banner

Uživatelské menu

Doporučujeme

Statistiky

  • Příspěvků dnes0
  • Příspěvků včera19
  • Celkem příspěvků70083
  • Celkem témat739
  • Celkem členů2247
  • Nový uživatelLoomamn
  • Toplist
    Kdo je online

Předpověď počasí na září 2017

Předpověď počasí v České republice na kratší i delší období, které sestavují samotní uživatelé - amatérští meteorologové.

Re: Předpověď počasí na září 2017

Příspěvekod Meteo Weather » 02. 09. 2017 08:10

Naprostý souhlas s Nostomem, který je vzdálen cca 5 km od mého bydliště. Včera opravdu krásně pršelo celý den, dopoledne s kratšími přestávkami a v mírnější podobě a odpoledne pršelo skoro pořád v kuse až někdy do 21 hod, chvílemi i celkem vydatný a trvalý dešťík, ale ne žádný přívalák, který by se tolik nevsákl .. Jako letošní léto bylo po dlouhé době jak co se týče teplot tak co se týče srážek přibližně v normálu .. Takové prostě klasické středoevropské léto i když samozřejmě s mírně nadprůměrnými teplotami, ale co to je 10 tropických dní ? Když na jihu Čech mají za letošní léto i přes 40 tropických dní viz Rade. Fakt mě to hlava nebere, že letos je až tak obrovský rozdíl mezi severem a jihem Čech.. Zatímco tady máme všechno krásně svěží a zelený tak naopak na hodně místech jižní Moravy a Čech mají prašnou usušenou zem s trávníkem, který se nedá ani nazývat trávníkem ale spíš už savanou .. Vím o čem mluvíte, jak psal Nostom, loni jsme na tom zde byli úplně stejně jako v těch nejpostiženějších lokalitách letos, hlavně v tom Září, kdy to započal už měsíc Srpen, kdy spadlo také zanedbatelné množství srážek. A letos je to i vidět na dosti stromech především u silnic, který jsou úplně suchý a některý napůl suchý zralý na pokácení ... :( Jsou to především švestky, jabloně, jeřabiny, ale najde se i pár větších stromů jako břízy, duby ... atd Takže jsem letos opravdu moc rád za to, že se to srovnalo a že tu máme od začátku roku už přes 500 mm srážek a doufám, že i s usycháním stromů je konec, pokud tedy nepřijdou zas podobně suché roky jako především rok 2015. Rok 2016 byl suchý jenom Srpen a Září, pak se to už začalo srovnávat .. Oproti tomu v roce 2015 sucho začalo někdy v Červnu nebo počátkem Července a trvalo u nás celý léto a poté i celý podzim!! Takže věřím tomu, že i u vás na jihu Čech a Moravy bude časem lépe, snad co nejdřív. Příští rok se to zas může klidně úplně obrátit, že vy na tom můžete být lépe než my a nebo naopak se třeba dočkáme plošných srážek jak v Čechám tak na Moravě, počasí je nevyzpytatelné ... :)
Blog o pozorování počasí na Hořicku:
http://extremy-fotografie.blog.cz/
Web o pozorování bouřek na Hořicku
http://stormchasing.websnadno.cz/
Meteo Weather
Nováček

 
 
Příspěvky: 710
Registrace: 12. 09. 2009 09:37
Bydliště: Hořice v Podkrkonoší
Typ meteostanice: Hyundai WS 2094
Nadmořská výška: 320m.n.m

Hodnocení: 10

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na září 2017

Příspěvekod Adi » 02. 09. 2017 08:46

Ahoj,

Tak u nás napršelo za včerejšek 12 mm, Nrení to závratná suma, ale dík Bohu i za to.
Dopoledne začalo mrholit, načež večer do sílícího mrholení přišly relativně vydatné srážky. Takže 10 mm spadlo v podstatě za ono období, zbytek v mrholení a v přeháňkách během noci.
Ráno necelých 12 stupňů a obloha je zatažena, sem tam trochu zamrholí.

Výhledy: Zdá se. že oblačné, podzimní počasí vydrží defacto do konce dekády. Pak to vypadá na opětovné oteplení ve smyslu prohloubení níže západně a advekci teplého až horkého vzduchu. Je to dost daleko, ale oteplení modelům jdou, přičemž ECÁk hodn přitvrdil v posledním běhu. GFS rovněž potvrzuje oteplení v hlavním běhu i na ansámblech.
Takže si budu užívat podzimu, než zase a znova příjde pozdní léto. (Zde se už může projevit fénování, neboť na přední straně níže půjde patrně o zesílenou advekci od JV až JZ.)
Doufejme, že ještě naprší, srážek modely nedávají moc.


No uvidíme.

Ps. Doizer - Aladin něco málo slibuje pro zítřek, takže snad něco dopadne i na Valašsko ... Doufejme .... Jinak nemlich totéž jsme měli předloni, kdy celé léto jsme končili s nějakými 80 milimetry srážek (červen až srpen) - tedy třetina normálního úhrnu a srpen měl tehdy žalostných 12.
Přání bývá nebezpečně často otcem myšlenky
Adi
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 1614
Registrace: 16. 09. 2008 19:51
Bydliště: Horní Suchá, Karvinsko
Nadmořská výška: 279

Hodnocení: 31

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na září 2017

Příspěvekod Vasek4 » 02. 09. 2017 15:57

Tady je mokro až moc. Dnes jsem se byl podívat v lese na houby (mimochodem rostou). A vše mokré, bořilo se to místy pod nohama, někde je skoro bažina, je to na holínky. Bylo to dost mokré už před posledním deštěm díky přívalovým dešťům při bouřkách a poslední vydatný příděl vody bych klidně oželel a poslal ho na jih. Ten kontrast napříč republikou je letos opravdu neobvyklý.
Vasek4
Nový člen
 
Příspěvky: 112
Registrace: 30. 01. 2017 21:32
Bydliště: Březno u Mladé Boleslavi
Nadmořská výška: 215 m.n.m.

Hodnocení: 0

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na září 2017

Příspěvekod Adi » 03. 09. 2017 10:29

Ahoj,

Krásně prší, od noci zahradnický deštík, aktuálně 8 mm deště, který vsakuje, ještě nějakou dobu pršet bude. Podle radaru prší na celém území Maoravy i Slezska. Takže snad žíznivé lokality dostávají konečně svůj příděl. Aladin se tentokráte nemýlil ...

Další dny přinesou chladnější, přeháňkovité počasí, beze srážek by měl být až čtvrtek nebo pátek. Pak podle všeho teplý víkend a letní pondělí, pokud bych měl dát na gfs
Načež mírné ochlazení, avšak stále poměrně teplo ...
Ecák dává vlnění fronty

No tož uvidíme

Přeji pěkný den
Přání bývá nebezpečně často otcem myšlenky
Adi
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 1614
Registrace: 16. 09. 2008 19:51
Bydliště: Horní Suchá, Karvinsko
Nadmořská výška: 279

Hodnocení: 31

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na září 2017

Příspěvekod Lamacan » 03. 09. 2017 13:17

Tak to Vám gratulujem! Príroda sa nad Vami zľutovala. U nás toto daždivé obdobie dalo 3,8 mm v sobotu a dnes 2,8 mm. Opäť silný nárazový vietor, ktorý vysuší aj to málo, čo napršalo. Ďalšie zrážky už dnes neočakávam. Najbližšie dni opäť nič. Aspoň bude trochu chladnejšie a potom návrat do leta v druhej dekáde, pričom teploty môžu ísť aj nad 30 =-O GFS nás nešetrí a dáva aj 33. Ecák je zdržanlivejší. Nič to nemení na tom, že zrážok sa opäť nedočkáme. Myslíte, že môže niečo na tejto bezzrážkovej sitácii zmeniť celkom aktívna hurikánová sezóna?
Lamacan
Nový člen
 
Příspěvky: 10
Registrace: 29. 07. 2017 20:40
Bydliště: Bratislava - Lamač
Typ meteostanice: Oregon
Nadmořská výška: 242

Hodnocení: 0

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na září 2017

Příspěvekod edwinak » 03. 09. 2017 17:57

DOIZER - nenapršelo vám tam trochu dnes? :)
edwinak
Nováček
 
Příspěvky: 546
Registrace: 22. 03. 2013 05:48
Bydliště: Sušice
Nadmořská výška: 510 m

Hodnocení: 4

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na září 2017

Příspěvekod CtiborV » 03. 09. 2017 20:00

V naší oblasti také konečně slušně zapršelo, na frontě v pátek a sobotu ráno 15,5 mm. Dnes přes den dalších 6 mm, celkově 21 mm za září - což není špatné, protože je teprve 3. :)
Chladnější počasí je pro nás šokem, ale v září to není nic neobvyklého, navíc se má opět oteplovat.
Ve středu opět fronta s deštěm, tak snad se blýská na lepší časy.
Možná začnou růst i hřiby, ale zdejší lesy jsou totálně zdevastované těžbou kůrovce, bude to trvat tak 10 let, než se místní lesy vzpamatují.
Z podhůří nízkého Jeseníku zdraví Ctibor Venus. Data z meteostanice : http://ctiborvenus.eu/pocasi
CtiborV
Nováček

 
 
Příspěvky: 303
Registrace: 23. 10. 2008 19:04
Bydliště: Řídeč u Šternberka
Typ meteostanice: WS 2350
Nadmořská výška: 300 m.n.m

Hodnocení: 3

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na září 2017

Příspěvekod Troll » 03. 09. 2017 20:49

Tak zde už tedy houby na některých místech (hlavně v houštinách) rostou jako pominuté, řekl bych že hřiby nejvíce od roku 2010, jen za sobotu 2 koše praváků jen cca 5 km od města, suchohřiby pak rostou někde po stovkách. Prostě letní teploty (jen ojediněle tropické) střídané dešti po většinu srpna udělaly své, na rozdíl od suchého června a července. Jenže sucho je zažehnáno tak do hloubky 1 m max. podzemní vody jsou na tom stále nedobře, tam by to chtělo ještě alespoň 3 x 50 mm nad jinak normální měsíční srážkové úhrny (pokud nebudou nadnormální teploty) a srážkově bohatou zimu. Jinak se to moc nezlepší.

V pracovním týdnu víceméně platí, že budou teploty blízké normálu pro 1. zářijovou dekádu, některé dny trochu chladnější (zítřek, čt), jiné naopak teplejší (út, možná st), tak chladno jako poslední dny snad teď nějakou dobu nebude, první 3 zářijové dny zde cca 3-4 st. pod normálem a teploty tak odpovídají spíše přelomu září/ října. Víkend zatím nejasný, ta lepší varianta je teplejší proudění po zadní straně níže a zejména na V snad možnost i letního dne, ale další variantou je mnohem výraznější vliv hluboké níže nad S mořem a 1. vyloženě podzimní vichr a chladno. Uvidíme. I když spíš se zdá, že ta níže by nás ovlivnila asi až na poč. dalšího týdne.
Troll
Nováček
 
Příspěvky: 731
Registrace: 10. 10. 2010 20:51
Bydliště: Ústí n. L.
Nadmořská výška: 200 m.n.m.

Hodnocení: 30

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na září 2017

Příspěvekod Doizer » 04. 09. 2017 00:10

edwinak
No v sobotu nám napršel neměřitelný úhrn.
V neděli už to bylo o něco lepší napršelo 8.4 mm a slabě prší do teď, ale i tak jsme na tom docela bídně. Tyhle srážky od S jsou vzniklé hromadění mraků o kopce tedy návětřím, a my se bohužel nacházíme v závětří tudíž pořád patříme mezi ty lokality které těch srážek mají míň, teď jsem ale přes týden a v neděle v R.p.R a tam je to o něčem jiném Rožnov je na severním návětří a zde prší opravdu slušně, chvílema i docela liják bouřkového typu. Takto by to mělo zůstat ještě pár dní, tak jsem zvědaví kolik i v tom Rožnově nakape.
Hezky to jde vidět třeba i na Lysé hoře která má už teď přes 40 mm. Tam to vidím že ty srážkové úhrny mohou být i dost vysoké.
Tak asi tak.
PS: Na naší lokalitu platí jen TN ze středomoří, které se nad námi ještě několik dní přetáčí, z toho je i taky většina srážek za rok. Když ale žádná k nám nezabloudí, tak máme hold smůlu.
Taková perlička, z jedné takové TN měl R.p.R i přes 400 mm. za 4 dny, naše lokalita kvůli závětří "jen" 100 ,ale to už jsou samozřejmě extrémy.
Doizer
Nováček

 
 
Příspěvky: 244
Registrace: 08. 12. 2014 18:26
Bydliště: Huslenky okr. Vsetín, kraj Zlínský
Nadmořská výška: 391-420

Hodnocení: 14

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na září 2017

Příspěvekod edwinak » 04. 09. 2017 05:02

Doizer - aspoň, že tak!! Je to prd, tp je jasný, ale už nebudou hice / snad/, tak se příroda trochu zotaví.

Dnes jsem ráno překvapená otočením GFS opět ke chladnější a deštivější variantě na příští týden, přikloněním se k EC, který tento scénář měl již včera od rána. Ty teploty jsou docela nízké - myslím u nás a žádné babí léto.
No tak uvidíme.... Třeba u nás ještě ty houby začnou, zatím neroste nic.
edwinak
Nováček
 
Příspěvky: 546
Registrace: 22. 03. 2013 05:48
Bydliště: Sušice
Nadmořská výška: 510 m

Hodnocení: 4

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na září 2017

Příspěvekod Tomfik » 04. 09. 2017 07:40

Zdá se, že vlhké a studejnější období bude pokračovat v celé první půlce září. No aby hlavně takové rozložení bylo v prosinci a v lednu. Není dobré mít hodně chladné září pro zimu. :(
Nejnižší teplota 7.1.2017 - -27,1C
Nejvyšší teplota 20.8.2012 - 34,7C
Tomfik
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 1710
Registrace: 06. 11. 2008 09:43
Bydliště: Českomoravské pomezí, situace hodnotím vzhledem k mé poloze
Nadmořská výška: 574m.n.m

Hodnocení: 19

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na září 2017

Příspěvekod honza552 » 04. 09. 2017 10:34

Myslím si že nebudu daleko od pravdy když řeknu že za ty čtyři dny v září nám tu napršelo víc než za celý srpen:
https://www.pod.cz/portal/Srazky/cz/pc/Mereni.aspx?id=300021326&oid=2

Původně avizované srážky na zítřek zde na SV Aladin prakticky vymazal ale vypadá to že od víkendu nás opět čeká srážkově bohatší období,tak snad to vyjde
honza552
Nový člen
 
Příspěvky: 132
Registrace: 02. 08. 2015 08:25
Bydliště: Ostravice, okr. Frýdek-Místek
Nadmořská výška: 414

Hodnocení: 1

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na září 2017

Příspěvekod edwinak » 04. 09. 2017 12:12

GFSOPME06_234_18.pngtento obrázek mluví za vše.....
edwinak
Nováček
 
Příspěvky: 546
Registrace: 22. 03. 2013 05:48
Bydliště: Sušice
Nadmořská výška: 510 m

Hodnocení: 4

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na září 2017

Příspěvekod Troll » 04. 09. 2017 16:41

No tak zase, že by září mělo být hodně chladné to zatím nevypadá. První polovina asi bude trochu chladnější, ale tak na spodní hraně normálu či kousek pod ní, rozhodně nic, co by se dalo považovat za neobvyklé natož mimořádné. V druhé pol. měsíce se podle mého názoru poněkud oteplí (myšleno relativně k teplotní křivce) a tak září by podle mě mohlo být teplotně v normálu. A normální září je z hlediska nadcházející zimy spíše docela dobrý signál, myslím. Naopak studené nebo teplé září zimám moc nesvědčí, i když jsou četné výjimky.
Troll
Nováček
 
Příspěvky: 731
Registrace: 10. 10. 2010 20:51
Bydliště: Ústí n. L.
Nadmořská výška: 200 m.n.m.

Hodnocení: 30

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na září 2017

Příspěvekod kapr » 04. 09. 2017 17:56

edwinak píše:
GFSOPME06_234_18.pngtento obrázek mluví za vše.....


gfs s těma srážkama přehání.. jako vždycky, byl bych naprosto v klidu... :jasno: :)
kapr
Mírně pokročilý

 
 
Příspěvky: 3635
Registrace: 30. 04. 2008 16:04
Bydliště: Buchlovice, okr. Uherské Hradiště, Zlínský kraj, Slovácko, Morava
Typ meteostanice: Davis Vantage Pro 2+, srážkoměr Stratus
Nadmořská výška: 270m.n.m.

Hodnocení: 32

Co je to hodnocení?

Zpět na Předpověď počasí

  • Kdo je online

Registrovaní uživatelé: Žádní registrovaní uživatelé