22. 04. 2016 11:22
Abych navázal na diskuzi. Vidím opravdu velmi jasně danný trend směřující k La Niňa situaci.
Pokud budeme důvěřovat datům z NOAA, což věřím že můžeme
tak například včerejší měření rovníkové části pacifiku již zápornou odchylku zaznamenávají :
http://www.ospo.noaa.gov/Products/ocean ... index.htmlPodlě mě, je to velmi rychlá , prudká změna z El Niňo ( +3°C!) a bude mít důsledky na počasí v příštích měsících a v roce 2017. V zásadě je velké riziko, že už nyní výkyvy tepla a chladu zužovaný SV USA a Kanady bude v následující zimě zužovaný vpády arktidy ještě vice. Myslím že článek o vlivu La Niňa na počasí je teď na accuweather.com.
Co se týká Evropy, vliv La Niňa na počasí není (alespoň pro mne) jednoznačný. Ale vyskytuje se tu kombinace faktorů. Jeden je pacifická tvořící se La Niňa a druhý je neobvykle chladný Východní Atlantik , u Evropy primo zejména širší oblast Biskajského zálivu. A vůbec se zdá, respective jsem četl články o možném slábnutí přenosu atlantických proudů , které v součinosti jak známo přinášení teplo daleko na sever okolo Skandinávského poloostrova.
CFSv2 beru z rezervou, nyní ukazuje ale spíš chladnější vývoj pro Evropu v následujících měsících.
Je Pravda, že konkrétně střední Evropa měla Leden - Březen všechny tyto měsíce teplé o ca 1 °C než je průměr 1960-1990 a duben na tom bude i přes očekávaný studený vpád velmi podobně.
CFS vidí Květen podobně, lehký nadprůměr, ale pak nám nabízí léto pro většiny Evropy a především pro jižní / jihovýchodní část chladnější o 1-3°C A podzim v zásadě taky tak...
Nerad bych strašil, ale scénář postupu k velkému solárnímu minimu a příchodu nové "Malé doby ledové" se lehce přibližuje reálné možnosti naplnění. Můžeme si všímat výrazně zvýšené seismické a sopečné activity ( Popocatepetl, zemětřesení v Japonsku, Ekvádoru nyní atd....)
Prudký sestup teplot rovníkového pacifiku pod normal ( La Niňa) v kombinaci s klesající sluneční aktivitou v cyklu 24 je další kombinace která může zapříčinit nemalé globální problemy.
Ve skutečnosti si totiž žádnou "malou dobu ledovou" nepřeji. Velká část světové zemědělské produkce je situovaná příliš na severu , kdy případný výpadek části zemědělské produkce (hlavně obilovin) spustí řetězec ekonomické a sociální katastrofy.
...mimochodem budu zvědav jestli v neděli ráno nebo v pondělí ráno fakt uvidíme nějaký sníh
Aladin si myslí že asi jo...