Uživatelské menu

Statistiky

  • Příspěvků dnes0
  • Příspěvků včera6
  • Celkem příspěvků97637
  • Celkem témat1100
  • Celkem členů5517
  • Nový uživatelPruwan
  • Toplist
    Kdo je online

Předpověď počasí na srpen 2019

Předpověď počasí v České republice na kratší i delší období, které sestavují samotní uživatelé - amatérští meteorologové.

Re: Předpověď počasí na srpen 2019

Příspěvekod Tomáš.Malek » 19. 08. 2019 19:01

Vzdy jakmile něco chci pochvalit podělá se to! Tak jsem chtěl chválit průběh srpna který je mírný s dostatkem srážek a hlavně bez tropů a s jen málem letních dnů. V Praze například bylo v neděli 12.srpna +29°C ale to byl ojedinělý případ. Jinak jsem byl s počasím vcelku spokojen. Spokojen ale absolutně nejsem s vyhledem na víkend a dal. Tropy si už strčte pěkně za klobouk! Občasný letní den se v teto době ještě dá považovat za normální ale nějaké šílené vlny tropů uz by mohly letos jit konečně do řiti :-@ už tak jich bylo víc než dost a teď v poslední dekádě srpna je už čas kdy by leto melo končit. Nyni je dobat kdy už tropické teploty davaji sbohem. Vyskyt pozdejsí než zhruba 20 až 25 srpna považuji již za značně pozdní v září už jde o extrémní počasí. Take už se výrazně kratí dny takže by to melo být vidět i v nižších teplotách přinejmenším už alespon ne tropických! Tech bylo i takv letos opět dvojnásobný počet než je norma!
Tomáš.Malek
Nováček
 
Příspěvky: 631
Registrace: 12. 02. 2010 01:06
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: -7

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na srpen 2019

Příspěvekod Adi » 19. 08. 2019 19:39

Ahoj,

Již druhý den 29 a dnes se přidalo velké dusno. Večerní bouřka šla bokem, u Rosti muselo sprchnout slušně.
Jestli něco spadne v noci, je pod otazníkem. Další srážky po dusném dni až zítra navečer nebo spíše až v noci na středu, popřípadě ve středu ráno. Bavím se o východě. Škoda, že u Kelta nic nespadlo? Na radaru to včera vypadalo hezky u Jihlavy ...
Další vývoj poté je nalajnován. Po dvou dnech relativně chladnějšího počasí návrat počasí letnímu, místy tropickému.
Jinak bývá poměrně často zvykem, že na přelomu srpna a září se počasí poměrně prudce lomí na podzimnější mód. Ostatně tento scénář byl i v ultrahorkém 2015, kdy druhého září bylo podstatně lépe, než den předtím, kdy teplota zde překročila 34.
Je pravděpodobné, že podobný scénář budeme mít i letos, akorát není ještě jisté, zda ochlazení dorazí mezi 27-28 nebo později, až s začátkem září.
Nezdá se pravděpodobné, že by teplo bylo pořád minimálně už jen s ohledem na stále pokročilejší kalendář. Jistě, potom lze očekávat ještě teplé, možná i letní dny, o tropy se však jednat už nebude. Co je zlé, vše stále padá pod taktovku tlakové výše, popřípadě jejího okraje, pořádnou brázdu člověk aby pohledal.

Přeji příjemný večer

A.
Přání bývá nebezpečně často otcem myšlenky
Adi
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 3454
Registrace: 16. 09. 2008 19:51
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 43

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na srpen 2019

Příspěvekod ladys » 19. 08. 2019 19:55

Dnes max 25.
Pokud přestalo svítit slunce šla teplota raketové dolů.
Zde bylo příjemně.

Mozna by mělo pár lidí premýšlet o přestěhování ;)
ladys
Nováček
 
Příspěvky: 267
Registrace: 15. 01. 2016 19:46
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 1

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na srpen 2019

Příspěvekod Troll » 19. 08. 2019 20:50

Ahoj, tak jsem se po 14 dnech vrátil z dovolené na rozpáleném Balkáně. Vše nasvědčuje tomu, že po dobu mé dovolené tu bylo přeci jen proměnlivější, teplotně asi normální počasí bez extrémů, snad 1-2 tropické dny. Nicméně srážek od poč. měsíce opět jen kolem 20 mm. Vegetace se však díky bouřkám z konce července a převážně nižším teplotám ve 2. srpnové dekádě, menšímu množství slunečního svitu a občasným slabším srážkám, přeci jen trochu zazelenala. Dneškem začala další "chladnější" srpnová perioda. I přes teploty kolem 22 st. mi ale přijde docela dusno a nemám důvod mít na sobě cokoli jiného než kraťasy a triko. V dalších několika dnech to zde vidím na max. 20/24 st. a snad středa přinese nějaké smysluplné srážky. Červen a červenec daly cca 40% srážkového normálu, což díky tomu, že to spadlo v podstatě v 1-2 bouřkách jinak sucho a vysokým teplotám bylo jako nic. Srpen zatím pokračuje v podobném trendu, ale díky nižším teplotám je povrchová vrstva půdy přeci jen vlhčí.

Jinak při pročítání příspěvků mi připadá, že někteří již považují léto 2019 skoro za uplynulé. Já s tím tedy zásadně nesouhlasím. Při pohledu na modely je velmi pravděpodobné, že nás po pár dnech které budou mít teploty mezi 20/25 st. cca od čtvrtka opět čekají letní dny a od cca neděle je možná i hot wave poměrně dlouhého trvání s max. cca 28/33 st. dokonce i s možností ojedinělého supertropu, jež by mohla trvat až do konce měsíce. A i kdyby ne, i tak si myslím, že příležitostí ke koupání a opalování bude podle mě ještě dost. Určitě budou letní dny a tipuji že i nějaký ten trop i v září. Pár tropických dnů si tedy podle mě za srpen ještě připíšeme, jen těžko říci, zda to budou 2 nebo 7. Zatím se mi srpen jeví zhruba teplotně v normálu s podobnou nebo jen mírně vyšší průměrnou teplotou, jako měly cca první 3 týdny července. Pokud by ale vyšla ta nejteplejší verze předpovědi, průměrné teploty obou měsíců by se mohly v podstatě vyrovnat a tak i srpen by byl teplotně nadnormálním měsícem. Nejspíše ale zde srpen zůstane cca 0,5 -1 st. chladnější než červenec, takže by mohlo jít dle normálu 1981-2010 o teplotně jen normální měsíc s mírnou kladnou odchylkou.

Zatímco v červenci byl jednoznačně teplejší Z, nyní v srpnu je to evidentně naopak, takže skutečně na V může být srpen i letos teplejší než červenec a kdo ví jestli tam, kde se v červnu a červenci příliš vysokých teplot nedočkali, ještě nemají letošní max. před sebou (třeba pokud na J Moravě ještě neměli 35 st.). Zde ho ale na 99% již za sebou máme. Doufám že podobně nám podzim/zima vykompenzuje to srážkově opět velmi chudé léto.
Troll
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 1541
Registrace: 10. 10. 2010 20:51
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 38

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na srpen 2019

Příspěvekod godlike » 20. 08. 2019 09:14

Ten GFS vystup 20.8 00Z je teda na zbliti. Prakticky nonstop tropy az do posledniho prazdninovyho vikendu, kde hrozi klidne +35. :-! Dnesni rano vlhko (pres 90%) jako v Bangkoku, fakt libustka. :( Jsem zvedav, jak dopadnou dnesni srazky, modely nesetri, odhady u me az 20mm. Wetteronline zertuje s 20-50mm. Na mnoha mistech bude asi pekne zalito, postupne i na Morave. Nemci maji na odpoledne a k veceru vydatny pas srazek na pomezi Pisku, Tabora a Pardubic. Dnesek bude zajimavej, tak snad se to obejde bez lokalnich povodni.
https://www.wunderground.com/dashboard/pws/IZDIBY16
https://app.weathercloud.net/d2394664632#current
godlike
Nováček
 
Příspěvky: 1181
Registrace: 14. 12. 2015 10:07
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 18

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na srpen 2019

Příspěvekod Rosťa » 20. 08. 2019 09:27

Ahoj
Tak kde nezapršelo,a nezaprší dnes,zítra, tak nejspíš nic na dlouho,modely se celkem sjednotily v pokračováni VT a tropů i příští týden.
Nás trefila včera paní štěstěna a z ničeho bouřka 13mm,v Těšíně muselo daleko víc.Jestli něco dnes to otázka,Český aladin čaruje,kdežto sousední nemá nic.
Včera jsem se vrátil z jižní Moravy a ta lokálnost srážek je enormní,jsou místa,kde je vše zelené a hodně zalito,a o kousek dál sucho jak beton.
Rosťa
Nováček
 
Příspěvky: 904
Registrace: 27. 11. 2014 12:01
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 7

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na srpen 2019

Příspěvekod kebull » 20. 08. 2019 11:09

Tak to jsem zvedav =-O jsem ready.

Jinak pri pohledu na celorepublikovou mapku vystrah je mi Kelta i Trolla fakt lito...
http://portal.chmi.cz/files/portal/docs ... index.html
Přílohy
Image-1.jpg
kebull
Nováček

 
 
Příspěvky: 1445
Registrace: 01. 02. 2010 20:18
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 21

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na srpen 2019

Příspěvekod Tomfik » 20. 08. 2019 11:11

Výhledy ke konci srpna se výtrazně liší.

Dnes modely lítají s enormním množstvím srážek buď to půjde
a) Velké Meziříčí - Šumperk
b) Písek - Pardubice

z hlediska toho, že když nás to mělo trefit tak to šlo výhradně východně, tak bych ocenil kdyby se aladin o svých obligátních 30km východně sekl i dnes. Jinak to bude pěkná bída.
Nejnižší teplota 7.1.2017 - -27,1C
Nejvyšší teplota 20.8.2012 - 34,7C
Tomfik
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 3241
Registrace: 06. 11. 2008 09:43
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 35

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na srpen 2019

Příspěvekod Tomfik » 20. 08. 2019 11:15

Nejnižší teplota 7.1.2017 - -27,1C
Nejvyšší teplota 20.8.2012 - 34,7C
Tomfik
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 3241
Registrace: 06. 11. 2008 09:43
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 35

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na srpen 2019

Příspěvekod JohnBattler » 20. 08. 2019 11:19

Kebull: Pěkné no ale ranní výstupy ECMWF a ICONu posunuly tyto srážkové hody více na východ tedy hlavně nad Vysočinu a východní Čechy. Z Bavorska už se to pomalu sune a směr to má zatím dobrý, tak se necháme překvapit. Můj tip je Praha a okolí dostane 10-15 mm a více na východ bude srážek přibývat. I když krajní východ ČR bude mít spíše více srážek konvektivního charakteru, tedy tam to bude místy velmi proměnlivé. Někde si ale 50 mm za příšítých 24 hodin zapíší. Snad ne v Prostějově a okolí.
JohnBattler
Nováček
 
Příspěvky: 733
Registrace: 24. 01. 2018 16:51
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 14

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na srpen 2019

Příspěvekod Pája76 » 20. 08. 2019 11:30

Zdravím všechny po 14-ti dnech trucování :D a dovolené z části trávené v Chorvatsku, kde jsem ve středu 14.8. zažil tamní pěknou bouřku, ale s jen 5 mm srážek.
S příspěvkem zde na fóru po více než 2 týdnech musím konstatovat, že se nám poprvé po 5 letech stalo, že naše zahrada je v lepším stavu (zelenější....) než před odjezdem na dovolenou a letos se zároveň nenaplnilo pravidlo, že při příjezdu domů je ještě tepleji než při odjezdu :)
Od 3.8. u nás 3x solidně sprchlo (denní úhrn nad 10 mm) a pak i mezitím jsme ještě nějaké mm posbírali - výsledek je, že jsme za letošní srpen už lehce přes 50 mm srážek a to je stejně jako v součtu srážek za červen, červenec dohromady.
Výhled očekávaných srážek na dnešní vlně na SF zatím pozitivní a jestliže to vyjde, tak můžeme v ideálním případě do zítřejšího dopoledne dostat i zde kolem 20 mm; český Aladin nám maluje cca 16 mm, např. norové přes 30 mm. Toto budou asi na delší čas (minimálně týden?) poslední plošnější srážky, které nás zachraňují, o lokálnosti srážek to zde není. Už jsme to zde psal.
Srážky tedy po povedeném květnu, a pak 2 nevydařených letních měsících, teď v srpnu spokojenost, ale je to zase o jednom měsíci, který zmírní pouze povrchové sucho a hladinu podzemní vody nám nezvýší. Srážkové deficity jsou napříč republikou velké. Chtělo by to alespoň 2 - 3 vlhčí roky :jojo:
Mějte se a těm, kdo ho potřebují nebo chtějí (P.S. já ho beru všemi deseti), přeji do zítra hodně děště :destnik: :dest:
:ahoj:

EDIT v 13:40
Tak Aladin nám v posledním výstupu odhad srážek, které mají spadnout do zítra upravil na rovných 50 mm!!! Vyprázdněte nádrže, připravte sudy :D ;)
Naposledy upravil Pája76 dne 20. 08. 2019 12:43, celkově upraveno 1
Pája76
Nováček
 
Příspěvky: 283
Registrace: 17. 09. 2016 22:59
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 1

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na srpen 2019

Příspěvekod Tomfik » 20. 08. 2019 11:44

Myslím, že sobota, neděle pondělí přinese taky pěkné lokální bouřkové činnosti. Nicméně jsem opravdu zvědav na dnešek a tlačím a tlačím ten déšť více na východ.... Tak snad dopadne ta linie Velké Meziříčí - Šumperk. Přeji ale všem, to oko ale někde zřejmě bude, no snad ne... ať každý těch 15-20mm dostane
Nejnižší teplota 7.1.2017 - -27,1C
Nejvyšší teplota 20.8.2012 - 34,7C
Tomfik
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 3241
Registrace: 06. 11. 2008 09:43
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 35

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na srpen 2019

Příspěvekod Jarda Max » 20. 08. 2019 11:55

Jsem opět na chatě u Sázavy a vegetace roste jak divá, trávu sekám každý týden a začínají zarůstat holé fleky z loňského sucha. Houby rostou všude, tolik jich tu leta nebylo.
Určitě i tady kolem Prahy budou nějaké konvektivní srážky, teplota nám v okolí Čerčan vylezla nad 25st. To jsem ani nečekal. Aladin je štědrý až moc, tak uvidíme.
Nakonec půlroční výhled z CFSv2 na chladnější vlhčí srpen vyšel. Bohužel postupné odumírání poškozených stromů stále pokračuje a lesy místy hnědnou stále víc. Jen listnáče drží. Hlavně večer a v noci jezdí dlouhé vlaky kůrovcového dřeva.
Jarda Max
Nováček
 
Příspěvky: 677
Registrace: 07. 11. 2015 09:57
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 14

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na srpen 2019

Příspěvekod kapr » 20. 08. 2019 12:02

Chladnější srpen?? Wow.. to je kde? U nás je za poslední léta dp okolo 17 °C a letošní srpen zatím okolo 20.. tak opravdu nevím, jestli umím teda počítat.. fakt jsou Čechy letos tak chladné?? U nás je srpen opět teplejší než červenec, což jsem už psal.
https://www.weatherlink.com/embeddablePage/show/57bd9b1fcb98436b81959e278be157c1/summary
kapr
Mírně pokročilý

 
 
Příspěvky: 6951
Registrace: 30. 04. 2008 16:04
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 41

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na srpen 2019

Příspěvekod pepa » 20. 08. 2019 12:27

Kapře - jak jsi vlastně sám psal, v červnu a červenci bylo u vás méně horkých vln než v Čechách a také byly u vás slabší. Srpen je jiný - čím více na východ, tím teplejší. U Tebe je průměr jen 17°C ? Havl. Brod má 16,5°C, ale to je průměr let 1911 - 2018. No, u nás je to zatím takový průměr posledních cca 30 let.
Teď uvidíme, co srážky, od jz. se již něco rýsuje....
pepa
Nováček
 
Příspěvky: 841
Registrace: 22. 06. 2014 13:46
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 8

Co je to hodnocení?

Zpět na Předpověď počasí

  • Kdo je online

Registrovaní uživatelé: Žádní registrovaní uživatelé