Já jsem jel včera opět na Domažlicko a projížděl jsem vlakem ze Skalice nad Svitavou, tedy sever Blanenska. V tomto kraji je normální letní průběh počasí a sucho je takové téměř "jako každý rok". To stejné Svitavsko a Orlickoústecko, tam maximálně sem tam nažloutlá bříza. Na Pardubicku už to bylo horší, ve východní části Polabí, přes které jsem jel, to bylo nejhorší od Přelouče po Poříčany, celkem zvadlá kukuřice a žloutnoucí nebo usychající keře (zlatice, svídy) a žloutnoucí stromy (břízy, osiky, lípy) a vyhořelé příkopy u tratě. Až do Prahy bylo sucho poměrně výrazné. Co mě ale překvapilo, tak západní polovina Prahy a tento okres, tedy vč. Dobřichovic (den před tím tam bylo 40°C), byl úplně zelený, nevšiml jsem si ničeho, co by trpělo suchem nebo horkem. Situace se opět začala zhoršovat cestou na jihozápad. Berounsko ještě ušlo, východní Rokycansko také, ale od Rokycan do Plzně byla situace totožná s východním a středním Polabím a sucho nadále gradovalo směrem od Plzně do Domažlic. Sucho, jaké bylo v okolí Staňkova nebylo nikde. Začalo to v Holýšově a pokračovalo až do Domažlic. Úplně nejhorší byl úsek Staňkov - Blížejov. Zde kukuřice občas barvy slámy, občas byla suchá, ale ještě zelená, nicméně tam je po úrodě. Na horizontu bylo vidno asi 6 suchých, úplně hnědých dubů vedle sebe, a kromě opadávajících bříz, osik a lip se přidaly i olše, vrby a kupodivu i akáty, které jsou na horko a sucho stavěné.
No a jako perlička, aladin na včerejšek předpovídal předchozí den 28°C, výsledek byl rovných 35°C
. Dnes bylo téměř 37°C. Letos už zde na Domažlicku bylo 28 tropických dní a z toho 10 nebo 11 dní supertropických (nad 35°C), což je na polohu ve 460 metrech neskutečné a ještě jich něco bude.
Proto se musím smát tomu, když někdo píše, že je na východě neustále tepleji. Není. Tedy, je to o lokálnosti. Ale kde na Moravě bylo v takové nadmořské výšce více tropických nebo supertropických dní dodnes?
Jde o to, že tento okres (přesněji jeho větší část, ještě s částí Klatovska), je dle mého nejteplejší v ČR, ovšem je to regulováno relativně vysokou nadmořskou výškou, takže tak. A to se nebavím o zimách, arktické dny tu neexistují, prakticky den, kdy je celý den mráz je tu vzácný a i v únoru 1929 to zde údajně nešlo pod -26°C a to měli -35°C i v Podunajské nížině. To jen tak offtopic pro zajímavost . Jo a ještě, od dob teplého počasí, tedy od konce června si nevybavuji jediný den, kdy by bylo v místě pozorování na Boskovicku (406 m) tepleji, než zde na Domažlicku (460 m)