Uživatelské menu

Statistiky

  • Příspěvků dnes0
  • Příspěvků včera3
  • Celkem příspěvků97821
  • Celkem témat1103
  • Celkem členů5517
  • Nový uživatelPruwan
  • Toplist
    Kdo je online

Předpověď počasí na únor

Předpověď počasí v České republice na kratší i delší období, které sestavují samotní uživatelé - amatérští meteorologové.

Re: Předpověď počasí na únor

Příspěvekod godlike » 21. 02. 2018 11:59

ECMWF nam tam hazi nejake hypoteticke srazky az kolem 1-2.3. Ale to je tak daleko ze to nema cenu resit.
Jinak velmi solidne mrazivy byl unor 1993 a prelom unora brezna. Alespon podle stanice v Ruzyni. Na konci unora jeste nakydalo kolem 35cm, ktery jeste lezel do pulky brezna. Oteplilo se nekdy az kolem 13.3 ale konec mesice byl zase velmi studeny. Ale duben 1993 byl uz velmi teply. Me by stacil unor a brezen 2005, to byl konec zimy uplne idealni. :)
https://www.wunderground.com/dashboard/pws/IZDIBY16
https://app.weathercloud.net/d2394664632#current
godlike
Nováček
 
Příspěvky: 1196
Registrace: 14. 12. 2015 10:07
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 18

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na únor

Příspěvekod daz_4 » 21. 02. 2018 12:01

pepa: Asi se musím pochválit sám :'( :D Rozpad vortexu a potencionálně studený konec zimy jsem tu zmiňoval už 31.1. na druhé stránce tohoto tématu. Proto mě překvapuje, jak překvapený byl ČHMÚ. Byla to velmi pravděpodobná varianta.
daz_4
Nováček
 
Příspěvky: 418
Registrace: 26. 08. 2017 12:03
Bydliště:

Hodnocení: 8

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na únor

Příspěvekod pepa » 21. 02. 2018 13:59

daz_4 : chválím, také chválím......, super odhad, dobrej oddíl....
pepa
Nováček
 
Příspěvky: 841
Registrace: 22. 06. 2014 13:46
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 8

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na únor

Příspěvekod dididi » 21. 02. 2018 14:56

Tak ukazuje se že statistika je celkem užitečná věc. Někdy začátkem února tuším zde někdo chtěl odhady zda ještě hrozí opravdu studený vpád. Nevím snad to byl ,,ovar" a já tedy cíleně prošel záznamy a zjištoval jak to vypadalo po teplém průběhu zimy řekněme od poloviny února do poloviny března. A ten poměr byl asi 8 ku 7 pro pokračování teplého trendu čili velmi nerozhodný stav. No a nyní je již prakticky jisté že se to srovná úplně.
Jaká budou minima? No situace bude nahrávat zimě celkem jasně. Relativně suchý vzduch minimum oblačnosti a to i té nízské vítr jak kde ale spíše slabý možná trochu zesílený spíše přes den. Takže já střelím že tady bude minimum okolo -17 díky tomu že je zde mrazové údolíčko. Lokalit pod -20 bude asi hodně a profláklé místa půjdou pod -30.
Pokud jde o srážky situace je taky myslím tak 50:50 na konci prvního březnového týdne přičemž by mě podobně jako ,,Trolla" nijak moc nepřekvapil vydatný nášup ve sněhu z TN od jihu.
Naopak na SZ-S bych následně moc nesázel. Spíše bych očekával opětovný vliv TV nebo naopak citelné ale spíše krátkodobé oteplení a pak návrat do zimy ale teplotně už přeci jen poněkud jinde takže nížiny v noci mráz přes den již lehce nad 0.
dididi
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 2933
Registrace: 24. 12. 2013 11:08
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 41

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na únor

Příspěvekod Ovar » 21. 02. 2018 15:59

Jojo Daze si vybavuju, že to tu zmiňoval, a já si tak přál, aby mu to nevyšlo (ale ne nahlas) :D . Takže dobrá predikce :jojo: .

A ne Dididi, to se já neptal, prej Rade :) .

Stále jsou předpovědi dost sjednocené, těch -20°C v 850 hPa je čím dál jistějších, osobně si stále myslím že těch -13°C, co pro nás mají předpovědi je dost od boku, čekám rozhodně pod -15°C, spíše se obávám i horších cifer, podmínky na to budou..
Do srážek moc nevidím, ale už několik let jsou sněhová maxima dost nízká, potěšilo by mě vidět jak my sahá sníh víc jak po kotníky.
Ovar
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 1833
Registrace: 24. 12. 2012 14:28
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 48

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na únor

Příspěvekod Rosnička » 21. 02. 2018 16:07

Rosnička
Nový člen
 
Příspěvky: 19
Registrace: 27. 01. 2018 10:59
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 0

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na únor

Příspěvekod kapr » 21. 02. 2018 16:45

tak vítr dál zesiluje a jen tak se ho nezbavíme.. možná tu bude foukat celou tu studenou epizodu.. takže byť teplota nebude až tak nízko, tož index thsw bude hoodně nízko... to proč odhaduju vyšší minima je z důvodu oblačnosti, ale hlavně větru.... jen tak pro upřesnění, bezvětří fakt nečekám.. dneska nárazy přes 15 m/s i u nás v údolí. Ale třeba se vítr postupně uklidní..
https://www.weatherlink.com/embeddablePage/show/57bd9b1fcb98436b81959e278be157c1/summary
kapr
Mírně pokročilý

 
 
Příspěvky: 6951
Registrace: 30. 04. 2008 16:04
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 41

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na únor

Příspěvekod daz_4 » 21. 02. 2018 18:04

daz_4
Nováček
 
Příspěvky: 418
Registrace: 26. 08. 2017 12:03
Bydliště:

Hodnocení: 8

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na únor

Příspěvekod lowan » 21. 02. 2018 18:11

Ohledně srážek po studeném vpádu bude velice slušná naděje na vytvoření TN u středomoří, jejich dráha může být jakákoliv už tam párkrát byla jednou snad i se zásypem pro nás minimálně 20cm a jejich vývoj ovlivňuje nadcházející situace po začátku března. Když se stočí k severu je slušná naděje že se zima udrží do půlky března, ale pak i jako milovník zimy bych si přál pomalé oteplování, už by ta zima byla moc dlouhá.... AO/NAO tomu také nahrává, aby jsme tady neměli zimu ještě v dubnu :D
lowan
Nový člen
 
Příspěvky: 186
Registrace: 02. 02. 2016 16:15
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 1

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na únor

Příspěvekod Adi » 21. 02. 2018 20:03

Ahoj,

Tak, ledový vpád nás nemine a nemine ani Finsko. I zde budou teploty -10 pod průměrem (dnes maxima trochu vyšší, okolo -10)
U nás padly další dva ledové dny při skoro zatažené obloze a smogu, ten naštěstí polevuje s postupně zesílujícím SV větrem. V sobotu to zde propukne naplno, jinde od neděle.
V dalších dnech lze čekat u nás díky návětří slabé srážky.
Skutečně zajímavá situace se rýsuje 2.3, kdy se prohloubí níže jižně od nás. Ecák to namaloval doslova luxusně. V tomto případě by naše oblast byla zavalena sněhem. Nicméně po přechodu níže lze očekávat prohloubení jeji sestřičky západně od nás s postupným oteplením. Teda postupným, ve smyslu oteplení o 15 stupňů za pár hodin.

Uvidí se, je to daleko a v horizontu téměř dvou týdnů.

Pozitivní je, že za týden, zde pomalu končím. Finsko je fajn, ale doma, je doma :)

Přeji pěkný večer všem.

Terve :)
Přání bývá nebezpečně často otcem myšlenky
Adi
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 3479
Registrace: 16. 09. 2008 19:51
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 43

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na únor

Příspěvekod kamil » 21. 02. 2018 20:07

Ahoj,většina z vás určitě pamatuje poslední stratosferické oteplení z ledna 2013 a taky co potom následovalo netřeba to rozvádět,ale jistá paralela by tu přece jen byla a sice ta,že tehdy Velikonoce vycházeli tehdy úplně přesně jako letos.U nás bylo v tyto dny přes půl metru sněhu a jeden ledový den střídal druhý,ale to už trochu předbíhám.Letos přišlo stratosferické oteplení později až v únoru,ale bylo již očekávané koncem ledna takže o nic zase překvapivého se nejedná.A navíc zde probíhá diskuse jak dlouho to potrvá a jak výrazné to ochlazení bude.Já myslím,že i pro ně samotné je to šok,který se zde opakuje zhruba jednou za pět a budou se s tím muset pomalu srovnat a přeladit se do podstatně chladnějšího modu.Ještě takový poznatek a sice,že na základě uplynulých stratosferických oteplení je dokázáno,že tento jev mívá na počasí zcela zásadní vliv zhruba po dobu 60 dnů takže každý si to může zhruba spočítat co to asi znamená.Tyto dlouhotrvající vlny chladu bývají obvykle přerušovány krátkodobými oteplení a to v pravém slova smyslu takže asi tak.
kamil
Nováček
 
Příspěvky: 477
Registrace: 07. 02. 2014 07:41
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 0

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na únor

Příspěvekod Rosťa » 21. 02. 2018 20:25

Zdravím Finsko,i když v hokeji padli.
Ano Ecák je luxus a ochlazení bude skutečně razantní,je to ještě 2-3 dny do vpádu,ale už se dá tomu věřit.Co mě s prominutím sere,tak ta nízká oblačnost,která tu na SV smrdí a podle aladina smrdět bude,jsem zvědav,zda se o víkendu vůbec projasní,pokud ne tak klidně zde můžou padnout v neděli a pondělí arktické dny a k tomu docela silný SV vítr to už budem s pocitovou teplotou jak na sibiři.
Rosťa
Nováček
 
Příspěvky: 904
Registrace: 27. 11. 2014 12:01
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 7

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na únor

Příspěvekod brhel » 21. 02. 2018 21:33

Dnes pěkný bezoblačný pohled na Finsko a zamrzající Botnický a Finský záliv:
https://go.nasa.gov/2FhgPk9
Přesto je zatím zalednění Baltu podprůměrné pro tuto roční dobu, běžně býval koncem února zamrzlý i celý Rižský záliv.

v pražské stromovce zatím led na rybníčcích unese pouze kačeny ... ale mám zprávy, že na Padrťských rybnících v mrazové kotlině v Brdech už se bruslit dá.
Souvislá sněhová pokrývka na běžky (přes 10 cm i s nějakým starším podkladem) je podle zpráv lyžařů v nejvyšších polohách Brd v lese nad 750 m, kde minulý týden nasněžilo ze středomořské níže.

adi: kolik tam máte sněhu? odhaduji správně, že kolem půl metru? Také se za 2 týdny do Finska chystám :-)
brhel
Nováček
 
Příspěvky: 657
Registrace: 18. 12. 2013 13:59
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 5

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na únor

Příspěvekod dididi » 21. 02. 2018 21:56

Při současném pohledu na modely by se dalo usuzovat že nadcházející mrazivé období by mohlo skončit či být alespon přerušeno okolo 5.3. ale je to s ohledem na delší časový výhled nutné brát s rezervou i když předpoklady jsou myslím docela pro ten směr vývoje reálné.
Zatím ale není ani jasné kdy budou mrazy nejsilnější. GFS si k mírnějšímu průběhu pomáhá jakousi pochybnou mělkou TN nad VB a tu studenou bublinu posílá severnější drahou nicméně všichni ostatní ji tlačí přímo do SE s minimem v 850 Hpa někdy ve středu nebo čtvrtek.
Srážky zatím nelze brát vážně nyní je má ecák a GEM a to zejména pro východ což je taková klasika ale kdo ví kolik a kde a zda vůbec nasněží resp. dle GFS spíše naprší.
U GFS je to v jeho výhledech už klasika že má srážky pouze za tepla. Jeho odhady teplot jsou velmi mírné na danou situaci a vůbec se mi zdá že u něj proběhla nějaká změna protože v létě dával běžně teploty o 5 stupnů nišší než byla realita nyní se polepšil a pro nadcházející dny mi to přijde že je zejména s minimem teploty až o 5 stupnů výš.
Je fakt že ty teploty na danou dobu budou hodně dole ale mě spíše zajímají srážky v jakékoli formě a s těma je to zatím nejisté ale nikoli beznadějné a věřím že nějaká ta TN ze středomoří se zatočí tím dobrým směrem.
dididi
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 2933
Registrace: 24. 12. 2013 11:08
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 41

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na únor

Příspěvekod kebull » 21. 02. 2018 22:25

Aha, tak proto asi tenhle clanek https://www.accuweather.com/en/weather- ... k/70004225
Vychazi nejspis z GFS, jelikoz pisi o srazkach v UK behem pristiho tydne. Vlastne se neni co divit, jde o americkou sluzbu :)
Jinak, dneska vydali jarni predpoved pro Evropu, podle ktere nas cekaji hlavne zkraje boure a divociny. Ale na ni je jeste cas.
kebull
Nováček

 
 
Příspěvky: 1445
Registrace: 01. 02. 2010 20:18
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 21

Co je to hodnocení?

Zpět na Předpověď počasí

  • Kdo je online

Registrovaní uživatelé: Žádní registrovaní uživatelé