Uživatelské menu

Statistiky

  • Příspěvků dnes0
  • Příspěvků včera4
  • Celkem příspěvků97779
  • Celkem témat1103
  • Celkem členů5517
  • Nový uživatelPruwan
  • Toplist
    Kdo je online

Předpověď počasí na únor 2015

Předpověď počasí v České republice na kratší i delší období, které sestavují samotní uživatelé - amatérští meteorologové.

Předpověď počasí na únor 2015

Příspěvekod hawrann » 27. 01. 2015 16:29

Zdravím všechny meteopříznivce,
tak jak to vidíte ten letošní únor? Zazněly tu názory, že by to mohl být vrchol zimy, v což osobně pevně doufám, neboť je to zatím bída, alespoň co se Čech týče :)
První dekáda zatím nevypadá vůbec zle, snad se to neotočí opět do tepla :zima:

A celkem mě udivilo toto:
Obrázek

tato mapka říká, že ve 850hPa bude 4.2. dejme tomu -9°C

Obrázek

a tato, že je to o -9°C chladnější než dlouhodobý průměr?! To jakože je u nás 4. února průměrná teplota v 850hPa 0? %)
hawrann
Nováček

 
 
Příspěvky: 373
Registrace: 08. 12. 2008 00:35
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 9

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na únor 2015

Příspěvekod Vratislav » 27. 01. 2015 22:14

Když se na to podíváš líp, tak uvidíš, že horní mapa předpovídá pro střed republiky cca -10,5°C, spodní říká, že je to odchylka nějakých 7 - 7,5°C. To nám dává normál -3/ -3,5°C. Když to srovnáš třeba s průměrem, co je pro porovnání v grafech GFS, sedí to jak prdel na hrnec. Takže nikoliv 0°C ale -3,5°C. To je trochu rozdíl. Nicméně souhlasím, že i tak se to zdá hodně. Vždyť by přeci mělo být "normální", že na hřebenech je v zimě skoro nonstop arktik (takový zažitý myšlenkový model průměrného Čecha, i já se mu vzpírám marně). Opak je ale pravdou. Ono je to způsobeno výskytem inverzí, které ten průměr háží hodně nahoru, ale i vpády teplého Atlantiku, které byly, jsou a budou normální a patří k naší středoevropské zimě :jojo:

Jinak já čekám v únoru rozhodně sněhový vrchol zimy (myšleno v nových cm, je dost možné, že v součtu bude v březnu sněhu víc, ale asi už jen na horách). Teplotně nevím, možná nás nějaký ten arktik překvapí, ale taky je možné, že prosinec byl tímto vrcholem.
Vratislav
Nováček

 
 
Příspěvky: 555
Registrace: 14. 03. 2013 19:45
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 13

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na únor 2015

Příspěvekod dididi » 28. 01. 2015 11:24

Před pár dny jsem se podivoval že chladný a vlhký vzduch proudící nad Biskajská záliv a západní středomoří zde nevytváří žádnou TN která by následně při své cestě nad kontinent mohla přinést výraznější sněžení do stř. Evropy. Dnes GFS takový vývoj předpokládá na 2 polovinu příštího týdne se srážkami okolo 20mm. Řídící TN nad severní Evropou se vyplnují naopak se prohlubuje TN nad severní Itáliíí kde zůstává 2 dny bez pohybu. Následně putuje přes severní části balkánu k severu přes ukrajinu nad východní Polsko. Navíc před tím než nás má začít ovlivnovat se v důsledku nevýrazného výběžku VT má přechodně zmenšit oblačnost s čímž souvysí i slušný pokles teplot. Je to tedy ještě daleko a modely si s tou TN budou ještě pohrávat ale situace je to velmi interesantní.
Ta TN nad severní Itálií mi připomíná situaci ze začátku prosince 1969 kdy také 2 dny byla v této oblasti sníh padal 60 hodin v kuse a napadlo 50 cm což je zdejší maximum. Pravda něco takového se jak patrno stává zcela vyjímečně ale po 45 letech už by se to opakovat mohlo. Trochu jsem se zasnil když jsem si na ty haldy sněhu tady v naší nížině vzpoměl. Kdyby napadlo přes 10cm budu vzhledem k letošní bídě i tak spokojen.
Jinak v americe jim to nějak nevyšlo jestli se nepletu že?
dididi
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 2930
Registrace: 24. 12. 2013 11:08
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 41

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na únor 2015

Příspěvekod Davidek » 28. 01. 2015 12:27

sice to sem úplně nepatří, ale tak trochu taky ano... s ohledem na vizi, že by únor mohl odstartovat srážkově vydatně a naplnit měsíční srážkový úhrn hned v první dekádě :sry:

Nejen Praha, ale i Brno se může pyšnit více než 200 let dlouhou teplotní a srážkovou řadou. ..... Teplota vzduchu začíná od roku 1800 a srážkové pozorování započalo v roce 1803. Rok 2014 byl nejteplejší za celou dobu pozorování a to výrazně. Oproti dlouhodobému průměru 1961-2000 byl rok 2014 o 2,5°C teplejší. Druhý a třetí nejteplejší rok (2000,2008) byl shodně o 1,9°C teplejší než dlouhodobý průměr. I přesto, že jsme v letošním roce zažili několik suchých period, tak nakonec byl v Brně rok o 24 % srážkově bohatší než dlouhodobý průměr. To hlavně díky hodně srážkově bohatému září. Celkově byl rok 2014 z dlouhodobého hlediska dvacátý nejvlhčí - zdroj čhmú-

to jen, že si ten sedmý a osmý srážkově nadprůměrný měsíc v naší oblasti nevymýšlím... toto podle mě bude mít vliv i nadále, ostatně díky vlhkosti se nám dnes v noci vzduch neochladil tak jak se čekalo, nakonec bylo s bídou -1°C, a dneska nakonec teplotní vrchol 4,8°C, čekal jsem to tak do 2°C max...

P.S. v new yorku to skutečně bylo o poznání slabší, než se čekalo, nyní se těší na víkend s +12°C %)
Davidek
Nováček
 
Příspěvky: 729
Registrace: 03. 05. 2008 14:39
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 7

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na únor 2015

Příspěvekod libi » 28. 01. 2015 12:52

libi
Nováček
 
Příspěvky: 1137
Registrace: 03. 05. 2008 15:54
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 8

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na únor 2015

Příspěvekod dididi » 28. 01. 2015 13:10

Pokud jde o srážky tady za rok 2014 chybělo do normálu 50mm a pokud jde o zdroj Čhmú tak pozor. Možná to bude znít neuvěřitelně ale srážkové data jsou vytvářeny z velké části odhadem. Zatímco dříve se měřilo pěkně manuálně dnes po automatizaci dochází na řadě stanic ke značnému podhodnocení srážkových úhrnů. Jedná se o stanice které nejsou vybaveny váhovým srážkoměrem na který nejsou finance. Takových stanic je bohužel většina. Srážky na těchto stanicích jsou pak korigovány podle nejblišší stanice vybavené váhovým srážkoměrem. Myslím že zejména v letních měsících je to pak velmi nepřesné a zavádějící. Ty mapy jsou dnes více odhad než realita
dididi
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 2930
Registrace: 24. 12. 2013 11:08
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 41

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na únor 2015

Příspěvekod mates.lukas94 » 28. 01. 2015 13:14

u nás na Hlučínsku to bylo podobně s tou teplotou, v noci to nešlo pod nulu a ačkoliv Aladin předpovídal 1°C, tak už bylo dneska 5,5°C...jinak příští týden to vypadá na pokles teplot pod nulu i přes den na většině území ČR

takto to zatím vypadá s odchylkou prům. teploty v únoru http://www.cpc.ncep.noaa.gov/products/p ... onInd1.gif
mates.lukas94
Nováček
 
Příspěvky: 556
Registrace: 07. 11. 2014 19:49
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 2

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na únor 2015

Příspěvekod Troll » 28. 01. 2015 18:29

Davidek: s těmi 7 srážkově nadprůměrnými měsíci to platí pouze lokálně, zejména asi na jižní Moravě. Zde byl v celém loňském roce srážkově nadnormální jen květen a pak (a to výrazně) září, naopak leden - únor, červen - srpen a listopad byly podnormální, zimní měsíce a červen docela výrazně, zbytek byl normální (jako normální beru odchylku +-20% od normálu). Pokud se podívám detailněji na právě probíhající zimní půlrok, tak slabě pod dlouhodobým průměrem byly i prosincové úhrny naopak slabě nad říjnové, takže zde jsme zatím téměř přesně na normálu (lednová odchylka bude kladná, ale zatím je to těch cca 20% a už se asi moc nenavýší). Takže z tohoto hlediska zde nic zajímavého.

Jinak co se týče února, vypadá to, že jeho první dekáda bude mít konečně snad zimní charakter a možná se stane i první teplotně podprůměrnou dekádou od srpna 2014. Jinak pokud vezmu v úvahu synoptickou situaci, jakou modely (hlavně GFS) nejčastěji kreslí, zdá se mi, že zde na SZ ty teploty přeci nemohou být pořád jen kolem bodu mrazu, v této roční době bych je čekal nejméně o 2 st. nižší. Skutečně to tedy vypadá že při proudění z V směrů má model tendenci ty teploty nadhodnocovat.
Pokud by se výstupy modelů potvrdily, nezdá se mi nyní brzký přechod do teplého a vlhkého Z-JZ proudění moc pravděpodobný a pokud nějaké oteplení v první pol. února přijde, bude to spíše inverze na zadní straně tlakové výše nebo ne tak teplé oceánské SZ proudění, takže je šance, že únor (alespoň jeho první polovina) by mohl být alespoň od středních poloh výše z hlediska zimy celkem příznivý a také se zřejmě stane nejchladnějším měsícem této zimy (k tomu bude úplně stačit pokud nebude teplotně výrazně nadprůměrný, což zatím nevypadá, ale přeci jen to, jak se bude vyvíjet cirkulace v druhé pol. měsíce je zatím ve hvězdách). Pokud bych si měl tipnout vývoj teplot, tak měsíc by jako celek mohl být teplotně normální pouze se slabou kladnou odchylkou (cca + 0,5 st.) první dekáda bude zřejmě slabě podprůměrná a druhou a třetí tipuji slabě nadprůměrnou s možným výrazným oteplením až ke konci měsíce, srážkově by únor mohl být kolem průměru s velkým podílem sněhových srážek (alespoň tedy od středních poloh výše). Tak uvidíme, jak se to bude ve skutečnosti vyvíjet a snad únor alespoň trochu zachrání tuto zatím 2. mizernou zimu v řadě.
Troll
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 1547
Registrace: 10. 10. 2010 20:51
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 38

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na únor 2015

Příspěvekod krab » 29. 01. 2015 18:25

Zatím musím říct že tento týden dost vychází podle dlouhodobého GFS modelu.
Hluboká TN se skutečně vytvořila a očekáváme rekordní nízký tlak vzduchu.
Zrovna tak se vyplnila předpověď kterou jsem z modelů odhadl na tento týden ze sněhem pro moji lokalitu. V úterý ráno 7cm mokrého sněhu, roztálo to a pak párkrát nový poprašek z přeháněk. Dneska ráno jsem čekal těch srážek víc a dnes v noci to asi taky sláva nebude.
Takže nakonec moje představa o 15cm sněhu na samém konci ledna nevychází. Je to posunuté, spíš ne od 400m ale až od 500m výš.

Hned začátek února ale nabízí zajímavou TN na jihu a ta patrně může přinést konečně zajímavou, letos nejvyšší šanci sněhové pokrývky na celé území kolem úterý/středy. Modely očekávají slušné úhrny I pro Čechy, možná se přes těch 10cm v mé lokalitě dostaneme a bude to letošní rekord.
krab
Nováček
 
Příspěvky: 309
Registrace: 13. 11. 2014 17:49
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 24

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na únor 2015

Příspěvekod kamil » 29. 01. 2015 19:31

Ahoj všem,tak aby jsem se přiznal tak jsem si dosavadní ochlazení představoval trošku jinak a ne,že nasněží a za dva dny přejde počasí do modu přes noc lehce pod nulou a přes den opět lehce nad nulou je to opravdu k naštvání nic jiného.Jinak výstupy modelů na únor vypadají už docela zimně i s nějakým množstvím sněhových srážek asi ve všech polohách a snad už konečně i přes ten den to zůstane pod nulou.Vidím,že Vratislav se drží stále předpovědi svatomartinské kachny ohledně únorového počasí a je to docela i možné přesto já pořád trvám,že ne mrazový,ale sněhový vrchol bude i ve středních polohách druhá polovina února a první polovina března.To samé i k Davídkovi vrchol mrazů snad ano,ale sněhu nikoli nesouhlasím jak už jsem zde zmínil,ale je to věc názoru :ahoj: :zima:
kamil
Nováček
 
Příspěvky: 477
Registrace: 07. 02. 2014 07:41
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 0

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na únor 2015

Příspěvekod blizzard86 » 29. 01. 2015 19:53

Zítra nás čeká tlakové minimum za hodně dlouhou dobu. Je možné, že tlak klesne až na 975 hPa... Obecná poučka říká, že v nížinách klesá tlak o 1hPa na 8 m výšky, od 1800 m nad mořem pak o 1hPa na 10 ma ve výšce 7300 m již o 1 hPa na 20m výšky... Pokud vezmu v potaz, že většina z nás je nížina či polohy pod 500 m, pak platí následující:

Normální tlak přepočtený na hladinu moře je 1013,25 hPa. Pokud tlak klesne na 975 hPa, pak je to odchylka od normálu 38,25 hPa. Zítrá ráno bude tlak vzduchu, jako byste byli o cca 315 m.n.m. výše. Vy co bydlíte ve 200 m.n.m. se zítra probudíte v 500m apod.... Takže nic dramatického, jak se nám snaží vnutit některé zpravodajské servery:

http://zpravy.idnes.cz/nizky-tlak-v-pat ... ntent=top6

Věc druhá je ta, že předpovídat počasí u tak nízkého tlaku může být ošemetné a počasí může ukázat opravdu zajímavé věci a může být velmi nestabilní. A to uvidíme zítra. Na východě možná napadne 30 cm sněhu a bude tu sněhový rekord za několik let a nebo nás to spláchne a budeme na trávě... tak uvidíme. Vyloučeny nejsou ani VELMI VELMI prudké srážky, bouřky apod... To jsou jevy, které při tak nízkých tlacích lehce nastanou i v tomto období. Zítra to bude velmi zajímavé. Hlavně na východě.

:vitr: :dest: :snezeni:

A vtipná poznámka na závěr: Ráno bude teplota varu u vody ve 200m.n.m. cca 98°C, tak se nedivte, když Vám nebude ráno vypínat varnou konvici termostat :)
2011: Min: -13,6°C; Max: +37,4°C
2012: Min: -18,8°C; Max:+37,3°C
2013: Min: -13,0°C; Max: +39,7°C
2014: Min: -12,7°C; Max:+37,0°C
blizzard86
Nováček

 
 
Příspěvky: 556
Registrace: 15. 08. 2008 13:52
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 20

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na únor 2015

Příspěvekod zapadni cechy » 29. 01. 2015 22:42

blizzard86:

Celkem zajímavé úvahy, já bych ještě zmínil jeden efekt, který s tím souvisí. Často sledujeme teploty v hladině 850 hPa, což za normálních podmínek odpovídá zhruba teplotě ve výšce cca 1400-1500 metrů. V následujících dnech při mimořádně nízkém tlaku jak při zemi, tak i ve vyšších výškách bude v mapách v hladině 850 hPa zobrazena nad naším území teplota, která bude ve výšce třeba jen nějakých 1100 metrů. Což už je trochu rozdíl :)
http://www.meteofrlazne.websnadno.cz/ - amatérská meteorologická stanice Františkovy Lázně
zapadni cechy
Nováček
 
Příspěvky: 761
Registrace: 28. 12. 2011 14:50
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 16

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na únor 2015

Příspěvekod hawrann » 29. 01. 2015 22:50

*"Narazit na hlupáka je katastrofa nejen pro zúčastněné,ale i pro okolí vůbec."
*"Hlupáci byli a budou,je jen na nás rozumných,jak se jim vyhneme!"
hawrann
Nováček

 
 
Příspěvky: 373
Registrace: 08. 12. 2008 00:35
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 9

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na únor 2015

Příspěvekod krab » 30. 01. 2015 08:00

Docela zklamání dnes ráno, kromě male sněhové přeháňky, žádný nový sníh.
Do konce ledna ani tady v mé lokalitě žádné významější sněžení ani nepřijde.
Ta TN která bude postupovat přes Biskajský záliv a dostane se na jih pod Alpy by nás během středy od jihu ovlivnit mohla. Ale GFS už dnes ráno její dráhu maluje víc SV směrem a oblast Čech to mine. Aspoň tak to předpovídají...
SV Morava si přijde na hodně sněhu, je vidět že do února Beskydy a I nižší oblasti SV Moravy budou mít opravdu hodně sněhu. Tady u nás asi opět nic, kromě horských oblastí. :-@
krab
Nováček
 
Příspěvky: 309
Registrace: 13. 11. 2014 17:49
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 24

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na únor 2015

Příspěvekod dididi » 30. 01. 2015 20:15

Tak kde TN ze středomoří nasype je ještě ve hvězdách. Momentální GFS dává praze kolem 15mm GEM prakticky nic a zítra si to modely mohou prohodit. Já čekám že tentokrát to rozmístí celkem rovnoměrně pokud jde o Čechy a Moravu. Bohužel sníh myslím dlouho nevydrží pokud se otevře celkem teplý SZ. Možná ale přijde ke slovu inverze to by pak nějakou dobu sníh vydržel. Jak jsem zde psal už před několka dny chladný vzduch proudící nad Biskajský záliv tu TN skutečně vytvořil i když modely s tím dlouho nepočítaly. Samozřejmě pokud jde o její dráhu to je dnes ještě dost hádanka bude záležet jak bude vypadat tlakové pole jako celek potom co se bude vyplnovat ta hluboká TN která to nyní řídí. Pokud bude mít ještě sílu tak se sem oblačnosti od J-JV chtít nebude. Pokud ale převezme dostatečně rychle řídící úloha ta středomořská může nasypat i víc než se dnes může zdát. Za určitých okolností by mohlo sněžit i delší dobu nebo ve dvou vlnách. Nechme se překvapit možná už tolik situací letos nebude. Jinak nyní jsem mrknul na japonský JMA ten dává praze přes 20mm a nejvíc z pátku na sobotu. Problém je že ten srážky silně nadhodnocuje většinou spadne sotva polovina
dididi
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 2930
Registrace: 24. 12. 2013 11:08
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 41

Co je to hodnocení?

Zpět na Předpověď počasí

  • Kdo je online

Registrovaní uživatelé: Žádní registrovaní uživatelé