banner

Uživatelské menu

Doporučujeme

Statistiky

  • Příspěvků dnes17
  • Příspěvků včera29
  • Celkem příspěvků70744
  • Celkem témat748
  • Celkem členů2387
  • Nový uživatelTimofeiBem
  • Toplist
    Kdo je online

Předpověd počasí na srpen

Předpověď počasí v České republice na kratší i delší období, které sestavují samotní uživatelé - amatérští meteorologové.

Předpověd počasí na srpen

Příspěvekod pozorovatel » 27. 07. 2016 14:18

Červenec nám pomalu končí , a proto lze začít psát i předpovědi na poslední měsíc letošního meteorologického léta.

Sám osobně bych si tipnul, že bude srážkově nadprůměrný a teplotně v mezích normálu či slabě nad.
pozorovatel
Nový člen
 
Příspěvky: 3
Registrace: 23. 07. 2016 14:17
Bydliště: Blatensko

Hodnocení: 0

Co je to hodnocení?

Re: Předpověd počasí na srpen

Příspěvekod Troll » 27. 07. 2016 21:26

Ano, to jak bude do konce července, je již v hrubých rysech celkem jasné, oproti současnému stavu žádná zásadní změna, dusno, lokální přeháňky a bouřky, v některých dnech ojediněle, v jiných četnější a teploty vysoké, zejména pak na V, kde se ještě do konce měsíce zřejmě objeví nějaký ten tropický den.

S počátkem srpna však nastane změna, postupně dorazí citelné ochlazení, při kterém teploty budou stoupat, i když třeba pouze přechodně, jen na hodnoty kolem 20 st., a třeba se dostaví i nějaké plošné srážky, v průběhu 1. srpnového týdne se však budeme postupně dostávat pod vliv výběžku vysokého tlaku vzduchu, nebo tlakové výše a přinejmenším zpočátku to vypadá, že k nám bude po jeho přední straně proudit zřejmě poněkud chladnější vzduch, který slibuje celkem příjemné slunečné počasí s příjemnými teplotami, většinou do 25 st., a konečně i chladnějšími nocemi, tedy průměrné denní teploty se budou postupně zespoda blížit dlouhodobým normálům. Zda se o prvním srpnovém víkendu nebo na poč. následujícího týdne budeme postupně dostávat na zadní stranu oblasti vysokého tlaku a vzduch se bude při stabilním slunečném počasí postupně prohřívat na letní až tropické hodnoty, nebo naopak budeme pod vlivem jižních okrajů jednotlivých frontálních systémů postupujících po S okraji oblasti VT nad J Evropou střídavě v teplejším a chladnějším vzduchu a první dekáda srpna bude skoro celá spíše takovým relativně chladnějším intermezzem v letošním dosud poměrně horkém létě popř. jeho nejteplejší část dokonce ukončí, se dosud nedá říci, i když dlouhodobější teplotně výrazně nadnormální periodu v první dekádě srpna spíše nevidím. Vypadá to tedy, že se nám některými nedávno avizovaný vrchol léta pomalu a jistě přinejmenším odsouvá do 2. dekády měsíce. I když si tím, zda nás vrchol léta teprve letos čeká, vůbec nejsem jist, je samozřejmě pravděpodobné, že se ještě i v srpnu nějaký ten tropický den objeví a že měsíc jako celek nebude teplotně podnormální, více si zatím odhadovat netroufám.

Na druhou stranu tím, že už je srpen, bych se z hlediska možného výskytu výrazných horkých vln rozhodně neuklidňoval, neboť se nedomnívám, že pokles intenzity slunečního záření a zkracující se den by cca do 20. 8. měly na jejich případnou intenzitu a pravděpodobnost jejich výskytu jakýkoli významnější vliv. To potvrzují např. i data z Klementina, ze kterých vyplývá, že např. dne 27. 7. 1983, kdy tam byla naměřena dosud nejvyšší teplota, byla průměrná denní teplota v podstatě stejná jako v cca o 1 st. chladnější den 20. 8. 2012 a vůbec nejteplejší den z hlediska průměrné denní teploty za posledních 200 let tam byl naměřen také v srpnu, loni 8. 8.. Výše uvedené tedy podle mě zřejmě začíná platit až tak od poslední srpnové dekády ale jak jsme loni viděli, supertropy jsou za vhodných situací možné i na poč. září.
Troll
Nováček
 
Příspěvky: 752
Registrace: 10. 10. 2010 20:51
Bydliště: Ústí n. L.
Nadmořská výška: 200 m.n.m.

Hodnocení: 31

Co je to hodnocení?

Re: Předpověd počasí na srpen

Příspěvekod Adi » 28. 07. 2016 11:19

Ahoj,

Ano, začátek srpna vypadá sympaticky; konečně se zbavíme onoho protivného dusna.
Přesto soudím, že významnější oteplení během srpna určitě dorazí - je dokonce pravděpodobné, jak zde již napsal Troll, že během druhé dekády měsíce se budeme péci. Ono oteplení bude - pokud dorazí - více advekčního charakteru. Nevýrazná tlaková pole, nebudou hrát takovou roli, jako nyní.
Celkově srpen vidím jako méně srážkově významný, než letošní červenec. Aspoň zde jsme skoro na 150 mm. Vidím to tedy srážkově okolo normálu, možná slabě nad ním a teplotně taktéž, s tím, že odchylka do plusu bude větší, cca 2 stupně nad, možná trochu méně, ovšem nedělám si iluze o teplotní normalitě.

zatím
Přání bývá nebezpečně často otcem myšlenky
Adi
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 1650
Registrace: 16. 09. 2008 19:51
Bydliště: Horní Suchá, Karvinsko
Nadmořská výška: 279

Hodnocení: 31

Co je to hodnocení?

Re: Předpověd počasí na srpen

Příspěvekod LOI » 28. 07. 2016 12:17

Zdravím, pokud to vyloženě obrátím, můžeme srpnu přisoudit stejnou roli, jakou má únor v zimě. Tudíž, že může překvapit a v mnohých případech překonat nejteplejší(nejchladnější) měsíc předchozí. Za normálních podmínek, ne to co tady bylo před rokem, by však už měl pomalu ztrácet sílu.
Jasně, že se z největší pravděpodobností budou vyskytovat tropické teploty, ale jejich trvání v rámci dne už bude podstatně menší jako třeba v červenci, nebo koncem června. Pokles teploty po 18 hodině už by měl být postupně mnohem citelnější než v červenci.
Zkrátka, jelikož se mně zdá, že se po delší době se dává počasí do normálnějšího módu, tak bude letošní srpen "normální" s bezsrážkovou druhou dekádou. S tím, že blížící se podzim bude znát hlavně v ranních hodinách.
Letos bych si typl, že bude platit "Co červenec neuvaří, srpen už nedopeče"
Mějte se fajn.
LOI
Nový člen
 
Příspěvky: 198
Registrace: 04. 01. 2011 12:37
Bydliště: Býkovice 40, Lysicko JM
Typ meteostanice: Hyundai WSC 2909
Nadmořská výška: 380

Hodnocení: 8

Co je to hodnocení?

Re: Předpověd počasí na srpen

Příspěvekod Davidek » 29. 07. 2016 07:45

Pěkný srpen přeji vespolek!

Podle mého názoru přijde srpen, který bych označil nadále za proměnlivý (jako dosavadní léto). Ne až tak, že se to bude točit po dnech, ale myslím si, že to delší (např. týdenní a více) letní epizodě nepřeje. Krom toho, byla by letos vůbec první.

Byť souhlasím s tím, že srpen umí přinést i nejvyšší teploty roku, pořád platí, že to už je tak nějak snesitelné díky delším úsekům neslunečným (nočním). Navíc sv. Vavřinec první podzimec, a Jilské ochlazení je skoro tutovka, dokonce dorazilo sice se zpožděním i v loňském ultralétě.

No, ale k letošnímu srpnu - počítám, že až do přechodu silné fronty v neděli bude pokračovat stávající model vlhkého, lokálně odpoledne velmi deštivého počasí. Pak dále vidím to, že TN na SZ/S nemá absolutně tendenci k vyplnění (celé léto) a to bude pokračovat, krom toho se bude nasouvat nad Skandinávii a měla by ještě více promlouvat do počasí zde. Proto si myslím, že proměnlivé počasí tohoto tlakového bahna bude vystřídáno, ale v rozporu s ostatními si myslím, že vlivem TN nás nebude čekat delší letní epizoda, ale spíše bude platit uvedené výše - sv. Vavřinec, první podzimec (10.8.), takže postupné ochlazení a tam by již platilo, že pak srpen opravdu už nic nedopeče. S končícím modelem tropický deštný les přijde spíše model - srpen @ převlečené září. Samozřejmě to je můj tip a ještě nedávno jsem si myslel, že se naopak dočkáme letního vrcholu, teď to tak už nevidím... a třeba to just přijde opačně.


Proto závěrečný soud - i srpen skončí ve srážkovém nadprůměru díky první dekádě, teplotně bude spíše průměrný a odvážně řeknu, že si myslím, že od poloviny bude spíše teplotně podprůměrný.
Davidek
Nováček
 
Příspěvky: 729
Registrace: 03. 05. 2008 14:39
Bydliště: Brno a okolí - západ
Nadmořská výška: 238

Hodnocení: 7

Co je to hodnocení?

Re: Předpověd počasí na srpen

Příspěvekod pepa » 29. 07. 2016 10:08

Tak já si taky tipnu. Ne vždy, ale dost často určitý trend cirkulace převládá. Letos je to od cca 20.5. časté "tlakové bahno", a mezi tím občas 2 dny horký jihozápad, 2 dny chladný severozápad. Třeba bude srpen podobný, převládající nestálé počasí, dusno a bouřky, na celkové uklidnění cirkulace moc nevsázím, poslední roky mě často vyvedly z omylu. Teplotní maximum léta nás třeba ještě čeká, a třeba i v poslední dekádě srpna, ale to je jen spekulace.
pepa
Nováček
 
Příspěvky: 577
Registrace: 22. 06. 2014 13:46
Bydliště: Havlíčkův Brod
Nadmořská výška: 455

Hodnocení: 6

Co je to hodnocení?

Re: Předpověd počasí na srpen

Příspěvekod Kelt » 29. 07. 2016 16:51

Davidek píše:(...) i srpen skončí ve srážkovém nadprůměru díky první dekádě, teplotně bude spíše průměrný a odvážně řeknu, že si myslím, že od poloviny bude spíše teplotně podprůměrný.


Ahoj. Ve srážkovým nadprůměru možná u tebe. Pokud bude srpen pokračovat tam, kde červenec skončil, tak jsme oba měsíce v srážkovým podprůměru. Například tenhle tejden máme 2 mm. :dest:
Kelt
Nováček
 
Příspěvky: 202
Registrace: 23. 06. 2008 12:49
Bydliště: Přímělkov

Hodnocení: 5

Co je to hodnocení?

Re: Předpověd počasí na srpen

Příspěvekod Pevca » 29. 07. 2016 19:05

My máme tento týden 0,3 mm :D :D :D, takže doufám, že v pondělí bude oprabdu pršet, ale Aladin nám už tolikrát maloval krásné srážkové úhrny a toliktát to nevyšlo, že mu prostě už nevěřím...
Pevca
Nováček
 
Příspěvky: 487
Registrace: 21. 12. 2011 08:01
Bydliště: Veletiny, Zlínský kraj
Nadmořská výška: 220

Hodnocení: 3

Co je to hodnocení?

Re: Předpověd počasí na srpen

Příspěvekod dididi » 29. 07. 2016 19:18

Zatím to vypadá na střídání výběžku TV a přechodu front které ale nebudou zřejmě příliš výrazné. Mělo by se tak střídat proudění JZ a přechodně až SZ ale jen krátkodobě. Teploty v průměru okolo letních +25 což snad nikoho nenaštve. Je fakt že nějaká rozsáhlá TV nad střední Evropou není v plánu takže nelze řekněme v první dekádě očekávat nějakou řadu slunečných dnů s vysokýma teplotama ale také ne víc než 2-3 dny s chladným SZ.
Co bude po 10.8. nelze odhadovat i když GFS tam nyní má chladnější počasí ale zítra jak víme tam může mít tropy.
Jinak po několika dnech kdy se nás vše oběhlo dnes celkem nečekaně spadlo 15mm což je nejvyšší úhrn široko daleko a bylo to tady třeba. Další voda snad přijde v neděli i když už sem si zvykl že zde často spadne voda která jaksi nebývá předpovězena a naopak.
dididi
Nováček
 
Příspěvky: 1216
Registrace: 24. 12. 2013 11:08
Bydliště: kralupy nad vltavou
Typ meteostanice: klimatologická
Nadmořská výška: 220

Hodnocení: 27

Co je to hodnocení?

Re: Předpověd počasí na srpen

Příspěvekod Rade » 29. 07. 2016 20:57

Tak v srpnu přeji všem, kterým se nedostalo vláhy, aby se jim to obrátilo a konečně zapršelo. Nevěřil jsem, že to někdy, a natož letos, řeknu, ale zde je vláhy postupně už moc. Nikoli ale hloubkové, pouze té "povrchní". Jde o to, že poslední 2 týdny se prakticky každý den vyskytují srážky, nejčastěji sice jen 2-3 mm, ale to bohat stačí na to, aby začalo všechno plesnivět, takže se na rajčatech rozjíždí kalamitní plíseň bramborová, což v naší lokalitě není vůbec běžné. Když jsem bydlel na Moravě (u Brna a posléze u Boskovic), tam byla plíseň bramborová obrok, prostě se tam střídaly suché a mokré roky. Ale za 7 let, co jezdím a více se vyskytuji zde na JZ, je to poprvé, aby bylo tolik srážkových dnů za sebou a aby bylo takové vlhko. Za červenec i červen máme malinko přes 100 mm (za každý), což prostě nemá obdoby. NICMÉNĚ, člověk pořád tak trochu cítí, že to ještě zdaleka není ono, že je jen vlhká skořápka půdy po několika letech sucha a že by muselo být toto vlhké období 1-2 roky v kuse, aby se místní vodní toky, studny, vrty a podloží nasytilo vodou tak, jak má. Při rytí je od 15-20 cm stále sucho :( .

Každopádně vrch půdy (do 10 - 15 cm) je tu na volném prostranství mokrý, jak jen může být. Při dnešním sekání trávy vycházelo ze sekačky něco, co připomínalo špenát (jakožto pokrm) a to byla už po dnešku "oschlá" a sekačka se v trávníku propadala v mokré zemině trávníku.

I přes ty úžasné měsíční úhrny jsme ale malým relativně suchým místem ve srážkově bohatém území posledních měsíců (Z Čechy). Někde na Klatovsku, ale i ještě blíže od nás, muselo za tyto 2 měsíce napršet i 2x tolik co u nás, t.j. kolem 400 mm =-O . Nám se bouřky neustále vyhýbají, poslední bouřkové období nás nezasáhla přímo ani jediná větší bouřka! Pouze jedna drobná buňka.

Na srpen tip ani moc nemám, ale pokud bych srovnával s "příbuzným" rokem 2014, tak byl srpen jeden z těch chladnějších, nicméně co nevyhřál srpen, to vyhřálo září, říjen, listopad a prosinec. Byla rekordně dlouhá vegetační sezona a u nás byl první mrazík až počátkem prosince! Takový dlouhý vegetační rok bych bral :). Tehdy jsem si říkal, že bylo "půl roku stejně" od léta až do zimy se počasí skoro nezměnilo, ani teploty a na podzim bylo neustále kolem 20, resp 15°C a relativně teplé noci. Z pohledu pozorovatele počasí celkem nuda, z pohledu pěstitelského bylo pořád co dělat a sklízet plodovou zeleninu a remontantní ovoce až do Vánoc :) .
Tmin 2009/10: -24°C - 27.1. Ochoz u Brna
Tmin 2010/11: -17,6°C - 4.12. Ochoz
Tmin 2011/12: -20,1°C - 13.2. Ochoz
Tmin 2012/13: -14,9°C - 21.2. Ochoz
Tmin 2013/14: -13,6°C - 26.1. Knínice u Bosk.
Tmin 2014/15: -10,8°C - 27.12. Knínice
Tmin 2015/16: -13°C - -.- Knínicehttp://tropik.cz/
Rade
Nováček

 
 
Příspěvky: 561
Registrace: 04. 02. 2012 21:17
Bydliště: Mrchojedy u H. Týna (7b) a Osvračín u Staňkova (7a)
Nadmořská výška: 460 m n. m. a 370 m n. m.

Hodnocení: 23

Co je to hodnocení?

Re: Předpověd počasí na srpen

Příspěvekod dawe » 30. 07. 2016 07:23

Takže to opět vypadá že i příští týden od středy opět velmi teplé počasí,až tropické na východě,super!
dawe
Nováček
 
Příspěvky: 1376
Registrace: 09. 07. 2008 11:29
Bydliště: Č.Těšín

Hodnocení: -10

Co je to hodnocení?

Re: Předpověd počasí na srpen

Příspěvekod Tomfik » 30. 07. 2016 10:48

Opět velmi teplé počasí :-). tropikány tady předhazuješ furt a realita je taková, že na SV snad tento týden bylo nad třicet jednou a předpovězeno bylo 10krát.
Nejnižší teplota 7.1.2017 - -27,1C
Nejvyšší teplota 20.8.2012 - 34,7C
Tomfik
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 1735
Registrace: 06. 11. 2008 09:43
Bydliště: Českomoravské pomezí, situace hodnotím vzhledem k mé poloze
Nadmořská výška: 574m.n.m

Hodnocení: 19

Co je to hodnocení?

Re: Předpověd počasí na srpen

Příspěvekod mates.lukas94 » 30. 07. 2016 11:36

v letošním červenci u nás byly maxima nad 30°C ve dvou dnech - 2. a 11.7., 33°C - mimochodem v červnu 4 TD a tak je to letos zatím 6 tropických dní, zítra asi sedmý, loni celkem asi 30

takto to zatím pro nás vypadá http://www.meteociel.fr/cartes_obs/gens ... a=0&type=3 , uvidíme, kolik toho zítra naprší, zatím asi 126 mm za červenec
mates.lukas94
Nováček
 
Příspěvky: 455
Registrace: 07. 11. 2014 19:49
Bydliště: Hlučínsko
Nadmořská výška: 225

Hodnocení: 2

Co je to hodnocení?

Re: Předpověd počasí na srpen

Příspěvekod dawe » 30. 07. 2016 11:39

Tomfik píše:Opět velmi teplé počasí :-). tropikány tady předhazuješ furt a realita je taková, že na SV snad tento týden bylo nad třicet jednou a předpovězeno bylo 10krát.
Pokud to vyjde tak jak to nyní vidí GFS tak od druhé poloviny příštího týdne tady na východě teploty přes 30st zaručeny a nejednalo by se o přechodnou záležitost,tohle musí vyjít!!
dawe
Nováček
 
Příspěvky: 1376
Registrace: 09. 07. 2008 11:29
Bydliště: Č.Těšín

Hodnocení: -10

Co je to hodnocení?

Re: Předpověd počasí na srpen

Příspěvekod varel » 30. 07. 2016 14:20

Dawe a.k.a. kolovrátek a.k.a. spammer opět nezklamal... co s tebou chlape...?

Jinak u nás, za posledních devět dnů (vč. dneška), bylo 7 tropických dní, většinou ale jen o pár desetin a s maximem 31,9°C.

A oproti tomu co si tu snaží dawe namluvit, to oteplení v příštím týdnu bude zase nejspíš přechodné...
Obrázek
"Jsem zapřísáhlý atheista, až se bojím, že mě Pán Bůh potrestá."
Obrázek http://tinyurl.com/cl838bb
varel
Mírně pokročilý

 
 
Příspěvky: 2037
Registrace: 23. 11. 2008 17:28
Bydliště: Břestek, ZL
Typ meteostanice: WS 1600
Nadmořská výška: 250m.n.m.

Hodnocení: 28

Co je to hodnocení?

Zpět na Předpověď počasí

  • Kdo je online

Registrovaní uživatelé: Patricio11, Rosťa