Uživatelské menu

Statistiky

  • Příspěvků dnes3
  • Příspěvků včera6
  • Celkem příspěvků97640
  • Celkem témat1100
  • Celkem členů5517
  • Nový uživatelPruwan
  • Toplist
    Kdo je online

Západ vs. Východ

Průměrné hodnoty z Vašich měřících míst z celé České republiky. Průměrné hodnoty pište pouze k jednotlivým měsícům.

Západ vs. Východ

Příspěvekod Doizer » 24. 06. 2016 23:58

No už mnohdy se tu vedly debaty o tom... zda je teplejší východ či západ... a vždy to zasahovalo do nějakého tématu kde to naprosto nepatří. Proto jsem založil téma kde můžeme sobě prezentovat naše poznatky a hodnotit je.
Doizer
Nováček
 
Příspěvky: 313
Registrace: 08. 12. 2014 18:26
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 15

Co je to hodnocení?

Re: Západ vs. Východ

Příspěvekod Doizer » 25. 06. 2016 00:30

No já bych začal...
Nebaví mě všude pořád číst i zde na fóru jak je Valaško a celkově V Morava studená a neúrodná oblast. Ale opak je pravdou. Všude kde čtu nějaké zahrádkářské články o pěstování exotických rostlin se dovídám že Valaško se k tomu absolutně nehodí. Mnohé mapky zkreslují a hlavně již nejsou aktuální. Já osobně si dovoluji říci že naše mikroklima v údolí řeky Bečvy by se dalo srovnat s oblastí jižní Moravy. Máme zde velmi velké výkyvy a prudké vzestupy teplot hlavně ráno při JV proudění a maximální teploty se zde v pohodě přibližují těm na jižní Moravě. Včera u nás bylo max: 34 stupňů. Noci jsou zde v létě také docela teplé... A co se týče zim tak ano ty jsou zde na V opravdu o něco studenější... Ale bavíme se zde hlavně o vegetačním období...
PS: podnebí je tu opravdu velice teplé, jinak by známí nemohl na zahradě pěstovat exotické a subtropické ovoce.
Jen tak pro zajímavost srovnání meteostanic...
Petrovice.png
Petrovice Západní Čechy 386 m.n.m
Petrovice.png (4.62 KiB) Zobrazeno 4364 krát


Valašská polanka je jedno z chladnějších míst Valašska... Meteostanice je umístěná u lesa i přes všechny tyto nepříznivé vlivy umístění této meteostanice a 50 metrového rozdílu na vrch je toto místo stále teplejší... a to upozorňuji ještě jednou že je to jedno z těch chladnějších částí Valašska.
Valašská Polanka.png
Valašská Polanka Východní Morava 430 m.n.m
Valašská Polanka.png (4.74 KiB) Zobrazeno 4366 krát


A ještě takový dodatek:
Rožnov pod Radhoštěm.png
Rožnov pod Radhoštěm 390 m.n.m. Srpen minulého roku
Rožnov pod Radhoštěm.png (5.04 KiB) Zobrazeno 4361 krát
Doizer
Nováček
 
Příspěvky: 313
Registrace: 08. 12. 2014 18:26
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 15

Co je to hodnocení?

Re: Západ vs. Východ

Příspěvekod Rade » 25. 06. 2016 01:25

To je právě ono, záleží, jestli se hodnotí celoroční teplota, nebo pouze vegetační sezona - vegetační suma tepla. Ta je nepochybně na V Moravě, nejen vlivem kontinentality, vysoká a zvláště potom poslední 2 roky, respektive poslední 2 vegetační sezony.
Já tedy nevím, ale já naopak neustále slýchám nejen v předpovědích, že "od západu se bude ochlazovat a na východě bude teplo", tuto větu je možné slyšet v relacích téměř denně po celé léto :D . Já bych rozhodně nesrovnával západ s východem, co se týče rozdílu teplot, ale spíše sever s jihem. Ne, že by se snad sever našeho území nedokázal prohřát, ale srovnej třeba naši polohu v 460 metrech s podobně položeným Trutnovem, nebo Tvoji polohu třeba s Vítkovem. Nebo třeba Klatovy s Libercem, Opavu třeba s Brnem, nadmořsky...

Kdybychom srovnali nás na JZ a Tebe na JV, byť jsme ve stejné nadm. výšce, rozdíl v klimatu je velký. Zde jsou jednoznačně v zimě jedny z nejvyšších teplot v ČR vůbec, v létě jsou velmi vysoké denní teploty, ale třeba noční teploty jsou zde v rámci ČR spíše nižší. Například včera ráno bylo jen 14°C, odpoledne 34,5°C, den před tím max 33°C, máme za sebou 4 tropické dny zatím. Kdybychom to srovnali, průměr nám vyjde oběma podobně. Ale o ten (při pěstování exotických rostlin) vůbec nejde, jde o rozložení teplot ve správný čas.

Píšeš o úspěšném pěstování exotických rostlin, to závisí jednak na oné vegetační sumě, aby rostlina dokázala vytvořit dostatek asimilátů nejen na to, aby přežila, ale aby byla schopná dobře přečkat dlouhé tmavé období české zimy a po ní nadále prosperovat. K tomu jsou zároveň důležité i relativně teplejší zimy, což je právě u pěstitelů na většině našeho území dost problém. Poslední 3 roky rozhodně nejde dělat klimatické závěry, co se týče zim, ale na Valašsku je velký předpoklad, že brzy přijde zima s minimy pod -20°C, leč samozřejmě to bude místo od místa, někde -20, někde -28°C. Nicméně známe pěstitele exotických rostlin ve Frýdku-Místku, který před několika lety naměřil -31°C a rozhodně by ho ve svém koníčku nezastavilo ani -40°C :) .
Rade
Nováček

 
 
Příspěvky: 780
Registrace: 04. 02. 2012 21:17
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 30

Co je to hodnocení?

Re: Západ vs. Východ

Příspěvekod TommyAst » 15. 02. 2018 01:54

Docela velky rozdil v poctu tropickych dni, na Morave ten horky vzduch dyl setrvava, o Slovensku, Madarsku ani nemluvim.

2015: Praha Libus 32 tropickych dni, na JV Morave polo-profesionalni stanice Sudomerice 44 Tropickych dni, Kunovice 46 tropickych dni, Jizni Slovensko k 50 tropickym dnum. V roce 2003 bylo v Kunovicich (Kesyl.unas.cz) 47 tropickych dni (Praha Libus 26 tropickych dni v roce 2003)- to je nejvic tropickych dni za rok, co jsem kdy v CR videl. Stanice v Sudomericich je pod meteotom.cz, to ale nejsem ja.
TommyAst
Nováček
 
Příspěvky: 1110
Registrace: 31. 10. 2012 16:25
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 16

Co je to hodnocení?

Zpět na Průměrné hodnoty

  • Kdo je online

Registrovaní uživatelé: chatar, hanz