Uživatelské menu

Statistiky

  • Příspěvků dnes3
  • Příspěvků včera2
  • Celkem příspěvků97685
  • Celkem témat1100
  • Celkem členů5517
  • Nový uživatelPruwan
  • Toplist
    Kdo je online

Předpověď počasí na srpen 2018

Předpověď počasí v České republice na kratší i delší období, které sestavují samotní uživatelé - amatérští meteorologové.

Re: Předpověď počasí na srpen 2018

Příspěvekod godlike » 10. 08. 2018 15:13

https://www.wunderground.com/dashboard/pws/IZDIBY16
https://app.weathercloud.net/d2394664632#current
godlike
Nováček
 
Příspěvky: 1186
Registrace: 14. 12. 2015 10:07
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 18

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na srpen 2018

Příspěvekod Adi » 10. 08. 2018 20:00

Ahoj,

Bouřky šly východněji, přesto nás něco chytlo. Už máme 6 mm. Pokud bych měl věřit Aladinu, ještě něco spadne.

Ansámbly jsou zajímavé, takový "peak" jsem dlouho neviděl.

Jinak je pravda, že od středy zase teplejší mód, postupně opět k tropům - nepočítám ty v pondělí a možná i v neděli.

Škoda, včera to vypadalo lépe. Ovšem na špica srážek, pokud to vyjde :)


Obrázek
Přání bývá nebezpečně často otcem myšlenky
Adi
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 3459
Registrace: 16. 09. 2008 19:51
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 43

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na srpen 2018

Příspěvekod pazout » 10. 08. 2018 21:53

Zdravím z Chomutova,

tak za dnešek celý 1 mm. Přitom dle radaru jsem čekal mnohem více, aladin to trefil výborně pro naší oblast. Nebýt povedené bouřky na začátku měsíce, tak máme za srpen 2 mm. Takhle máme za červenec 9 a za srpen 21 mm. Není to mnoho, ale najdou se místa, kde to nejspíš bude ještě horší. Včera to byla fakt síla, při venkovní teplotě 31°C v osm večer se nedalo pobývat ani na zahradě natož doma. Dnešní maximum 26,8°C hned po půlnoci a odpoledne už velmi příjemných 19°C při slabém dešti. Tropy už nechci tento rok zažít, ale bohužel se tomu nevyhneme. Naštěstí noci jsou čím dál delší a doba větrání se prodlužuje až do dopoledních hodin. Kéž by v úterý fronta zasáhla srážkami i SZ polovinu ČR. Bouřka na začátku měsíce sice neměla vliv na růst trávy, ale dřevinám to dost pomohlo. Na některých stromech ve městě již rostou nové listy jak na jaře, tak snad příští týden řádně zaprší.
pazout
Nový člen
 
Příspěvky: 140
Registrace: 14. 07. 2016 11:55
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 1

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na srpen 2018

Příspěvekod intercooler » 10. 08. 2018 22:08

Zdravím,tak za dnešek zatím 10mm a další vlna se sune od rakousko-slovenska,tak uvidím kolik bude celkové.
intercooler
Nový člen
 
Příspěvky: 60
Registrace: 30. 11. 2017 13:18
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 0

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na srpen 2018

Příspěvekod daz_4 » 10. 08. 2018 23:24

Podle očekávání 0 mm a venku pořád 20 st, v bytě nedýchatelno. Hlavně, že byla výstraha, klasici. Snad něco spadne z toho pásma z jihu. Výhledy suché a teplé. Nemá cenu to nijak detailněji komentovat.
daz_4
Nováček
 
Příspěvky: 409
Registrace: 26. 08. 2017 12:03
Bydliště:

Hodnocení: 8

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na srpen 2018

Příspěvekod kapr » 11. 08. 2018 09:34

Takže nakonec nakapaly 2 mm.. Dnes svěží vzduch, je i poměrně chladno, příští týden asi maxima do 30 st.C... Sucho trvá
https://www.weatherlink.com/embeddablePage/show/57bd9b1fcb98436b81959e278be157c1/summary
kapr
Mírně pokročilý

 
 
Příspěvky: 6951
Registrace: 30. 04. 2008 16:04
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 41

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na srpen 2018

Příspěvekod Ovar » 11. 08. 2018 12:23

Takže Bouřka ze 7.8. která se nad nás nečekaně stočila z JZ a více jak hodinu nad námi byly žluté, oranžové odrazy s nejvyšší bleskovou aktivitou za poslední 3 roky, dala 4 mm. Nechápu co bylo špatně, přitom i o pár km vzdáleném Osvračíně, kde byl červený odraz napršelo 2,5 mm.
A srážkové pásmo ze včera, které bylo radarově velmi vydatné dalo 5,5 mm.

Ti co si myslí, že se máme, že aspoň něco napršelo, tak vás vyvedu z omylu, v noci pofukoval vítr a ráno byla půda suchá, pod ní je 0,5 cm vlhký pruh, pod tím je prach. Problém totiž byl, že od pondělí bylo u nás 3x nad 34°C, 1x nad 32°C a včera nejchladněji s 24,4°C. Půda tak byla značně přeschlá.

Výhledy žalostné, teploty v příštím týdnu by se měly podívat zase přes 30°C, s žádným významným plošným deštěm. Včera jsem viděl fotky zahrad v části Brna, kde usychají i jabloně, jako že mají tak 30% listů, ten zbytek co mají je žlutý a zvadlý.

Rady z Prostějova jsou k pokukání, ale jestli máte malou zahrádku a na ní pár bonsají jakože ovocných stromků, je 30 L adekvátní zálivka. Pokud to jsou velké stromy a chceš mi tvrdit, že ti 30 L zachrání úrodu, NEVÍŠ co je to sucho.
Stromy s korunou 5x5 metrů při velkém suchu, zachrání jen stovky litrů vody, vylitých na velké ploše a to opakované. V případě menších sum vody, se tím strom může zachránit od uhynutí, ale ne od udržení úrody. Teď trochu matematiky ty koumáku, máme-li velkou jabloň, kterou chceme zalít tak, aby se voda dostala ke kořenům, nestačí nám 10 L na m2, ale budu ho zatím počítat. Vezmu v příklad naší jabloň, která je velmi stará, podle mě má kolem 60 let, ale je značně krocená střihem, a pokud umíš něco z přírodopisu víš, že kořeny zastupují dokonce ještě větší plochu, než je rozloha koruny, ale budeme počítat, že kořeny zastupují stejnou plochu jako udržovaná koruna (což není pravda, je mnohem větší), takže máme korunu širokou 4x4 metry, což je 16 m2 plochy, pokud budu chtít zalít 10 litry vody na 1 m2, budu těch litrů potřebovat 160, na jednu zálivku, tak aby se voda dostala rovnoměrně po ploše kořenů. Což se nemusím ani obtěžovat, protože jestli je půda suchá, je potřeba té vody nalít postupně 50 l na m2. A to máme 50x16= 800 L na jednu zálivku, kterou poznají kořeny a která k něčemu bude v tomhle suchu. Druhá strana mince je, že půda je žíznivá úplně všude, a větší část zálivky se ke kořenům buď ani nedostane, protože pokud je přeschlá, zahltí se jen určitá vrstva půdy, a za další okolní substrát, okolní kořeny stromů nebo trávy vysají také značnou část vody.
Jsou pak zajímavé například i ty číslíčka která to mají všechno na svědomí :) . Třeba, že když je letos deficit 150 mm, chybí tak naší jabloni 2400 L vody, a pokud vezmu deficit od roku 2015, který bude k dnešnímu dni 700 mm, chybí naší jabloni 11 200 L vody. Horší to mají třeba velmi vrostlé stromy, například máme na pozemku 2 stoleté duby, rozloha koruny je minimálně 15 x 15 m, a za ty 3 roky každému z nich chybí 157 500 L vody, tedy suma, o kterou byly ochuzení. Nehledě na to, že při horkém počasí vypijou dle literatury denně 150 L vody navíc. Tohle je důvod, přoč letos také vypadají jako košťata s chodily skoro všechny žaludy ještě před dozráním. Tohle je důvod, proč usychají celé lesy v postižených lokalitách, tohle je důvod, proč nemáme vodu ve studni. V krajině chybí miliardy tun vody.

V Lago di garda chybí přes půl metru vody o proti tomu, když jsem jezero viděl před 2 lety, to by byla pak matematika, kolik vody chybí v jezeře :D ;) (je to 1,85e11)
Ovar
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 1832
Registrace: 24. 12. 2012 14:28
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 48

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na srpen 2018

Příspěvekod Tomáš.Malek » 11. 08. 2018 14:15

Po třech příšerných týdnech se konečně!! ochladilo ale sucho trvá. Studená fronta ve čtvrtek večer dopadla opět totálním fiaskem!! Ve čtvrtek panovalo naprosto vražedné vedro a bylo dosaženo téměř 34°C což je zde v podhůří Jizerských hor a Ještědu teplota opravdu výjimečně vysoká a takové vedro zde bylo snad zatím pouze v roce 2006 a 2015! Celý den viditelné rostla bouřková oblačnost takže jsem očekával ve večerních hodinách prudkou bouřku. V devět hodin večer bylo venku stále 27°C což je v krajině kde jsou pouze louky a lesy prostě neuvěřitelné!! Po deváté se začalo blyskat. Byly vidět záblesky z bouřky na jihovýchod od nás kdesi u Liberce a také z druhé u Ústí nad Labem. Obě ale postupovaly severovýchodně. Západní bouřka šla do Německa a u nás byla vidět pouze pěkná blýskavice což bylo ale vše! Pak šlo vše jak tomu bylo typicky v roce 15. V noci zafoukalo a zatáhlo se a to bylo vše. V 5 hodin ráno chvíli velmi slabé pršelo. Pátek byl zatažený a chladný s teplotou okolo 20 ovšem pršelo jen málo v několika preháňkach takže dohromady to dalo nějaké dva tři milimetry což je zoufale málo.! Sucho tedy trvá dál a myslím že je přála šance na změnu. Museli by vydatné pršet několik týdnů! :mysl:
Tomáš.Malek
Nováček
 
Příspěvky: 631
Registrace: 12. 02. 2010 01:06
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: -7

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na srpen 2018

Příspěvekod Jarda Max » 11. 08. 2018 14:25

Přesně, jak píše Ovar. U nás na chatě je to podobný. Tady včera napršelo opět jen 15cm do sudu, dnes slunce a je sucho. Navíc, kdykoliv něco málo naprší, tak začne foukat vítr jak blázen, aby náhodou trochu vláhy nezůstalo.

Jablka jsou poloviční a padají už změklá, břízy nejdříve žloutly, pak zhnědly a opadaly. Tráva nám letos přes léto vůbec nevyrostla a jak dnes fičí, tak vítr honí prach z hlíny po zahradě jako na poušti. Je to tu děsný. V Praze jsme měli štěstí na bouřky a včerejší déšť, tam už se to zelená a budeme i sekat.

Ale spoléhat se na to, že někdy někde víc naprší, to je hrozný. Deficit je místy obří, několikaletý. Nastavájící zima a jaro rozhodnou, jestli příští rok bude megaprůser nebo menší průser!!!

Zahradu na chatě sotva stíhám zalévat a zalévání je téměř k ničemu, po týdnu přijedu a je to tu jak na Sahaře. Jezdím k potoku, letos to vydržím. V září vše proleju bazénem, to už zem tolik nevysychá a má to cenu a pomůže to. Ale co příští rok?
Jarda Max
Nováček
 
Příspěvky: 677
Registrace: 07. 11. 2015 09:57
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 14

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na srpen 2018

Příspěvekod Kelt » 11. 08. 2018 16:32

Ahoj.
Tak včera večír a dneska ráno nakapalo 3 mm. Kolik to máme za srpen celkově? Jo, vlastně taky 3 mm. :mysl:
Včera jsem byl pracovně u Jemnice, okres Třebíč. Vjel jsem do jinýho světa, všechno krásně svěže zelený. Přejel jsem do okresu Jihlava, zpátky do reality, sucho, žlutohnědo.
Pokud bude zima bez sněhu, takhle vypadá začátek konce?
Kéž by se otočilo a přišlo několik po sobě jdoucích vlhkejch roků. Kéž by! :dest: :dest: :dest:
Kelt
Nováček
 
Příspěvky: 322
Registrace: 23. 06. 2008 12:49
Bydliště:

Hodnocení: 8

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na srpen 2018

Příspěvekod mnej » 11. 08. 2018 22:39

Zdravím z Prostějova, tak tady v noci napršelo dalších 5mm, a i když jsem ze sudů (místo zalévání) na různá umývání a oplachy v týdnu vybral hodně vody, zase je mám skoro plné.
Milý OVARE, koukám, že jsi to pojal matematicky dost košatě. S klidem by jsi mohl na ministerstvo životního prostředí jít dělat apokalyptické predikce, protože takového pašáka tam ještě nemají. Určitě by Ti dali pěknou výplatu. Já tedy nejsem přírodopisec či biolog, ale ekonom. Mám však oči, které vidí, že zahrada mi vůbec neschne. Jestli si myslíš, že mám zahrádku o dvou záhoncích, tak jsi na omylu. Mám na zahradě na ploše cca 15x35m 14 ovocných stromů. Průměrné stáří 25 let. Některé jsou 4x4, většina jsou 3x3 a jeden je 1x1. Celou zahradu mám lemovanou ze třech stran vzrostlými tújemi o výšce 2,5m a krušpánky o výšce cca 100cm. V době největšího sucha na začátku června jsem zaléval pouze ovocné stromy jak jsem již výše v příspěvcích popsal. Vše mám krásně zelené, úroda v pořádku dozrála, teď už zbývají jen jablka, kterých mám na 2 stromech tolik, že se divím, že to ještě unesou. Okrasné stromy jsem nezaléval letos ani jednou a přitom žádný z nich ani náznakem neschne. Mezi stromy mám trávu, která je kolem mnou zalévaných stromů vždy krásně zelená, mimo stromy už je to o něco horší, ale spáleniště jako u Sázavy to není ani náhodou. Sousedi přitom své zahrady nezalévají, takže dodatečná voda se od nich nemá jak objevit. Ani u nich však nic neschne. Takže potom jsou tu 3 scénáře jak je možné, že je to u mne OK: 1. buď v PV prší jako prase oproti zbytku republiky (což je oproti Tvé lokalitě fakt), 2. Nebo je zde vysoká hadina spodní vody a stromy si prostě berou vodu přímo ze spodních vod, 3. Anebo zalévám správně (stromům to stačí) a část vody, které ovocné stromy nespotřebují si sosnou ještě i okolní okrasné dřeviny.

V každém případě si neumím představit, že bych v zahradě měl ke každému stromu vylít 800l vody jak počítáš, to bych uplaval i se sousedy a zahradu proměnil v totální močál. Možná je pravděpodobná spíš varianta č.2, protože v PV spodní voda začíná na 3-4 metrech a kořeny mých stromů jsou dle Tvé přednášky jistě hlubší. V PV totiž stačí kopnout málo do země a už tryská voda. Je to historicky dáno, protože tu kdysi byl močál, který naši předkové vysušili, a když delší dobu prší, tak má bába spodní vodu ihned ve sklepě. Naposledy se to ale stalo někdy tuším v roce 2012. Mohu tedy je hádat, která varianta je pravděpodobnější.

V Lago di garda či obecně v Itálii chybí voda ke konci sezony vždycky běžně. Ta se tam každoročně doplní z tajícího sněhu z Alp, které si na nedostatek sněhu nemohou stěžovat. To jsi ještě neviděl, kolik vody na konci zimy chybí v nádrži u italského Livigna. Tam chybí před odtáváním sněhu na jaře běžně i 15 metrů a nikdo se tam z toho nehroutí. Takže těch chybějících 50cm v Lago di garda je oproti tomu směšný deficit.

Jinak co se týká modelů, nějaké menší ochlazení asi v ÚT či ST na cca 25st. a pak opět pařáky. Užijme si jich, neboť až přijde koncem příštího měsíce inverze, budou všichni prskat, proč je půl roku zase tma. Málokdo si uvědomuje, že i kdyby teď hodně zapršelo, současnou vegetaci to jinde v republice už stejně do zimy nezachrání. Na doplnění deficitu by byl nejlepší deštivý listopad, kdy země ještě není zmrzlá vše se vsákne a osvit už je minimální, takže výpar není skoro žádný. Deštivý listopad však už nebyl ani nepamatuji, protože se většinou od půlky října až do vánoc tady vždy rozvalila oblast VT a byla zde jen inverze a u Adiho fén až do nevidím. Vzhledem k tomu, že tyto oblasti VT jsou zde s malými přestávkami od února, tak bych nebyl daleko od pravdy, kdyby letos byl opravdu deštivý podzim.

CIAO :jasno:
mnej
Nováček
 
Příspěvky: 793
Registrace: 09. 10. 2016 22:09
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 16

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na srpen 2018

Příspěvekod edwinak » 12. 08. 2018 05:59

Mnej: PV není v rámci suchý Evropy vůbec důležitej. Malinkatý nic.To jen ty máš to štěstí, že bydlíš na bažině plus ti tam ted hodně prší. Bagatelizovat podle tohoto měřítka zbytek světa je přinejmenším naivní.
Co se týče té Itálie, tak letos jsou už od jara na tom se srážkami dobře a tak se nehroutí. Na jaře tam spadlo o dost víc než u nás. Zato loni a předloni, pokud si pamatuješ ,se už v Římě na radnici hroutili a zaváděli docela přísná opatření stran pitné vody. Nevím jak dlouho, ale dováželi se do hlavního města cisterny , aby lidi měli co pít.
Poslední, co tady napíšu člověku MNEJ: Buď si libuješ v oponování jako takovým anebo jsi úplně mimo ohledně stavu sucha u nás. Fakt bych ti příští rok přála opak - aby pouze a jen na tvý krásně zelený zahradě,/ pomalu jediný v republice/, zavládla hnědá barva na všem už v červenci, aby plody na stromech nedozrály, aby tůje zrezivěly domrtě, aby trávník byl jako po spálení travexem - tak to je totiž letos všude všude, kromě PV a nás tady v jz a j. Čechách. My jsme měli letos velké štěstí na bouřky, ale zdaleka nemáme zeleno, jen méně uschlo.
Kdyby se sem snadněji dávaly fotky, poslala bych ti ukázku mojí zahrady z roku 2015, jakou bych ti příští rok z chutí přála. Neboť ty řeči, co tady vedeš, jsou pro ty ostatní fakt neslušně provokační. Už se na to vykašli, to raděj zmlkni a užívej si zelený zahrady. Zbytek republiky nemá to štěstí.
edwinak
Nováček
 
Příspěvky: 677
Registrace: 22. 03. 2013 05:48
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 6

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na srpen 2018

Příspěvekod Tomfik » 12. 08. 2018 08:17

Ahoj, tak z páteční noční vlny a sobotního rána 5mm. No aspoň něco 5mm za srpen. Včera i v pátek jsme si mohli o letním dnu nechat jenom zdát, 23,9C a 24,8C, dnes už jej dáme. Pondělní - Úterní bouřky by mohly dojít až nad vysočinu.

Výhled střídání teplot kolem 30C s teplotami kolem 25C. Srážek něco vypadá, že bude. Není to beznadějné.
Nejnižší teplota 7.1.2017 - -27,1C
Nejvyšší teplota 20.8.2012 - 34,7C
Tomfik
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 3241
Registrace: 06. 11. 2008 09:43
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 35

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na srpen 2018

Příspěvekod kapr » 12. 08. 2018 08:57

zítra a v úterý to zasáhne hlavně Čechy a opět jihozápad až jih Čech... to už budeme v půlce měsíce a máme 4 mm, jestli se nestane zázrak, tak už nevím. Příspěvky tady toho jednoho přispěvatele ani nečtu, nemám na to nervy, ale podle reakcí je asi mimo :). Každopádně dnešní noc parádní, tmin 12 °C a teplota uvnitř klesla pod 25 °C. Což je nádhera, bouřkově je to letos u nás neskutečná bída, bouřky sice brzo začaly, ale později už slabota. Chce to více front, ta poslední se sice moc nepovedla, asi to bouřkově bude zachraňovat říjen.
čhmú vydal novou publikaci k suchu.. do roku 2017.
Příští týden tedy opět zde žádná šance na déšť.
http://wxmaps.org/pix/prec4 ty výhledy hlavního gfs jsou šílené...
jediná naděje je začít pěstovat plodiny, které se přizpůsobí suchu a nejsou náročné na zálivku, včera jsme kopali brambory a slabá úroda... :(
https://www.weatherlink.com/embeddablePage/show/57bd9b1fcb98436b81959e278be157c1/summary
kapr
Mírně pokročilý

 
 
Příspěvky: 6951
Registrace: 30. 04. 2008 16:04
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 41

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na srpen 2018

Příspěvekod Vasek4 » 12. 08. 2018 18:30

Včerejší ranní výstup z Aladina vypadal na pondělní večer velmi nadějně. Dle mých zkušeností jsem se tomu jen zasmál jako naprosté utopii. S každým dalším výstupem model ubírá na srážkách, což je klasika. Fronta tedy podle toho nepřejde večer, ale patřičně zeslabená až v druhé polovině noci. Jakékoliv vydatnější srážky mne mohou jenom mile překvapit.
Před rokem u nás pršelo nadprůměrně, což se nedalo říci o všech oblastech. Měl jsem zahradu krásně zelenou, ale neprovokoval jsem tím ty postižené. Mimochodem tady byl v minulosti taky močál, hladina spodní vody zde bývá vysoká, proto nemáme podsklepené domy. Takže některé stromy, co mají hlubší kořeny, zatím drží úrodu, jiné s mělčím kořenovým systémem schnou.
Vasek4
Nový člen
 
Příspěvky: 161
Registrace: 30. 01. 2017 21:32
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 3

Co je to hodnocení?

Zpět na Předpověď počasí

  • Kdo je online

Registrovaní uživatelé: Žádní registrovaní uživatelé