Uživatelské menu

Statistiky

  • Příspěvků dnes1
  • Příspěvků včera3
  • Celkem příspěvků97686
  • Celkem témat1100
  • Celkem členů5517
  • Nový uživatelPruwan
  • Toplist
    Kdo je online

Předpověd počasí na Leden 2016

Předpověď počasí v České republice na kratší i delší období, které sestavují samotní uživatelé - amatérští meteorologové.

Re: Předpověd počasí na Leden 2016

Příspěvekod dididi » 18. 01. 2016 08:29

Ano oteplení je za dveřmi ,,už" na 300hod. dává GFS v maximech 0 v západních Čechách dokonce +2.
Ale vážně. Modely jsou nyní absolutně nepoužitelné. Nedokáží předpovědět ani teploty ani srážky. Přestávám to na pár dní sledovat a jdu si užít sněhu který máme. V noci další pěknej příděl minimálně 3cm za hodinu.
dididi
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 2917
Registrace: 24. 12. 2013 11:08
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 41

Co je to hodnocení?

Re: Předpověd počasí na Leden 2016

Příspěvekod meteomraz » 18. 01. 2016 08:33

Dobré ráno všem,

děkuji uživateli Lajik, že dnes hodil shrnutí modelů místo mě, ale můj pohled je odlišný v tom, že o oteplení tedy v nížinách ČR zatím nepřemýšlím...jinak řečeno ten vývoj směřuje spíše k inverzí, chybí tam nějaký profuk a naopak na konci období je šance na další várku studeného vzduchu. Vyjádřeno čísly..dle GFS např v v Praze celodenní mrazy dalších 10 dní, večerní Ecák až na jeden den měl to samé a ansámbly GFS zase klesají...tím nemyslím, že je tam křivka dolu, ale že místo průměru ansámblů třeba u teploty +2,9 na 31.1. je tam nyní -2..to máte skok 5 stupňů dolu..to jen pro příklad.
Dále jestli si pamatujete, tak jsme tady řešili oteplení kolem 20.1., pak 22.1., pak 24.1. no a nyní je to spíše 25 či 26. dle GFS možná 28.1. atd...Zkrátka tu máme pořádný mráz a to ve většině Evropy (střední, východní, částečně západní) a ideální podmínky na stabilizaci situace, navíc oceán se sice malinko probouzí, ale nyní by měla mít TV větší sílu než na začátku ledna, kdy ovšem také nástup oteplení trval dlouho. Můj tip je zatím inverze a i ta bude chvilku trvat, protože zatím není jisté, kdy se na zadní stranu TV dostaneme.
Ano, může přijít kolem 26.1. nějaké krátké oteplení, ale to může přinést srážky a následně další ochlazení. Tedy dovolil bych si být spíše optimista. Na některých místech ČR bylo srážek málo...to je pravda, ale je leden a tedy měsíc, který je vždy na srážky chudý.
Těžko si přát leden teplotně podprůměrný a srážkově nadprůměrný.
Tipoval jsem na konci prosince, že bude leden proměnlivý a teplotně průměrný či slabě podprůměrný a nyní to vypadá, že bude možná i mírně teplotně podprůměrný.:-)
meteomraz
Nováček
 
Příspěvky: 540
Registrace: 15. 09. 2008 10:41
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 42

Co je to hodnocení?

Re: Předpověd počasí na Leden 2016

Příspěvekod JABO » 18. 01. 2016 08:49

Souhlasim s Meremrazem. Otepleni se odsouva a nic neni jiste.pravdepodobne zazivame vrchol zimy...tak si to uzijme, i kdyz nejsou idealni snehove podminky na celem uzemi CR...
JABO
Nováček
 
Příspěvky: 1326
Registrace: 25. 11. 2014 17:39
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 15

Co je to hodnocení?

Re: Předpověd počasí na Leden 2016

Příspěvekod godlike » 18. 01. 2016 08:59

Pral bych cele republice poradny prival snehu. Je to zatim bida, ale coz. Muzeme bejt radi i za to malo na horach a par cm v nizinach. Ceka nas ted chladny tyden, predpovedi se ale meni kazdym dnem. Snezit asi nebude a nebo jen minimalne.
https://www.wunderground.com/dashboard/pws/IZDIBY16
https://app.weathercloud.net/d2394664632#current
godlike
Nováček
 
Příspěvky: 1186
Registrace: 14. 12. 2015 10:07
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 18

Co je to hodnocení?

Re: Předpověd počasí na Leden 2016

Příspěvekod Pevca » 18. 01. 2016 09:23

Tak já doufám, že tohle vrchol zimy není, zima s holomrazy není žádná výhra a za posledních pár let tu máme takový deficit, že bychom potřebovali aspoň půl metru, který by na jaro postupně odtával, aby se to trochu doplnilo. Ano, teď všechno trochu vymrzne, což je dobré, ale pokračovat v suchém rázu fakt už nechci! Jsme zemědělci a úroda za poslední roky je poloviční za dvojnásobnou práci a bez dostatečně vlhké až mokré půdy na jaro to bude zase na 2 věci :(, přece se to někdy musí zlomit?...
Pevca
Nováček
 
Příspěvky: 500
Registrace: 21. 12. 2011 08:01
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 3

Co je to hodnocení?

Re: Předpověd počasí na Leden 2016

Příspěvekod godlike » 18. 01. 2016 10:07

Krása co? :)
Obrázek
https://www.wunderground.com/dashboard/pws/IZDIBY16
https://app.weathercloud.net/d2394664632#current
godlike
Nováček
 
Příspěvky: 1186
Registrace: 14. 12. 2015 10:07
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 18

Co je to hodnocení?

Re: Předpověd počasí na Leden 2016

Příspěvekod zapadni cechy » 18. 01. 2016 11:34

Zdravím téměř po týdnu,

tak nejdřív k situaci u nás. Věřil jsem, že v té zdánlivě nevýrazné níži ze soboty na neděli je potenciál a nezklamal jsem se. Dopadlo to ještě lépe, než jsem čekal, včera odpoledne jsem naměřil 16 cm sněhu, z toho 12 cm nového. Od té doby samozřejmě trochu slehnul. Při malé oblačnosti čekám tento týden i nějaké ty teploty pod -15.

Při pohledu na modely opět vidím takový ten klasický průběh. Opět zpočátku jsou velmi rychlé s nástupem jihozápadu, pak pozvolna zjišťují, že to tak snadné nebude. Takže do pátku zima, víkend s otazníkem, ale nedivil bych se, kdyby byly všechny dny v tomto týdnu ledové. Co mě zaujalo v bližším horizontu, je ta jakoby nenápadná níže nad Polskem ve středu. Neznám sice poměry na severu Moravy a ve Slezsku, ale mám pocit, že by to mohla být situace, která by tam mohla i pozitivně překvapit. A to i když modely momentálně počítají jenom nepatrné srážky.

Jinak když čtu stezky na málo nebo žádný sníh - já si myslím, že ani dříve nebylo v nižších polohách běžné, aby napadalo všude plošně třeba přes 10 cm. Spíš to bylo vždycky tak, že některá místa měla víc štěstí, některá míň. Letos mají zatím štěstí Čechy. Dám příklad - třeba ta vychvalovaná zima 2005/2006 - u nás na západě Čech si troufnu říct, že sněhově byla až do začátku února celkem tuctová, průměrná zima. Leden byl celkem suchý. Stejně tak někdy vzpomínaná zima 1995/96 byla u nás sněhově celkem slabá, sice ležel hodně dlouho, ale většinu z toho jen slabá, několikacentimetrová vrstva. Za leden 1996 jsme tu měli 1 mm srážek, a to ještě v mrznoucím dešti. A pak další věc, sněhové maximum aspoň tady u nás přichází ve většině zim ve druhé polovině zimy. Měsíce jako prosinec 2010 jsou naprosté výjimky.
http://www.meteofrlazne.websnadno.cz/ - amatérská meteorologická stanice Františkovy Lázně
zapadni cechy
Nováček
 
Příspěvky: 761
Registrace: 28. 12. 2011 14:50
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 16

Co je to hodnocení?

Re: Předpověd počasí na Leden 2016

Příspěvekod Davidek » 18. 01. 2016 12:29

tady se totiž vybudil nesprávný dojem, že klasická zima u nás je, že to sype od listopadu ve všech polohách a pokud ne, nebo jen někde - viz včera - tak je to zimní selhání a je úplně jedno, že tento týden se řadí mezi velmi zimní, takové, které se vyskytují 1-2x v 5 zimách... no, a teď už všichni hledají teplo, aby zase mohl pouštět hrůzu

navíc - letos ani není zřejmé, že přijde významné hromniční oteplení... kdo se díváte, dost často sem opět má vnikat SV s podobnou kosou, která ode dneška plně spustí. Dnešní ráno bylo jen takový preludium.

Srážky řešíme, pořád dokola za 10 dní, přitom všichni, koho počasí zajímá ví, že i podrobné modely určité oblasti - jako např. Aladin, toto mívají přesné až +48hod a někdy ani to ne.

pak tu někdo pořád tahá polské předpovědi, které letos úspěšnost cca 50% a nedostatky připočte čhmú, tak to jsou zhruba věci, který to tu sráží a mnohdy až na úroveň diskuse nářků - jak na blesk.cz
Davidek
Nováček
 
Příspěvky: 729
Registrace: 03. 05. 2008 14:39
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 7

Co je to hodnocení?

Re: Předpověd počasí na Leden 2016

Příspěvekod CtiborV » 18. 01. 2016 12:46

Aahaz: já mam ještě jedno slovo : dokonalý :), i když myslím si, že od +200 by se SZ fronta mohla zvlnit nad alpami.

Škoda , že je to tak daleko...
Z podhůří nízkého Jeseníku zdraví Ctibor Venus. Data z meteostanice : http://ctiborvenus.eu/pocasi
CtiborV
Nováček

 
 
Příspěvky: 645
Registrace: 23. 10. 2008 19:04
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 4

Co je to hodnocení?

Re: Předpověd počasí na Leden 2016

Příspěvekod JABO » 18. 01. 2016 12:53

CHMI oteplení v podstatě na víkend zrušil: :jojo: :D
Předpověď na sobotu (00-24):
Jasno až polojasno, ojediněle mrznoucí mlhy a nízká oblačnost.
Postupně od západu přibývání oblačnosti. Nejnižší noční teploty
-12 až -16 °C, v místech bez sněhové pokrývky kolem -10 °C. Nejvyšší
denní teploty -6 až -2 °C. Slabý jižní, nebo proměnlivý vítr do 4 m/s

Vyhlídka počasí od neděle do úterý:
Oblačno, místy se sněžením, postupně místy až polojasno. Místy
mrznoucí mlhy nebo nízká oblačnost. Nejnižší noční teploty
-4 až -8 °C, při sněhové pokrývce a zmenšené oblačnosti kolem -12 °C.
Nejvyšší denní teploty -4 až +1 °C
JABO
Nováček
 
Příspěvky: 1326
Registrace: 25. 11. 2014 17:39
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 15

Co je to hodnocení?

Re: Předpověd počasí na Leden 2016

Příspěvekod berg » 18. 01. 2016 13:11

Já tam vidím mráz až do pondělka. No, pro letošek by mi to stačilo, jenže ona ta příroda se neptá, co bych rád. :(
berg
Nový člen
 
Příspěvky: 87
Registrace: 13. 10. 2015 11:31
Bydliště:

Hodnocení: 3

Co je to hodnocení?

Re: Předpověd počasí na Leden 2016

Příspěvekod dididi » 18. 01. 2016 13:35

Je pravda že situace vypadá daleko lépe než před dvěma dny. Ale pořád si myslím že jistotu nemáme. Němci například řeší budoucí vývoj s velkým otazníkem.
Ale je pravda že zejména za současné situace oteplení a déšt v Německu ještě neznamená oteplení a déšt v Česku. Možná že nám to naopak přinese jen oteplení k nule se sněžením a pak zase ochlazení.
Jinak zajímavé radarové odrazy. Je to jako konvektivní oblačnost v létě skoro se to nehýbe.
Tady nyní úplně jasno a poblíž naskakují přehánky téměř bez pohybu. Po nočním sněžení mezi 5-6hod ranní kdy to nakonec dalo 4cm už máme 8cm ale vodní hodnota jen 3,5mm takže to bude hodně sedat.
dididi
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 2917
Registrace: 24. 12. 2013 11:08
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 41

Co je to hodnocení?

Re: Předpověd počasí na Leden 2016

Příspěvekod Vratislav » 18. 01. 2016 14:08

dididi: Přesně tak, je to hrozně zajímavé a pěkné. Tady v Praze se postupně zatáhlo, přičemž kolem obzoru je všude kolem vidět modrá obloha, a mírně, řekněme dekorativně, sněží, přičemž intenzita lehce vzrůstá. Ono se taky není čemu divit, když se podíváme na libušskou sondáž :) :snih: Docela by mě zajímalo, kolik dělá aktuálně hodnota CAPE. GFS dával 0, což se dost sekl.
dsd500.gif
dsd500.gif (10.94 KiB) Zobrazeno 2662 krát

edit: Už sněží poměrně dost a vločky jsou veliké :snih:
Vratislav
Nováček

 
 
Příspěvky: 555
Registrace: 14. 03. 2013 19:45
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 13

Co je to hodnocení?

Re: Předpověd počasí na Leden 2016

Příspěvekod Pevca » 18. 01. 2016 14:18

Davidku, já rozhodně nevyžaduju zimu od listopadu do března se 2 metry sněhu, ale opravdu bych od zimy čekala aspoň týdenní epizodu s 10 cm sněhu - to chci skutečně tak moc a má očekávání jsou tak přehnaná? Protože při běžných zimách tu opravdu aspoň trochu sněhu máme. Ně že by mi 1x ročně nestačily 3 cm sněhu 3 dny, kdybych bydlela v subtropech, tak bych chápala, že se někdo diví, že tu lidi nadávají, že zatím letošní zima není extra vydařená, ale v našich podmínkách zimy bývají určitě bohatší na srážky a to i ve formě sněhu...
Pevca
Nováček
 
Příspěvky: 500
Registrace: 21. 12. 2011 08:01
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 3

Co je to hodnocení?

Re: Předpověd počasí na Leden 2016

Příspěvekod valsoraj » 18. 01. 2016 15:52

Naprosto soucitim, ochlazení je fajn, alespoň jde cítit, že je zimní období. Jen bez toho sněhu to není holt tak atraktivní. Tak treba se taky dočkáme. Mel jsem za to, že nam tu také něco napadne v počátku ochlazení, ale.s postupem času jsem začal tušit, že dopadem bidne. Ale hlavu vzhůru.
valsoraj
Nový člen

 
 
Příspěvky: 97
Registrace: 20. 11. 2010 17:13
Bydliště:

Hodnocení: 5

Co je to hodnocení?

Zpět na Předpověď počasí

  • Kdo je online

Registrovaní uživatelé: Žádní registrovaní uživatelé