Uživatelské menu

Statistiky

  • Příspěvků dnes5
  • Příspěvků včera7
  • Celkem příspěvků98027
  • Celkem témat1109
  • Celkem členů5517
  • Nový uživatelPruwan
  • Toplist
    Kdo je online

Předpověď počasí na květen 2024

Předpověď počasí v České republice na kratší i delší období, které sestavují samotní uživatelé - amatérští meteorologové.

Re: Předpověď počasí na květen 2024

Příspěvekod mnej » 24. 05. 2024 12:54

Ahoj kolegové, tady hlásím dešťový masakr, dnes 16mm, v úterý 6mm, minulý týden 10mm %) počasí už zas jede dešťové bomby a to jsem si plánoval, že do konce května obložím bazén a hle, zas v tom mám vidle. :-@ Celkem za srpen již 38,1mm. Průměr je sice 65mm, ale na jeho splnění stačí jedna vydatná bouřka, kterých je předpovídáno přehršel na další dny. :mysl: Od září loňského roku zde ještě nebyl ani jeden srážkově podprůměrný měsíc, to jsem ještě nezažil... =-O Doufám, že se počasí umoudří, abych mohl od příštího měsíce v bazénu u dalších stavebních prací vesele žbluňkat, aby stavební galeje byly v pařácích alespoň o něco snesitelnější. :jojo:
Současné počasí mi připomíná medardovskou vložku, opět si všimněme, že přišla o měsíc dříve, než bývá zvykem..... CIAO. :jasno: :jasno: :jasno:

P.S. Co se týká výroby, tak do 20.5. to bylo excelentní, od úterka se nám to nějak, jemně řečeno, pokakalo.... :(
mnej
Nováček
 
Příspěvky: 811
Registrace: 09. 10. 2016 22:09
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 16

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na květen 2024

Příspěvekod chatar » 24. 05. 2024 13:37

Mneji, vy mě bavíte. :thx:
Z května je 77% pryč, srážek u vás spadlo 58,5% normálu a vy blouzníte o dešťových bombách :D

Ale nechápejte mě špatně, těším se na každý váš nový příspěvek. :ahoj:
Jihomoravský kraj, Lysice, 380 m.n.m.
chatar
Nový člen
 
Příspěvky: 88
Registrace: 28. 11. 2017 15:16
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 2

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na květen 2024

Příspěvekod godlike » 24. 05. 2024 14:22

Nas dnes vsechno krasne obeslo takze cista nula. Kveten zatim 31mm, porad je to strasne malo, kdyz spocitam srazky od 1.3. do dnes....
https://www.wunderground.com/dashboard/pws/IZDIBY16
https://app.weathercloud.net/d2394664632#current
godlike
Nováček
 
Příspěvky: 1210
Registrace: 14. 12. 2015 10:07
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 18

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na květen 2024

Příspěvekod dididi » 24. 05. 2024 15:35

Přesně tak. Je to neuvěřitelný. Když jsem ráno viděl radar neměl jsem nejmenší pochybnost že dnes spadne minimálně 10mm. Bouřky a rozsáhlé srážkové pásmo na víc vznik dalších jader celkem nedaleko jv směrem hned po ránu.
Když k tomu přičtu ideální směr postupu od jv fakt bych vsadil na to že spadne hodně vody.
Dnes už se nedá spolehnout opravdu na nic.
Ještě že šance bude i další dny a myslím že se dočkáme i zde.
Jinak výhledy na začátek června zatím moc letní nejsou po tom nástřelu amíka na tropy docela otočka. Přesto jsem dnes pustil do bazénu vodu zítra odpoledne bude napuštěno.
Čekat až modely přjdou s teplem nemá cenu stejně jim to moc nejde.
Já už se na třicítky těším. Taky rajčata a papriky to potřebují při současných teplotách by to nikdy nedozrálo. Je ale potřeba aby ještě předtím slušně napršelo.
dididi
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 2952
Registrace: 24. 12. 2013 11:08
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 41

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na květen 2024

Příspěvekod Adi » 24. 05. 2024 16:30

Ahoj,

@Dididi - naprosto chápu a soucítím.
My jsme přeci jen měli askoň trochu štěstí a neuvěřitelné se stalo skutkem a zde zapršelo. Sice úhrn nijak olsnivý, ale přesto - 5,6 mm, takže se blížíme ke 20 mm za květen :D
Krásně se dýchá a dnes konev bude ležet v koutě. Ještě zítra něco, doufám toužebně, pak se uvidí.
@Mnej - Nyní se nejedná o Medardovskou cirkulaci, ta nastane někdy začátkem června, je vidět výběžek TV nad VB a náznak mírného SZ proudění s mělkou níží někde nad zíápadem či severem střední Evropy a části Skandinávie.
Uvidíme, co z toho vzejde, souhlasím s předřečníky - Heat wave z toho zatím nekouká.

Přeji pěkný zbytek dne
A.
Přání bývá nebezpečně často otcem myšlenky
Adi
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 3516
Registrace: 16. 09. 2008 19:51
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 43

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na květen 2024

Příspěvekod mnej » 25. 05. 2024 20:51

Pěkný večer kolegové, tak jsem rád, že jsem kolegu chataře pobavil, ale opět se ukázalo, že můj předpoklad byl správný, byť leckoho to svádí k smíchu. :D Po dnešní další vodní náloži s 15,7mm už k tomu normálu 65mm moc nechybí. Aktuálně jsme na 54,1mm a chybějících 11mm je v tomto směru už prakticky jako nic. :jojo: Stačí jedna menší bouřka a bude další srážkově nadprůměrný měsíc v řadě. Vzhledem k tomu, že výhledy jsou na dva převážně bouřkové, a příští týden rovněž srážky na obzoru, tak pravděpodobnost minimálně dosažení srážkového normálu se rovná prakticky jistotě. :jojo:
Takže jestliže kolega chatař vypočítal, že ke včerejšímu dni jsme za 77% května měli 58,5% normálu, tak o den později po 80% května máme 83,23% normálu, to jsou zvraty jako dnešní semifinále se Švédy =-O Zkrátka neříkejme hop, dokud nepřeskočíme. :D
Dnes byl šílený tmavý den, s krátkými výsvity ostrého slunce, v odpolední bouřce jsem zaregistroval i drobné kroupy. Naštěstí nás bouřka nechytla přímo, směrem na Olomouc to muselo být ještě výživnější. Celý den se to nad námi převalovalo, rozpadalo a zase znovu kupilo. No fujtajbl. :( Venkovní práci jsem musel opět odpískat :'( , ještěže naši dnes porazili Švédy a zvedli mi tak rozmrzelou náladu na jedničku. Doufám, že to zítra zítra večer dotáhnou ke zlatu a po čtrnácti letech si zakřepčíme :) CIAO. :jasno: :jasno: :jasno:
mnej
Nováček
 
Příspěvky: 811
Registrace: 09. 10. 2016 22:09
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 16

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na květen 2024

Příspěvekod Adi » 26. 05. 2024 07:20

Ahoj,

Tak včera - opět z okraje bouřek 5,2 mm, za květen tedy necelých 25. Povrchové sucho jakože není, ovšem ... však to všichni znáte. Ovšem vedle v Havířově krupobití a výživný "chcanec".
Dnes opět místy přeháňky a bouřky, zítra toho bude zřejmě nejméně s tím, že aspoň u nás, na V a sv, zřejmě budou i nejvyšší teploty. Podobně tomu bude v úterý, kde fronta od západu se zavlní a její postup k V se zpomalí.
Pak to vypadá na brázdu nad Střední Evropou, kde by opět mělo zamršet, pak už je zde červen, kde jeho začátek se nejspíše ponese v medsrdovském duchu.
No uvidíme.
Aktuálně skoro jasno, 17 na teploměru.
přeji pěkný den
A.
Přání bývá nebezpečně často otcem myšlenky
Adi
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 3516
Registrace: 16. 09. 2008 19:51
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 43

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na květen 2024

Příspěvekod godlike » 26. 05. 2024 12:54

Skoda, ze tady nejsou reporty od Ovara. Myslim, ze zazivaji extremne dobry srazkovy mesic, na jejich stanici maji tak 120mm. Zajimalo by me, jak ty srazky pobrala priroda a co vsechno jim letos zmrzlo a co prezilo.

U me vcera opet temer nic, tedy 2,8mm. Jsem za kveten na 34mm. Zajimalo by me, kdo ma letos min? Dejmetomu od 1.3. az do dnes. U me to dela 51mm. Ano, 51mm od 1.3. - 26.5. Za ty tri mesice by melo spadnout v prumeru cca 130 mm. Letos je to nejaky divny soubeh nekolik mesicu sucha v rade, coz je dost zvlastni, chtelo by to prolezt statistiky, kdy naposledny takto malo prselo. Jak psal Dididi ty predikce me taky serou, je to nekolik dni v rade, kdy me aladin dava 20mm a nakonec z toho je bud nic nebo 10%. No nic, snad neco spadne na SF. Pocasi stale prijemne jarni, teploty pro me super. Posledni dny ale velka vlhkost a vysoky rosny bod. Prumer za kveten vysoky, u me 15.1 °C
https://www.wunderground.com/dashboard/pws/IZDIBY16
https://app.weathercloud.net/d2394664632#current
godlike
Nováček
 
Příspěvky: 1210
Registrace: 14. 12. 2015 10:07
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 18

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na květen 2024

Příspěvekod Doizer » 26. 05. 2024 15:59

Zdravím
Tak to vypadá, že moje predikce nevyjde a pravdu bude mít Trol.
Je to trochu škoda, však jak psal Didi skrze zeleninu. Ovoce letos již neřeším.
Brno letos schytává jednu bouřku za druhou. Včera Brno chytly 4 bouřkové jádra. Předevčírem napršelo téměř 50 mm. Je to docela jiná liga oproti minulým letem, kdy bylo Brno na bouřky velice skoupé. JV proudění tomu zkrátka svědčí, i skrze orografii, kdy je Brno k tomuto proudění absolutně otevřené a kopce na SZ okraji tuto konvekci jenom podporují.
To sebou občas přináší i přes nižší teploty pocit dusna. Půda je již docela dost přesycená, a včera již prakticky při dešti ne vstřebávala. Kaluže na půdě se vsákly až po pár hodinách. Na to jak vysvitne nejlépe polední slunce, tak je skleník hadra.
Nadále jak již bylo psáno se budeme neustále motat v tlakových brázdách, které nám zajistí více méně dosavadní průběh počasí, občas trochu studenější. Každopádně pořád si stojím za tím, že by se v první dekádě června mohla objevit první výraznější tropická vložka.
Tak asi tak.
:ahoj:
Doizer
Nováček
 
Příspěvky: 320
Registrace: 08. 12. 2014 18:26
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 15

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na květen 2024

Příspěvekod wenzel » 26. 05. 2024 16:38

Já si tady v Rakovníku nemůžu na květnové srážky stěžovat. Jsme tady již na 61 mm v tuto chvíli. Posledních 5 dnů tu prší denně, sice je to vždy do 10 mm, nicméně tento týden máme 27 mm, z toho dnes 7 mm před půl hodinou, byl to okraj bouřky jsoucí na sever mezi námi a Kladnem. Byly i malé kroupy. Včera Zdiby ta bouřka odpoledne nezasáhla?
wenzel
Nováček
 
Příspěvky: 685
Registrace: 12. 10. 2008 09:17
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 12

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na květen 2024

Příspěvekod godlike » 26. 05. 2024 17:39

Wenzel...
Nene, teda jen uplny okraj, takze 2,8mm. Vetsinou to jde dobre na Prahu ale pred nami ty jadra uplne zmizi a obnovuji se za obci smer SZ. Dneska opet ukazkovy bourkovy obchvat z obou stran a je z toho 1mm. Zapadne od nas slo pekne jadro, idealni smer na Kralupy k Didimu, ale taky koukam ma jen 4,5mm. Bohuzel zde se rozbiha velka rovina, placka kde jsou v podstate jen pole, orografie zadna, cili s bourkama je zde problem. :) Od minule nedele do dnesni 11mm.

PS: Uz po nekolikate me hydrak dava na zitra 17mm, to uz jsem videl asi 5x tento tyden, treba jednou sedne stesti i na vola...

Celkem me fascinuje to teplo v Norsku. Oslo 27, Trondheim hodne na severu 26, to je dobry extrem. Dnes bylo v Palermu 23 v Tunisu 28.
https://www.wunderground.com/dashboard/pws/IZDIBY16
https://app.weathercloud.net/d2394664632#current
godlike
Nováček
 
Příspěvky: 1210
Registrace: 14. 12. 2015 10:07
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 18

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na květen 2024

Příspěvekod brhel » 26. 05. 2024 18:54

U mě v západní části Prahy (Dejvice) dnes odpoledne ukázková bouřka, šlo to od jihu, docela dost blesků i silný liják, za 20 minut napršelo 10mm.
Od začátku května zatím 45mm takže ve srovnání se Zdiby jsem na tom docela dobře a fazole i rajčata rostou jako z vody.
brhel
Nováček
 
Příspěvky: 663
Registrace: 18. 12. 2013 13:59
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 5

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na květen 2024

Příspěvekod Ovar » 26. 05. 2024 19:09

Ahoj ze začvachtaného JZ :) .

Asi se tu řeklo mockrát moje jméno, tak jsem se tu objevil :D . Je vidět, že fandové do počasí tu pořád jste a tušíte správně, že se u nás po 10 letech konaly vodní žně.
Nějak se nám ty žně nasoukaly do 3 hodin, kdy 21.5. přišel odpoledne bouřkový mrak a celkem přešlo po sobě 7 lijáků, v mezi čase pouze silně pršelo. Vím to celkem přesně protože po každém lijáku jsem změnil stanoviště na zahradě, máme to tu docela veliký, a všechny ty lijáky jsem přečkal snad úplně všude :D . Vzhledem k tomu, že moje oblast je nebývale chudá na lijáky a obecně na vydatné srážky, tak jsem si to užil do poslední kapky. Celkově se takhle událost zapíše hodně vysoko na žebříčku top vodních událostí. Bouřkový vláček tu byl naposledy v létě 2007, tehdy byl extrémně lokální, pršelo jen hodinu a půl ale padaly i kroupy. Letos tedy 3 hodiny trvající bouřka, s mrakama až na zem a tady v okolí byl znát každý kilometr. Pravděpodobně nejlíp se trefovaly mraky cca vzdušnou čarou 1,5 km od nás, na pole nad Blížejovem, možná jste zaregistrovali v médiích... Tam podle stanic ve městě napršelo 70 mm, na tom kopci muselo napršet mnohem více, nutno říct, že největší úhrn byl hned v tom prvním lijáku a to i u nás, intenzita skoro 60 mm/h něco takhle vydatnýho jsem mockrát v životě neviděl. Každopádně Blížejov smetla bahnivá voda z toho pole, bylo to dost drsný na místní poměry, na druhou stranu si už roky říkam, kdy se tam něco semele, jezdíme tam i několikrát týdně a kolem tohoto města jsou 3 velmi nebezpečná pole, ani jeden remízek, pár škarp tam je, ale vše nasměrovaný na město, všechno vykácený, žádný vsakovací loučky. Na okraji města před lety pár vysazených okrasných sterilních stromů, jinak všude 2 cm trávníček. Bude to možná znít hnusně, ale mají co chtěli, a pokud to nechtěli, tak je na čase se možná zamyslet nad lepším hospodařením s krajinou...
U nás škody nebyly, dokonce se ani nevylil místní potok, ani rybník se vyloženě nevylil. Ale spodní části našich pozemků kolem potoka, absolutně vodu nestíhaly pobírat a voda tam stojí ještě teď, navíc místní kanalizace vyvěrá a teče přes náš pozemek a když prší moc, vylevá se to přes naší louku do toho potoka, kde máme i spodní část naší zahrady. Teď tedy té vody teklo tolik, že nám to vzalo mulč ze záhonů, ale opravdu škody jinak žádné, druhy rostlin tam sázíme do potencionálně zátopové oblasti tak, aby dokázaly přežít i zatopené, takže naopak si tam teď poprvé od výsadby rochní blahem :) . Jediné nad čím nám zůstává rozum stát, že se nám v jezírku objevily ryby, my ale v jezírkách ryby do teď neměli :D , nějak se tam splavily z rybníka..
U nás napršelo dle plasťáku 40 mm za tuto bouřku (dle automatu 59 mm), pak ale v noci ještě dost pršelo a přišlo dalších 25 mm, automat nacvakal 93 mm. Pravdu má podle mě plasťák, ten jí má vždycky, takže celkem 65 mm za tuto epizodku, u nás naprosto nevídané, za dobu co tu žiju je to teprve druhý úhrn takto vysoký.
Velmi blízký Horšovský Týn měl ještě více, za tu 3 hodinovou bouřku prý 55 mm a jednalo se tam o historický úhrn.

Může za to pouze změna proudění na JV směr, který tu v takové míře dlouhé roky nebyl, řekl bych tak 10 let, což odpovídá i době, kdy tady byla poslední slušná bouřka, po který nebylo za 3 dny sucho.
Od úterka prší jinak každý den, už jen drobky, ale půda je brutálně nasycená, každý mm je znát, zahrada nonstop čvachtá. Vegetačně je to naprostý zázrak, v tuhle roční dobu, minimálně poslední 6 let, voda vždycky už nebyla, nebo akutně docházela, díky čemuž měly dřeviny vstup do léta s žalostnými zásobami a podle toho i rostly. Letos se díky té vodě možná konečně rozjedou stromy, co jsme tu poslední 3 roky sázeli na různé pozemky, vč. několika regulérních lesů a nevyrostly za tu dobu skoro ani ň.

A aby toho nebylo málo, pár dní před tím se prohnalo kousek za H. Týnem poměrně silné krupobití ze supercely, její přechod mám natočený v časosběrném záběru, ale i přes uvedení lokality a času mi to nechtěli ve skupině na FB zveřejnit, tak ať si škrábnou šašci. Ale to ještě není vše, včera jsem zase natočil, jak jinak než nad H. Týnem celkem brutální trombu, existovala cca 15 minut a v jednu chvíli měla chobot dlouhý stovky metrů.
Spolu s extrémní polární září, která se mi podařila zachytit nad naší zahradu se tak stává tento rok jako jasný vítěz v bizárech.

Mrazové poškození na rostlinách bylo letos největší, od doby co máme zahradu, u nás tak jako všude bylo vše o měsíc na před, takže těch -3,6°C 21.4. bylo ekvivalentem toho, jako kdyby takový mráz přišel koncem května (běžný roky tedy jako třeba dnes). Ovocná zahrada bude letos hodně smutná, není totiž takřka nic, dokonce ani jablka nejsou. Některé dřeviny dostaly tak na zadek, že dokonce ještě teď neobrazily, což sem asi ještě nezažil..
V návaznosti na to jsme letos vykáceli cca 10% všech našich ovocných stromů, hlavně téměř všechny meruňky, ale i třešně, slívky, pár hrušek. Za 15 let jsme tu sklidili meruňky pohodlně pouze 1, 2x když přivřu oči. Jinak z toho akorát padá listí, bordel, 2x ročně u toho stojim na štaflích s nůžkama, děkuji již stačilo. Sázíme teď všude okrasné dřeviny, ze kterých je radost celoročně a nemusí se střihat, zalívat, stříkat, ani z nich nic napadá a víte co se změnilo? Nic, stejně si to ovoce musíme kupovat, nebylo před tím a nebude ani teď :D :mysl: .

Tady nějaká galerie k tématu.
https://postimg.cc/gallery/qNxj77Z
Ovar
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 1840
Registrace: 24. 12. 2012 14:28
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 48

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na květen 2024

Příspěvekod cejn » 27. 05. 2024 01:57

Je to extrémně lokální. Někde silná bouřka, někde průměrná, někde slabší, někde okrajová a slabý deštík a někde ani kapka... Prostě běžný jev, na diskuzích si pak někdo bude stěžovat na smůlu a někdo jiný psát, jak má vodní bomby... Přijde mi to takové už ohrané... Za sebe mi to přestává dávat smysl. Je to prostě věc úplné náhody. Ty bouřky se neřídí ani podle orografie, na Vysočině třeba zrovna nic a na jihu Moravy zrovna silnější bouřka, těžko hledat logiku a takhle to může být ještě mnohokrát. U bouřek je to fakt věc náhody a extrémní lokálnosti ve většině případů, proto si nelze snad ani stěžovat, stačí si to jenom uvědomit. Existuje něco jako stormchasing, takže si každý může ty bouřky stopovat, když už se v jeho lokalitě vyhýbají. A někdy stačí zajet třeba jenom pár desítek km, když ty bouřky chodí kolem.
POKUD VÁM NEJDE PŘISPÍVAT (hláška: Vaše zpráva obsahuje málo znaků.):
Tak musíte vždy zaškrtnout možnost "zakázat URL adresy" a potom už to jde.
cejn
Nováček
 
Příspěvky: 341
Registrace: 21. 01. 2022 10:52
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 2

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na květen 2024

Příspěvekod hanz » 27. 05. 2024 06:29

Ahoj,

Dnes svěží ráno a min. na 10 st. Tohle je zásadní rozdíl mezi květnovým počasím a letními měsíci, v květnu většinou i přes vyšší maxima jsou poměrně chladné rána takže je vcelku příjemné počasí.

Tak víkendové počasí zpestřily 2 solidní bouřky, jedna se zde přihnala od jihu v sobotu večer a bylo to se vším všudy (silný vítr, déšť, kroupy a samozřejmě pořádné rány), kdy napršelo 14 mm srážek, další silná bouřka se vyskytla včera odpoledne, kdy projevy byly podobné jako při té sobotní a tentokrát napršelo 10 mm takže za víkend máme v součtu 24 mm a za květen celkem 65 mm což už je poměrně dobrá zpráva. Další přeháňky a bouřky budou tento týden, nicméně vznik jejich výskytu je zatím poměrně nejasný tak jako kdykoliv...také by se mělo postupně trochu ochladit v půlce týdne.

Jinak letos krásné MS v hokeji a zlato !!!, když jde o sport jak dokážou být Češi stmelení...jen škoda, že to tak není v dalších věcech.
hanz
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 1531
Registrace: 30. 04. 2008 14:32
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 6

Co je to hodnocení?

Zpět na Předpověď počasí

  • Kdo je online

Registrovaní uživatelé: Žádní registrovaní uživatelé