Zobrazit diskusi v plném vzhledu
Předpověď počasí v České republice na kratší i delší období, které sestavují samotní uživatelé - amatérští meteorologové.
Téma uzamknuto

Re: Předpověď počasí na únor

13. 02. 2018 22:31

Tak a je to tady opět. V modelech se na druhou polovinu příštího týdne začalo objevovat výrazné ochlazení, sněžení, SV proudění :snih: :zima:
Jsem zvědav, zda si zde v této zimě děti poprvé postaví :snehulak:
Doufám, že tato situace neskončí tak, jak jsem zde já i další v této zimě již psali - původně avizované ochlazení se začne oddalovat, zmírňovat, zkracovat a nakonec se reálně víceméně úplně "zruší" :mysl: Snad to tuto zimu poprvé vyjde a nepůjde to opět do tepla a nebo ještě lépe = ochlazení bude delší a výraznější než většina modelů nyní očekává. Jaro dostane stopku. P.S. Omlouvám se všem, kdo se už těší na jaro :)
Na přelomu února a března jsme s dětmi na jarních prázdninách v Malé Úpě - tak alespoň tam si snad zimu se vším všudy užijeme. Poslední 2 roky to tam byl v únorových termínech jarňáků vždy děs - teploty i nad nulou, střídal se déšť se sněžením a celý týden větrno. No hnus.
Bude pár dní zase co sledovat. Snad nebude opět zklamání...
P.

Re: Předpověď počasí na únor

14. 02. 2018 04:59

Zdravím,
Tak na Modravě aktuálně -25°C to je slušné :D
http://portal.chmi.cz/files/portal/docs ... ROSL01.PNG

Zde -8°C a to jsem také nečekal.
Jinak já, jakožto optimista, stále doufám, že to zima ještě nevzdá a něco předvede. Aktuální hlavní běh GFS brutálně teplý a kontrolní běh je v podstatě invertovaný hlavní, takže brutálně mrazivý, takže jedno je jisté - nic není jisté :D
Ale aktuální Ecmwf se spíše shoduje s kontrolním během...uvidíme za pár dní :)

Re: Předpověď počasí na únor

14. 02. 2018 07:08

Dnešní ráno -5 st. a opravdu je kosa. V noci nový poprašek sněhu a dnes by postupně opět mohlo sněžit. Vidím, že na mnohých místech zejména v čechách jsou i tepoloty kolem -10 st. Teplotu dnes vidím o dobrých 2 stupně chladněji než včera a tudíž by mohl padnout ledový den.

Re: Předpověď počasí na únor

14. 02. 2018 07:13

To tu bude zase paniky když je GFS teplejší a zimu má víceméně jen pro polohy nad 500m. Kontrolní je naopak brutálně chladnější s propadem tě TN kolem 19-20.2. Neustále ale drží sněžení na noc ze soboty na neděli kolem 10-15cm. Včera poprasek. -5.5C

Re: Předpověď počasí na únor

14. 02. 2018 07:35

Tomfík:
mně se GFS docela líbí - ta březnová arktida je vážně super....Ještě se budeme asi modlit za jaro a teplo....Dalo se to čekat - nějak se to vykompenzovat musí...

Uvidíme, co z toho ochlazení nakonec bude.... %)
Co je téměř jisté - u nás bude únor nejchladnější měsíc celé zimy 2017/18 :jojo:

Re: Předpověď počasí na únor

14. 02. 2018 08:04

Jabo: není nad to důvěřovat GFS, už několikrát tuto zimu jasně svůj duel s ECMWF prohrál. Já proti GFS říct špatné slovo nemůžu, pokračující zimnější počasí bez výrazné oblevy na vysočině.
Moc bych přál zimu i těm na západě v nížině, ale čas je neúprosný a v březnu už zima spíše škodí, proto je potřeba, aby tento vpád vyšel a s první březnovým týdnem přišlo jaro.

Na můj svátek 7.3 už převážně pamatuju spíše ty jarní dny i u nás na vysočině, tudíž v nížině to musí být cítit ještě více. V nějakou březnovou zimu už moc něvěřím.

meteogram GFS taky nevypadá tak špatně, pro Svitavy, 450m.n.m a 20km od nás, pro naši prdel předpověd GFS nema.

http://www.wetterzentrale.de/de/show_di ... lid=OP&bw=

Re: Předpověď počasí na únor

14. 02. 2018 10:33

Jen at ten chladnejsi raz pocasi pokracuje a skonci az na konci brezna, pro prirodu uplne idealni. Rozhodne nechci +18st v breznu a pak snih v dubnu. Klidne bych bral unor, brezen 2013, kdy krasne nakydalo v Praze na konci unora 20cm a potom cca 8cm ke konci brezna.

Re: Předpověď počasí na únor

14. 02. 2018 11:32

Tak ano chladný březen ba i duben by přírodě prospěl. Ne nadarmo se říká studený máj ve stodole ráj. Nicméně jen tehdy pokud tomu právě nepředchází teplý březen a duben.
Dnes na poměry letošní zimy studené ráno s novým rekordním minimem -9,3 což tedy znamená že v tomto ohledu už tato zima rekrdní nebude protože v zimě 2006/07 to bylo pouze -7. Nečekal jsem až takový mráz. Ale o ledovém dnu nemůže být řeč už nyní jsme lehce nad 0.
No a výhledy? Je to poněkud složité. Já bych hlavně byl rád za srážky v jakékoli podobě. Je polovina měsíce a mam tady úhrn 1,9mm. Poslední slušně srážkový měsíc zde byl říjen kdy spadlo 201% normálu pak už bída listopad 66% prosinec jen 55% leden 91% čili deficit cca 45mm za toto období a to je na tuto dobu hodně a taky je to znát.
GFS tam střílí zajímavé situace s TN s jižní drahou kde by byla slušná šance na nějaký možna i opakovaný nášup a pravděpodobně ve sněhu i když občas tam ten teplý vzduch hodně tlačí k severu ale právě tyhle výstupy mi přijdou dost nepravděpodobné. Spíše mam obavy aby nás srážková pásma nepodběhla a tady neuřádovala TV s holomrazy a velkou denní amplitudou teploty.
Pěkně vypadá celkem i GEM,ECÁK spíše právě pod vlivem TV a velmi pěkný sněhový nášup má NAVGEM na 180 hod.
U GFS je studený vpád opět odsunut na období okolo 240 hod. což už je hranice která se dá označit jako jedna paní po...
Ale rozhodovat se o tom zda skutečně dojde v modelech k očekávanému citelnému ochlazení se bude na začátku a v polovině příštího týdne. A tam je ta situace taková nemastná neslaná. Je to vlastně na základě vzniku nějakých nových tlakových útvarů a to je většinou docela problematické. Doufám,že to vyjde protože pouze výrazné teplotní rozdíly v rámci relativně malého prostoru mohou přinést výrazné srážky.

Re: Předpověď počasí na únor

14. 02. 2018 12:20

Tak GFS opět trochu chladne, kontrolní je opět daleko chladnější, zdá se, že GFS je tak nějak nejméně jistý v kranflecích. Neustále má srážky na noc sobota/nedelě, pak má hlavní běh tu TN vytvořenou až za Baltem, trochu plave, zatímco kontrolní jede furt dokola totéž. Zvláštní.

Re: Předpověď počasí na únor

14. 02. 2018 13:35

JABO: Jen aby nejchladnějším měsícem této zimy nebyl březen. To asi ne, ale druhým nejchladnějším za určité konstelace ano.
DIDIDI: U nás dne také rekord, - 8 st. Tím vyrovnáno minimum zimy 2006/2007. Také je tu nejméně vlhko za tuto zimu, ale je to ještě dobré.

Re: Předpověď počasí na únor

14. 02. 2018 15:07

Ahoj,

Tady minima jen okolo -3, ovšem v noci opět trochu sněžilo. I nyní sem tam práší sněhem, maxima pár desetin nad nulou, aktuálně -0,3. Srážky dnes zklamaly, ovšem včera 14 cm vlhkého sněhu ráno bylo velmi milé překvapení. Na zemi nyní leží něco málo přes deset, neboť to včera při nadnulových teplotách dost tálo a slehlo. Celkově únor se mně líbí i stran srážek i stran sněhu. Už nyní máme v únoru 10 dní se souvislou sněhovou pokrývkou, což je během letošní zimy velmi pozoruhodné a je nabílední, že tato řada bude v dalších dnech pokračovat
Pro naší oblast je únor zatím poměrně vlhký. První srážky hned na začátku daly v dešti a mokrém sněhu téměř 10 mm, další již byly sněhové a celkově v tom leží minimálně 15-20 mm vody. K dnešnímu datu jsme zatím srážkově nad průměrem.
Výhledy jsou zimní, včetně víkendové/pondělní vlny se sněžením. Ecák má studený vpád již někdy na 160 hodinách, GFS jej má dále, nicméně oba modely malují velmi pdoobnou situaci s výši and Britskými ostrovy nížemi východně od nás. Jinými slovy obleva a jarní počasí hned tak nepříjde/nehrozí. Severní proudění nám přeje, takže i o srážky aspoň zde neměla být nouze.

Snad to bude i v místech, kde aktuálně je nula, celá nic.

Přeji pěkný den

Re: Předpověď počasí na únor

14. 02. 2018 15:59

Když tu čtu příspěvky některých o 10ti cm, teplotě -8... tak mám dojem, že žiju v nějaké jiné zemi... U nás včerejší minimum -1,2 dnešní minimum -1,8. srážkové úhrny za posledních 14 dní 3 mm z toho za poslední týden 0,3 mm. Takže že něde nasněžilo 18 cm sněhu nebo i 10 je pro mě absolutn nepředstavitelné... za únor máme nějakých 10mm srážek ciž je teda absolutní slabota... na to že je půlka února nemáme ano třetinu srážek, co běžně bývá... Ledový den jsme letos stále ještě nezažili, teplota se denně v maximech pohybuje od 2 do 4 st.

Re: Předpověď počasí na únor

14. 02. 2018 16:21

Mě zajímá první dekáda března a pak Velikonoce. CFS si na březen maluje zimu, ano víme jak to s ním je, ale přeci jen vypovídací schopnost v polovině února by už nějaká být mohla.

Cohen (2009):
Over the past 4 decades the globe has experienced accelerated warming, with the majority of that in the most recent 2 decades, When the NH cold months are analyzed in aggregate, the observed trends are consistent with expectations: there is almost universal warming, with the largest warming trend biased towards higher latitudes. However, when the early and late months of the cold season are analyzed separately, the two periods are observed to have notable asymmetric temperature trends. For large regions of the extra-tropical NH landmasses, the warming is skewed toward the first half of the cold season. A marked trend reversal appears in January, with hemispheric-wide warming Oct-Dec but large areas of cooling in Jan-Mar and concomitant polar stratospheric warming.

Re: Předpověď počasí na únor

14. 02. 2018 17:26

Tak únor zatím slabota. Bez sněhu, bez mrazů. Zlatý leden. Teď to vypadá, že se snad konečně ochladí. Se sněhem to vypadá už hůř.

Re: Předpověď počasí na únor

14. 02. 2018 17:27

GFS opět potvrzuje, že je modelem, který je velmi labilním. Tentokrát ochlazení zrušil a odsouvá, ostatní trvají na svém. :)
Téma uzamknuto