Uživatelské menu

Statistiky

  • Příspěvků dnes0
  • Příspěvků včera4
  • Celkem příspěvků98055
  • Celkem témat1109
  • Celkem členů5517
  • Nový uživatelPruwan
  • Toplist
    Kdo je online

Předpověď počasí na červen 2024

Předpověď počasí v České republice na kratší i delší období, které sestavují samotní uživatelé - amatérští meteorologové.

Re: Předpověď počasí na červen 2024

Příspěvekod Ovar » 19. 06. 2024 10:45

První tropický den si po včerejšku zapisujeme i my (+30,7°C), v kontextu posledních 15 let to je hodně pozdě, nicméně každý jarní i letní měsíc letos byl teplotně nadprůměrný, takže vypovídající hodnota nula.
Bylo zajímavé jet tady po okolí, dole pod kopcem o 100 mnm níž, bylo o několik % vhlčeji při stejné teplotě, a byla to neskutečná prádelna, s hustotou vzduchu, kterou znám ze severoitalských nížin. Ono na polích stále stojí voda, tak je to hned znát, dokonce i na výskytu komárů, jen včera jsem viděl 2, což je snad po 5 letech poprvé, kdy jsem u nás viděl přes den komára :) .

Předpověď bouřek je jedna věc, realita druhá, obzvlášť u těhle sledovaných a očekávaných situací bývají emoce silnější. Třeba jak loni běželo na ČT24 celodenní relace, kvůli očekávané noční bouřce která měla dorazit na JZ Čech s možností výskytu tornáda, bylo to 22.6., nakonec to bylo myslim zacinovaný ale bouřka zdechla na hranicích, k nám přišel vlhký vítr a později takový přibrždění liják co dal 10 mm, blesky zůstaly někde v dáli. Což je fajn o škody nikdo nestál, nicméně ta celodenní komedie k tomu, no člověk si pak řekne jestli ty nervy za to vůbec stály...
Ovar
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 1842
Registrace: 24. 12. 2012 14:28
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 48

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na červen 2024

Příspěvekod Adi » 19. 06. 2024 12:50

Ahoj,

Včera překvapila ranní přeháňka s 2 mm, včerejší maxima dosáhla 29 stupňů, tropik ještě ne.
Noc byla teplá s minimy na 18, dnes už skoro 31, na 32 to vyleze. Takže první tropik. Nevím jestli pozdě, za mně moc brzy, resp. tropické dny by nemusely být zde vůbec :) Už včerejších 29 po ranním dešti bylo opravdu víc než dost. Pocitově teplotu snížoval vítr, který byl mírný, ovšem večer zpomalil pokles teplot ...
Dnes večer a v noci to na zítřek srazí fronta s bouřkami, zítra by mohlo být tak do 24, ovšem v pátek opět 32 a navečer opět bouřky.
Načež to padá ze začátku na jen mírně chladnější proudění na okraji VT, načež výše patrně převezme řezlo, ovšem hrozí výšková níže, což by mohlo způsobit již zde zmíňovaný výskyt plísní .... přičemž teploty nahoře budou opět a zas nadprůměrné. Jinými slovy po přechodném ochlazení, poslední dekáda bude teplotně nadprůměrná a tím i celý červen.

Tož toliko
A.
Přání bývá nebezpečně často otcem myšlenky
Adi
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 3521
Registrace: 16. 09. 2008 19:51
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 43

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na červen 2024

Příspěvekod dididi » 19. 06. 2024 16:59

Zde dnes zataženo max. přesně +25 nyní slabá přehánka +20. Uvidíme kam to vyleze v pátek pokud by oblačnost s frontou náhodou přišla dříve první TD by se ještě odkládal ale aladin mi dává +34.
Hodilo by se kdyby napršelo aspon 20mm.
Víkend ještě může taky něco přidat teploty tak do úterý-středy asi okolo letních +25 pak tepleji někde mezi 25-30.
Zdálo se že by mohlo nastat lepkavé ,,Adiho" vedro ve smyslu vysokých teplot a vlhkého instabilního vzduchu s množstvím srážek převážně bouřek v tlakovém bahně nebo nějakého slabého proudění od JV.
Zdá se ale že budeme více pod vlivem TV tzn. vzduch bude sušší a noci trochu chladnější srážek asi málo ale jinak za mě super počasí. Tedy pokud předtím něco zaprší.
A nemusí zůstat jen u příštího týdne zdá se že by toto mohlo vydržet minimálně do konce června.
Začátkem prázdnin by mě ochlazení nepřekvapilo je to celkem častý úkaz.
p.s. když vidím ty bouřky s kroupama na Moravě tak beru raději těch 0,5mm co spadlo tady.
dididi
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 2955
Registrace: 24. 12. 2013 11:08
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 41

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na červen 2024

Příspěvekod daz_4 » 19. 06. 2024 20:11

Tady v Ostravě nejsilnější bouřka za hodně dlouho. Přímý zásah. Nejspíš i downburst? Škod bude asi dost, venku to houká, ulice pod vodou, všude vyvrácené stromy.
daz_4
Nováček
 
Příspěvky: 427
Registrace: 26. 08. 2017 12:03
Bydliště:

Hodnocení: 8

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na červen 2024

Příspěvekod hanz » 20. 06. 2024 07:48

Ahoj,

Tak poměrně svěží ikdyž skoro zatažené ráno s minimem na 15 st., po včerejšku bude tedy dnes příjemné letní počasí zde kolem 24 st. Jinak včera večer přišla asi nejsilnější letošní bouřka se všemi projevy, trvalo to ale jen cca půl hodiny i tak pořádně zase zalito, další nášup v pátek večer a v noci na sobotu a zároveň opět mírné ochlazení.

PS: Ochlazení je dnes celkem výrazné....aktuálně 21,5 st., stačí změna větru na SV po studené frontě a hned je to poznat.
hanz
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 1535
Registrace: 30. 04. 2008 14:32
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 6

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na červen 2024

Příspěvekod Adi » 20. 06. 2024 20:16

Ahoj,

Tak včerejší smršť byla vskutku výživná.
Setmělo se po horkém dni, kdy teplota překročila 31 stupňů, s klasickým klidem před bouří a dusnem, obzor byl naoranžovělý, což indikovalo přítomnost buď krup, nebo silných srážek, eventuálně downburstu. V každém případě byl z toho půhodinový, neskutečně silný liják se silnými nárazy větru a takřka nulovou viditelností. Něco tako zde nebylo již drahně let. U mně polámané větve, brambory na zemi, včetně rajčat a voda přes balkonové okno se drala dovnitř. Zakrádní nábytek jsem doslova doloval z živého plotu. V okolí polámané stromy a bez proudu jsme byli dlouho do noci, dodávky byly obnoveny až ráno. Místy některé podniky nejely celý den díky poškození/vyzkratování elektriky. Údajně zemřel v Ostravě i jeden člověk.
Celá věc hodila 18,2 mm.
Tož toliko k včerejšku
A.
Ps dnes polojasno s maximy do 23, krásný den, jakoby se včera nic nestalo. Zítra opět horko s možností opakování téhož...?
Přání bývá nebezpečně často otcem myšlenky
Adi
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 3521
Registrace: 16. 09. 2008 19:51
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 43

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na červen 2024

Příspěvekod Troll » 20. 06. 2024 21:37

Tak my jsme zatím jak silných bouřek, tak velkých veder ušetřeni. Dnes ani včera nebyl nakonec ani letní den. V úterý pak max. 29, 7 st. takže na 1. trop stále čekáme. Ani noc na středu nakonec nebyla tropická. Zítra už trop asi padne, ale podle všeho zřejmě jen těsně. Velké bouřky se nám mám dojem zítra opět spíše vyhnou a vytvoří se hlavně východněji. Nicméně významnější srážky už by se opět hodily a navíc příští týden se nakonec jeví dosti teplý a suchý, asi i s nějakým tím těsným tropickým dnem. Vypadá, že zde bude z celého čevna nakonec nejteplejší. Červen tak nakonec bude skutečně teplotně citelně nadnormální a jeho prům. teplota bude odpovídat normálnímu červenci. Nadprůměrné teploty, tj. vrcholně letní pařáky s občasným překročením hranice 30 st. (nejčastěji v rozmezí 26/31 st.), budou patrně dominovat následujících nejméně 10 dnů. Naštěstí opravdová heat wave zatím výhledu není a doufám, že ještě dlouho nebude.
Troll
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 1556
Registrace: 10. 10. 2010 20:51
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 38

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na červen 2024

Příspěvekod daz_4 » 21. 06. 2024 19:21

Já po středě rád bouřku oželím. To co právě přešlo Brno vypadá fakt nepříjemně, ještě to zesílilo a míří to přímo na mneje.

Tady pořád 28 st., dusno.
daz_4
Nováček
 
Příspěvky: 427
Registrace: 26. 08. 2017 12:03
Bydliště:

Hodnocení: 8

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na červen 2024

Příspěvekod Ovar » 21. 06. 2024 19:36

Dnes je to sledování počasí u počítače za trest, nic nefunguje :mysl: . Každopádně už jen podle radaru, to musí být randál. Plno amaterských stanic nefunguje, třeba nyní kolem Brna..
Ovar
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 1842
Registrace: 24. 12. 2012 14:28
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 48

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na červen 2024

Příspěvekod godlike » 21. 06. 2024 20:27

Jojo presne v jednu chvili nesel web CHMI ani web pocasi-in. :) U nas opet velky hovno. Prahu to obeslo a spojilo se to za nami v jeden velky komplex postupujici SV. Jeste odpoledne jsem mel odhady na 30-50mm, tesil jsem se, sucho je tady bohuzel velky. Nakonec 2,6mm, cerven 36mm. Trosku me nateklo spinavy vody do sudu s piskem ze Sahary. Otazkou je, jestli bych touzil po nekolika cm kroupach, spis obrich pres pul dlane podle fotek z jiznych Cech a z jinych casti republiky... Asi ne...
https://www.wunderground.com/dashboard/pws/IZDIBY16
https://app.weathercloud.net/d2394664632#current
godlike
Nováček
 
Příspěvky: 1214
Registrace: 14. 12. 2015 10:07
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 18

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na červen 2024

Příspěvekod dididi » 22. 06. 2024 09:21

Včera zde první TD okolo +31 bouřky vznikajícím někde v okolí Brd s několika kroupovými odrazy. Bílá na radaru nás olizovala z východní strany ale žádnou kroupu jsem nezaznamenal.
Kroupy také asi 10 km západně tak že klika. Bouřka dala 6mm za cca 20 min. večer ještě 2mm přehánka a pak až silný déšt s největší intenzitou přechodně před 3-tí hodinou.
Suma sumárum pěkných 20mm a červen je přesně na normálu 70mm.
Je to dobře protože příští týden asi nic snad až někdy na víkend a k tomu dost teplo i s nějakým tím TD.
dididi
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 2955
Registrace: 24. 12. 2013 11:08
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 41

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na červen 2024

Příspěvekod godlike » 22. 06. 2024 10:08

Zde kolem Prahy a okoli velka bida, jak srazkova tak bourkova. Vsechno chodi kolem Prahy a a vytvari a spojuje se na severu par km od nas. Prima bourka letos zadna, dve tri slabe nekde v dalce. Podvecerni vlnka ze Sumavy u Prahy jako vzdy ztratila dech a zbyl z toho mirny destik, co dal bidnych 8mm. Celkove za cerven necelych 43mm, od 1.1 220mm cca. Nic moc to neroste, i mama na Sumave v 700 m.n.m ma 2x vyssi kytky na zahode nez mam ja. Jen to udrzuji zalejvanim pred chcipnutim. Nocni destik jen oplachnul prach ze strechy, v sudu kalna spinava voda a povrchove zamokril zahony.

Ted jak koukam vybezek VT, zadny extremni hic. Snad se to letos obejde bez silenosti ala 35... :)
https://www.wunderground.com/dashboard/pws/IZDIBY16
https://app.weathercloud.net/d2394664632#current
godlike
Nováček
 
Příspěvky: 1214
Registrace: 14. 12. 2015 10:07
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 18

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na červen 2024

Příspěvekod Adi » 22. 06. 2024 20:53

Ahoj,

Tak zde z nočních bouřek 22.6,mm.
I dnes ld. Maxima prelezla 25.
Dalsi dny přinesou mírnějsi teploty a spoustu slunka.
Od středy teplo, místy tropy a nástup bouřek z brázdy nad Rakouskem a Německem, postupně nad celou ČR.
Tož toliko.
A.
Přání bývá nebezpečně často otcem myšlenky
Adi
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 3521
Registrace: 16. 09. 2008 19:51
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 43

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na červen 2024

Příspěvekod mnej » 23. 06. 2024 21:04

Ahoj, koukám, že dazík měl velmi dobrý přehled, já byl z tý páteční bouřky posranej až za ušima. %) Když se ta hrůza vynořila, myslel jsem, že udeřila poslední hodina, to bylo zlověstné temno a blesk stíhal blesk. Obával jsem se nejhoršího. Zrovna jsme odjížděli do Kout nad Desnou a já pověřil nájemníky našeho domu, aby v případě nějaké apokalypsy a škod mi hned volali, jestli se nemám vrátit zpátky. Naštěstí vše dobře dopadlo, byl to naštěstí jen šílený déšť obrovských kapek. Cesta do Kout nad Desnou byla velmi opatrná, bouřka "jela" s námi, nejhorší to bylo u Mohelnice, kde jsem, byť na dálnici, musel jet jen 60km/h, stěrače nestačily brát vodu a na dálnici vody jako v řece. :plavani: Dle dat meteostanice napršelo 27,5mm, v druhé bouřce a nočním dešti dalších 10mm. Celkem za srážkovou epizodu do sobotního rána tedy 37,5mm. =-O Taky jsem po návratu zjistil, že díky tomu je docela hodně rozvodněná Hloučela, i když je regulována přehradou. Já doufám, že zase dlouho tak výživnou bouřku tady nepotkáme. :jojo: Jinak zde jsme na dvojnásobku měsíčního průměru se 151mm k dnešnímu dni. Vůbec bych se nedivil, kdyby ta dvoustovka v červnu padla. :mysl: Potenciál na to v druhé polovině příštího týdne zřejmě bude. :mysl: CIAO. :jasno: :jasno: :jasno:
mnej
Nováček
 
Příspěvky: 812
Registrace: 09. 10. 2016 22:09
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 16

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na červen 2024

Příspěvekod pazout » 23. 06. 2024 21:51

Zdravím z Chomutova,

tak zde to máme v červnu zatím bez nějakých srážkových i teplotních extrémů. Bez tropického dne (i když těsně) a bez bouřkových lijáků. Dosavadní červnový úhrn sice jen 33mm, ale oproti minulému roku vše roste značným tempem. Slimáků je stále dost jak jsem dnes zjistil při odvalení jednoho sudu na dešťovku. Ve výhledu např. modelu GFS je od středy opět možnost vlhčího počasí s bouřkami, do konce týdne bude asi velmi teplo a mnohde bude dosaženo i tropického dne. Zde možná padne až v sobotu (pokud bych měl dát na ICON) a ani bych se nedivil, kdyby zde nakonec skončil červen bez TD. Což by byla v posledním desetiletí docela rarita. Snad už budou mít oblasti v nedávné době zasažené silnými bouřkami (některá místa i 2x v krátké době) klid a zaprší tam, kde měli zatím na deště smůlu.
pazout
Nový člen
 
Příspěvky: 149
Registrace: 14. 07. 2016 11:55
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 1

Co je to hodnocení?

Zpět na Předpověď počasí

  • Kdo je online

Registrovaní uživatelé: Žádní registrovaní uživatelé