banner

Uživatelské menu

Doporučujeme


hračky

Statistiky

  • Příspěvků dnes3
  • Příspěvků včera21
  • Celkem příspěvků74748
  • Celkem témat792
  • Celkem členů2742
  • Nový uživatelDipgozHof
  • Toplist
    Kdo je online

Zima 2016/2017

Předpověď počasí v České republice na kratší i delší období, které sestavují samotní uživatelé - amatérští meteorologové.

Re: Zima 2016/2017

Příspěvekod Troll » 22. 02. 2017 18:57

Tak já už jsem sice zimu slovně hodnotil jinde, ale zde to uvedu pro mou oblast známkami jako ve škole:

nížiny: prosinec 4 (ani vločka sněhu, občas deštivo ale občas díky inverzi i mráz), leden 1 (skutečný zimní měsíc téměř se vším,co k němu patří), únor 4 (zpočátku ještě sněhová pokrývka z ledna, pak výrazné oteplení a ani vločka nového sněhu, po pol. měsíce jaro), celek 3, víceméně průměr posledních cca 20 let

hory a vyšší polohy v okolí: prosinec 5 (prakticky bez sněhu, teplotně nadprůměrný, srážek dost, ale v dešti), leden 2 (sněhově průměrný, stabilní zimní počasí bez oblev ale i bez velkých mrazů), únor 5 (až na několik nocí prakticky nemrzlo, ani vločka nového sněhu, srážky až v druhé pol. měsíce ale v dešti, pak extrémní obleva a předčasný konec lyžařské sezony, celkově tedy obdobná tragédie jako loni, v některých aspektech snad ještě horší, nebýt sněhu z ledna, byl by snad vůbec nejhorším únorem co pamatuji), zima jako celek tedy 4, tj. další nezima s cca 4 týdenním zimním výkyvem, ve výsledku určitě horší než 2014/2015.
Troll
Nováček
 
Příspěvky: 826
Registrace: 10. 10. 2010 20:51
Bydliště: Ústí n. L.
Nadmořská výška: 200 m.n.m.

Hodnocení: 32

Co je to hodnocení?

Re: Zima 2016/2017

Příspěvekod kapr » 22. 02. 2017 19:04

já jsem se zimou spokojený, poprvé po asi dvou předchozích jsme hodně potřebovali hrablo :). A docela jsme si i mákli, kdy vlastně nejvíc sněhu napadlo posledního ledna. I když souvislý sníh ležel celý měsíc až do 20. února, předtím v prosinci maximální vrstva 2 cm.. bylo to hodně o inverzi. Ale i prosinec byl celkem fajn, já už bych si dal rád od zimy pokoj... těším se na vůni čerstvě posečené trávy... bude to venku asi zase trochu dřina. Ještě takový poznatek, řekl bych, že tu v okolí mají lyžaři už sezony plné zuby, protože ty návštěvy nejsou nic moc, i když se lyžuje, tak na Stupavě v poslední době bych řekl úbytek..
kapr
Mírně pokročilý

 
 
Příspěvky: 4236
Registrace: 30. 04. 2008 16:04
Bydliště: Buchlovice, okr. Uherské Hradiště, Zlínský kraj, Slovácko, Morava
Typ meteostanice: Davis Vantage Pro 2+, srážkoměr Stratus
Nadmořská výška: 270m.n.m.

Hodnocení: 36

Co je to hodnocení?

Re: Zima 2016/2017

Příspěvekod godlike » 02. 03. 2017 10:44

Klimatologická zima 2016/17 v různých polohách Šumavy z hlediska průměrných teplot.
http://vimperk.eu/index.php/vimperk/129 ... ych-teplot
godlike
Nováček
 
Příspěvky: 368
Registrace: 14. 12. 2015 10:07
Bydliště: Zdiby

Hodnocení: 9

Co je to hodnocení?

Re: Zima 2016/2017

Příspěvekod Tomáš.Malek » 02. 03. 2017 13:06

Takže ačkoliv říkám že uzavírat zimu na počátku března je ješte brzo letos to na to ale asi už vypadá. Máme tu už od 13.02 předčasné jaro (njméně o měsíc) takže už se nejspíš ničeho moc zimního nedočkáme ale kdo ví.

Hodnocení zimy za mě průměrné. Někteří řekli že byla výborná ale to by museli asi hodnotit pouze leden. Při mizerii posledních let mohla připadat vyjímečná.
Prosinec pokračoval ve velmi teplém modu druhé půlky listopadu. Vzhledem k tomu že převažovaly drtivě plusové teploty a to dosti značně - až k nezimním +10°C a sníh nebyl po většinu měsíce vůbec žádný, tak tento měsíc hodnotím za 4! Například okolo desátého bylo deset stuňů tepla, slunečno a leckdo by si myslel že je jaro. Po většinu měsíce však bylo šeredné zataženo a temno, inverze a sračkopodzim jako vyšitý.
Zhruba od poloviny měsíce přesně do štědrého dne jsme měli na Liberecku asi šest dnů se sněhovou pokrývkou cca 5 cm což je málo, ale alespoň že vůbec něco. Na Štědrý den se klasicky oteplilo a začlo chcát takže sníh zmizel a bylo hnusně blátivo mokro a lezavo. (opravdu je zajímavé že za pět uplynulých let nebyl jiný Štědrý den než zatažený, mokrý, upršený a šeredný, to snad ani nemůže být náhoda) Vánoce byly otřesné s deštěm mohutnou nízko ležící oblačností, která jako šedá deska zakrývala celou oblohu a větrné. Nejhorší byl Boží hod, kdy díky těžkým mračnům byla venku po celý den téměř tma a s vytrvalým deštěm. Hůře být nemohlo! :'(
Po svácích se vyjasnilo a 27 +28 prosince byly slunečné nezimní dny opět připomínající březen. 29.12 se ochladilo a začalo mrznout a utvořily se krásné námrazy. Stejně bylo na Silvestra a na Nový Rok. Zataženo a mrazivo. Od druhého ledna se konečně přidal sníh a začala zima.
Leden byl výborný. Studený teplotně podpůměrný, srážkově nejméně průměrný s množstvím sněhu i v nížinách a bez výraznýh oblev. Takto má vypadat zima. Vyfotografoval jsm mnoho pěkných zimních fotografií. Výška sněhové pokrývky u nás na Librecku dosáhla pěkných 50 až 60 cm prašanu i v polohách kolem 400 m! Za leden chválím a musím dát jedničku! :snehulak:
Unor bohužel absolutně zklamal. V první dekádě doznívala lednová zima ale bylo už tepleji ale od 13.02 přišlo brutální oteplení a zcela antizimní počasí! Teploty vybuchly do zcela mimořádných hodnot a sníh začal masivně tát. Slunečno a neuvěřitelné teplo i přez +10°C což k zimě ve střední Evropě prostě nepatří! Ještě horší byl třetí týden kdy slunce vystřídaly silné deště a silné větry až o síle mohutné vichřice. Nastaly ideální podmínky pro vznik velkých povodní a řeky se vylily z koryt. Třetím stupňům povodňové aktivity zabránilo jen to že nakonec pršelo méně než se očekávalo. Druhá část února znamenala konec zimy a sněhové pokrývky téměř ve všech polohách a zlikvidovala letošní lyžařskou sezonu. Jinak byl únor svými naprosto neuvěřitelnými teplotami až +17°C naprosto extrémně teplý a po celém území padalo doslova krupobití teplotních rekordů. Nevím zda nepadl i absolutní únorový teplotní rekord. Například Troll říká že průměrnými teplotami byl únor na úrovni někdy až května což je skandální!! Byl to měsíc mimořádně teplotně nadnormální podobně jako loňské září. Dávám mu z hlediska zimního počasí 4 minus! Průměr zimy tedy vychází na trojku což je průměr. Vše zachránil před absolutní propadákem pouze leden! Zima byla slušná ale krátká!
Tomáš.Malek
Nováček
 
Příspěvky: 486
Registrace: 12. 02. 2010 01:06
Bydliště: Praha - Vinohrady / Polesí okres Liberec
Nadmořská výška: 260m / 400m

Hodnocení: 3

Co je to hodnocení?

Re: Zima 2016/2017

Příspěvekod xeno » 04. 03. 2017 08:19

Já jsem tajně doufal, že konec února se ještě obrátí do zimy jak to modely jednu dobu naznačovaly a že by mohl i březen tím pádem sezonu trochu prodloužit. Nicméně nestalo se a souhlasím s vámi, že se to zvrhlo v "katastrofu" a předčasné ukončení sezony v podstatě od poloviny února.
Co se týče zimy tady v Brně, tak zde byla hezká týdenní zasněžená epizodka před Vánoci, dokonce ze Štědrého dne mám hezké fotky jak padají obrovské vločky sněhu. To byl asi rozdíl proti Čechám. Dál už to bylo velmi podobné s tím, že tady byla souvislá pokrývka prakticky do cca 5-8 února dle lokace. Děti se docela "vysáňkovaly".....
Takže celkově tomu dávám známku 3+ a to jenom díky udržení sněhu tady v Brně, kde to nebývá tak často, ovšem po většinu času to bylo pod inverzní pokličkou a tedy s nepříliš dobrým vzduchem.
xeno
Nový člen
 
Příspěvky: 193
Registrace: 11. 03. 2016 08:36
Bydliště: Brno

Hodnocení: 2

Co je to hodnocení?

Re: Zima 2016/2017

Příspěvekod Nameless42 » 04. 03. 2017 14:01

No tak já bych to tak hodnotil za 4.

Nic zajímavého se moc nedělo. Teda možná tak s výjimkou té 1/2 ledna. Jinak jsme často trpěli v zakonzervovaném stavu pod inverzní a studenou TV. Když to tak vezmeme, tak zima tady byla zkoncentrovaná přibližně do období od konce prosince až do začátku února. Což mi osobně vlastně ani moc nevadí, protože ze všech čtyř období mám nejradši když je zima zrovna to nejkratší. Takže tohle vlastně bylo v pohodě. Ale ty inverze byly nudný.

Potom co se léto na přelomu září/říjen, překlopilo docela prudce do zamračeného a studeného podzimu, tak jsme vlastně v tomto stavu vydrželi až do 1/2 prosince. Vánoční svátky ty byli snad horší než ty předloňské. Jo sice taky nebyl žádnej sníh, ale aspoň bylo pěkně. Zatímco o těchto svátcích bylo odporně, šedivo a ještě s mrholením na Vánoce. Prostě to nejhorší počasí co může snad na svátky dorazit. Přelom roku se pak nesl ve znamení námrazových jevů a zamlženého studeného počasí. No a pak přišla asi ta nejzajímavější část této zimy. A to ta cyklonální 1/2 ledna s četnými přeháňkami kdy konečně napadlo větší množství sněhu. No a pak následovalo to delší období s opruzní TV. Ke konci ledna pak dorazila asi ta nejvydatnější sněhová situace letošní zimy (30.01 - 01.02). Poté se začalo strašit s únorem 1929, ale nakonec jsme se místo toho (za mě naštěstí) dočkali předčasného nástupu předjaří následovaného ještě výraznějším oteplením a větrným počasím ke konci února, které se spolehlivě postaralo o poslední přemrzlá sněžná centra odporu v lesech a stinných místech.

A to je asi tak vše co bych k tomu řekl. Doufám, že už nás čekají jenom nějaké krátké vpády studeného vzduchu. A to doufám od SZ v týlu TN nad Pobaltím s četnými přeháňkami. A i třeba s nějakou tou první bouřkou :bourka: :bourka: . Jako například na konci března 2015. A ne nějaký nudný a suchý ochlazení kolem TV nad Skandinávií.
Nameless42
Nový člen
 
Příspěvky: 43
Registrace: 23. 05. 2016 18:16
Bydliště: Veltruby (Kolínsko)

Hodnocení: 3

Co je to hodnocení?

Zpět na Předpověď počasí

  • Kdo je online

Registrovaní uživatelé: Žádní registrovaní uživatelé