Uživatelské menu

Statistiky

  • Příspěvků dnes4
  • Příspěvků včera3
  • Celkem příspěvků97825
  • Celkem témat1103
  • Celkem členů5517
  • Nový uživatelPruwan
  • Toplist
    Kdo je online

Předpověď počasí na únor 2019

Předpověď počasí v České republice na kratší i delší období, které sestavují samotní uživatelé - amatérští meteorologové.

Re: Předpověď počasí na únor 2019

Příspěvekod JohnBattler » 31. 01. 2019 11:41

Je potřeba probrat se do reality roku 2019. Tato zima bude v kontextu následujících let spíše mezi těmi lepšími a počítejte, že bude mnohem více nezim než těch vašich vysněných zim. Vždyť se severní polární oblasti oteplili již asi o 6°C odkud čekáte, že se ta zima vezme?

To co se teď odehrává v USA je anomálie a ta bublina studeného vzduchu co tam je je prakticky ten nejchladnější vzduch na severní polokouli. Ještě je podobná bublina na východní Sibiři, ale jinak zbytek severu má teploty 850 hPa silně nad průměrem.

Takže buďte rádi za letošní podařenou zimu. Klidně příštích 5 let nemusí přijít lepší. Ale jasně, že letos je to dost nevyvážené západ vs východ. Ovšem západní polovina ČR má spíše oceánské klima a je normální, že tu není souvislá sněhová pokrývka delší dobu. Já jsem rád, že žiji v té polovině ČR s objektivně lepším klimatem k životu. Bohužel nás letos sucho postihlo více než východ, ale to se může brzy otočit.

Jinak jak jsem psal, že Ecák zteplal, tak si to teď klasicky s GFS prohodili. No zdá se, že nějaký ledový den tu ještě padne, ale zatím bych na to nevsadil moc peněz. Tak si užijte poslední záchvěvy zimy.

Jinak zde dnes parádní počasí. Na noc zataženo a ráno vylezlo slunce. Teplota se dere nahoru jsme na +2,5°C. Chtělo by to ale už nějaké srážky, tak ta neděle vypadá nadějně. ICON dává 14 mm neděle + pondělí.
JohnBattler
Nováček
 
Příspěvky: 733
Registrace: 24. 01. 2018 16:51
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 14

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na únor 2019

Příspěvekod Rade » 31. 01. 2019 11:47

To je furt dokola. Letošní zimu zde na fóru prostě sytý Moravák hladovému z Čech nevěří. Zima není jen "dobrá", "průměrná", "špatná" atd., ale liší se místo od místa a taky jde o to, co se hodnotí?
U nás jde po sněhové stránce zatím zdaleka o jednu z nejhorších zim. Například nyní už 2 týdny jsme neviděli sníh, pokud nepočítám pocukrováno, a to jsou ho mnohde právě v tomto období největší příděly. Sněhové maximum sice bylo 9 cm, což je "běžné maximum zim, špatných na sníh", ale bylo to jen pár hodin.
Po mrazové stránce bylo zimní minimum -10,5°C a teplota už pak nešla nikdy pod -10°C. Za to má u mě zima jedničku, protože mrazy fakt nepotřebuju.
Srážkově nás zachránil jen a pouze prosinec. Leden stojí absolutně za prd, skončíme s téměř 50% deficitem. Jinými slovy - už to zase začíná. A Morava se bude koupat. A Morava měla před 3 dny 15 - 20 cm i v nejnižších pomohách. A Morava bude mít skvělý srážkový základ do vegetační sezony. Ale Morava hladovým Čechám nevěří. Sorráč. Vím, že mapky sucha a média a odborníci prezentují Čechy jako "vyléčené" ze sucha a Moravu jako vyschlou, stále v červených číslech, ale tak je to vždy, i když je očividně jinde sucho ještě více, na Moravě to bude vždycky červenější :D . Jo, a jsem Moravák. Akorát s větším dohledem, než na vlastní píseček :D .
Rade
Nováček

 
 
Příspěvky: 780
Registrace: 04. 02. 2012 21:17
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 30

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na únor 2019

Příspěvekod JABO » 31. 01. 2019 12:24

Rade:
Hezky a z vostra napsáno... =-O Vy klucí moravský, tady to fakt sněhově pod 500 mnm je jedna z těch horších zim - jde o to vnímání zimy a to je hlavně o sněhu a ne o zmrzlém nebo mokrém blátě....
Ale já vám to nezávidím - jen byste měli být (mimo Tomfíka) trochu spokojenější.... :ahoj:
JABO
Nováček
 
Příspěvky: 1327
Registrace: 25. 11. 2014 17:39
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 15

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na únor 2019

Příspěvekod kapr » 31. 01. 2019 12:28

No jo, tak se tu předhánějte, kdo má větší sucho.. kdyby jste radši napsali něco k situaci, co nás čeká.. protože to bude zajímavé a bude co sledovat.. ale ne, aahaz tu bude radši ostatní přesvědčovat jak jsou horší zimy.. milý aahazi já si myslím, že sem přispívají lidí, kteří ví která bije.. že se otepluje je snad jasné všem. Jde o to porovnávat zimy s posledními roky.. a tam tato zima určitě nepropadá. Ty by jsi chtěl v Praze něco, co tu bývalo před xy lety.. ale musíš uznat, že je to spíš o náhodě, určitě i tepelný ostrov hraje svoje atd. Já se těším na situaci co nastane, už zítra výstraha na silný vítr a možná jich bude postupně i víc.. v neděli večer už možná bude opět sněžit i zde na východě, Aladin ubral teplotu na sobotu v Čechách a přidal nám.. jsem zvědavý co ta dvoudení obleva způsobí, zatím to asi pořádně neví ani meteorologové. Ono východ a obecně i východní Evropa by měla být prostě v zimě chladnější a v létě teplejší.. kdo je blíž Atlantiku ?
https://www.weatherlink.com/embeddablePage/show/57bd9b1fcb98436b81959e278be157c1/summary
kapr
Mírně pokročilý

 
 
Příspěvky: 6951
Registrace: 30. 04. 2008 16:04
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 41

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na únor 2019

Příspěvekod kapr » 31. 01. 2019 13:04

Aahaz máš recht, zavřete to tady ;) nic se neděje.. ale chápu tvou frustraci, pokud tě zajímají extrémy do chladu... máš to asi těžké ve středoevropských zimách, ale nevzdávej se ! :D
https://www.weatherlink.com/embeddablePage/show/57bd9b1fcb98436b81959e278be157c1/summary
kapr
Mírně pokročilý

 
 
Příspěvky: 6951
Registrace: 30. 04. 2008 16:04
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 41

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na únor 2019

Příspěvekod milos » 31. 01. 2019 13:08

Hlavně se tady moc nehádejte. Von ten vetr stojí posledních pár let za hovno. V létě pomalu čtyřicítky a v zimě, když napadne pár centimetrů, tak to hned roztaje. Div divoucí, že ten sníh u mne ještě drží. Sobota a neděle to spraví. Bude 12 st., zaduje fén a sníh úplně zmizí. :ahoj:
milos
Nováček
 
Příspěvky: 470
Registrace: 15. 11. 2014 18:39
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 0

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na únor 2019

Příspěvekod Tomfik » 31. 01. 2019 13:09

Ta situace je hodně zajímavá a ne že není, ono taky jde o to, že na východě, krajním východě to může být docela masakr, teplota půjde k 10C, k tomu déšť, velmi pomalinku se měnící na sníh.

Bydlet někde v Beskydech u nějaké říčky, tak se kurva bojím, abych neměl vodu v baráku.... A pak by mi bylo jedno jaká byla či nebyla zima, kdybych měl prolito a ještě začlo mrznout...

CHMI se drží hodně vzadu:

Většinou zataženo, občas déšť nebo přeháňky, v Čechách v polohách
nad 600 m srážky sněhové. Srážky budou postupně od západu ve všech
polohách, na východě Moravy a Slezska nad 500 m, přecházet ve
sněhové. Večer v Čechách od severozápadu slábnutí srážek. Nejnižší
noční teploty +1 až -3 °C a ojediněle tvorba náledí, na východě území
kolem +4 °C. Nejvyšší denní teploty 0 až 4 °C, na východě až 6 °C.
Mírný severozápadní vítr 2 až 6 m/s


My se budeme nacházet právě na té hraně, takže jsem zvědav, zda odtaje či připadne.

Níže z jihu...čekám kdy se vydá výstraha.... A bude
Nejnižší teplota 7.1.2017 - -27,1C
Nejvyšší teplota 20.8.2012 - 34,7C
Tomfik
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 3241
Registrace: 06. 11. 2008 09:43
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 35

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na únor 2019

Příspěvekod xeno » 31. 01. 2019 13:13

Souhlasím s Kapr. GFS to má pro nás ve sněhu, ECM téměř nic a ICON taky částečně ve sněhu na nedělní noc.
Tak to bude zajímavé co z toho nakonec bude. Evropa je celkově slušně prochlazená, takže by to nemuselo nakonec být tak zlé, ale tyhle profuky dokáží svoje.
xeno
Nováček
 
Příspěvky: 354
Registrace: 11. 03. 2016 08:36
Bydliště:

Hodnocení: 6

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na únor 2019

Příspěvekod Tomfik » 31. 01. 2019 13:21

A nebude spíše otázka toho, že všude ač se to v Praze nezdá je zamrzlo, potůčky a potuky mají vrstvu ledu, co se bude dít s tou vodou, když se ucpe koryto krama atd... Nemluvíme o povodních krajových ale o lokálních..
Nejnižší teplota 7.1.2017 - -27,1C
Nejvyšší teplota 20.8.2012 - 34,7C
Tomfik
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 3241
Registrace: 06. 11. 2008 09:43
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 35

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na únor 2019

Příspěvekod francek » 31. 01. 2019 13:25

V mé lokalitě obleva nezpůsobí nic vážného, stále máme kolem 20cm sněhu, teď +2, včera těsně ledový den...
Vydatnější srážky zatím vypadají spíše západněji, takže slabý déšť, no a noc na pondělí už zase mrazivá a v pondělí ledový den... zima zde bude pokračovat si myslím celý další týden, ten dvoudenní teplotní výkyv je jen takové blafnutí, nic závratného, ani ten vítr nevypadá krom hor na pořádnou vichřici a povodně můžou být lokální, jak to při takových situacích bývá...tak jistěže modely budou vše ještě upřesňovat, tak jako minule, večer nic a v 5:30 až kydalo o dušu výstraha na intenzivní sněžení, že...
francek
Nováček
 
Příspěvky: 603
Registrace: 26. 07. 2016 06:32
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 1

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na únor 2019

Příspěvekod Pawell » 31. 01. 2019 13:31

Situace o víkendu bude určitě zajímavá už z pohledu toho jak před několika dny neuměl Aladin předpovědět srážky a teplotu ani 12 hodin dopředu.Ta níže se může posunout téměř kamkoliv a 100-200 km V/Z , žádná míra.Kde a jaké skupenství bude padat je ve hvězdách a kolik napadne taky.Jinak déšť,sníh a vítr je pro středoevropskou zimu jaksi normální průběh ,tak jako obleva.
Pawell
Nový člen
 
Příspěvky: 97
Registrace: 05. 03. 2013 16:04
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 1

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na únor 2019

Příspěvekod Tomfik » 31. 01. 2019 13:38

Ale já na to odpovědět neumím, já jen říkám, že takové riziko tu teoreticky může vzniknout... To je celé, kdybych to věděl, tak nepíšu sem, ale jsem kapacita někde na ústavu a vůbec mě tyto amatérské diskuze neberou.
Nejnižší teplota 7.1.2017 - -27,1C
Nejvyšší teplota 20.8.2012 - 34,7C
Tomfik
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 3241
Registrace: 06. 11. 2008 09:43
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 35

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na únor 2019

Příspěvekod xeno » 31. 01. 2019 13:41

jo, vím že patří jinam, ale přece jen i sem, když už se tady bavíme o průbehu zim, tak roce 1975 si "vědci" zase mysleli něco jiného o climate change https://www.sciencenews.org/sites/default/files/8983

:jojo:
xeno
Nováček
 
Příspěvky: 354
Registrace: 11. 03. 2016 08:36
Bydliště:

Hodnocení: 6

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na únor 2019

Příspěvekod paja » 31. 01. 2019 13:42

Tady to dnes zase vypadá ........ nechcete si na ty přestřelky založit vlastní vlákno ? Dvě stránky o ničem.

Co dvě... tři a půl %)
paja
Nováček
 
Příspěvky: 400
Registrace: 01. 01. 2017 12:59
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 2

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na únor 2019

Příspěvekod mates.lukas94 » 31. 01. 2019 14:22

S tím větrem tady v sobotu - nebude to nic, co by tu nebylo, Aladin dává v nárazech kolem nebo lehce nad 20 m/s a většinou nadhodnocuje, v některých předchozích větrných situacích dával i víc, nevím, jak hory. Každopádně fučet bude dost a i teplota půjde solidně nahoru, a to i na jižní Moravě, až ke 14°C. Roztát zde konkrétně nemá téměř co. Srážek dal GFS ve výstupu z 00UTC až příliš, 60 mm do příštího čtvrtku a krátkou návštěvu 15 až 20 cm sněhu, ten nový výstup to ale snížil celkově a dal to hlavní na západ Moravy. V SZ polovině Čech pouze několik milimetrů.


Tady je odchylka teplot ve 2m od průměru 1981-2010 za leden, většina ČR lehce nad průměrem.Obrázek
mates.lukas94
Nováček
 
Příspěvky: 556
Registrace: 07. 11. 2014 19:49
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 2

Co je to hodnocení?

Zpět na Předpověď počasí

  • Kdo je online

Registrovaní uživatelé: Žádní registrovaní uživatelé