Uživatelské menu

Statistiky

  • Příspěvků dnes3
  • Příspěvků včera6
  • Celkem příspěvků97640
  • Celkem témat1100
  • Celkem členů5517
  • Nový uživatelPruwan
  • Toplist
    Kdo je online

měření srážek

Vše o meteorologických stanicích. Software, hardware a hlavně podpora od Vás uživatelů s praxí.

měření srážek

Příspěvekod borks » 21. 06. 2018 19:12

zdravím :ahoj:
mám jeden dotaz na měření srážek... u mojí meteostanice WH 1090 mám připojený automatický srážkoměr, který ukazuje srážky s přesností na 0,3 mm. Pro zajímavost jsem hned vedle pověsil klasický zahradní srážkoměr, který se dá koupit v každém zahradnictví... k mému překvapení se hodnoty z obou měřidel značně liší (za každé měření ukazuje zahradní odměrka o cca 3 - 5 mm více) je možné, že srážkoměry (podotýkám oficiálně nekalibrované) o tolik přeměřují?

děkuji za sdělení vašich zkušeností :)
borks
Nový člen
 
Příspěvky: 6
Registrace: 21. 06. 2018 18:55
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 0

Co je to hodnocení?

Re: měření srážek

Příspěvekod Ovar » 22. 06. 2018 17:19

Ze zkušenosti mohu říct, že ty levné "plasťáky" za 40 kč v každém zahradnictví nebo domácích potřeb jsou velmi přesné. Měřili jsme klapkovým digitálním a ten taky hodně podhodnocoval, u velkým sum srážek to lítalo i o 5 mm. Má problémy s drobným deštěm, nebo mžením, nebo naopak silným deštěm (kapky vody při dopadu se rozstříkly, a část kapky tak spadla mimo buňku hlavně díky sítce proti bordelu).

Plastový ruční srážkoměr ukazuje shodné sumy jako okolní stanice, což se dá ověřit při situacích, kdy prší zhruba všude stejně (přechody přeháněk, delší slabší pásma deště). My už používáme jen ten plasťák, na jiné jsme zanevřeli.
Ovar
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 1832
Registrace: 24. 12. 2012 14:28
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 48

Co je to hodnocení?

Re: měření srážek

Příspěvekod kapr » 22. 06. 2018 18:37

u mě člunek většinou podhodnocuje.. tak o 10-15 %.. ale není to pravidelně, viz včera, člunek 1 mm a manuál Stratus srážkoměr s přesností 0,2 mm též rovný 1 mm.. Zapisuju si obě hodnoty, ale do měsíčního vyhodnocení a do webu pocasi-volary.cz posílám hodnoty z manuálu.. zdá se mě přesnější... člunek podhodnocuje i u stanic čhmú.. proto přechází na váhové většinou. Ty příčiny jsou různé.
https://www.weatherlink.com/embeddablePage/show/57bd9b1fcb98436b81959e278be157c1/summary
kapr
Mírně pokročilý

 
 
Příspěvky: 6951
Registrace: 30. 04. 2008 16:04
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 41

Co je to hodnocení?

Re: měření srážek

Příspěvekod TommyAst » 22. 06. 2018 22:20

Podle vseho i na stanicich CHMI ty automaticke srazkomery podhodnocujou a srazkove uhrny jsou nizsi, nez u manualnich srazkomeru. Pak je rada nehomogeni a pocit sucha to jeste zvysuje. Ale sucho skutecne je, srazky stejne nebo nnizsi, teploty vyssi, voda ve studnich klesa. Navic se meni rozlozeni srazek, v zimnich mesicich se procento rocniho uhrnu zvysuje, v lete je vic srazek v podobe bourek a vetsi cast vody odtece kanalama a pod. Tim jsme si situaci docela podelali.
TommyAst
Nováček
 
Příspěvky: 1110
Registrace: 31. 10. 2012 16:25
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 16

Co je to hodnocení?

Re: měření srážek

Příspěvekod dididi » 23. 06. 2018 06:37

Asi 2 měsíce jsem dělal srovnávací měření klasickým manuálem a člunkovým vyhřívaným automatem. Záleží na okolnostech jaké srážky padají i při jaké teplotě a větru. Ale člunek podhodnocuje v průměru asi o 7%. CHMI by jistě rád všude měřil váhově ale je to otázka ceny a v době kdy jsou skoro všechny klimatologické stanice zautomatizovány a automatizují se průběžně i srážkoměrné kterých je nepoměrně víc je to zatím mimo jejich finanční možnosti takže převažuje tudíž měření s touto chybou a hned tak se to nezmění.
dididi
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 2914
Registrace: 24. 12. 2013 11:08
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 41

Co je to hodnocení?

Zpět na Provoz meteostanice

  • Kdo je online

Registrovaní uživatelé: Žádní registrovaní uživatelé