Uživatelské menu

Statistiky

  • Příspěvků dnes4
  • Příspěvků včera3
  • Celkem příspěvků97825
  • Celkem témat1103
  • Celkem členů5517
  • Nový uživatelPruwan
  • Toplist
    Kdo je online

Předpověd počasí na srpen

Předpověď počasí v České republice na kratší i delší období, které sestavují samotní uživatelé - amatérští meteorologové.

Re: Předpověd počasí na srpen

Příspěvekod Vratislav » 03. 08. 2016 11:16

Rád bych podotkl, že jak červen tak červenec skončily co do úhrnu slunečního svitu zcela v normě, červenec dokonce víceméně přesně. Je ovšem pravda, že nebyl ani jeden den, kdy by bylo od rána do večera vymeteno, naposledy snad 23. 6. Pokud to pak porovnáme s loňským rokem, kdy měl červenec skoro 125 % slunečního svitu a jasných (nebo téměř jasných) dní minimálně 6, tak je zde samozřejmě rozdíl. To ale není ve střední Evropě ani normální ani správné. Takhle vypadá léto ve Středomoří a opravdu nerozumím tomu, že si někdo na letošní léto stěžuje. Chápu, že někomu chybí dny se stabilním počasím, ale po loňském roku bychom měli být rádi, že to tu nemáme.
Vratislav
Nováček

 
 
Příspěvky: 555
Registrace: 14. 03. 2013 19:45
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 13

Co je to hodnocení?

Re: Předpověd počasí na srpen

Příspěvekod pepa » 03. 08. 2016 11:27

já ani nechápu, když někdo píše, že vidí na obloze nestále šeď. Typický byl letos v červenci denní chod, tj. dopoledne polojasno, odpoledne bouřky. Já tedy špatný dojem z července nemám, na koupání byl v posledních dvou týdnech každý den, i když třeba v 15 hodin přišla bouřka, ale to v případě dovolené nebo prázdnin nemůže zas tak vadit. Ta druhá polovina příštího týdne je daleko, uvidíme, nejchladnější vzduch by snad měl směřovat na západní Evropu. Dawe ten už vidí zase ohromné rozdíly mezi západem a východem někdy v 2.polovině příštího týdne, ale jak se jde spolehnout na GFS je vidět v případě pátku, kdy ČHMÚ neustále ubírá na teplotách a nakonec nebude tropický den nikde, možná na pár stanicích na krajním východě.
pepa
Nováček
 
Příspěvky: 841
Registrace: 22. 06. 2014 13:46
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 8

Co je to hodnocení?

Re: Předpověd počasí na srpen

Příspěvekod aviv » 03. 08. 2016 11:48

to pepa: já nepopisovala poslední dva týdny, to jsme byli na dovolené a vzhledem k tomu, že jsme odjížděli ze zimy a vrátili se opět do zimy je můj dojem jaký je - nikdo nebude snad tvrdit, že současné dny není podprůměrně chladno a zataženo - a to již od rána. A prvních 14 dní v červenci také ke koupání příliš nevybízelo ( až na dva tropické dny )
k příštímu týdnu: nejchladnější vzduch by snad měl směřovat na západní Evropu. - snad, GFS směřuje ten výběžek chladného vzduchu někam mezi Rakousko Německo, tedy jihozápadně od nás, a to se ale ještě asi změní, nicméně stále doufám, že ochlazení nebude zas tak výrazné, případně se bude odsouvat až nedorazí. Anebo nebude alespoň provázeno trvalým deštěm..
aviv
Nováček
 
Příspěvky: 577
Registrace: 01. 03. 2010 16:03
Bydliště:

Hodnocení: 2

Co je to hodnocení?

Re: Předpověd počasí na srpen

Příspěvekod Davidek » 03. 08. 2016 11:54

pořád jsem výstupy utvrzován ve své vizi z konce července, dvě teplé vlnky (nakonec tato se omezí víceméně na čtvrtek, fronta pofrčí skoro tryskově) a je po létě, od Vavřince podzimek...

první rýpnutí - po avizovaném suchu do poloviny srpna se zapráší už při této frontě. a my bychom sušší týden dva snesli

druhé rýpnutí - jo, a na krajním SV bude, a to se podržte, sněžit při teplotě +30°C... čekám zprávy o náporu turistů, aby viděli na vlastní oči tuto nejen přírodní anomálii, která je možná právě jen SV Moravy, dokonce tam přijedou Australani... ale zatím nepotvrzeně.
Davidek
Nováček
 
Příspěvky: 729
Registrace: 03. 05. 2008 14:39
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 7

Co je to hodnocení?

Re: Předpověd počasí na srpen

Příspěvekod pepa » 03. 08. 2016 12:34

já bych si nebyl jistý, že po 10.8. bude po létě, v roce 2014 změnil cirkulaci nad Evropou zbytek hurikánu. Severozápad, pokud bude, může trvat jen několik dní.
pepa
Nováček
 
Příspěvky: 841
Registrace: 22. 06. 2014 13:46
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 8

Co je to hodnocení?

Re: Předpověd počasí na srpen

Příspěvekod Vratislav » 03. 08. 2016 13:12

aviv: Já se omlouvám, ale musím prostě opět oponovat. Kromě včerejška, kdy bylo o neuvěřitelné 2 (!) stupně chladněji než je normál, byly poslední dny zcela průměrné - cca 19°C v neděli a v pondělí a ty předtím bez diskuse nadprůměrné a to až o 5°C v sobotu. Co se slunečního svitu týče, je ho v posledních 7 dnech asi 75 %, tedy, pravda, méně, ale přeci ne nijak dramaticky.

A první půlka července? Cca 1°C nad průměrem, 8 letních dní (norma je 6) a z toho 2 tropické (to odpovídá normě) a k tomu 110 % slunečního svitu. To si někteří vážně tak rychle zvykají na změnu klimatu, že jim toto připadá jako špatné léto? Já tomu nerozumím...

pozn.: Výše uvedené statistiky platí pro lokalitu Praha-Karlov
Vratislav
Nováček

 
 
Příspěvky: 555
Registrace: 14. 03. 2013 19:45
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 13

Co je to hodnocení?

Re: Předpověd počasí na srpen

Příspěvekod godlike » 03. 08. 2016 13:29

2Vratislav
No bohuzel prumerna vetsina lidi, chce mit stabilni teple pocasi. Ano je to tak. Chtej si uzivat slunicka(polojasne oblohy) a teplot 25-30st. Letosni cervenec je statisticky mozna normalni, ale pro lidi je takovy typ leta uplne naprd. Kdyby si rekl, ze polojasno a 19st je bezne leto tukaji si na celo a reknou ti, ze 19st byva v dubnu. Porad mluvim o teplotach v Praze. Nevim, co Morava apod.
Ja taky kazdymu rikam, ze cervenec je obecne srazkove bohaty ale diky bohu za to, ze prsi, jinak by ten deficit byl uz enormni. Proste je to leto jak Rozmarnyho leta. Koupat se moc neda, na vylete zmoknes. Ano, v nasich zemepisnych sirkach zcela normalni prubeh, ale lidi si odvykli. Holt to tak je. :)

PS: Hniji me nedozraly broskve na strome. Ani v tom plesnivym lete 2014 nehnily jako letos. Rajcata porad zelena.
https://www.wunderground.com/dashboard/pws/IZDIBY16
https://app.weathercloud.net/d2394664632#current
godlike
Nováček
 
Příspěvky: 1197
Registrace: 14. 12. 2015 10:07
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 18

Co je to hodnocení?

Re: Předpověd počasí na srpen

Příspěvekod Vratislav » 03. 08. 2016 14:06

Tak 19°C je samozřejmě průměrná denní teplota, nikoliv maxima, ta jsou tak 23 - 24°C. Co se koupání týče: voda je zcela normálně teplá, vlastně tak akorát. A aspoň se dá při normálních teplotách pobývat venku a vykonávat různé aktivity namísto ležení ve stínu s morkým ručníkem na hlavě, jak to bylo loni. Lidi si odvykli, asi to tak bude.
Vratislav
Nováček

 
 
Příspěvky: 555
Registrace: 14. 03. 2013 19:45
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 13

Co je to hodnocení?

Re: Předpověd počasí na srpen

Příspěvekod pepa » 03. 08. 2016 14:09

to si lidé ale rychle odvykli, po 1 extrémně horkém létě. V roce 2014 bylo přece podobně, s tím, že léto skončilo k 10.8., jak to bude letos, těžko říct. A co třeba červenec 2011 ?.....Já teda nevím, ale u nás v práci jsou téměř všichni, s kterými jsem mluvil zatím s létem spokojeni. ( západ Vysočiny )
pepa
Nováček
 
Příspěvky: 841
Registrace: 22. 06. 2014 13:46
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 8

Co je to hodnocení?

Re: Předpověd počasí na srpen

Příspěvekod aviv » 03. 08. 2016 15:19

u nás v práci jsou téměř všichni, s kterými jsem mluvil zatím s létem spokojeni -

já být v práci tak si také nestěžuji .))

Abych změnila téma spokojenosti s létem: nevíte někdo jak je to letos s houbama? Vloni nebylo kvůli horku + suchu nic, tak letos jsou snad podmínky lepší, je na ně relativně teplo a vlhko. V sobotu jedeme do Krkonoš a koncem měsíce na Lipno, myslíte, že je šance? Zatím mám pocit, že to za moc nestojí : vycházím z toho, co se prodává u nás na farmářských trzích, letos zatím pár šíleně drahých hřibů a nějaké lišky, jinak bída. Mně by stačili i babky, nějaké bedly, klouzci ...
aviv
Nováček
 
Příspěvky: 577
Registrace: 01. 03. 2010 16:03
Bydliště:

Hodnocení: 2

Co je to hodnocení?

Re: Předpověd počasí na srpen

Příspěvekod edwinak » 03. 08. 2016 15:55

Letos je to s houbami divné. Ačkoli mají podmínky dobré, jejich čas už též nadešel, moc nerostou. ještě se najdou v nevelkém množství masáci, lišky,klouzci a suchohřiby, ale pravé hřiby nejsou vůbec nebo jen sporadicky. Píšu to za Šumavu a pošumaví. I mě napadlo, jestli loňský suchý rok neudělal něco s podhoubím, nevím, nejsem mykolog. Každopádně jiné roky při téhle vláze a teplu byly již plné lesy hřibů, kozáků a křemenáčů.
edwinak
Nováček
 
Příspěvky: 677
Registrace: 22. 03. 2013 05:48
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 6

Co je to hodnocení?

Re: Předpověd počasí na srpen

Příspěvekod Troll » 03. 08. 2016 18:32

Stesky na chladné a nevydařené léto už skutečně nebudu komentovat, někteří asi mají dojem, že ČR leží někde na J Rumunska, v S Itálii nebo na Istrii, kde je převážně slunečná obloha a teploty v červenci a srpnu nejčastěji mezi 25 a 30 st. bez častých ochlazení pod 20 st. skutečně normální.

Jinak co se týče výhledu, tak některými očekávané stabilnější počasí zřejmě nejméně do pol. srpna nedorazí. Teploty budou občas letní (zejména na V i nějaký ten tropický den je pravděpodobný), ale delší období se slunečním svitem a vysokými teplotami zatím rozhodně čekat nelze, na druhou stranu myslím, že ani to výrazné ochlazení s vyloženě podzimními teplotami přes den kolem 15 st. a v noci při vyjasnění jen kolem 5 - 8 st. trvající více než 1-2 dny také nepřijde. I když to ochlazení po 10.8. bych viděl jako pravděpodobné, podle mě bude jen přechodné a o konec léta se podle mě zdaleka jednat nebude. Naopak bych viděl šanci na nějaké stabilnější a slunečnější počasí v druhé pol. měsíce, na druhou stranu pravděpodobnost nějaké delší tropické vlny je už za současné cirkulace v druhé pol. srpna spíše nízká, takže bych tam viděl šanci na delší epizodu takového toho příjemného letního počasí s teplotami třeba nejčastěji mezi 23/28 st. a už chladnějšími nocemi.

Tentokrát si výjimečně troufám tvrdit, že srpen velmi pravděpodobně nebude teplotně výrazně nadnormální, spíše se mi jeví v okolí normálu (1961 - 1990), což může ve srovnání s letošním červencem a zejména pak loňským srpnem na někoho (zejména lidi s krátkou pamětí nebo velmi mladé) působit jako mimořádně studený velmi neletní měsíc...

Ohledně hub jsem slyšel názor, že se podhoubí vzpamatovává z loňského sucha a plodnice začne ve větší míře tvořit nejdříve až na podzim. Co se týče mých zkušeností, tak jsou takové, že houby nejvíce rostou když jsou dny s malou teplotní amplitudou, bez silnějšího větru s max. teplotami kolem 20 st. Jelikož skoro celý červenec bylo příliš teplo, podmínky pro růst hub byly spíše nepříznivé a i tam, kde hodně napršelo, tak po 2-3 slunečných a teplých dnech povrchová vrstva půdy opět příliš vyschla. Houbám prostě teploty nad 25 st. a slunečné počasí evidentně nesvědčí. Povídačky o tom, že musí být po dešti teplo, jsou podle mě spíše jen takovým mýtem, který v létě příliš neplatí a své opodstatnění má až na podzim.
Troll
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 1547
Registrace: 10. 10. 2010 20:51
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 38

Co je to hodnocení?

Re: Předpověd počasí na srpen

Příspěvekod varel » 03. 08. 2016 19:29

No k těm houbám asi tolik:

IMG_8546.jpg

IMG_8545.jpg


:P

jinak je zajímavé kolik nám dává Aladin na pátek/sobotu srážek, přitom GFS jen pár kapek a ecák nic...
https://www.wunderground.com/dashboard/pws/IBESTE10
varel
Mírně pokročilý

 
 
Příspěvky: 2353
Registrace: 23. 11. 2008 17:28
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 30

Co je to hodnocení?

Re: Předpověd počasí na srpen

Příspěvekod Davidek » 03. 08. 2016 19:59

Tak on i dnešní den, který je hodnocen jako nepovedeny, byl pořád velmi slušne teplý. Ráno bylo teple, den 24 a ještě ted je 20. Takže nebyl koupací, bylo zataženo, nicméně skrze průměrne teploty den teplotne shora průměru. Venku uz je cítit jih, zítra bude tepleji v maximech znatelne.

Nema cenu zde vést boj o osobní preferenci počasí, to je tisíc možností... Osobne tady svého favorita neříkám, ale nejsou to ani tropy,ani ta naše obvykla zima s dekou

Ja ted vyckam, co přinese příští týden, buďto se naplní má vize nebo ne. Každopádně i tyhle dvě letni vlnky a bouřky budou zajímavé. Jako krásně letní naopak vidím start příštího týdne cca do středy a pak se ukáže...
Davidek
Nováček
 
Příspěvky: 729
Registrace: 03. 05. 2008 14:39
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 7

Co je to hodnocení?

Re: Předpověd počasí na srpen

Příspěvekod Rade » 04. 08. 2016 00:54

Rade
Nováček

 
 
Příspěvky: 780
Registrace: 04. 02. 2012 21:17
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 30

Co je to hodnocení?

Zpět na Předpověď počasí

  • Kdo je online

Registrovaní uživatelé: Žádní registrovaní uživatelé