Šumavy?) To všechno jsou však zatím neověřené hypotézy. Samostatnou kapitolou je Klementinum v centru, které je velmi suché, tam to ale asi bude způsobeno i umístěním srážkoměru mezi budovami (nebo srážkovým stínem Petřína?)
brhel
Nováček
 
Příspěvky: 657
Registrace: 18. 12. 2013 13:59
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 5

Co je to hodnocení?

Zpět na Předpověď počasí

  • Kdo je online

Registrovaní uživatelé: Žádní registrovaní uživatelé