banner

Uživatelské menu

Doporučujeme


hračky

Statistiky

  • Příspěvků dnes1
  • Příspěvků včera40
  • Celkem příspěvků72418
  • Celkem témat767
  • Celkem členů2529
  • Nový uživatelStevenrax
  • Toplist
    Kdo je online

Předpověd počasí na srpen

Předpověď počasí v České republice na kratší i delší období, které sestavují samotní uživatelé - amatérští meteorologové.

Re: Předpověd počasí na srpen

Příspěvekod Adi » 27. 08. 2016 21:34

Ahoj,

Ecák vypadá celkem dobře a je podobný běhu GFS.
Po přechodném ochlazení opět se oteplí a poslední možnost horkého počasí by měla být během dalšího víkendu. Pak by měl být KONEČNĚ klid. Doufám. Z mého pohledu by to mohlo skončit už zítra a šmytec :) Druhá polovina první dekády září by měla být už chladnější, avšak stále mírně nad průměrem.
Srážky by se pozitří v pondělí mohly vyskytnout. Teplota ve výšce bude neochotně padat, čili pokud to nezabije výběžek výše a s ním i inverze, šance tu rozhodně je. Fronta přejde během odpoledne, nějaká konvekce by mohla naskočit.
Modely vyloženě srážky nevymazaly - tedy ty, které především sleduji - GFS. ECMWF i Aladina.

K zimě:

Nevím, jestli jsem nějaký znalec počasí, nicméně většinou, když je dlouho teplý a suchý podzim, bývá zima na houby.
Teda takhle - zde platí stejná premisa jako u léta: Když je dlouho příliš (extrémně) teplo, zimní období to nemůže vykompenzovat - pokračuje v nastoleném módu. Pokud už nadnormál na podzim, tak mírný. Mírný nadprůměr - tak do 1 stupně za roční období může paradoxně přinést zimu velmi slušnou.
Lepší by měl být přirozeně normál nebo záporná odchylka - ovšem i toto nezaručuje dobrou zimu. Příkladem nám může být třeba rok 74, kdy říjen byl extra studený.

Z mého pohledu se zimou to bude podobné, jako s letošním létem. Nebude to taková katastrofa, jako poslední tři roky, ale zároveň nepůjde taky o nic moc extra vyjímečného. Zima spíše mírnější/někde snad na normálu. Co se srážek týče, mělo by být více dnů se sněžením, čili pohledem člověka unaveného pseudopočasím posledních zimních pololetí to bude vypadat dobře. Globálně nic moc extra. Asi. Možná nakonec bude srážek více a aspoň na horách bude slušná peřina. Uvidíme.
Numerické modely dávají spíše zimu mírnou až teplou. (dlouhodobé předpovědi)

tož tak

Ps. Ani dnes nepadl tropik. teplota se zastavila na hodnotě 29,4. Jelikož se den ode dne otepluje, zítra přeci jen dorazí. Při této bídě (už včera, natož dnes bylo nechutně teplo) je to stále o dobrých 5 stupňů méně, než hrozily některé katastrofické předpovědi.
Přání bývá nebezpečně často otcem myšlenky
Adi
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 1719
Registrace: 16. 09. 2008 19:51
Bydliště: Horní Suchá, Karvinsko
Nadmořská výška: 279

Hodnocení: 32

Co je to hodnocení?

Re: Předpověd počasí na srpen

Příspěvekod edwinak » 28. 08. 2016 06:06

Rade píše:
Edwinak: 3,9? To snad není možný =-O. Tady bylo 10,2 a to jsem nadával, jaká byla děsná zima. Vím, že je Sušicko dost chladnější třeba proti Klatovsku a Domažlicku, ale takové rozdíly... Kolik jste měli max?


Maxima v pátek byla 26,5st.
I v sobotu ráno teplota jen 6,2 st. a maxima vyšplhala na 28st

Ted ráno tpl. 9,8st.


Zdaleka /u nás / není to vedro k zalknutí, které bylo loni. Zaplaťpánbů, ale sucho je už zase značné.
Zrovna jsem se ráno divila, že Wetteronline dal od 5.9 řadu asi pěti dnů s pěknými úhrny srážek. nevím kde to vzal, ale koukám jen na GFS a EC. Tak snad jo!
edwinak
Nováček
 
Příspěvky: 553
Registrace: 22. 03. 2013 05:48
Bydliště: Sušice
Nadmořská výška: 510 m

Hodnocení: 4

Co je to hodnocení?

Re: Předpověd počasí na srpen

Příspěvekod Davidek » 28. 08. 2016 07:56

aahaz píše:Je až úsměvné jak se tu stále titíž lidé snaží ostatní přesvědčovat nejprve, že žádné tropické teploty již letos nehrozí a když už jim to nevyjde, tak stále přispívají příspěvky typu, uvidíte, tak teplo nebude, přes 30 nebude, teplota na hladině 850 hpa kolem 18 st. znamená koncem srpna 28 st. ve středních čechách. Dnes dokonce podle teplot v poledne uvádí, že určitě tropické den nebude nikde, možná snad v neděli, v pondělí už bude zima atd.... I když je jasné, že sem teprve teplá vzduchová hmota začíná proudit (v 18 h tu bude již teplejší vzduch než ve 12 h) a navíc, že maximum je obvykle dosahováno kolem 17 - 18 h v této části roku. Dále když se podívám na hlavní výstup GFS z 06 UTC, nevím kde vzali nějaké výrazné ochlazení, odpovídající začátku září. Naopak vidím tam kam až výstup vidí 3 tropické vlny proložené krátkými ochlazeními na teploty 20 až 24 st. C. :sry: tohle nechápu.

A ještě k palcovým titulkům, kterými nás již od června zásobují různá média typu "letos už 30 st. nečekejte" "užijte si poslední tropický den". Tohle si pamatují všichni, co znám, resp. se mě na to ptají, co já na to. Už mě nebaví jim stále odpovídat, že je to krajně nepravděpodobné. :mysl:byť nám předpovědi vychází sem tam, mně vůbec nevyšel konec srpna, tak ale po takto ofenzivním a poučovacím provaření se - 30°C nakonec možná bude teprve dneska a zítra vůbec nic - čekám velký stydění.....

nevýhoda nevyžádaného mentorování u něčeho tak nejistého jako je počasí.

mě na tomto všem zaujala hlavně jedna věc, čhmú si dával předpověď podstatně výše než modeloval teploty Aladin a ... Aladin to trefuje bezpečně a ty předpovídaný 32/36 ... tam se stydí taky, nejen teda na Proseku
Davidek
Nováček
 
Příspěvky: 729
Registrace: 03. 05. 2008 14:39
Bydliště: Brno a okolí - západ
Nadmořská výška: 238

Hodnocení: 7

Co je to hodnocení?

Re: Předpověd počasí na srpen

Příspěvekod kamil » 28. 08. 2016 09:43

Ahoj,takže nás čeká teplý až někde tropický konec srpna zakončený krátkým a nevýrazným ochlazením,které by nebylo důstojným v polovině července natož na konci.Tak to snad dá aspon nějaké srážky i když o nic výrazného se jednat nebude to už je víceméně jasné.Co se týká nadcházející zimy je myslím zatím dost předčasné dělat nějaké závěry.Snad jen zopakuji,že letošní podzim čekám chladnější a větrnější než bylo v kontextu dvou nebo tři posledních let a to i s ohledem na častější střídání vzduchových mas nad našim územím a to i navzdory teplému začátku září a výhledům některých webů,které tady již někteří uživatelé zveřejnili.Jsou to jen orientační výhledy nebo odhady jejichž přesnost s každým dalším dnem klesá.To co zde napsal Adi je pouze konstatováním toho co nabízí třeba model CFS nic více nic méně a ten jak víme se pravidelně každý den aktualizuje takže variací na letošní zimní měsíce tam už bylo nespočet a každý podzim i zima má svůj vlastní vývoj takže opravdu nelze zatím soudit bylo by to ukvapené a předčasné.Zajímavá myšlenka zde zazněla od uživatele Doizer se střídáním chladných a teplých period s tím,že ty chladnější začnou převládat,ale tím dost předbíhám,protože tím nemyslím pouze zimu,ale i další období,které budou následovat jako jaro a léto.Jen jsem zvědavý na to až na to přijde jak to budou zasvěcení vysvětlovat,že zde nemáme pořád třeba to Španělsko jak jsme v médiích neustále masírování bohatě placenými lháři, provokatéry a jejich přisluhovači :ahoj:
kamil
Nováček
 
Příspěvky: 469
Registrace: 07. 02. 2014 07:41
Bydliště: Salisov,okres Jeseník,Olomoucký kraj
Typ meteostanice: žádný
Nadmořská výška: 414 m.n.m.

Hodnocení: 0

Co je to hodnocení?

Re: Předpověd počasí na srpen

Příspěvekod Ovar » 28. 08. 2016 10:51

Vývoj "předpovědních modelů" zatím nepřekvapuje. Jak se blíží fronta (a podzim) tak Aladin ubírá na srážkách a zvedá teploty. Zatímco Kamil si tradičně typuje následující roční období chladné a mokré. Loňské léto, podzim, zima, letošní jaro a léto mu sice nevyšly, ale jeho vytrvalost mě fakt baví. Něco jako Dawe, při první zmíňce v GFS o růstu teplot, je tu jako na koni s nekončící hot wave, hlavně pro krajní východ republiky (něco jako tento týden...).
Zhruba od půlky září naopak já očekávám, že se po letním spánku probudí první zimní vlaštovky a vznikne téma Zima 2017, letos by tohle téma mohlo vzniknout rekordně brzy. Jelikož po 3 nevydařených zimách je hodně zimofilů nadržených jak stepní kozy.

Já si podzim, stejně jako všechna roční období netroufnu odhadnout, vždycky si jen urovnám fakta posledních let o vývoji počasí. Většinou (krom zimních měsíců) se neopakuje počasí jako bylo loni. A loňský podzim nebyl nic moc, mrazy přišly poměrně brzy a brzy byl i první sníh. Ty pěkné dny, kdy svítilo slunce, nefoukal vítr, či nebyla inverze nebo drobný déšť, bylo velmi poskrovnu. Plno lidí se těšilo po těch vedrech na pěkný podzim, a ten se vešel do pár dnů v říjnu. Další věc co mě napadá, tak chladné roční období na severní polokouli jsou poslední roky vzácné a pokud se vyskytnou, jedná se o dny, ne o týdny nebo měsíce.
Co se týče mě, tak vzhledem k okolnostem (práce, zájmy,..) je pro mě podzim, něco jako průjem v obchoďáku. Nepříjemné, ale stane se to každý rok a musím se s tim nějak vypořádat po svém..
A konec konců, jestli je podzim hnusný, nebo hezký, to je tak nějak jedno (pro mne) protože to nic nezmění na faktu, že to je podzim. Zima, mlha, vlhko i když neprší, málo světla, kam výhledy tam pro mě nezajímavý typ počasí. Celá zahrada uklidit, zazimovat. Tohle je pro mě podzim, za mě tedy nula bodů (na stupnici od jedné do desíti, kdy 10 je nejoblíbenější).
(Zimy) -Tmin, Snow max
(17/18) -16,4°C 11 cm, (16/17) -17,7°C 19 cm, (15/16) -16,2°C 11 cm , (14/15) -13,9°C 9 cm, (13/14) -7,7°C 9 cm, (12/13) -11,6°C 24 cm, (11/12) -20,3°C 13cm, (10/11) -16,3°C 30 cm, (09/10) -16°C 25 cm
Ovar
Nováček

 
 
Příspěvky: 903
Registrace: 24. 12. 2012 14:28
Bydliště: Okres Domažlice, Mrchojedy
Nadmořská výška: 460 m.n.m

Hodnocení: 26

Co je to hodnocení?

Re: Předpověd počasí na srpen

Příspěvekod Adi » 28. 08. 2016 18:21

Ahoj,

Já to mám opačně: Podzim má stále více rád.
Už nebývá horko, jak v létě a příroda je úžasná. Plody, sklizeň, příprava zahrady na další rok, voňavé listí a očekávání prvního sněhu. Slunko nepálí, je medové či pivní barvy ;) listí je barevné. Letos poprvé mám dovolenou ... na přelomu září/října. Sice částečně nedobrovolně kvůli nemocenské mé paní, přesto se těším.
Letos na vše, Snad nebude příliš teplo. To je věc, která mně dokáže rozladit v každém ročním období.
Vždyť i nyní, po přechodném ochlazení, teplota ve výšce opět a zas nekompromisně vyleze nad 15 stupňů a to po docela dlouhou dobu.
Na tropy to nevypadá, tropik nepadl ani teď, ale horko bude dost. A tropy mimo Slezsko se mohou vyskytnout a vyskytnou :( Ostatně je skoro jedno, jestli je 28 nebo 31 - je to furt vedro.

Nicméně poslední dva dny srpna budou aspoň trochu normální a dočkáme se opět chladna z rána. Což je dobře.

Stran srážek zítra, něco by spadnout mohlo. Dnes jsem už musel zalévat. S vděčností za příjemnější a mokřejší léto jsem načepoval dva plné sudy ze studny a ještě by voda byla, kdybych měl další přichystán. Jaký to rozdíl po loňslé katastrofě!

zatím
Přání bývá nebezpečně často otcem myšlenky
Adi
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 1719
Registrace: 16. 09. 2008 19:51
Bydliště: Horní Suchá, Karvinsko
Nadmořská výška: 279

Hodnocení: 32

Co je to hodnocení?

Re: Předpověd počasí na srpen

Příspěvekod kamil » 28. 08. 2016 19:51

Ovar píše:Vývoj "předpovědních modelů" zatím nepřekvapuje. Jak se blíží fronta (a podzim) tak Aladin ubírá na srážkách a zvedá teploty. Zatímco Kamil si tradičně typuje následující roční období chladné a mokré. Loňské léto, podzim, zima, letošní jaro a léto mu sice nevyšly, ale jeho vytrvalost mě fakt baví. Něco jako Dawe, při první zmíňce v GFS o růstu teplot, je tu jako na koni s nekončící hot wave, hlavně pro krajní východ republiky (něco jako tento týden...).(...)

Už jsem myslel,že tě to přestalo bavit,ale jak vidím,že je to pořád dokola.No nic akorát ti chci napsat,že tvůj příspěvek je zhruba na stejné úrovni jako tvoje přezdívka zde na meteoforu :D a ještě něco....nauč se pořádně číst co se týká letošního podzimu %) :jojo:
kamil
Nováček
 
Příspěvky: 469
Registrace: 07. 02. 2014 07:41
Bydliště: Salisov,okres Jeseník,Olomoucký kraj
Typ meteostanice: žádný
Nadmořská výška: 414 m.n.m.

Hodnocení: 0

Co je to hodnocení?

Re: Předpověd počasí na srpen

Příspěvekod edwinak » 28. 08. 2016 19:57

Výrazivo občana okresu Domažlice - Mrchojedy mně osobně nepřesvědčuje vůbec o ničem, natož o kvalitě jeho předpovědi podzimního počasí.
Nikdy jsem nepoznala "průjem v obchoďáku", takže si nedovedu představit, jak děsivý může "podzim 'a la Ovar" býti.
Nejde mi ani pochopiti výraz- být na zimu nadržen jak stepní koza.
A už vůbec nechápu,jak si někdo, s těmito výrazy, může myslet, že je to jeho čtení použitím zmíněných přirovnání zajímavější. Je jen, bohužel, trapnější a na škodu této diskuse.
edwinak
Nováček
 
Příspěvky: 553
Registrace: 22. 03. 2013 05:48
Bydliště: Sušice
Nadmořská výška: 510 m

Hodnocení: 4

Co je to hodnocení?

Re: Předpověd počasí na srpen

Příspěvekod Ovar » 28. 08. 2016 20:41

Vzhledem k tomu, že kalendářně je konec srpna, dovolím si upustit ještě pár soplů.

Děkuji Kamile za připomínku, jsem rád, že jsi tak pozorný a všiml jsi si mého nicku. A je to přesně jak píšeš, sice bych se tu mohl jmenovat jménem, třeba Horst Furtmustähl, ale to by pak nebylo na co se odvolávat, co s čím přirovnávat a na co svádět.
I podruhé máš pravdu, při psaní mé výrazově trapné a pozdně letní ódy na podzim, jsem uvažoval jestli mám zaměnit "Větrno" za "Deštivo", nakonec jsem usoudil, že to je jedno a totéž, jelikož na podzim a v zimě prší takřka z front, nesoucích vítr, izolované přeháňky se poslední roky moc nevyskytují.
A jsem rád, že jsi si opět neodpustil nějaké poučení. I když po těch letech peskování je to pokrok, už téměř bez urážení druhých (nebo ti to už nejde tak jako dřív), už jen pouhá doporučení. Co to tu smrdí? No jo, to budu asi já!

Á propos, tuším že minimálně 3x jsem v mém textu zmínil, že se jedná o můj pohled na podzim. Pokud se to někomu nelíbí, ať si loket políbí. A když mu to nejde, tak ho to třeba časem přejde :-* .

Je to lidi jen diskuze, neberte se tak vážně ;) .
(Zimy) -Tmin, Snow max
(17/18) -16,4°C 11 cm, (16/17) -17,7°C 19 cm, (15/16) -16,2°C 11 cm , (14/15) -13,9°C 9 cm, (13/14) -7,7°C 9 cm, (12/13) -11,6°C 24 cm, (11/12) -20,3°C 13cm, (10/11) -16,3°C 30 cm, (09/10) -16°C 25 cm
Ovar
Nováček

 
 
Příspěvky: 903
Registrace: 24. 12. 2012 14:28
Bydliště: Okres Domažlice, Mrchojedy
Nadmořská výška: 460 m.n.m

Hodnocení: 26

Co je to hodnocení?

Re: Předpověd počasí na srpen

Příspěvekod aahaz » 28. 08. 2016 21:13

:D :D Ovare, super příspěvky... Takhle jsem se zase dlouho nezasmál. Jinak tady dnes bylo jenom 34, v 9 večer 29 a zřejmě bude tropická noc. Ani já se za to na Proseku nestydím.
aahaz
Nováček

 
 
Příspěvky: 1202
Registrace: 08. 12. 2008 17:34
Bydliště: Pomezí Proseka, Letňan a vysočiny, situace hodnotím podle Tomfíka
Nadmořská výška: 290 m n. m.

Hodnocení: 33

Co je to hodnocení?

Re: Předpověd počasí na srpen

Příspěvekod mates.lukas94 » 28. 08. 2016 21:22

zde na V byla situace jiná, podle toho, co jsem psal pár dní zpět, měl být dnešek třetí tropický den v řadě a ono furt nic, dnes 29, zítra to asi už nevyleze na 30, v úterý a ve středu před dalším oteplením u nás bude tak kolem 22°C, tipuju
mates.lukas94
Nováček
 
Příspěvky: 477
Registrace: 07. 11. 2014 19:49
Bydliště: Hať
Nadmořská výška: 225

Hodnocení: 2

Co je to hodnocení?

Re: Předpověd počasí na srpen

Příspěvekod Adi » 28. 08. 2016 22:35

Ahoj,

Možná už to tady bylo.

Skvělé předpovědní mapy: http://mapy.meteo.pl/
Perfektně graficky zmáknuté

Je tam podchycena i naše republika. Uvedený model dává např. zítra odpoledne a navečer poměrně slušné bouřky y přeháňky.

Tož uvidíme.
Přání bývá nebezpečně často otcem myšlenky
Adi
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 1719
Registrace: 16. 09. 2008 19:51
Bydliště: Horní Suchá, Karvinsko
Nadmořská výška: 279

Hodnocení: 32

Co je to hodnocení?

Re: Předpověd počasí na srpen

Příspěvekod pepa » 29. 08. 2016 08:23

Tak u nás v Havl.Brodě byl 1 trop - včera cca 31°C. A právě teď k nám postupuje srážkové pásmo, možná i trochu zahřmí. U nás od 20.8. rána nepršelo, tak se to hodí. No, a přestože ta "hot wave" nakonec nebyla nic moc - no, ale je přece jen konec srpna, tak i maxima kolem 33-34°C v nejteplejších lokalitách není málo ( včerejší maximum asi Dobřichovice těsně pod 35°C ). A zase pro provozovatele koupališť asi ideál - od čtvrtka do neděle jasno bez mráčku a v tomto případě je jedno, jestli je 32°C nebo 29°C.
pepa
Nováček
 
Příspěvky: 577
Registrace: 22. 06. 2014 13:46
Bydliště: Havlíčkův Brod
Nadmořská výška: 455

Hodnocení: 6

Co je to hodnocení?

Re: Předpověd počasí na srpen

Příspěvekod Pevca » 29. 08. 2016 11:37

U nás bylo přes 30 teď 3 dny, což je nejdelší období, protože za celý srpen mimo tyto dny se teploty přes 30 objevily jen 3x a nikdy ne za sebou, takže nejteplejší období srpna za námi :D, bohužel protože rána jsou chladná, tak voda je fest studená a málem mi umrzly končetiny :D. Co se týá dalšího vývoje, tak bude příjemně, předpokládám teploty od 25-28, což je pro mě plně vyhovující i když se přiznám, že už se těším na podzim, každé roční období má své kouzlo. Co se týká zimofilů, já doufám, že bude snít a ne jako 3 minulé zimy (vyjma Čechy, kde minulý rok byla zima fajn), ale to, že mám ráda sníh ze mě ještě zimofila nedělá. Prostě v létě mám ráda epizody s teplotama nad 30, v zimě s teplotami pod -10 a sníh, určitě nejsem jako dawe, co by chtěl aby úderem 1 letního dne naskočily teploty 30+ a skončily úderem posledního letního dne a to samé se zimou, kde by k tomu musely být ještě po celou zimu aspoň 2 metry sněhu :D. No uvidíme, ale zatím nás čeká podzim, tak není třeba předbíhat. Jinak dneska nás fronta solitně zaleje, takže pohoda :D
Pevca
Nováček
 
Příspěvky: 490
Registrace: 21. 12. 2011 08:01
Bydliště: Veletiny, Zlínský kraj
Nadmořská výška: 220

Hodnocení: 3

Co je to hodnocení?

Re: Předpověd počasí na srpen

Příspěvekod dawe » 29. 08. 2016 16:09

Tak jak jsem předpokládal tady na karvinsku dens total fiasko co se týče srážek,škoda...V pár km vzdáleném Třinci dostali solidní zálivku...
dawe
Nováček
 
Příspěvky: 1376
Registrace: 09. 07. 2008 11:29
Bydliště: Č.Těšín

Hodnocení: -10

Co je to hodnocení?

Zpět na Předpověď počasí

  • Kdo je online

Registrovaní uživatelé: Žádní registrovaní uživatelé