Skoda ze ECMWF neni dostupny, krome Norske sluzby. Je to docela zajimavy model. Pri nejistych situacich typu konec unora 2018 se priklani spis k chladnejsim variantam.
GFS je americky a vysledky jsou otevrene, coz je plus. Pocita celou Zemi v nekolika bezich, hlavni beh s vysokym vypocetnim vykonem a ENS jsou ruzne behy s malou zmenou pocatecnich podminek. Uz to neni tak velky vypocetni vykon, jako hlavni beh, porad ale velmi narocny. Pak se take pocita prumer GFS. GFS je vypocetne nejdrazsi a nejnarocnejsi.
Rozliseni GFS je 22 km ? Mel jsem za to, ze uz nekolik let zvedli rozliseni na 13 km.Ono to neni jen tak. Rozliseni je zvolene tak, aby to bylo co ejefektivnejsi a vypocetne stabilni. Takze zvednut rozliseni nkrat znamena pata mocnina n zvednuti vypocetniho vykonu. (3 dimenze prostorove, casovy krok a jeste jedna vec, kterou si jiz nepamatuji). Pri zvednuti rozliseni GFS 2x se zvednula vypocetni narocnost 32x.
WRF je otevreny kod, ktery si kazdy muze spustit i ve vlastnim PC a ruzne modifikovat ne nen pro Zemi. Je to ale vypocetne dost narocne (az extreme, jako vsechny modely), v zavislosti na zvoleni parametru. Napriklad vypocet WRF pro Zemi v rozliseni 1 km zabere 48 TB RAM tusim a o procesorovnem casu nemluve (samozrejme vyuziva vice vlakem).